Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Filmatul si fotografiatul la metrou
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008 13:42:52    Titlul subiectului: Filmatul si fotografiatul la metrou 89902

Vreau sa aduc si eu in dezbatere o tema.

Fotografiatul si filmatul in metrou. In acest regulament pe care il am si eu nu scrie nimica despre fotografiat si filmat. Am vazut 2 poze cu fotografiatul interzis in statia Grozavesti si Piata Unirii 1, dar nu si filmat Evil or Very Mad

Am fotografiat un semn la Republica. In acest semn scrie mare FOTOGRAFIATUL INTERZIS. Nu si filmarea.



imag002_197.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  498.66 kb
 Vizualizat:  de 32205 ori

imag002_197.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008 14:44:27    Titlul subiectului: 89909

Semnul conventional include o camera taiata, dar se refera si la filmat. Vezi si semnele de circulatie din apropierea unitatilor militare.
E de la sine inteles, e ca si cum ai fuma trabuc in locu in care arata un semn cu o tigara taiata...
Totusi se pot face poze si chiar filma cu aprobarea sefului de tura din momentul respectiv, deci nu sunt chiar asa exagerati Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008 21:59:49    Titlul subiectului: 89947

Da e de la sine inteles. Dar daca va uitati pe unele usi la intrarea in statie apare o camera de luat vederi si scrie obiectiv supravegheat video. Oricum fotografiatul/filmatul sunt interzise.
Dar si sa se faca grafiti pe metrou este interzis si.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Mar 2008 20:12:30    Titlul subiectului: 89983

Fotografiatul si filmatul in metrou sunt interzise. Exista abtibilturi in care se spune acest lucru in majoritatea statiilor, chiar inainte de intrare. Tot ce facem noi ca fotografii la metrou sunt cam pe blat. Suntem totusi inofensivi in comparatie cu cei care "mazgalesc" trenurile. Daca vreodata o sa ma ia la intrebari vreun paznic, de ce fotografiez la metrou o sa il intreb daca se poate obtine o aprobare pentru fotografiat/filmat la metrou. Nu am facut multe poze la metrou, dar pana acum nu m-a intrebat nimeni nimic. Si inca ceva. Nu folositi blitz-ul sa fotografiati un tren care tocmai intra in statie. Acum vreo saptamana la Piata Romana cineva a fotografiat un tren care intra in statie, iar blitz-ul s-a declansat chiar cand mecanicului trenului era la un metru de cel ce facea poza.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 62
Locație: Sag (jud. TM)

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 18:02:20    Titlul subiectului: 91774

Am 2 intrebari:
- cum pozati la metrou, nu e interzis? de cite ori am fost acolo, erau ,,badigarzi"
- am prin pod un almanah ,,Scinteia" cu comentarii despre unele statii de metrou si schitele aferente.
S-ar merita sa le scanez si sa le postez, sau nu mai prezinta interes?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 19:16:36    Titlul subiectului: 91779

1) Pozele se fac ori pe sest (nu sunt aia chiar asa vigilenti, dovezi sunt multe...), ori cu acordul lor, ca nu sunt toti absurzi.
2) Daca sunt informatii interesante, eu as vrea sa le vad! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 20:05:18    Titlul subiectului: 91788

Eu pozele nu le fac pe sest si cand vad ca vine o" gorila" vorbeesc cu ea si nu ii dau pozele, si daca este ceva, si pune mana pe mine, fug sau mergem la politie. Statia este loc public si in locurile publice ai voie sa faci poze. Sunt ilegale afisele respective.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 21:06:58    Titlul subiectului: De ce n-avem voie sa facem fotografii in statiile de metrou? 91790

Chiar astazi i s-a intamplat colegului meu, care e strain, unul s-a uitat urat la el. Dar, atentie! Nu era un agent de paza sau un mecanic de tren... Era unul in costum si mi-a povestit ca se uita urat la el ca si cum ar fi seful agentilor de paza de la Metrorex cand a facut poze in statia Piata Victoriei 2, poza care infatiseaza un mecanic care repara un validator verde. Iar decat sa mai stea el de vorba cu persoana aceea 5-10 minute, mi-a spus ca a ales sa pleaca de acolo.

Parerea mea: Nu o sa ma simt vinovat ca fac poze in statii de metrou. Daca am vreo intentie de vandalism, OK, sunt vinovat. Dar de ce n-am voie sa fac poze in statii de metrou, in timp ce pustii aia care intra cu tone de grafitti in depouri Metrorex au putut sa fie lasate? Pana cand nu incalc vreun articol din cele 12 din Regulamentul Metrorex-ului nu sunt vinovat! Eu, de altfel, fac poze pentru colegului meu venit din alta tara, ca si el mi-a dat poze cu transportul in comun din tara lui, dar si pe propria mea placere de a fotografia si ca sunt pasionat de transportul in comun.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 12 Apr 2008 09:15:09    Titlul subiectului: 91817

Iasmin a scris:
Statia este loc public si in locurile publice ai voie sa faci poze. Sunt ilegale afisele respective.
Fals. In locurile publice nu ai neaparat voie sa faci poze.
La fel cum anumite locuri publice se supun unor reguli diferite fata de majoritatea locurilor publice (reguli ca fumatul interzis, fotografiatul interzis etc Razz)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Apr 2008 22:26:48    Titlul subiectului: 91961

Iasmin a scris:
Statia este loc public si in locurile publice ai voie sa faci poze. Sunt ilegale afisele respective.
Metroul este (sau era) considerat obiectiv strategic de interes national. La fel ca si CFR-ul. De aceea fotografiatul si filmatul in statii este interzis. Poate ar putea sa fie mai flexibili in ceea ce priveste fotografiatul statiilor si mult mai stricti in ceea ce priveste accesul in depouri sau remize (unde se intra ca-n branza).
Avem statii de metrou cu arhitectura interesanta, care merita fotografiate, inainte sa fie invadate de si mai mult de reclame. Am vazut destui turisiti care fac fotografii la metrou. O data faceam un filmulet la statia Iancului, si vazandu-ma cu aparatul in mana, multi calatori au inceput sa isi scoata mobilele si sa pozeze si ei Laughing
Am vazut si destui pusti care fac poze doar de dragul de a "insela" vigilenta agentilor de paza (porecliti si "Scorsese") si pe urma se dau mari cu "faptele lor de vitejie". In statii exista camere de luat vederi care banuiesc ca au o acoperire destul de mare, cred ca cei care realizeaza poze in statii sunt oarecum "tolerati".

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 10 Iun 2008 21:31:24    Titlul subiectului: 94343

Dacă cel care a făcut poza ar fi încercat să facă același lucru la București, veneau baieții de la Scorseze și îi rupeau și picioarele și aparatul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
3mil



Data înscrierii: 06/Sep/2007
Ultima vizita: 08/Aug/2010
Mesaje: 148
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Iun 2008 22:26:18    Titlul subiectului: 94353

N-ai voie sa faci poze in metrou...
Apropo de asta: acum vre-o saptamana, nu mai retin cu ce ocazie, era Videanu (imi cer scuze daca gresesc, dar nu mai stiu exact cine era) si venise vorba despre fotografiatul la metrou si dansul a afirmat ca este interzis fotografiatul la metrou din cauza ca se pot acumula gaze in tunel si declansarea blitz-ului ar putea aprinde acele gaze... Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Iun 2008 07:58:56    Titlul subiectului: 94370

In legatura cu blitz-ul, pot fi deranjati mecanicii trenurilor, daca acesta se declanseaza cand trenul ajunge la 1-2 metri distanta fata de cel care realizeaza poza. Insa ca sa iasa poze bune la metrou nu se recomanda blitz-ul, mai ales la aparatele foto de larg consum. Cel mai indicat ar fi folosirea unui trepied.
Conteaza si atitudinea celui care face pozele. Daca sunteti crispati, speriati, va ascundeti dupa stalpi, imediat o sa va ia in colimator agentii de paza. Cu parere de rau constat ca majoritatea celor care fac poze la metrou nu prea sunt interesati de arhitectura statiilor de metrou, de elementele constructive ale ramelor IVA/BM, sau alte detalii tehnice deosebite, ci pur si simplu fac poze de dragul de a insela vigilenta agentilor de paza si pe urma se dau mari pe bloguri sau forumuri ce grozavi sunt ei ca i-au inselat pe cei de la "Scorseze" sau cum s-or numi agentii de paza.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vicenac



Data înscrierii: 31/Mai/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 4
Locație: (SUA)

MesajTrimis: Joi 12 Iun 2008 20:35:04    Titlul subiectului: 94466

Eu cred ca e un caz de "spionita". E foarte comun in toata lumea in spatii publice, mai ales de cand cu terorismul.
Acuma, eu sunt fotograf si chestia cu tripodul nu cred ca ar merge.
Fotografiatul in spatii publice este permis prin lege, atata timp cat nu pui un tripod pe pamant. Odata ce faci asa ceva, te identifici ca profesionist (chiar daca nu esti) si trebuie sa obtii permisiune de la autoritati. Mi se pare oarecum normal, ca fotografiezi proprietatea cuiva, chiar daca proprietarul e comunitatea. Fiind profesionist, implicit se considera ca vei folosi fotografiile in scop comercial si e normal ca proprietarul subiectului sa fie implicat.
Chestia cu blitzul care orbeste mecanicii... e adevarata dar cat de periculoasa? Si apoi fotograful trebuie sa fie responsabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Dec 2008 21:49:23    Titlul subiectului: 102046

Trebuie sa recunoastem, oricum, ca politica in acest sens nu este foarte stricta. Eu, cel putin, am facut sute si sute de poze in statiile de metrou si nu am fost atentionat decat o data de un agent de paza. Evident, trebuie sa fii si atent sa nu fie vreunul in preajma. E un fel de "lasa-ma sa te las". Laughing
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zimbrulcarpatin



Data înscrierii: 15/Aug/2008
Ultima vizita: 19/Iul/2020
Mesaje: 49
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 31 Mar 2009 16:11:02    Titlul subiectului: 108822

Scuzati-ma ca intervin, insa am vazut ca marea majoritate a fotografiilor de pe internet cu Metroul Bucurestean, sunt facute pe neveu. N-am nimic cu nimeni, Doamne fereste, insa ar fi mai usor daca si Metrorexul si-ar oferi sprijinul. De 2 ori am depus cerere pentru fotografiat, si de fiecare data au zis NU! Insa sa privim in perspectiva: intr-un viitor apropiat, REM-urile IVA vor disparea de pe traseu. Sad Nu putem pastra fizic toate ivele, insa putem sa pastram amintirea lor vie in fotografii. 134 la Unirii, de exemplu... Very Happy Daca exista site-uri intregi dedicate graffiti-ului din subteranele Metroului Bucurestean, de ce n-ar exista si fotografii cu IVE? Question


004.jpg
 Descriere:
M-ul salvator
 Mărime fișier:  14.2 kb
 Vizualizat:  de 30196 ori

004.jpg



_________________
https://www.facebook.com/BucharestSubwayMuseum/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Apr 2009 07:09:36    Titlul subiectului: 108863

Cam acum un an, am fost martor la un incident cu scantei si fum, pretagonistul fiind vagonul IVA in care ma aflam, la intrarea in statia Unirii. Dupa ce am coborat din tren, am scos aparatul si am fotografiat rama invaluita in fum. Desi au trecut si agenti de paza, si mecanici pe langa mine, nu m-a intrebat nimeni nimic. Nu pareau prea preocupati nici de alte chestii, pur si simplu parca era ceva normal sa pozez vagonul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zimbrulcarpatin



Data înscrierii: 15/Aug/2008
Ultima vizita: 19/Iul/2020
Mesaje: 49
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 15 Apr 2009 20:45:14    Titlul subiectului: 109620

Am si eu o intrebare, poate chiar nelalocul ei, dar care ma framanta de ceva vreme: Statiile Metroului Bucurestean pot fi considerate spatii publice? Daca da, e legal sa fotografiez fara permisiune? Va intreb pentru ca cunosc multi pasionati, care fac poze pe nv, insa in statii exista sticare cu "fotografiatul interzis!"
_________________
https://www.facebook.com/BucharestSubwayMuseum/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 15 Apr 2009 21:23:17    Titlul subiectului: 109622

Este ilegal sa fotografiezi fara permisiune. Toate fotografiile de pe forum sunt facute asa, pe ascuns, in mod ilegal. Very Happy Fiecare merge pe riscul lui. Eu unul am facut poze in TOATE statiile de metrou si nu am primit decat o atentionare, la Titan.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ByOnu



Data înscrierii: 19/Mar/2010
Ultima vizita: 09/Noi/2023
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 13 Mar 2011 17:58:32    Titlul subiectului: Re: fotografi la metrou 141077

Cel mai 'extraordinar' mi se pare ca la NewYork, unde totusi au fost atentate si exista amenintari, este scris ca "AI VOIE SA CAPTEZI IN INCITA METROULUI ATAT TIMP CAT ESTE IN SPATIUL PUBLIC"... si totusi este NY, la noi care-i pericolul?? Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
silviugrig



Data înscrierii: 21/Mar/2011
Ultima vizita: 08/Apr/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin 08 Apr 2011 13:23:22    Titlul subiectului: 142397

In strainatate exista un permis pentru fotografierea in metrou, de ce nu si la noi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 08 Apr 2011 18:00:25    Titlul subiectului: 142407

Unde in strainatate ? In Budapesta nu ai nevoie de nici un permis. La fel si in Nuremberg (Germania). Singura chestie in Nuremberg este ca poti face cateva poze, nu "in cascada" poza dupa poza.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan5ful



Data înscrierii: 08/Feb/2014
Ultima vizita: 15/Iul/2014
Mesaje: 2

MesajTrimis: Sâm 08 Feb 2014 21:20:00    Titlul subiectului: 171002

Am si eu o intrebare:la Gara de Nord 2 sau la Parc Bazilescu este paza multa? As vrea sa fotografiez niste rame IVA acolo dar nu vreau sa-mi iau vreo amenda. Intreb deoarece sunt capete de linii si metroul sta mai mult acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 09 Feb 2014 14:13:46    Titlul subiectului: 171013

Eu unul nu am vazut paza pe nici un peron. Paznicii sunt de obicei la intrari, ca sa se asigure ca nu intra lumea fara bilet.

In rest, de cate ori am vrut sa fac poze pe peron, am facut fara nici o problema. Ma rog, am fost "discret", ma faceam ca fac altceva cu telefonul mobil, dar se pot face poze fara probleme in mai toate statiile de metrou.

Cat despre GdN2 si Parc Bazilescu, mi-as face mai multe griji in legatura cu mecanicii, cel putin la GdN2 eram numai eu si ei acolo la un moment dat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
riciu



Data înscrierii: 05/Feb/2011
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 09 Feb 2014 21:22:45    Titlul subiectului: 171015

Parerea mea e ca daca ai chef sa faci poze, e bine sa se faci discret.

Cum a zis cineva pe aici, daca are chef cineva sa-ti faca probleme odata esti bagat la suspect de terorism.

De pilda eu am avut ocazia sa vad niste statii cu adevarat superbe (gen replica metroul moskovit) si am fost avertizati ca daca facem poze s-ar putea sa infundam puscaria mult si bine. Am tinut cont de avertisment desi erau opera de arta statiile alea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community