Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Atelierul lui Prognosis
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 16 Ian 2014 18:33:24    Titlul subiectului: 170472

Dacia 1310 break

O comanda speciala pentru un prieten special esta gata sa fie livrata. Intreaga manopera s-a efectuat conform instructiunilor propietarului. Baza de lucru a fost constituita din doua machete DeAgostini, Dacia Break si Dacia 1320, din care s-a confectionat noua macheta. Macheta reprezinta un model pe care amicul l-a detinut cu ceva vreme in urma!

Poze si detalii http://arin.panait.net/dacia-1310-break/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Vin 17 Ian 2014 14:49:29    Titlul subiectului: 170507

“-A venit masina, a venit masina!

-Ce-a adus?

-Adidasi si salam de soia. Mi se pare ca si tacamuri!

-Vin acum, imi tii rand?”

………………………………………………..

O discutie banala, din vremuri apuse, intre doua vecine, de la ferestrele apartamentelor! Oare cine nu isi aminteste de masina de carne, ce de indata ce aparea la coltul blocului, cum se auzeau de la un geamuri cate o discutie ca cea de mai sus? In spiritul acelor vremuri, masina sosita de la Sibiu pentru imbunatatiri, a trecut prin Atelierele PanArin..........................................................

Continuare http://arin.panait.net/a-venit-ma%C8%99ina-de-carne/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 18 Ian 2014 20:01:55    Titlul subiectului: 170537

TV 41 – Salvarea altor vremuri

Una dintre primele ambulante realizate pe concept romanesc, a fost cea construita pe sasiul de IMS, masina care trebuia sa inlocuiasca vechile ambulante sovietice, mari consumatoare de carburant si cu un spatiu util redus. Modelul initial a fost fara perete despartitor intre sofer si partea utila din spate. Imi amintesc asta pentru ca am calatorit cu un asemenea vehicul, impreuna cu bunica mea, pe cand eram copil si am fost transferat de la Spitalul din Tulcea, la cel din Constanta pentru o operatie complicata. In spate, am stat pe targa, iar bunica pe un scaun escamontabil situat in dreptul usii laterale. In fata erau soferul si asistenta medicala de ambulanta. Drumul, desi initial mi se paruse o mare aventura, s-a dovedit extrem de obositor si anevoios din pricina zgomotului asurzitor venit de la motor, dar mai ales din pricina zdruncinaturilor care ma aruncau de pe targa in toate partile. In amintirea acelor vremuri, am reprodus o astfel de ambulata folosind macheta Degostini................

Continuare http://arin.panait.net/tv-41-savarea-altor-vremuri/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 21 Ian 2014 20:05:06    Titlul subiectului: 170597

VW Van Samba la Slobozia

Realizat sub sigla Maisto, van-ul Samba VW din imaginile http://arin.panait.net/vw-van-samba-la-slobozia/ surprinse de paparatii uzi a sosit la Slobozia si a fost directionat rapid catre Atelierele PanArin. Soferul a gasit cu usurinta garajul Prognosis gratie sistemului de locatie de tip “factaj” al STS-ului postas. Imaginile surprind momentul in care soferul preda masina pentru imbunatatiri meseriasilor de la Atelierele PanArin, preocupati de scoaterea de la vopsire a doua dacii cu destinatii precise. Una la ACR Constanta si una la Nea Alecu, fost taximetrist din Bucurestii anilor trecuti! Undeva in fundal, doi drumari se chinuie sa astupe gaurile din pavajul distrus de ploile de la Slobozia Mica.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 23 Ian 2014 10:54:19    Titlul subiectului: 170634

Dacia 1309 ACR la Slobozia http://arin.panait.net/dacia-1309-acr-la-slobozia/

Grupul de interventii al Automobil Clubului Român din Slobozia a fost intarit atazi cu un nou vehicul de interventii realizat in Atelierele PanArin pe baza unei machete DeAgo România. Masina a fost deja trimisa in prima sa misiune, pentru a tracta remorca încărcată cu Dacia lui Nea Alecu, proaspăt iesita de la vopsitoria atelierelor.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 23 Ian 2014 18:29:04    Titlul subiectului: 170645

Improvizata lui Nea Alecu

“Nea Alecu, Nea Alecu, tunde oaia si bercbecu” strigau cat ii tineau puterile, draci de copii, atunci cand prin curtea batranului taximetrist Alecu Marin isi facea de lucru pe la masina sa rosie. “Improvizata mea”, dupa cum ii spunea el cu mandrie. Omul fusese taximetrist si iesise la pensie. Toata viata o petrecuse la volan pe strazile Bucurestilor ducand clientii care incotro. Purtase cu dansul oameni grabiti, cheflii si bolnavi, oameni de toate felurile. Meseria si-a facut-o mereu cu drag, chiar daca a condus pe rand un taxi rusesc Volga M21, mai apoi o Dacia 1300, 1310 si o Liberta. Cu cea din urma, avea o experienta stranie... http://arin.panait.net/improvizata-lui-nea-alecu/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 25 Ian 2014 14:20:43    Titlul subiectului: 170670

Pregătiri de expediție… TransAfricană

Desi “iarna nu-i ca vara”, totusi, omul gospodar isi face vara sanie si iarna… pregatirile de expeditie. Aparitia noului TV 41 era foarte asteptata la Atelierele PanArin, in mod special pentru a se continua cu reproducerea la scara 1/43 a vehiculelor Expeditiei Transafricane din 1971. Primul vehicul al expeditiei a fost realizat la Slobozia si prezentat in cele doua exemplare cu ceva vreme in urma. Anul trecut, pe 30 martie s-au implinit 40 de ani de la finalizarea primului raid transafrican parcurs de un automobil de teren ARO M461 (insotit de 2 autoutilitare TV 41), primul din ele fiind subiectul acestei reproduceri. Autoutilitara de serviciu, masina plina de scule si piese de rezerva necesare expeditiei, este una dintre ele, urmand sa realizez (sper) si masina de salvare care a insotit expeditia....

Continuare si mai multe poze http://arin.panait.net/pregatiri-de-expedi%C8%9Bie-transafricana/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 28 Ian 2014 14:41:13    Titlul subiectului: 170752

Încercarea moarte n-are

De la Dacia 1300 de Bucuresti, la Renault 12 de Bogota

Ieri prezentam Renaultul 12 din colectia Columbiana, http://arin.panait.net/renault-12-tl-columbia-slobozia/ la care am intervenit nitelus pentru inbunatatiri.


As fi vrut eu sa pot face atat de bine o modifcare de genul. Din pacate, tehnologia home nu poate suplini productia de fabrica, vopsirea si tampografierea computerizata. Totusi am incercat! Decat gustul amar al intrangerii prin neincercare, mai bine satisfactia unei incercari temerare de a face ceva ce nu ai mai facut niciodata. Chiar daca rezultatul nu este pe masura asteptarilor…

Vezi mai multe poze http://arin.panait.net/incercarea-moarte-n-are/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 29 Ian 2014 13:03:51    Titlul subiectului: 170773

Citroèn 2CV – îmbunătățiri

Cum era si firesc, din jena de a parca macheta in vitrina Prognosis, am trecut-o mai intai prin filtrul Atelierelor PanArin.

A fost colorat interiorul cat de cat, s-au debavurat pe unde se putea. S-au reasezat farururile intr-o pozitie mai fireasca, s-au nichelat manetele prin cabina. Bara spate a fost corectata si pozitia geamului luneta. Oglinda retrovizoare ajustata la o pozitie naturala. Nu pot sa nu apreciez roata de rezerva… Semnalizarile minunate de pe aripile fata au ramas deocamdata asa cum erau… tampografiate!



Mai multe poze si detalii http://arin.panait.net/citroen-2cv-imbunata%C8%9Biri/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 30 Ian 2014 13:14:17    Titlul subiectului: 170804

Iarna pe ulița din Slobozia Mica

Zvornalistii de birou de la jurnalul ocazional Fan Fan au surprins imagini inedite de la dezastrul inzapezirii pe cod rosu din Slobozia Mica. Oamenii au luptat cu nametile pana cand au reusit sa deblocheze drumurile din localitate, eliberand astfel taxiul care nu putea sa preia o comanda de la restaurantul din centru. La actiune au participat brigazile de pompieri Barbu Catargiu din Slobozia Mica, unitatile de jandarmi care nu aveau picioarele in ghips, politia care a mai avut motorina pentru autovehicule si cativa cetateni care trebuiau sa ajunga la carciuma si nu puteau trece de troienele din balcon. Cu mic(i) si bere, toti au pus mana pe lopeti si au cantarit greutatea lor. In acest fel Salvarile au putut fi trecute de valul de zapada si ajutoarele constand in oale cu sarmale si proviziile de bere rece au ajuns cu bine la sinistratii obositi de apelurile la 112. In urma impactului negativ avut asupra drumurilor de catre ninsorile abundente, autoritatile locale au interzis pentru anul viitor caderi de zapada mai mari de 2 cm pe metrul cub de bere.



Mult mai multe imagini surprinse de zvornalisti http://arin.panait.net/iarna-pe-uli%C8%9Ba-din-slobozia-mica/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 01 Feb 2014 18:33:17    Titlul subiectului: 170855

Saviem SM 170 – imbunatatiri

In iulie anul trecut, primeam de la bunul amic Sebastiene Constantine din Franta, cateva camioane din colectia “Camions de autrefois”. Masinile trebuiau salvate cumva de manutele nepoteilor domniei sale, care incepusera sa le deterioreze. Iarna grea a cam blocat traficul greu de caioane si astfel mi-a dat ragazul sa mai trag cate unul la garaj pentru cateva imbunatatiri. Primul este cisterna Saviem SM 170, prezentata anul trecut http://arin.panait.net/saviem-sm-170-cabine-courte/ .

Dupa studiul machetei si a pozelor pe net ale masinii originale, am procedat la nichelarea scarilor de acces in cabina, la argintarea tevii de esapament si la nichelarea capacului de rezervor. Am observat cu acest prilej, ca la toate machetele MAN/SAVIEM din colectie lipseste schimbatorul de viteze, drept pentru care am montat unul in pozitia corecta, inspirat de imaginile de pe internet. La interior s-au nichelat manere usilor, semnalizatorul de directie si pedalele.

Revenirea la camioane s-a petrecut in contextul sosirii unei noi serii de machete distruse partial de nepotii lui Sebastiene, care prefera sa le doneze pentru modificari sau piese de schimb, decat sa le vada bucatele facute de micii sai nepoti. Domnia sa spera sa vada lucruri noi facute din aceste machete, drept pentru care, deja am in lucru cateva noutati bazate pe caroserii din seria enuntata mai sus, machete ce vor prezentate zilele viitoare, asa ca fiti pe faza camionagii la 1/43…



Mai multe poze de la locul faptei http://arin.panait.net/saviem-sm-170-imbunatatiri/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 02 Feb 2014 13:52:07    Titlul subiectului: 170865

Autocamionul Roman Diesel

Fabrica de autocamioane Roman 1/43 din Slobozia Mica, anunta cu profunda mandrie proletara, realizarea celui de-al doilea camion Roman Diesel in Atelierele PanArin. Primul a fost masina de butelii, realizat in 2013 si prezentat pe larg in acest blog. La actualul proiect au fost folosite piese de Saviem SM 170 (cabina, interioare, roti, sasiu) si de MAN (bena si prelata), prelucrate astfel incat sa se obtina un autocamion romanesc. Meseriasii de la Atelierele PanArin sunt foarte mandri de aceasta realizare. Urmatorul proiect aflat in lucru, din gama camioanelor, este o autospeciala de pompieri, la care se lucreaza intens de ceva vreme.



Mai multe imagini de la lansarea autocamionului http://arin.panait.net/autocamionul-roman-diesel/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 03 Feb 2014 15:06:58    Titlul subiectului: 170881

Laborator criminalistic la Slobozia Mica

Rata crescuta a criminalitatii din ultima vreme, a impus noi provocari pentru ofiterii criminalisti de la Slobozia Mica. In sprijinul acestora in lupta lor impotriva infractiunilor criminale, Inspectoratul Judetean de Militie a solicitat dotarea cu un vehicul de specialitate. Cu mijloace specifice, meseriasii de la Atelierele PanArin au reprodus un asemenea vehicul cu care au dotat militienii din judet. Girofarul, difuzorul si proiector de pe plafon au fost realizate in Atelierele PanArin prin strunjire. Masina cu tractiune integrala a fost imediat predata organelor competente care s-au aratat incantate de nou vehicul!



Mai multe imagini cu laboratorul in actiune http://arin.panait.net/laborator-criminalistic-la-slobozia-mica/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 05 Feb 2014 10:40:12    Titlul subiectului: 170909

My name is Diesel, Roman Diesel http://arin.panait.net/my-name-is-diesel-roman-diesel/

Filmul de prezentare a machetei realizata de mine la Slobozia in 2014.

http://www.youtube.com/watch?v=crat91MFBZQ

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 09 Feb 2014 07:49:01    Titlul subiectului: 171009

Ultima ambulanță Dacia

Înainte ca politrucii deghizati in alesii poporului să dezlantuie iadul disecarii si vanzarii la piese SH a intregii industrii romanesti, inginerii si proiectantii de la Dacia aveau sa prezinte ultima lor creatie in materie de vehicule utilitare, menite sa revigoreze schema Dacia pe piata autohtona. Ei au creat pe un sasiu/caroserie de Dacia 1307 Drop Side, un vehicul robust si incapator destinat serviciilor medicale. Dina pacate, masina nu a intrat in productie de serie, pentru ca uzinele Dacia aveau sa-si inchida portile in favoarea liniilor de montaj franceze pe suportul Logan. In memoria a ceea ce a insemnat Dacia pentru natiunea aceasta incercata, Atelierele PanArin din Slobozia au reprodus ultima abulanta creata sub sigla Dacia. Nu este o lucrare perfecta, dar sunt foarte mandru de ea. Multa migala si multa munca au fost inglobate in acest vehicul care se constituie intr-un unicat marca Prognosis. http://arin.panait.net/ultima-ambulan%C8%9Ba/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 11 Feb 2014 15:11:17    Titlul subiectului: 171055

Dacia 1100 Miliția

Prietenul Eugen din Constanta isi sarbatoreste saptamana viitoare tatal, care implineste venerabila varsta de 75 de ani, prilej cu care a dorit sa-i faca un cadou special. Domnul Dinca a fost Militian din vechea garda si a indragit mult masina pe care a patrulat in tinerete pe strazile din Constanta. Drept urmare, Eugen mi-a trimis spre modificare o Dacia 1100 DeAgostini, pe care am procesat-o ca atare in Atelierele Pan Arin.

Cum macheta avea un defect la miscarea rotilor, am procedat la identificarea motivului si am intervenit prin ajustarea axelor astfel incat rotile sa nu mai frece in caroserie. Au fost scurtate si axele metalice, dar si butucurile interioare ale rotilor pentru a se potrivi mai bine. Cu acest prilej am procedat la operatiuni similare si la cele doua modele DeAgostini din colectia personala, cel de Romania si cel de Bulgaria. Totodata am si facut unele corecturi si la acestea, cum ar fi colorarea semnalizatoarelor spate si rectificarea tampoanelor de pe barele de protectie, care erau tampografiate destul de ciudat.

Militia este gata sa ia drumul Constantei pentru a ajunge la timp de ziua domnului Dinca Petre, caruia ii uram din suflet un calduros La multi ani – tovarase militian!



Mai multe imagini de la locul faptei http://arin.panait.net/dacia-1100-mili%C8%9Bia/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Mar 11 Feb 2014 17:03:40    Titlul subiectului: 171059

Nu vreau sa ma joc de-a carcotasii, dar nu cumva Daciile 1100 de la Militie aveau patru faruri, ca si cele 1100 S ale alergatorilor de raliu? Eu asa am auzit, sunt nascuta mult dupa disparitia lor.
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 12 Feb 2014 07:33:09    Titlul subiectului: 171067

Au fost si asa - Exemplu


Dacia 1100 Militia 02.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  123.4 kb
 Vizualizat:  de 18302 ori

Dacia 1100 Militia 02.jpg



_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 12 Feb 2014 12:08:34    Titlul subiectului: 171072

Dacia 2000 DeAgostini

Macheta unei masini deopotrivita invidiata si ravnita in vremurile comunismului. Pentru reprezentarea unei masini aproape presidentiale, cred ca trebuia ceva mai multa atentie la detalii. Ne-am obisnuit insa cu asta la DeAgostini si nu vreau sa carcotesc. Din punctul meu de vedere, macheta trebuie supusa unor usoare rectificari si imbunatatiri pentru a se incadra la rangul pe care l-a detinut in suprematia conceptului Dacia din Romania.



Consideratiuni personale http://arin.panait.net/dacia-2000-deagostini/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 13 Feb 2014 07:45:22    Titlul subiectului: 171099

ARO 240 militar http://arin.panait.net/aro-240-militar/

Aparuta in primele numere ale revistei DeAgo, macheta de 240 a prietenului meu a sosit de ceva vreme pentru imbunatatiri. S-au corectat interioarele potierelor (transparente), s-a rectificat parbrizul montat aiurea si s-a indreptata rama acestuia. Colorarea interiorului, a curelor de prindere a prelatei si montarea decalului cu cocarda au adus macheta la stadiul de masina militara!


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 13 Feb 2014 08:01:42    Titlul subiectului: 171100

Lada Niva – imbunatatiri http://arin.panait.net/lada-niva-imbunatatiri/

O macheta extrem de bine realizata pentru marca DeAgostini …. mai ales sasiul! Dovada ca se poate. Totusi are si ea lipsuri si ca atare a venit la corectare de la un coleg de suferinta din Sibiu. Astfel au fost colorate stopurile spate, semnalizarile fata, s-au corectat ornamentele cromate si s-a colorat interiorul!


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 15 Feb 2014 08:44:18    Titlul subiectului: 171151

Prin presa vremii

15 FEBRUARY 2014
Faca ce fac si apar in presa vremii! Azi dimineata am avut surpriza sa aflu ca am aparut in cotidianul local Curierul zilei din Arges, intr-un articol semnat de Narcis Manole. Multumesc domnule redactor, sunt foarte bucuros si mandru!

ARTICOL pe NET http://arin.panait.net/prin-presa-vremii/



Zamaccumecum!

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 16 Feb 2014 09:00:49    Titlul subiectului: 171181

Dacia 1300, ACR de Sibiu http://arin.panait.net/dacia-1300-acr-de-sibiu/

16 FEBRUARY 2014
Inca o macheta gata sa plece in teritorul catre amicul meu din Sibiu. Baza fiind o Dacia 1300 DeAgostini, decapata complet (eu nu vopsesc peste culoarea originala…) Decalurile sunt facute acasa la imprimanta pe hartie autoadeziva.

Macheta apartine amicului, eu nu vand machete nicaieri pe nici un site. Eu tunez masinute numai cu macheta clientului. Mentionez asta pentru ca am primit un mail in care mi se spune ca a fost cuparata o macheta, de pe ocazii ro, macheta garantata Marca Prognosis de catre vanzator. Una era in poza si alta in colet, dupa cum spune autorul. Macheta era vopsita peste culoarea originala si se cojea la cea mai mica atingere. Pai normal sa fie asa. Procesul de decapare este destul de anevoios, mai ales ca trebuie demontat complet vehiculul. Din motive economice, fabricantii manjesc machetele cu ulei siliconic, ulei care in timp intra in porii vopselei si nu mai poate fi scos decat prin decaparea completa. De aceea nu tine vopseaua data peste culoarea originala. Marca Prognosis nu se compromite cu asa ceva. Mai subliniez o data! Eu nu vand machete pe nici un site. Niciodata, nicaieri. Orice ar scrie acolo, acele machete nu imi apartin. Probabil, bietul samsar, nu ar putea vinde altfel decat daca insereaza numele meu acolo! Daca pana aici s-a ajuns, chiar mie lehamite….


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 16 Feb 2014 09:11:42    Titlul subiectului: 171182

Dacia 1300 – verde 57 ….

M-a durut sufletul sa stric frumusete de macheta. Nu am nimerit exact culoarea pe care o dorea amicul din Constanta. Trebuia o nuanta ceva mai inchisa, dupa cum reiese. Dar asta nu inseamna ca macheta nu este frumoasa si ca atare ramane asa pana fac rost de alta vopsea mai inchisa. In fapt chiar acum se ocupa prietenul meu din Botosani, domnul Petru Hromei. Dupa indelungi tatonari se pare ca a gasit vopseaua corespunzatoare la Botosani. Aici, in Slobozia Mare, totul pare imposibil. Nu gasesti vopsea, adezivi, un printer capabil sa manjeasca pe autocolant transparent, precum si alte maruntisuri necesare modelistului...



Mai multe poze http://arin.panait.net/dacia-1300-verde-57/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 19 Feb 2014 14:00:33    Titlul subiectului: 171248

Dacia 1304 CN – postalionul de Slobozia

Vreme trece, vreme vine, cu Posta ne punem bine! Mai ales la Slobozia, unde coletaria a ramas intr-un singur centru si cozile sunt nesfarsite acolo… Prin 2012, prin martie, incepeam lucru la primul postalion marca Prognosis. De atunci au iesit din Atelierele PanArin 4 postalioane pe platforma Dacia 1304, din care unul e american de New York.

Imaginile de referinta fusesera obtinute chiar din curtea oficiului de la gara, unde trona parasita masina de inspiratie. Intre timp ea a disparut de acolo, dar acum, avand in sfarsit o platforma apropiata de ce fotografiasem atunci, am implinit si aceasta dorinta mai veche de a avea in colectie un papuc postalion CN.

Mai multe poze si detalii http://arin.panait.net/dacia-1304-cn-postalionul-de-slobozia/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Următoare
Pagina 7 din 15

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community