Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuz special pentru biciclisti pe ruta Brasov - Poiana

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 17 Iun 2013 11:46:51    Titlul subiectului: Autobuz special pentru biciclisti pe ruta Brasov - Poiana 165190

http://adevarul.ro/locale/brasov/autobuz-special-biciclisti-poianabrasov-1_51b96dfec7b855ff5688bc2a/index.html

Ar putea fi simplu dar ... ce rost ar avea?!? Twisted Evil

"Autobuz special pentru bicicliști spre Poiana Brașov

13 iunie 2013
de Simona Suciu

Edilii trebuie să atașeze o remorcă la un autobuz clasic.

Primăria ia în calcul să pună în circulație un autobus special în care pasionații sporturilor să poată călătorii cu tot cu bicicletă. Edilii au primit multe solicitări în acest sens și este nevoie de atașarea unei remorci la un autobus clasic pentru ca proiectul să devină realitate. „Există multe cereri scrise în acest sens la RAT. Analizăm posibilitatea ca bicicliștii să aibă un autobuz numai al lor care să circule sâmbăta și duminica în Poiana Brașov, chiar din această vară, și unde aceștia să-și urce și bicicletele. Sunt discuții în acest sens pentru că trebuie să vedem ce bilet vor plăti bicicliștii pentru o urcare, iar coborârea să o faca pe bicicletă așa cum doresc“, a spus viceprimarul Răzvan Popa, citat de newsbv.ro."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 17 Iun 2013 17:55:43    Titlul subiectului: 165194

Are rost, crede-ma, si eu am urcat de multe ori vara bicicleta in autobuz pana in Poiana. De obicei plateam un bilet de o calatorie pana in Poiana pentru bicicleta, plus un bilet pentru mine! Samabata si duminica cateodata nu ai loc in autobuz de biciclete, de obicei sunt peste 10 pana in 16-17 biciclete in autobuz la o cursa sambata dupa masa. Inchipuie-ti 10 bicilclete puse una peste alta la usa din mijloc pe intervalul liber de scaune unde ar fi locul pentru carucioarele pentru handicapati. Cand sunt multi calatori in autobuz mai mult de 3-4 biciclete nu prea incap si e deranjant pentru restul calatorilor . O remorca legata de autobuz ar fi mult mai civilizat si pentru biciclisti si pentru restul calatorilor, inchipuie-ti la o frana brusca ce se poate intampla cand vreo zece biciclete rezemate de balustrada lovesc calatorii.
Poate si sistemul de mai jos ar fi eficient cu suport de biciclete prins pe autobuz, dar nu ar fi suficient pentru 10-15 bucati. O sa incerc sa fac o poza intr-o sambata cati biciclisti urca in autobuz la o cursa.



2bike_bus.103165921_large.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  138.87 kb
 Vizualizat:  de 16000 ori

2bike_bus.103165921_large.jpg



4_bike.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.83 kb
 Vizualizat:  de 16000 ori

4_bike.jpg



_________________
Pasiunile ne definesc, ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Lun 17 Iun 2013 21:10:49    Titlul subiectului: 165198

Si eu cred ca ar fi mult mai simplu ca, prin conventie, o masina sa urce numai pentru biciclisti pana la Poiana, la o anumita ora, cunoscuta de aceatia. Bicicletele ar putea fi depozitate in autobuz, iar sportivii sa fie singurii pasageri.
Dar as intreba si altceva? de ce biciclistii nu merg la Poiana calare? Eu urcam cu un Pegas Junior, in anii '70, si am rezistat destul de bine, chiar daca bicicleta era o "primitiva" fata de ce exista azi.

_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 09:19:33    Titlul subiectului: 165213

"Ar putea fi simplu dar... ce rost ar avea ?"

Nu e chiar asa de simplu, pana nu vad nu mai cred nimic. Ce rost ar avea ?
Are, pentru ca sunt zeci de brasoveni si nu numai, sunt destui care vin si din imprejurimi ori de la 60-140 km distanta in vizita la Brasov cu bicicletele in tren pentru un pret de 9 lei/calator + bicicleta nu cred ca intra in faliment RATBV, ba din contra o sa aibe succes total acest program.

Am fost si eu de cateva ori cu bicicleta la Brasov, pana la la Predeal in tren apoi pedale la vale, dar de urcat am urcat pe drumul vechi prin padure de la Pietrele lui Solomon si coborarea a fost pe asfalt pe drumul Poiana-Brasov.

"De ce bicilisti nu merg in Poiana calare ? " O intrebare destul de frumoasa si cu un raspuns destul de usor. Un biciclist intr-o zi nu face doar o singura urcare ci mai multe, si pierde oarecum ceva timp din aceasta cauza era varianta cu autobuzul 20 cu biciclete la jumate cu conditia ca daca sunt calatori multi soferul va aproba maxim 3-4 biciclete in autobuz, acum cu acest autobuz al biciclistilor o sa fie ok si pentru calatori si pentru biciclisti si pentru RATBV.

3 poze cu biciclete intr-un Conecto pe linia 20 in vara lui 2012.



P6080397.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.49 kb
 Vizualizat:  de 15799 ori

P6080397.jpg



P6080398.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.27 kb
 Vizualizat:  de 15799 ori

P6080398.jpg



P6080400.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.57 kb
 Vizualizat:  de 15799 ori

P6080400.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 14:35:06    Titlul subiectului: 165225

Probabil ca acum se face altfel de sport decat in tineretea mea.
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 15:13:05    Titlul subiectului: 165226

Acum biciclistii urca cu autobuzul... Laughing probabil ca peste un timp vor cere si o telecabina speciala, cu care sa si coboare, cu tot cu bicicleta, dupa ce-si fac o poza "de facebook" langa un varf de munte sau macar un brad... Twisted Evil
_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 18:43:28    Titlul subiectului: 165229

Unii biciclisti urca in Poiana cu autobuzul mai apoi cu telecabina in Postavarul si fac doar coborari cu astfel de biciclete, ce e asa greu de inteles. Cu o bicicleta facuta doar pentru coborari e foarte incomod si greu sa urci 12-15 km pana in Postavarul din Livada. Daca cineva prefera urcarea pe bicicleta recomand drumul vechi oricare dintre ele. O astfel de masura ar multumii si biciclistii si RATBV, de ce pare ciudat urcatul bicicletelor in autobuz chiar nu inteleg, se practica de ani de zile pe linia 20 nu de un an doi, poate nu toata lumea stia acest lucru.
_________________
Pasiunile ne definesc, ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 19:12:35    Titlul subiectului: 165231

Zice bine Mihai Atanasie: Unul sau doua Connecto sa fie modificate, prin eliminarea unor scaune, astfel incat sa fie mai mult loc pentur biciclete. Si ideeea lui trollino e buna, cu rack-uri speciale atasate de autobuz in fata lui. Parca la Cluj au facut o chestie d-asta...
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 19:57:07    Titlul subiectului: 165235

trollino a scris:
de ce pare ciudat urcatul bicicletelor in autobuz chiar nu inteleg, se practica de ani de zile pe linia 20 nu de un an doi, poate nu toata lumea stia acest lucru.
Trollino, nu ii ispiti pe moderatori, ca acum ma sanctioneaza pentru ca eu nu gust coborarea cu bicicleta prin hartoape ci prefer plimbarea pe sosea (fie ea la deal sau la vale).
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 18 Iun 2013 21:40:25    Titlul subiectului: 165238

Sa nu ma intelegeti gresit, am vrut sa accentuez faptul ca acest obicei de a urca bicicleta in autobuz nu cred ca va disparea daca RAT de exemplu nu va introduce o remorca sau suport pentru biciclete pe autobuze. Probabil ca odata cu punerea in aplicare a acestei idei va creste numarul celor doritori de a utiliza acest sistem.
_________________
Pasiunile ne definesc, ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Iun 2013 17:11:55    Titlul subiectului: 165243

Cum a avut succes si are in continuare acele vagoane cu spatii de bicicleta pe trenuri asa va avea si aceasta idee cu RATBV.

Ce daca se baga acest autobuz, atata timp cat se merge cu bilet si inca ce bilet de 9 lei castiga si Regia si bikerii.

Asteptam rezultatele acestui proiect pentru ca sunt multi care vor folosi acest autobuz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Mie 19 Iun 2013 20:36:06    Titlul subiectului: 165248

@ trollino: Sa nu ma intelegi tu gresit, eu nu militez impotriva coborarilor pe bicicleta. Dar nu sunt pe gustul meu. Din punctul de vedere al transportatorului brasovean, si despre asta discutam aici, ar putea fi un succes. Pana la urma, un prestator de servicii se adapteaza la piata.
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ArMiN-MaRiAn



Data înscrierii: 07/Aug/2013
Ultima vizita: 27/Feb/2020
Mesaje: 92
Locație: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: Lun 09 Iun 2014 14:38:42    Titlul subiectului: 173354

Parerea mea este ca mai bine ar fi sa bage din ora in ora un autobuz articulat in loc de unul scurt...Asa ar avea si calatorii spatiu si biciclisti la fel!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinache96



Data înscrierii: 15/Mai/2013
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 434
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 12 Feb 2015 23:21:23    Titlul subiectului: 177267

Man articulat pe Poiana??? Nici-o sansa deoarece si-ar da duhul pana ar ajunge la jumatatea drumului la cat de obosite sunt motoarele si cat de cocosate sunt manurile, cel putin cele de la centrala iar in al doilea rand nu au de unde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community