Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Ikarus e-13

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuze
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
feather_cosmin



Data înscrierii: 26/Feb/2012
Ultima vizita: 15/Sep/2014
Mesaje: 1
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun 15 Sep 2014 15:11:47    Titlul subiectului: Ikarus e-13 174740

Salutare. am si eu nevoie de cateva detalii despre Ikarus e13. am achizitionat recent unul din SJ si vreau sa stiu daca mai sunt prin tara sau nu.
Ce motor are? Ce cutie de viteze? Are o problema cu sincroanele de la treptele 3 si 5 si as vrea sa o schimb dar nu stiu unde gasesc sau de la ce masina se potriveste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2014 15:35:35    Titlul subiectului: 174747

Nu am gasit decat aici
http://busztipusok.hu/e14/e13.htm
E in limba maghiara, dar cu Google Translate se poate intelege cat de cat ce scrie acolo.

_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2014 22:46:34    Titlul subiectului: 174751

Am gasit o firma din Budapesta care se ocupa de reparatia si restaurarea autobuzelor, comercializarea si manufacturarea pieselor de schimb, pe lista apare si Ikarus E13. http://lanta.hu/magyar.html Din pacate pagine este in flash, trebuie sa dai click pe ultimul buton ca sa apara datele de contact.

Conform busztipusok.hu, are cutie de viteze ZF S6-36, am gasit 3 buc. de vanzare aici: http://www.tocmai.ro/cutie-de-viteza-zf-s6-36-16526165.html?gclid=CjwKEAjwv9-gBRD5ofn2jd2N0UUSJACcdilskOlPkR79PPEyS2eR0gTyFjTuGp4A5qtyARlBp59QHBoCQAbw_wcB

Referitor la model, inclusiv in Ungaria sunt putine exemplare, nu stiu daca mai este in Romania. Marea majoritate au ajuns in tarile nordice (Norvegia, Suedia si Finlanda) si in UK. Este varianta interurbana / turistica a modelului E91, ultimul model care a iesit prin poarta fabricii din Matyasfold. Astazi se produce S91 de catre Webasto, un autobuz aproape identic din punct de vedere tehnic cu E91.

Este un model dezvoltat pentru tarile din vest si la standardele respective vandut la preturi corespunzatoare, in Europa centrala si de Est era important pretul cat mai mic de achiztie probabil de aceea nu prea sunt nici in Ungaria. Dupa ce Ikarus a dat faliment in 2009 Webasto a continuat productia si traieste bine mersi din exportul catre Norvegia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teddyuskin



Data înscrierii: 17/Iun/2011
Ultima vizita: 15/Mai/2022
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti 1 (Pod Constanta)

MesajTrimis: Sâm 20 Sep 2014 09:00:31    Titlul subiectului: 174787

Este prin Bucuresti un Ikarus E14 alb cu mov, inmatriculat in judetul Dambovita. De obicei era in zona Pietei Domenii, dar acum cateva zile l-am vazut la benzinaria AGIP de pe Calea Grivitei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuze Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community