Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Controlorii STB (RATB). Pro si contra
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Feb 2014 11:19:18    Titlul subiectului: 171154

Pe vremea mea era specificat in regulament, adica inainte de 1989.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Sâm 15 Feb 2014 11:20:22    Titlul subiectului: 171155

CLAXON a scris:
Soferul are dreptul sa faca control in autobuz si/sau sa dea jos calatori din autobuz?

Din ce am observat, soferii de pe Express nu pleaca pana nu valideaza cei care urca. Poate gresesc eu.
Cat despre cerutul buletinului, ei pot sa-l ceara, dar daca tu spui ca nu-l ai asupra ta, ei trebuie sa te creada pe cuvant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Feb 2014 11:30:21    Titlul subiectului: 171156

Iar tu daca nu ai calatorie validata ar trebui sa te dai jos.
Iar daca nu ai buletin - ceea ce este ilegal, este o contraventie - te dai jos si te autodenunti la cea mai apropiata circa de politie.
Ok, discutam despre tarife, bilete, validatoare, controlori de bilete dar sa discutam si ca ar fi bine sa ne validam calatoriile. Nu credeti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Feb 2014 12:35:24    Titlul subiectului: 171157

Am plecat de la o intamplare petrecuta ieri 14.02.2014 intr-un autobuz al liniei 135, in care ma aflam si in care era si o femeie in varsta care parea fara adapost adica avea hainele murdare si mirosea ingrozitor. Ideea e ca am apelat la sofer si acesta a zis ca nu are ce sa faca, ca nu are drept de control si ca nu poate sa dea lumea jos din autobuz.
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Dum 16 Feb 2014 00:00:09    Titlul subiectului: 171177

Prin 2007, tot asa pe 66 un sofer a oprit troleibuzul si nu a mai plecat pana nu a coborat boschetarul - a venit soferul in salon si i-a dat de inteles sa ca altfel da jos calatorii si il lasa pe el inauntru. De atunci nu am mai prins astfel de faze, specimenele fiind tolerate pana la destinatia lor. Cand erau DAF pe 104, unul a mers o statie cu usile deschise ca sa iasa mirosul dupa un "din asta", dar era vara.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Dum 16 Feb 2014 12:32:14    Titlul subiectului: 171183

andrei11 a scris:
Iar daca nu ai buletin - ceea ce este ilegal, este o contraventie - te dai jos si te autodenunti la cea mai apropiata circa de politie.

Este ilegal sa mergi pe strada fara buletin?
Sunt multe dileme in ceea ce priveste controlorul RATB care nu sunt solutionate sau de care oamenii nu stiu, iar controlorii profita si jecmanesc oamenii. De exemplu ca daca iti scrie procesul verbal in afara mijlocului de transport, procesul nu are valoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 16 Feb 2014 13:05:46    Titlul subiectului: 171184

Cred ca este "foamea" mai mare, de aceea au iesit controlorii de la prima ora. Mai ales ca au "recolta" bogata. Dar, ca sa fiu putin rautacios, in Ferentari, Rahova, Salaj sau Giulesti sunt asa de stricti controlorii ? Laughing
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Dum 16 Feb 2014 13:52:22    Titlul subiectului: 171185

Eu stau in Giulesti si-ti spun ca n-am mai vazut control pe 11 de... nu stiu cand. Iar pe 163 nici atat. Adevarul e ca in 163 nici nu te poti urca.
Iar cat despre foamea controlorilor, sunt unii care stau pe scaun in mijloace si asteapta sa se urce calatorii, dupa care blocheaza (sau nu) aparatele si se duc tinta la cei care n-au validat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai565



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Apr/2015
Mesaje: 61
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 28 Apr 2014 22:42:07    Titlul subiectului: 172627

Incepand de maine : 29.04.2014 incepe proiectul pilot privind prezenta unui controlor permanent pe linia 14 reprezentantul corpului de control al Regiei monitorizeaza fluxul de calatori si ofera informatii privind achizitionarea si validarea titlurilor de calatorie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 29 Apr 2014 00:30:48    Titlul subiectului: 172628

Cum au ales tocmai 14? Smile
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 29 Apr 2014 14:27:26    Titlul subiectului: 172633

La Piata Romana sunt mereu controlori, la statia din fata ASE-ului.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 08 Mai 2014 07:43:23    Titlul subiectului: 172745

Iata si anuntul oficial pe site-ul RATB: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=358

Citat:
Campanie de control și monitorizare a fluxului de călători

Regia Autonomă de Transport București a început o amplă campanie de control și monitorizare, în urma căreia dorește să poată oferi servicii de o mai bună calitate bucureștenilor. Combaterea călătoriilor frauduloase și monitorizarea fluxului de pasageri pe fiecare traseu este doar un prim pas obligatoriu în obținerea acestui deziderat.
În prima etapă, începând de astăzi, 05.05.2014, pe liniile de tramvai 14 și 40, va fi inițiat un proiect care vizează implementarea unei modalități noi de organizare a activității de control a titlurilor de călătorie.
Acesta presupune prezența unor reprezentanți ai corpului de control al Regiei în fiecare vehicul, având rolul de a monitoriza fluxul de călători și de a oferi informații privind validarea titlurilor de călătorie, precum și verificarea acestora.
Persoanele care nu dețin titlu de transport valabil nu vor putea să-și continue călătoria și vor fi îndrumate către punctele de vânzare pentru achiziționarea unui titlu de transport. De asemenea, acestora li se va prezenta și opțiunea procurării unui abonament de o zi prin SMS.
Menționăm că în următoarea etapă, proiectul va fi extins și pe alte linii de transport public.
Dorim să subliniem că, pe baza datelor relevante privind numărul de călători transportați, Regia va obține informații reale și utile, care să permită o analiză corectă a cererii de transport și să ofere posibilitatea adaptării numărului de vehicule la cererea înregistrată pe fiecare linie, zonă, interval orar.
De aceea, îi rugăm pe călătorii noștri ca în această perioadă să colaboreze cu personalul RATB și să valideze toate cardurile, indiferent de titlurile de călătorie deținute.
Sperăm că sprijinul și înțelegerea bucureștenilor ne vor ajuta în demersul nostru.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 11 Aug 2014 00:04:46    Titlul subiectului: 174247

RATB-ul a intensificat activitatile de control: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=386

Citat:
RATB a intensificat activitatea de control în mijloacele de transport

Corpul de control al Regiei Autonome de Transport București, cu sprijinul Jandarmeriei Ilfov, Jandarmeriei București și al Brigăzii de Poliție pentru Transport Public, a organizat o nouă serie de controale în vehiculele din rețeaua RATB de pe raza Municipiului București și din zona preorășenească.

În perioada 26.07 – 07.08.2014, s-au efectuat acțiuni de control pe liniile urbane 1, 16, 21, 32, 41, 102, 103, 117, 139, 202, 226, 385, 304, pe linile expres 780 si 783 și în zonele preorășenești Chitila, Otopeni, Măgurele, Buftea, pe liniile 422, 449, 455, 462, în urma controalelor fiind aplicate 1109 sancțiuni.

Scopul acestor acțiuni comune a fost asigurarea condițiilor optime de siguranță și ordine în mijloacele de transport ale Regiei, fiind vizate, cu prioritate, combaterea fraudei și a faptelor de natură contravențională în mijloacele de transport în comun, stabilirea identității călătorilor contravenienți, îndepărtarea comercianților ambulanți și a persoanelor care creează disconfort celorlalți pasageri.

Regia Autonoma de Transport București colaborează strâns cu toate instituțiile abilitate cu siguranța și ordinea publică, în vederea creșterii gradului de siguranță a călătorilor în mijloacele de transport în comun, precum și a combaterii călătoriei frauduloase.

Periodic, în special pe liniile pe care se înregistrează fluxuri mari de călători, dar încasări reduse, sunt desfășurate acțiuni comune de control, la care participă echipajele de ordine alături de corpul de control al RATB.

Aceste acțiuni sunt mai eficiente, întrucât, prin prezența reprezentanților Jandarmeriei și Poliției, se creează posibilitatea sancționării persoanelor care pretind că nu au asupra lor acte de identitate, iar atitudinea conflictuală a călătorilor frauduloși este mult mai ponderată.

În perioada următoare, Regia va continua să organizeze astfel de acțiuni comune și pe alte linii de transport în comun din București.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Dec 2014 16:25:12    Titlul subiectului: 176008

Eu nu inteleg un lucru: CARE sunt criteriile de care un controlor tine seama atunci cand alege a da o amenda de 100 sau una de 150 de lei?
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Dec 2014 18:50:48    Titlul subiectului: 176009

Amenda pe loc este de 50 de lei si ai dreptul de a o plati dupa ce tia fost data de controlor, sau in maxim 48 de ore de la primire.Daca nu, amenda creste la 100 de lei.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Dec 2014 23:13:39    Titlul subiectului: 176010

Am luat azi 150 de lei, scrie in procesul verbal.
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Dec 2014 23:21:36    Titlul subiectului: 176011

Se poate depune contestatie in termen de 15 zile: http://www.ratb.ro/contraventii.php
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Dec 2014 00:30:50    Titlul subiectului: 176012

Pai nu am de ce, pe acelasi proces verbal scrie ca amenda este intre 100 si 150 de lei. Dar nu scrie nimic despre cum se stabileste suma, adica azi mi-a trantit-o in fata ca iti dau "un milion jumate". Am crezut ca glumeste prima data, asa ca l-am lasat sa scrie linistit si am semnat, fara obiectii. Din ciclul "daca semnezi, sa nu te miri..."
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2015 21:50:32    Titlul subiectului: 177181

Continui discutia inceputa la acest topic. Controlorii de pe 86 au fost foarte sociabili, am stat la taclale cu ei vreun sfert de ora. Printre altele mi-au spus ca nu au dreptul sa dea boschetarii sau vagabonzii jos din troleibuz, asta fiind atributia politiei. Mi-au spus ca in contextul legislatiei actuale, sunt cam "legati la maini". Atunci, intreb eu iarasi, de ce nu se fac controale mixte politisti+controlori sau de ce nu se schimba legea. Se vrea cu adevarat sa creasca incasarile la RATB ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2015 11:47:42    Titlul subiectului: 177190

Sa se schimbe legea in ce sens?
Daca va referiti strict la vagabonzi, nu e rau. Dar sa nu ne trezim cu abuzuri in plus din partea controlorilor. Si asa in momentul de fata uneori perchezitioneaza persoanele mai slabe de inger. Si ce e mai deranjant e ca nu au uniforme...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2015 12:11:34    Titlul subiectului: 177192

Legea trebuie sa se schimbe in doua sensuri. Atat pentru a elimina abuzurile unor controlori cat si pentru ca, cei care nu platesc bilet cu buna sttinta sa fie trasi la raspundere. Cred ca ne putem inspira dupa modelul tarilor vestice sau dupa modelul cehilor (Praga)> Ideea este sa scada numarul de blatisti concomitent cu cresterea incasarilor. In caz contrar....vom merge cu bicicleta. RATB-ul este practic in faliment, la ora actuala.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2015 18:22:17    Titlul subiectului: 177202

Numai o societate particulara o sa fie rentabila. Deabia astept sa se privatizeze RATB - ul si toti pustii cu telefoane de ultima generatie in buzunare sa-si plateasca biletul cand ies de la mall unde lasa sute de lei drept consumatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Rg4797



Data înscrierii: 18/Ian/2015
Ultima vizita: 30/Aug/2019
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti 2 (Doamna Ghica)

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2015 22:49:39    Titlul subiectului: 177208

Si poate atunci nu ar mai fi foamea de ciubuc de care multi controlori sufera.Cunosc 2 intamplari ale unui amic care acum vreo 3 ani,posesor de card,s-a urcat in 300 la Miciurin in spate,primul validator nu functiona si la al doilea nu i-a luat banii din prima.Atunci a venit controlorul,a "sarit"pe el si a vrut sa ii dea amenda.S-a lasat cu amenintari si injurii si cu mobilizarea a doi barbati care au fost martori,iar el a scapat destul de usor cu un"data viitoare nu te mai iert".
A doua oara s-a terminat mai rapid,el cu bagaje intorcandu-se din strainatate l-au prins cu blatul intr-o duminica,insa cei 5 euro ramasi in portofel le-au luat ochii controlorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2015 23:40:56    Titlul subiectului: 177211

Referitor la card, recopmandabil ar fi sa pastrezi si bonul la tine, dupa ce cumperi sau reincarci.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2015 23:50:15    Titlul subiectului: 177213

guest a scris:
Controlorii [...] mi-au spus ca nu au dreptul sa dea boschetarii sau vagabonzii jos din troleibuz, asta fiind atributia politiei

Pardon, monser?... Care este diferenta dintre un boschetar/vagabond/minoritar fara legitimatie de calatorie valabila si orice alt cetatean fara legitimatie? De ce pe cei din urma "au dreptul" sa-i dea jos si sa-i legitimeze, desi doar Politia are voie sa-mi ceara si sa-mi ia buletinul din mana pe strada?

Ehe, de-ar stii "legea" ce faceti voi, ce "legati la maini" v-ati mai simti...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Următoare
Pagina 10 din 12

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community