Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Calea de rulare a tramvaielor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 07 Mar 2012 00:39:38    Titlul subiectului: 153866

Nu sunt pe blat, sunt... "anticipate" Smile
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 07 Mar 2012 15:03:40    Titlul subiectului: 153878

Cat despre punerea caii de rulare in centrul strazii Brasov, cam ciudat si cam idiot plan. Aspectul actual este perfect, ba chiar s-ar putea crea statie la Flora pe ambele sensuri de mers, la fel si la Hotel Grandly. Cateva simple amenajari, poate chiar o restrangere a caii duble de rulare, astfel in dreptul statiei Flora, pe sensul catre Micro 19, tramvaiele nu intra pe ambele sensuri in statie, ci se vor astepta unul pe celalalt in cazul intersectarii. Ce propun eu, este ca linia ce merge spre Micro 19, sa fie incalecata 75% pe linia ce merge spre Stadion Otelul, pe o lungime de 20 de metri de exemplu, astfel putand fi amplasat un refugiu pentru calatori. Este ceva simplu si binevenit.

In prima schita aveti str. Brasov si in a 2-a str. Frunzei, propunerile mele.



Untitled.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.16 kb
 Vizualizat:  de 30330 ori

Untitled.png



Untitled.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.36 kb
 Vizualizat:  de 30327 ori

Untitled.png



_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
NightWishMaster



Data înscrierii: 03/Sep/2009
Ultima vizita: 21/Iul/2014
Mesaje: 133
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 25 Mar 2012 19:57:59    Titlul subiectului: 154444

Un reportaj video, difuzat la A1Galati-Braila, referitor la linia de tramvai de pe Mihai Bravu, se pare ca a fost scapat din discutiile noastre de aici, desi e interesant, si relateaza un aspect foarte important: tramvaiele vor reveni catre gara!

http://a1galatibraila.ro/eveniment/locatarii-de-pe-mihai-bravu-se-plang-ca-tramvaiele-le-au-distrus-casele
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Mar 2012 01:27:02    Titlul subiectului: 154452

Este vechi. L-am comentat eu, dar aia au sters comentariile. Am mai pus si cativa prieteni sa comenteze pro-tramvai. Vad ca nici cei din A1 nu au interes ca tramvaiul sa circule. Cat despre Gara - Basarabiei este interesul lui Viorel Trif, care a platit cativa pensionari sa faca taraboi. De ce este mai usor sa ceri scoaterea tramvaiului, decat sa ceri reabilitarea caii de rulare? Mosnegii aia isi imagineaza ca pentru 5 case amarate se vor opri traseele 36 si 37 din Gara, care deservesc sute de calatori zilnic.
Dati si voi comentarii pozitive la adresa lucrarilor, la importanta tramvaiului in Galati etc

_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
NightWishMaster



Data înscrierii: 03/Sep/2009
Ultima vizita: 21/Iul/2014
Mesaje: 133
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Mar 2012 17:48:09    Titlul subiectului: 154480

Am facut astazi o plimbare cu tramvaiul pe ruta Piata - Stadion Otelul pentru a prospecta traseul si am ramas surprins cate de bine arata bucla de la Cefin. Se cunoaste ca nu a fost foarte folosita, asa ca linia putin uzata iar tramvaiul inscris pe bucla e deosebit de stabil. Nu aceeasi este starea si a liniei de pe Magistrala, in special in dreptul refugiilor de la liceul 9, unde linia prezinta deformari repetate iar tramvaiul are un ruliu frumusel. Cred ca va fi cazul, pe viitor, de o reabilitare a liniei ce leaga orasul de Sidex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Mar 2012 21:40:46    Titlul subiectului: 154484

Cine stie... poate viitorul va aduce o reabilitare (si) a acestei strazi. E de maxim interes! Inca odata, ceea ce s-a ridicat in epoca de aur, dintr-o speranta usor fezabila, "bantuie" prezentul meschin, presarat de interese magaresti.

Am ajuns la concluzia ca in urbea noastra, datorita confruntarilor politice generate din... "spirit democratic", evolutia infrastructurii pentru promovarea tramvaiului nu va cunoaste aprecierea pe care unii dintre noi dorim s-o atinga...

Transurb-ul ne intelege dar fara o sustinere pertinenta, ce castig ar avea in fata strategiei generate de edilii nostri pusi pe "transferuri de fonduri"?!

Din nou, ma repet si sper sa nu supar pe nimeni prin aceasta... manifestare radicala: daca nu ne implicam PERSONAL in ceea ce marcheaza pasiunea noastra, degeaba avem vise si sperante manifestate la... colt de gard. Deciziile nu ne apartin, dar putem contribui pentru sustinerea lor intr-un mod corespunzator!

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Teo



Data înscrierii: 05/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Feb/2024
Mesaje: 18
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 13 Dec 2012 23:15:00    Titlul subiectului: 160994

Ieri in jurul orelor 14 era activ la deszapezire plugul rosu cu numarul de parc 1302, pe traseul lui 39 intre patinoar si bariera. Din pacate lasa un crancen iz de vechime si neputinta, caci dupa fiecare 10-15 metri parcursi patina atat de rau,incat mergea inapoi vreo 25 de metri, cu un claxon strident in functiune, ca sa-si ia elan pentru a "strapunge" inca vreo 20 metri suplimentari de parcurs. Si asta, culmea, in conditiile in care liniile nu erau congestionate de gheata sau cantitati masive de zapada, ci doar ceva zloata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 18 Dec 2012 01:58:30    Titlul subiectului: Propunerea mea 161064

O propunere pe care o fac pentru a fi folositp atunci când va mai rămâne de lucrat doar partea dintre Liceul Auto și Spitalul de Copii. Acum sunt student la Administrație Publică, încet mă îndrept spre descifrarea totală a tainelor primăriei și vin acum cu o altă propunere, zic eu, foarte bună, pertinentă, fezabilă și singura propunere de până acum, pe care o voi expune pe 20.12.2012 în ședința de Consiliu Local.

1. Linii de manevră în față la Bingo, în față la Liceul Auto și pe Siderurgiștilor (marcate cu verde).

2. Metoda suveică folosită între Bingo Europa și Bd. Siderurgiștilor.

3. Sens unic temporar pe Saligny dinspre Liceul Auto către Ireg.

4. Traseele 19 și 20 deviate pe Prelungirea Brăilei - Ultimul Leu - .....

5. Traseul 7 pe ruta Micro 19 - Piața Centrală ar putea merge deviat și anume: Ireg - Piața Energiei - Mașniță - Sf. Mina - Basarabiei ....... iar la retur să rămână varianta cu Liceul 9.



Snapshot_2012-04-26_230842.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  173.6 kb
 Vizualizat:  de 29424 ori

Snapshot_2012-04-26_230842.png



_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2013 14:01:56    Titlul subiectului: 163033

Iata ca propunerea mea cu Saligny sens unic dinspre Asachi spre Siderurgistilor si cu cale bidirectionala (metoda suveica) a fost acceptata. Astazi au sosit 2 macaze pentru aceasta propunere. Atunci cand santierul constructiilor va ajunge in etapa finala (Stadion Otelul - Casa Rosie), tramvaiele vor circula deja pe ruta Micro 19 - Ireg deviate pe Saligny.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2013 14:09:09    Titlul subiectului: 163035

Ar fi util sa se construiasca si linia lipsa din intersectia de la Masnita, sa permita tramvaielor care vin de pe Tecuci sa faca stanga spre General. In felul asta s-ar scuti drumul pe care il fac vagoanele de pe traseul 7 de la General la Liceul 9 si inapoi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2013 19:13:46    Titlul subiectului: 163038

E bun asa pe la Viaduct, pentru ca ajuta si liceenii de la Constructii.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 01 Mar 2013 20:42:47    Titlul subiectului: 163063

BaditaStefanGalati a scris:
Iata ca propunerea mea cu Saligny sens unic dinspre Asachi spre Siderurgistilor si cu cale bidirectionala (metoda suveica) a fost acceptata.


Inca nu a fost acceptata. Deocamdata, modificarile mentionate mai sus, formulate de multa vreme de Transurb (cu implicarea profesionistilor care se ocupa de serviciul asigurat de tramvaie) si trimise spre aprobare Primariei, se afla inca in analiza. Daca se va accepta masura pe care a mentionat-o si colegul BaditaStefanGalati (si pe care a reprezentat-o totodata schematic intr-o postare anterioara), va intra in vigoare abia prin luna iunie, dupa ce pe perioada cuprinsa intre 1-5 mai si inceputul lui iunie se va intrerupe circulatia tramvaielor spre Stadionul Otelul.
Prin urmare, daca Primaria va accepta propunerea, atunci tramvaiele vor circula spre Micro 19 cu deplasare stil suveica pe strada Anghel Saligny din luna iunie. Ramane insa de vazut care va fi verdictul final al Primariei.

Nota: informatiile pe care le-am oferit sunt din surse oficiale.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Iun 2013 13:48:04    Titlul subiectului: 164977

Am observat ceva ciudat la sinele de tramvai de langa intersectia Siderurgistilor cu Doja. Pe sensul catre Micro 19, sinele vechi sunt scoase, pamantul rascolit pana la traverse si facute gramezi de pamant. Ma gandesc ori ca se fura ori ca se schimba. Cineva din conducerea Transurb nici macar nu stia de aceasta problema, pana ieri dimineata cand am semnalat. Scoaterea sinelor pe acea portiune a inceput acum vreo 2 saptamani, dar initial am crezut ca se trece la treaba. Mai rau este daca se fura, probabil hotii au vrut sa dea o mana de ajutor, vazand ca sinele se schimba, au vrut sa scuteasca muncitorii de la TANCRAD de o lucrare in plus Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Shocked Shocked Shocked Question Question Question Mr. Green


DSC02246.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.56 MB
 Vizualizat:  de 28854 ori

DSC02246.JPG



_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Iun 2013 23:15:47    Titlul subiectului: 164988

Nu e vorba de hotie ci de modernizare. Se "da din maini" cand si cum se poate.
Hoti de... metale in buricul targului?! Sa fim seriosi!

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Iun 2013 09:57:00    Titlul subiectului: 165047

Cand s-a oprit circulatia tramvaielor in zona, era parcata masina Transurb (GL 37 TRE parca) iar muncitorii incepeau sa scoata linia respectiva. Ar fi bine sa modernizeze si acolo, intre Gheorghe Doja si Casa Rosie. Off topic: linia aceea e pe traverse, distanta intre acestea fiind aproape 1 metru (ce se vedea din autobuz), mult mai mult decat ar trebui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vali.iftimie



Data înscrierii: 27/Iul/2008
Ultima vizita: 15/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 29 Iul 2013 20:47:01    Titlul subiectului: Calea de rulare a tramvaielor. 166079

Astazi s-au facut primele probe cu tramvaiul pe tronsonul Liceul Auto-Micro19.
Tin sa precizez ca s-a folosit un tramvai tip Duewag, conectat la firul de contact sub tensiune (doar vagon motor), insotit de echipa de interventie a Transurbului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 30 Iul 2013 17:48:45    Titlul subiectului: 166097

Conform informatiilor primite, este vorba despre 1269, cel care este utilizat - uneori - si ca vagon de interventie intre depouri.
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
carltram



Data înscrierii: 24/Sep/2014
Ultima vizita: 13/Oct/2014
Mesaje: 1
Locație: Stockholm (Suedia)

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2014 09:11:02    Titlul subiectului: Question about reconstruction of tramway network in Galati 174857

Hello,

I am very interested of trams. Soon i would like to visit Galati only to see your tram system. On Wikipedia I have read that the network now is under reconstruction. (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_town_tramway_systems_in_Romania)

Which lines are turned off with trams?
When is the network back in service with trams?

Grateful for answers!

----
Same message in Romanian (translated by Bing)

bună

Sunt foarte interesat de tramvaie. În curând, aș dori să vizitați Galati numai pentru a vedea sistemul de tramvai. Pe Wikipedia am citit că rețeaua este acum în reconstrucție. (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_town_tramway_systems_in_Romania)

Ce linii sunt oprit cu tramvaie?
Când este rețeaua înapoi în serviciu cu tramvaie?

Recunoscător pentru raspunsuri!


Best regards from
Sweden
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 04 Oct 2014 00:03:03    Titlul subiectului: 174978

Hello,
Now is still working 1(Comat-Liceul 9)-1 tram and 39(Micro 19-Cimitir Israelit)-8 trams.The lines 7 and 8 are served by 1 bus on each line and 44 are suspended.
We don't know yet because is supposed from next year new streets rehabilitions and the network too.(we hope because is very bad).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DocPh



Data înscrierii: 08/Mai/2013
Ultima vizita: 05/Iun/2015
Mesaje: 19
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 16 Mar 2015 22:11:18    Titlul subiectului: 177990

Apropo de reabilitare... exista vreun plan de reabilitare a liniei de tramvai pe Siderurgistilor in curand?
Iar cand se vor termina lucrarile pe 6 Martie, linia 7 va fi din nou deservita de tramvaie? Sau va ramane in grija motorizatelor?

_________________
http://www.hifi-gadgets.org
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 31 Mar 2015 20:22:30    Titlul subiectului: 178271

Linia 7 nu va fi deservita de tramvaie atata timp cat lucrarile de modernizare a segmentului din strada Traian cuprins intre terminal si Eroilor nu vor fi duse la bun sfarsit.
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Pagina 10 din 10

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community