Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Aspecte neplacute in transportul bucurestean
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Apr 2015 21:33:19    Titlul subiectului: 178300

mihai565 a scris:
La ora 10:45-11.00 troleibuzelor de pe liniile 79 si 86 circulau normal !

Deci devierea a fost de numai doua ore. Asta nu ii absovla de vina pe cei de la RATB. Cineva din cadrul regiei nu si-a facut treaba. Cineva se ocupa de anuntarea devierilor de trasee, chiar daca acestea sun de doua ore. Acel cineva trebuie sa fie tras la raspundere.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 10 Apr 2015 10:46:07    Titlul subiectului: 178490

Azi, la 9:20 dimineata in statia "Bulevardul Pierre de Coubertin", de pe Sos. Pantelimon, de langa fosta Electroaparataj (viitor Mall) am asteptat mai bine de 20 de minute dupa un autoubuz spre CORA Pantelimon. Asta in conditiile in care TREI linii merg in acea directie. Pe langa "clasica linie 104" prin zona mai trec liniile "naveta" 614 si 655.
DE CE eu si ceilalti calatori am astaptat ca prostii in statie atata timp ? De ce, nici una din cele treri linii nu a venit ? Ok, 104 are traseu lung si poate autobuzele erau blocate prin trafic. Atunci intrebarea de 1000 de puncte este DE CE mai exoista linia naveta 614, daca nu vine timp de 20 de minute ? Linia asta naveta nu a fost infiintata cu scopul de a suplini absenata tramvailor de pe Sos. Pantelimon si de a "ajuta" linia 104 sa mai prea din calatori, pe Sos. Pantelimon ???
DE CE linia naveta 655 are o frecventa in bataie de joc fata de calatori ???
Este idnamsibil ca linia de baza pe Sos. Pantelimon, intre CORA si intersectia cu bulevardul Pierre de Coubertin (fostul Electroaparatj) sa fie................104 !!!
De ce mai avem fratilor linii navete, 655 sau 614 pe Sos. Pantelimon, daca nu vin autobuzele timo de 20 de minute ??? Asa de flori de mar si de par ?

Am vrut sa inaintez alte doua reclamatii la RATB si ANPC, dar pe site-ul RATB-ului nu mai sunt trecute programele de circulatie. Cred ca special au facut lucrul asta, vazand ca lumea a mai inceput sa faca reclamatii.

La precedenta reclamatie cei de la ANPC mi-au spus:

Citat:
Buna ziua,
Numar de inregistrare: 5835/01.04.2015.
Va rugam ca la viitoarele eventuale petitii, sa va adresati intai operatorului economic. In cazul in care nu rezolvati pe cale amiabila aspectele sesizate/reclamate si doriti sa ne transmiteti o reclamatie, completati Fisa oficiala de Reclamatii online aflata pe pagina web a ANPC www.anpc.gov.ro .
Va mai informam:
Conform art.8(2) si 9 din OG 27/2002, autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația să comunice petiționarului, în termen de 30 zile de la data înregistrării petiției, răspunsul, indiferent dacă soluția este favorabilă sau nefavorabilă. În situația în care aspectele sesizate prin petiție necesită o cercetare mai amănunțită,conducătorul autorității sau instituției publice poate prelungi termenul prevăzut cu cel mult 15 zile.
Asteptati raspunsul din partea reprezentantilor institutiei noastre la adresa postala comunicata de dvs.Multumim.
Cu respect,
Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor al Mun.Bucuresti

Ce sa fac in situatia asta in care continua bataia de joc la adresa calatorilor ? Sa iau o bata si sa imi fac singur dreptate ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 18:33:47    Titlul subiectului: 178564

A fost o bataie astazi intr-un troleibuz intre o nesimtita ce fuma o tigara electronica si alti calatori; a ajuns pana si subiect la stirile Pro TV de la ora 19 (!!).

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/scandal-teribil-intr-un-autobuz-ratb-motivul-din-cauza-caruia-o-femeie-este-batuta-de-niste-pensionari.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 20:24:09    Titlul subiectului: 178566

guest, cred ca ar fi singura soluție pentru ca alta nu este.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 21:36:23    Titlul subiectului: 178568

Nu sunt fumator, nu am fumat niciodata nimic, dar -din auzite- tigara electronica nu face rau nimanui.
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 22:16:58    Titlul subiectului: 178571

Da, cred si eu ca batranul a exagerat. "Tratamentul" asta trebuie aplicat si la puzderia de aurolaci care "parfumeaza" vehiculele mai mult decat o "banala" tigara.
Totusi, cand cineva sfideaza - pur si simplu - o multime de alti oameni, refuza sa se opreasca din activitatea "daunatoare" (si pentru el, dar si pentru cei din jur), si mai si injura, tentatia celorlalti ar fi sa ii se aplice o "corectie". Si prin asta inteleg o discutie cu soferul vehiculului, care poate avea autoritatea de a da afara (chiar si in suturi) pe "rebel".
Stiam ca RATB si calatorii au ajuns bataia de joc a mai-marilor urbei, dar si a calatorilor celorlalti...?!
Comparatia intre o tigara normala si una cu aburi e ca si intre un DAC si un Citaro Euro 6. Si tigara cu aburi (in special varianta cu diverse arome - vanilie etc) e daunatoare pentru cel care o fumeaza, dar mult mai putin decat una normala. Si poate sunt unii care sunt deranjati si de aburul respectiv, nu era musai sa fumeze femeia tigari clasice.
Care a fost urmarea, pana la urma? Soferul nu s-a sinichisit prea mult de harababura din spatele lui...

_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 22:26:17    Titlul subiectului: 178572

In cazul asta, daca se iau de cei care fumeaza o tigara electronica, care nu face nici un rau celor din jur, de ce nu se iau si de soferii care fumeaza, cel putin zona primei usi miroase mereu a fum de tigara.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 15 Apr 2015 06:56:43    Titlul subiectului: 178573

Problema este foarte simpla. A aparut filmuletul. Ambii protagonisti trebuie amendati pe baza dovezilor furnizate de filmulet. Daca se aplica legea cum trebuie, atunci sa vedeti cum lumea nu o sa mai aiba chef de scandal.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 20 Apr 2015 22:18:13    Titlul subiectului: 178717

Pe 15 aprilie am primit raspuns la plangerea trimisa catre RATB.

Citat:
Nr. inreg:43069/15.04.2015

Stimate domnule Emil Georgescu,

Intr-adevar, asa cum ne-ati semnalat si dumneavoastra, in dimineata zilei de 1 aprilie 2015, liniile de troleibuze 79 si 86 au fost deviate, in vederea remedierii unei avarii survenite brusc la conducta de alimentare cu apa de pe strada Iancu Cavaler de Flondor, motiv pentru care am fost nevoiti sa ne supunem acestor restrictii de circulatie. Prin urmare, traficul din zona a fost afectat pana la ora 09:30, cand lucrarile efectuate de reprezentantii S.C. Apa Nova Bucuresti au fost finalizate.

Din pacate, ne confruntam uneori si cu astfel de situatii deosebite, aparute din cauze independente de vointa noastra, dar care necesita aplicarea cu rapiditate a unor masuri de modificare a traseelor liniilor de transport. Pe de alta parte, dorim sa precizam ca atunci cand a existat o programare prealabila pentru executarea unor lucrari edilitare, toate informatiile privind si modificarile intervenite in activitatea RATB au fost aduse la cunostinta calatorilor, atat prin intermediul site-ului oficial www.ratb.ro, cat si in mass-media (presa scrisa, TV, radio, on-line).

La fel ca si dumneavoastra, si noi cunoastem problemele legate de surparea carosabilului pe strada Iancu Cavaler de Flondor, care genereaza dificultati in circulatia mijloacelor de transport public, si ori de cate ori a fost posibil, masurile de reconfigurare a traseelor au fost anuntate in special pe pagina noastra de internet. Cateva exemple in acest sens, dintre cele mai recente, se regasesc pe site, la sectiunea Comunicate-Arhiva.

Va asiguram ca informarea in timp real a calatorilor, prin intermediul tuturor canalelor de comunicare, constituie una dintre preocuparile Regiei, fiind constienti de importanta calitatii transportului public. De asemenea, depunem toate eforturile pentru identificarea unor solutii eficiente prin intermediul carora sa reusim sa eliminam inconvenientele pricinuite celor ce utilizeaza serviciile noastre de transport.
Va rugam sa primiti scuzele noastre pentru disconfortul creat.

Cu stima,

Constantin Tobescu

Sef Birou Relatii Publice

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rg4797



Data înscrierii: 18/Ian/2015
Ultima vizita: 30/Aug/2019
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti 2 (Doamna Ghica)

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2015 14:14:53    Titlul subiectului: Fumatul in tramvai 178762

Auzisem in urma cu cateva zile de un alt incident petrecut in tramvaiul liniei 24.Filmuletul aparuse si pe site-urile de socializare(Facebook,ca de exemplu)si ne prezinta o femeie,de etnie rroma care incerca sa isi aprinda tigara(nu electronica) dupa ce abia urcase.In momentul in care un tanar a inceput sa filmeze,femeia a inceput un imens scandal,soldat cu injuraturi,amenintari si nu in ultimul rand,femeia s-a dezbracat,cu scopul de a-I arata "cameramanului"unde sa o pupe.....Filmuletul mi-a fost aratat de catre o cunostinta,cautandu-l ulterior fara succes.Are cineva mai multe detalii?
P.S.:Mentionez ca erau si copii mici in tramvai la momentul respectiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2015 14:54:26    Titlul subiectului: 178763

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1088089041208062&id=100000209288721&_rdr
_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2015 12:08:58    Titlul subiectului: 179288

Din nefericire unii din soferii liniei 601 nu opresc pe bd. Iuliu Maniu pe traseul de retragere spre Autobaza Militari, desi au afisat la turela "SE RETRAGE LA AUTOBAZA MILITARI / EFECTUEAZA OPRIRI PE [...] BD IULIU MANIU [...]".

Acum cateva luni am facut o sesizare online reclamand un astfel de sofer si am primit urmatorul raspuns, foarte civilizat si la obiect de altfel:

Relatii Publice RATB a scris:
Am constatat ca ati avut dreptate. Angajatul nostru a incalcat Regulamentul si a fost sanctionat cu avertisment scris pentru aceasta abatere.

Pentru a evita incidente de genul celor sesizate de dvs. comisia a dispus ca toti soferii sa fie fi prelucrati sub semnatura in legatura cu obligativitatea de a respecta Regulamentul.

Ne cerem scuze pentru inconfortul pricinuit de angajatul nostru si va asiguram ca facem eforturi reale pentru a va oferi servicii de calitate.


Le-am multumit atunci si mi-am zis ca uite, s-a facut ceva. Acelasi lucru s-a intamplat si astazi asa ca am trimis o sesizare noua:

Eu a scris:
Buna ziua,

Acum circa trei luni v-am semnalat cazul unui sofer ce se retragea din linia 601 spre Autobaza Militari ce nu a efectuat opririle prevazute in statiile pe traseul de retragere. Mi-ati raspuns (nr. inreg:41629/12.03.2015) urmatoarele atunci:

================

"Am constatat ca ati avut dreptate. Angajatul nostru a incalcat Regulamentul si a fost sanctionat cu avertisment scris pentru aceasta abatere.

Pentru a evita incidente de genul celor sesizate de dvs. comisia a dispus ca toti soferii sa fie fi prelucrati sub semnatura in legatura cu obligativitatea de a respecta Regulamentul.

Ne cerem scuze pentru inconfortul pricinuit de angajatul nostru si va asiguram ca facem eforturi reale pentru a va oferi servicii de calitate."

================

Din pacate acelasi lucru s-a intamplat si astazi, cu un sofer ce teoretic ar fi semnat de luat la cunostinta. Autobuzul Citaro cu numarul de parc 6200 nu a oprit in statia Bd. General Vasile Milea, sensul spre periferie; avea afisat la turela "SE RETRAGE LA ATB. MILITARI / EFECTUEAZA OPRIRI PE ARTERELE: SPLAI IND, BD. IULIU MANIU" dar era gol. Pentru a preintampina ceva scuze penibile de genul "nu i-am vazut pe cei 20 de oameni din statie" din partea soferului am iesit in strada sa-i fac semn (in dreptul statiei), lucru ce se poate vedea dealtfel si pe camerele video ale autobuzului, modelul respectiv fiind dotat cu asa ceva.

Segmentul de 8 statii de pe bd. Iuliu Maniu, intre intersectia cu bd. Milea si cea cu bd. Apusului (traseu parcurs integral de autobuzele ce se retrag din 601) este unul dintre cele mai aglomerate din sistemul de transport din oras, cele 5 linii existente facand fata cu greu. Urmatorul 336 ce a venit dupa cateva minute abia a reusit sa preia toti calatorii din statie. In aceste conditii un autobuz ce se plimba degeaba si gol pe acest segment, doar pentru confortul egoist al soferului si dorinta sa de a termina serviciul cu cateva minute mai devreme mi se pare o bataie de joc la adresa calatorilor.

Cu speranta ca se poate ceva pentru a stopa acest fenomen, va multumesc pentru atentia acordata acestei sesizari si pentru eventualele masuri ce le veti dispune.

Toate cele bune,
Stefan Puscasu


Astept sa vad ce raspuns primesc acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Iun 2015 22:06:06    Titlul subiectului: 179740

Cate ture a ajuns sa aiba linia 135 ? doua ture ? trei ture ??
Este idnamisibil sa astept azi la Iancului, 30 de minute dupa 135, pe sensul spre Floreasca.
In acelasi timp au trecut trei autobuze de pe linia 311 si...............mare rusine..........doua de 655.
Adica...........655, o linia la fel de "fantoma" a reusit marea "performanta" azi, dupa masa, sa vina mai des decat 135. Eu ce pot sa inteleg din treaba asta ?
Ca cei de la RATB au innebunit definitiv ?

Pe site-ul RATB este trecut ca interval de succedare........11 minute, intre orele 13-18 respectiv 10 minute intre orele 18-21.

Prin urmare voi face iar o reclamatie.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 06 Iul 2015 12:53:27    Titlul subiectului: 180061

Raspunsul primit de la RATB in urma reclamatiei referitoare la frecventa liniei 135.

Citat:
Biroul Relatii Publice

Nr. inregistrare:45108/06.07.2015



Stimate domn Emil Georgescu,

Referitor la randurile scrise de dumneavoastra, facem urmatoarele precizari:

In linia 135, sunt programate sa circule 14 autobuze la interval de 7-9 minute la orele de varf si 10 autobuze la interval de 13-14 minute in restul zilei.

Din analiza efectuata pentru data de 25.05.2015, pe linia 45 s-au inregistat dereglari ale intervalului de succedare datorate traficului rutier general aglomerat de pe arterele Cal. Floreasca, Bd. Dacia, Sos. Stefan cel Mare.

Linia 135 va fi monitorizata in permanenta si parcul de vehicule precum si graficul de parcurs vor fi adaptate in functie de solicitari.

Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate si va asiguram ca vom face tot posibilul spre a va pune la dispozitie un sistem de transport care sa tina cont, in organizarea lui, de toate nevoile publicului calator.



Cu stima,
Constantin Tobescu
Sef Birou Relatii Publice

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Iul 2015 15:50:48    Titlul subiectului: 180307

RATB, amendată de ANPC pentru condiții de transport improprii și vehicule deteriorate

http://www.antena3.ro/romania/ratb-amendata-de-anpc-pentru-conditii-de-transport-improprii-si-vehicule-deteriorate-302439.html

Citat:
Regia Autonomă de Transport București (RATB) a fost amendată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), cu 150.000 de lei, pentru condițiile de transport improprii, incluzând vehicule deteriorate, neigienice, lipsa măsurilor de siguranță și a aerului condiționat.

Au fost verificate autobuze, troleibuze și tramvaie la plecarea în curse a acestora din șase depouri din Capitală.

Printre abaterile constatate au fost: condiții de transport improprii, neigienice, pavimente pătate, pline de grăsimi și praf, tapiserii neigienizate și rupte, pline de grăsimi și resturi de mâncare, lipsa aerului condiționat sau aer condiționat nefuncțional, lipsa neoanelor pentru iluminat interior, geamuri murdare și pline de calcar, neefectuarea dezinsecțiilor și dezinfectarea elementelor cu care intră în contact direct consumatorul, precum și lipsa unui regulament de aplicare a normelor de igienă pentru transportul de persoane.

La acestea se adaugă spărturi ale plăcilor de melamină din interiorul vagonului în dreptul scaunelor, care pot pune în pericol viața și siguranța călătorilor, podele exfoliate cu risc mare de accidentare a călătorilor, protecțiile barelor de susținere deteriorate, anvelope uzate sub limita admisă de 4 mm, lipsa ciocanelor de spart geamuri în caz de pericol, lipsa verificării periodice a extictoarelor cu care sunt echipate mijloacele de transport.

Comisarii au aplicat amenzi în valoare totală de 150.000 de lei și oprirea temporară de a fi utilizate în transportul public a mijloacelor de transport care nu asigură condițiile de siguranță și igienă corespunzătoare până la remedierea deficiențelor, conform Mediafax.

Controalele vor continua și în următoarea perioadă, potrivit reprezentanților autorității.

_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gaddy



Data înscrierii: 05/Aug/2015
Ultima vizita: 24/Mar/2016
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi 06 Aug 2015 10:32:34    Titlul subiectului: 180803

Pe traseul liniei 330 (unde era tramvaiul înainte 23) este crimă și pedeapsă. Autobuzele sosesc în weekend la 30 de minute iar în timpul săptămânii la 15 minute, mi se pare inadmisibil și cei de la RATB nici nu se sesizează. Autobuzele trebuie să sosească la 2,3 minute. Ok ai scos linia veche și reabilitezi tronsonul atunci mobilizează-te și pune pe măsură multe autobuze ne mai invocând scuze de genul, vorbiți cu conducerea etc.
Din punctul meu de vedere Linia 330 nu este una civilizată din moment ce aștepți ca la o rată, și trenul vine mai repede. Ar trebui clar se se pună mult mai multe autobuze ca să suplinească lipsa tramvailui care de mult nu mai trece. Cine nu cunoaște situația ar spune că zic minciuni, dar asta este pura realitate, bașca sunt foarte multe vara în care nu există aer condiționat fiind o adevărată saună pe roți. Prin urmare asta nu este o țară a Uniunii Europene ci mai degrabă una bananieră. Eu am tot sesizat dar cu o floare nu se va face niciodată primăvară.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Aug 2015 11:33:47    Titlul subiectului: 180806

Logica conducerii RATB e una supercorecta. Punem cate autobuze de cate calatorii se platesc. Nu e logic ? La telefon cum n-ai platit cum iti taie tonul. Simplu. La autobuze idem, nu platesti nu primiti autobuze. Nu-ti trebuie nici un control, nimic, nu platesti nu beneficiezi de serviciu. Ia sa-ti ia unul fir in bloc din cablul tau sa se uite moca la televizor, sa beneficieze de net. Nu-l iei de guler ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
gaddy



Data înscrierii: 05/Aug/2015
Ultima vizita: 24/Mar/2016
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi 06 Aug 2015 11:53:28    Titlul subiectului: 180810

Se plătesc de către cine? Foarte mulți au abonamente iar pensionarii beneficiaza de gratuitate. Că mai sunt si mulți alții care circulă fară bilet e problema lor atâta timp cât nu sunt prinși de către controlorii de RATB. Eu am văzut și pe pielea mea că doi tineri s-au dat drept controluri RATB și controlau la mișto biletele la călători, dar asta este altă poveste. Nu este o logica super corectă a RATB ci mai degrabă un lucru dezgustător Prin urmare, dacă se efectuează lucrări de reabilitae atunci pui mai multe autobuze și ții cont de sugestiile și reclamațiile călătorilor care totuși se mai încumetă să plătească pentru această rată care vine la 30 de minute. Aici este o chestie generală, dacă unii nu plătesc nu trebuie să suporte toată lumea care circulă cu acest autobuz să aibă nervii întinși la maxim. Deja RATB-ul este într-un declin total, înainte era cum mai era. Nu mai țineți cu RATB-ul că nu se merită sub nici o formă. Dacă unii se complac să aștepte 30 de minute n-au decât să o facă și să admire peisajele până sosește un autobuz 330.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fantt



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 12/Ian/2024
Mesaje: 193
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Aug 2015 19:24:15    Titlul subiectului: 180820

andrei11 a scris:
Logica conducerii RATB e una supercorecta. Punem cate autobuze de cate calatorii se platesc. Nu e logic ?

Lgica RATB e unsa singura: pune atatea autobuze cate poate scoate pe traseu cu banii care ii mai raman dupa ce oso trag si sefii de acolo partea....
Numarul de calatori fraudulosi nu e nici pe departe cat incearca sa acrediteze primarul si conducerea RATB, si spun asta din proprie experienta cicrul zilnic si am prins numeroase controale, inclusiv cu jandarmi si opriri intre statii...asta cu numarul mare de calatori care nu platesc e scoasa de primar pentru a-si acoperi incompetenta care a dus practic la distrugerea RATB (si nu numai, RADET e in aceeasi situatie).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 21 Ian 2016 19:52:13    Titlul subiectului: 183387

Ceea ce se intampla in Bucuresti zilele astea arata clar care este importanta acordata de autoritatile locale transportului in comun. Aceasta este importanta ZERO.
In primul si in primul rand, PRIORITATE pentru transportul in comun inseamna sa nu ai mijloace de transport blocate in trafic sau blocate din cauza masinilor parcate aiurea. Poti sa cumeri tu cele mai noi autobuze, trolee sau tramvaie, dar daca acestea nu au prioritate in trafic, este egal cu zero.
Cat timp vedem imagini, ca cele pe care le-am anexat mesajului sau stiri cu mijloace de transport in comun blocate de masini parcate aiurea, inseamna ca nu se acorda importanta transportului public.



Tramclub, 8 ianuarie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  105.41 kb
 Vizualizat:  de 17241 ori

Tramclub, 8 ianuarie 001.jpg



Tramclub, 8 ianuarie 002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.44 kb
 Vizualizat:  de 17241 ori

Tramclub, 8 ianuarie 002.jpg



Tramclub, 8 ianuarie 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  98.21 kb
 Vizualizat:  de 17241 ori

Tramclub, 8 ianuarie 003.jpg



Tramclub, 8 ianuarie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  97.32 kb
 Vizualizat:  de 17241 ori

Tramclub, 8 ianuarie 004.jpg



Tramclub, 8 ianuarie 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.56 kb
 Vizualizat:  de 17241 ori

Tramclub, 8 ianuarie 005.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Feb 2018 14:51:38    Titlul subiectului: 193753

Saptamana trecuta, banda unica pentru RATB (doar in teorie) de pe bulevardul Dacia (intre liceul Cantemir si intersectia cu str. Toamnei), sens spre Calea Mosilor, era blocata de un......vehicul apartinand tot de RATB Very Happy


Bucuresti, 19 februarie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  138.73 kb
 Vizualizat:  de 12078 ori

Bucuresti, 19 februarie 001.jpg



Bucuresti, 19 februarie 002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  135.84 kb
 Vizualizat:  de 12078 ori

Bucuresti, 19 februarie 002.jpg



Bucuresti, 19 februarie 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.66 kb
 Vizualizat:  de 12078 ori

Bucuresti, 19 februarie 003.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 18 Iul 2019 21:57:47    Titlul subiectului: 201725

Azi am avut o patanie mai putin obisnuita. Eram in 232, vroiam sa cobor la statia Ilie Opris, de pe Sos. Oltenitei (prima de la Brancoveanu, sens spre Eroo Revolutiei), dar soferul a uitat, pur si simplu, sa opreasca in statie....
Evident l-am reclamat la STB.



Bucuresti, 18 iulie 010.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  113.02 kb
 Vizualizat:  de 9804 ori

Bucuresti, 18 iulie 010.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Dum 21 Iul 2019 22:40:00    Titlul subiectului: 201773

guest a scris:
(...) in Bucuresti (...) nu se acorda importanta transportului public.

Normal, este o activitate secundara. Oamenii implicati in circuitul economic au automobile, elevii si pensionarii se recreeaza in haosul rutier. Daca parcarile aiurea ar fi taxate, sau locurile de parcare rezidentiala licitate si platite corespunzator venitului ocupantului, altul ar fi circuitul monetar. Mai putine masini, mai multe vehicule de transport public, fluiditate in trafic, atitudine civica pozitiva. In realitate, in weekend poporul frecventeaza relaxat "Cultul fiintei supreme de la Primarie" sorbind din priviri apa fantanilor de la Piata Unirii, colorata cu bani impozitati. Ar fi o idee sa adauge si ceva zahar in instalatie, pentru a ilustra la propriu strofa cantecului "Dambovita, apa dulce, cin' te bea, nu se mai duce!".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Feb 2023 10:35:55    Titlul subiectului: 215686

Permiteti-mi sa am rezerve fata de articolul din B365.ro
Adevarul este undeva pe la mijloc. Articolul se gaseste aici

Citat:
Un nou val de nemulțumiri din partea bucureștenilor care merg cu autobuze STB: Unii șoferi refuză să deschidă ușile

Mai mulți bucureșteni s-au plâns de faptul că unii șoferi STB refuză să deschidă ușile mijlocului de transport în anumite stații. Alții deschid ușile în stații, dar nu pentru mult timp.

De asemenea, dacă văd un călător care fuge după autobuz, unii șoferi refuză să îl aștepte, și pleacă la drum. Ori.. chiar nu îl văd pe călător.

Chiar dacă au apărut și postări legate de gesturile drăguțe ale șoferilor STB, tot cele legate de comportamentul negativ al acestora predomină pe Facebook.

Comportamentul negativ al unor șoferi STB, din ce în ce mai întâlnit

O bucureșteancă a criticat pe pagina de Facebook Reclamații STB( fostul RATB) București comportamentul unui șofer STB. Bărbatul i-ar fi închis ușa autobuzului în nas unei fetițe, după ce aceasta alergase ca să-l prindă.

Postarea femeii sună cam așa:

Ok, înțeleg că șoferul nu este obligat să aștepte. Să alerge o copilă după el până în stație …să ajungă și să îi închidă ușa în nas, să mai stea și două secunde cu ușa închisă și să plece…dacă era fiica lui, nu făcea așa…nesimțirea își spune cuvântul!…
Câțiva internauți au lăsat comentarii la postarea respectivă. Unii spuneau că au avut și ei experiențe asemănătoare, alții că șoferul pur și simplu n-a văzut-o pe fetiță.
Iată câteva dintre comentarii:
„Într-adevăr, pădure fără uscăciune nu există. Însă, odată ușile închise, toată atenția șoferului se îndreaptă către oglinda din stânga pentru a ieși din alveolă, pentru a se repune în traseu în continuare și, prin urmare, dacă alergi după autobuz nu te mai poate vedea, mai ales în momentul când se repune pe traseu.”- A. E.
„Cred că fac și intenționat. Și eu am pățit-o. De multe ori!”- E. I.
„Sunt oameni și oameni, sau orice pădure are uscaturi. Eu am alergat după tramvai, mi-a închis ușa, a stat câteva secunde după care a plecat. În aceeași zi pe lina 137, șoferul a deschis ușa de încă 2 ori la cei care tot veneau. Probabil e după starea sufleteasca a fiecăruia.”- C. E.
Un alt bucureștean a povestit, pe aceeași pagină de Facebook, cum soția sa a pățit un lucru asemănător. Femeia a vrut să urce în autobuz pentru a merge la muncă, însă șoferul nu i-a deschis ușa.

O femeie a postat și ea ceva similar: șoferul nu a deschis ușile autobuzului, din „lene”. A băgat motiv că nu a putut din cauza unei mașini, însă mașina se afla la distanță de mijlocul de transport:

In aceasta dimineață, domnului șofer de pe mașină 139, cu indicativ 4355, i-a fost lene sa deschidă ușile, pe motiv că era alta mașină, dar la o distanță foarte mare. Rușine!

Există și șoferi drăguți la STB, care acordă atenție călătorilor
Pe lângă acești șoferi cu un comportament neadecvat, există și șoferi drăguți, care reușesc să le facă bucureștenilor o zi mai bună.

Un exemplu sunt șoferii care dau flash-uri călătorilor din stații sau șoferul care a pus brăduți parfumați în autobuz. Acești oameni au stârnit admirația bucureștenilor atât de mult încât i-au făcut să-și povestească pe Facebook experiențele plăcute.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Mar 2023 13:31:09    Titlul subiectului: 215869

Aceeasi problema, de 15-20 de ani. Nu am vazut nici cea mai mica incercare din partea autoritatilor locale de a incerca sa rezolve ceva. Sigur, sunt din ce in ce mai multe masini, dar ce incercari s-au facut ca se se fluidizeze traficul ?
In afara de postari pompoase pe Facebook ?



P1311534.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  342.57 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

P1311534.JPG



P1311535.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  335.37 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

P1311535.JPG



P1311536.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  303.32 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

P1311536.JPG



P1311537.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  261.04 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

P1311537.JPG



P1311537.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  261.04 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

P1311537.JPG



P1311538.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  304.02 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

P1311538.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Următoare
Pagina 20 din 21

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community