Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Salvarea unui Roman 111

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
playboy



Data înscrierii: 05/Mai/2015
Ultima vizita: 19/Mai/2015
Mesaje: 1
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 06 Mai 2015 23:15:58    Titlul subiectului: Salvarea unui Roman 111 178990

Ce scriu in urmatoarele randuri e tentativa mea impreuna cu un coleg de pe forumul ratt

"Buna.
Am ales sa deschid acest topic pentru dezbaterea mai in larg despre acest vehicul important pentru a face parte din muzeul RATT.
Chiar daca acesta nu a facut vreodata parte din parcul de autobuze al regiei nu vad care ar fi problema sa fie “adoptat” din moment ce nu s-a pastrat nici unul ci in schimb s-a preferat casarea. Cel putin asa tind a crede din moment ce nimeni nu a zis ca ar exista vreunul in parc, fie tras pe dreapta fie ca circula.
Asa cum zicea si mile, peste 30 de ani de unde mai scoti altul?
Chiar daca nu s-ar clasifica in minimul acelor ani, cel putin sa se pastreze pana ii va veni momentul caci sigur peste 30 de ani asa vorbind, de unde mai scoti? A se face de la zero?sincer nu prea cred.
Astfel de autobuze sunt sigur ca a avut RATT-ul insa daca nu mai are ce expune e pacat sa nu se profite de ocazie sa-si intregeasca “colectia” asa din putinul care este.
Bun sa vedem cu totii despre ce autobuz este vorba ca dar asa e normal, sa vedem “subiectul” discutiei.

Aceste poze le-am facut in iarna lui 2012.
Acum fiecare e liber sa judece starea lui dupa cum considera. Eu cel putin il vad cu ochi buni pentru reabilitare care probabil nu ar costa o avere.
Totodata nu cred ca as fi singurul care-si doreste asemenea bijuterie salvata si pusa acolo unde ii este locul.
Un coleg forumist, mai exact playboy, si-a aratat dorinta de a face ceva pentru a-l salva si anume s-a dus si a discutat cu proprietarul si a venit cu o veste buna in opinia mea, bine e normal ca ne-am fi dorit acolo o donatie dar cum mai nimic nu e pe gratis asta e, ce sa-i facem, asadar proprietarul a transmis ca este de vanzare sau la schimb.
Din ceea ce mi-a spus playboy este ca nu s-a dat un pret de vanzare dar la schimb se cere un microbuz 8+1.
Bun, dar sincer nu stiu cam pe unde se invarte pretul unui 8+1 ca sa faci o comparatie.
Aici deja ar trebui sa se faca un raport de preturi intre “a-l cumpara” si “a da la schimb”.
Din pacate nu sunt in masura sa evaluez autobuzul si sa zic cat ar costa…dar in schimb am cautat la plesneala alte autobuze scoase la vanzare si am gasit unul la fel (anuntul fiind expirat de prin 2013).
A fost scos la vanzare pe baza unei executari silite din care pretul evaluarii a fost in jur de 6700 RON + TVA iar pretul de la care a inceput licitarea a fost cu -50%.
Aici deja parerile sunt impartite in privinta achizitionarii acestui autobuz dar nah fiecare cum considera.
Din primele raspunsuri “neoficiale” bag de seama ca RATT nu prea ar fi interesat sa-l cumpere.
Totusi mi-ar placea sa se ajunga la un nivel oficial de comunicat.
Am mai stat de vorba cu playboy si am facut niste paranteze despre posibilitati.
1.Daca RATT ar vrea sa-l cumpere si sa-l reabiliteze ar fi cel mai imbucurator raspuns.
2.Daca RATT ar vrea totusi sa-l expuna dar nu vrea sa puna toti banii atunci trebuie sa facem cumva sa donam noi pasionatii impreuna cu oamenii cu inima buna.
3.Daca RATT ar vrea sa-l expuna dar nu doreste a pune bani deloc atunci toata suma (oricare ar fi) ar pica pe umerii nostrii.
4.Daca noi pasionatii il cumparam prin metoda donatiilor si apoi RATT spune ca trebuie sa facem ceva si punem iarasi bani pentru reabilitarea lui.
5.Iar intr-un final daca ar fi cu implicarea noastra o sansa pentru el, avem siguranta ca s-ar implica si RATT? Nu de alta dar daca sarim gardul fara a stii ceva concret, ramanem cu autobuzul si ne scarpinam pe cap.
Prin urmare mi-ar placea/ne-ar placea un comunicat oficial in privinta imbogatirii parcului de exponate al RATT.
Trebuie luata o decizie in timp cat mai scurt pentru ca, cu cat numarul zilelor trec, cu atat scad sansele de a salva ce a mai ramas si peste ceva timp o sa vedeti tigai ce scriu pe ele “made from Roman 111”.

Imi cer scuze in avans pentru eventualele greseli comise.
Numai bine!Stima si respect! "

Din pacate RATT nu are nici o intenitie nimic si asa ca incerc aici poate gasim niste pasionati sa il salvam si sa il punem in muzeu



post-4082-009630700 1396814269_thumb.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  6.15 kb
 Vizualizat:  de 6858 ori

post-4082-009630700 1396814269_thumb.jpg



t1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  6.87 kb
 Vizualizat:  de 6829 ori

t1.jpg



t2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  7.1 kb
 Vizualizat:  de 6829 ori

t2.jpg



t3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  6.85 kb
 Vizualizat:  de 6829 ori

t3.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 25 Sep 2017 11:26:26    Titlul subiectului: 191760

Ce s-a ales pana la urma de acest autobuz?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Dum 01 Oct 2017 10:01:40    Titlul subiectului: 191854

Am gasit poze la rezolutie mai mare cu acest autobuz, si e in stare destul de proasta. Exista unul functional de vanzare la Atlas (Galati. E cel verde jos si galben sus la jumate)
_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 01 Oct 2017 10:11:56    Titlul subiectului: 191857

Vad ca în stare proasta se afla și atunci. Ceea ce înseamnă că nu au reușit sa îl salveze, dar sper ca el sa mai existe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community