Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Incidente/accidente la metrou
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 22, 23, 24  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Noi 2014 10:13:58    Titlul subiectului: 175799

Azi se pare ca este "zodia ghinionului" pentru transportul in comun bucurestean, atat cel de suprafata cat si cel subteran. Linia 41 de tramvaie a fost blocata o ora si 20 de minute, iar tot azi, circulatia metroului pe M2 a fost blocata, din cauza defectarii unei rame Bombardier. Articolul se gaseste aici. Pozele sunt preluate de pe www.b365.ro

Citat:
Defecțiune la metrou. Circulația a fost blocată la o oră de vârf

Un metrou s-a defectat în această dimineață la stația Tineretului, circulația pe Magistrala 2 fiind blocată timp de aproximativ 25 de minute.

Un metrou s-a defectat în această dimineață la stația Tineretului, pe Magistrala 2, în jurul orei 8.30. Metroul care s-a defectat a trebuit tras de pe șine, astfel că circulația a fost blocată timp de aproximativ 25 de minute.

"S-a defectat un tren Bombardier. A fost tras de pe șine, iar circulația a fost reluată după 25 de minute", a precizat pentru B365.ro, Evelyn Croitoru, purtător de cuvânt al Metrorex.

Tot vineri dimineață, a avut loc un accident rutier în Pasajul Lujerului, care a dus la blocarea liniei de tramvai 41. Accidentul s-a produs în jurul orei 8.10, iar tramvaiele nu au circulat timp de o oră și 20 de minute.

Dupa trei zile alt incident in care este implicata o rama Bombardier ridica niste semne de intrebare. Ce se intampla ? Nu se mai face corect mentenanta la aceste rame, care au o varsta de 10-12 ani ? Ce probleme tehnice au mai exact ramele Bombardier ? Poate ne lumineaza cineva care este mai in tema.



1452332_746827368705720_4117376473468076340_n_66482300.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  172.58 kb
 Vizualizat:  de 15248 ori

1452332_746827368705720_4117376473468076340_n_66482300.jpg



10615497_746826805372443_3842145235044779729_n_73847900.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  162.77 kb
 Vizualizat:  de 15248 ori

10615497_746826805372443_3842145235044779729_n_73847900.jpg



10806430_746826935372430_6989610790038982531_n_14719100.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  146.6 kb
 Vizualizat:  de 15248 ori

10806430_746826935372430_6989610790038982531_n_14719100.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Ian 2015 08:26:21    Titlul subiectului: 176488

Ieri seara, circulatia metroului a fost blocata pe un sens, la Tineretului, din cauza unei conducte de apa fisurate. Articolul se gaseste aici.

Citat:
CIRCULAȚIE ÎNTRERUPTĂ LA METROU, pe un sens. O conductă de apă s-a fisurat

Circulația s-a întrerupt pe un sens la stația de metrou Tineretului. O conductă de apă s-a fisurat și a afectat izolatorii, astfel că s-a întrerupt și electricitatea.

Conform ISU București, metroul rămâne la peron până la remedierea defecțiunii.

Conform ISU, la o distanță de 400 m de peron au ars 200 metri liniari de izolatori electrici de la a treia șina. S-a degajat abur și fum la nivelul peronului. Călătorii au coborat din metrou. Metroul de pe celălalt sens nu oprește în stația Tineretului, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU București.

La acest moment, acționeaza trei autospeciale și un detasament de salvatori. Salvatorii au pătruns pe tunel pentru verificarea locului de unde se degajă fum.

Echipele Metrorex intervin la fața locului.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rg4797



Data înscrierii: 18/Ian/2015
Ultima vizita: 30/Aug/2019
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti 2 (Doamna Ghica)

MesajTrimis: Mar 17 Feb 2015 13:31:25    Titlul subiectului: 177354

Nu am mai avut de mult... Se pare ca un tanar de 19 ani s-a aruncat in fata metroului la statia Pacii aflata pe M3.
Nu se cunoaste identitatea sa sau motivul cert e ca e rau de tot.
Citat:
Un bărbat a fost lovit de metrou marți dimineață la stația Păcii, echipajele de salvatori încercând să-l resusciteze, au anunțat oficiali ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență București.

"Bărbatul are amputate membrele inferioare, traumatisme multiple și e inconștient. La fața locului se acționează cu echipaj SMURD și descarcerare", a declarat Adrian Marin, din partea ISU București.

Presa este o mare harababura.Unii spun ca a murit, altii spun ca traieste. Cert este ca deja a devenit ceva la ordinea zilei sa te arunci in fata metroului daca ai probleme. Nu se gandesc la vietile lasate in suferinta sau la mecanici care au nevoie de asistenta psihologica dupa fiecare tragedie.Statia Pacii nu este una oarecare.Avem un bulevard important, un complex comercial,blocuri de locuinte. Este folosita de multi oameni,mai ales in timpul saptamanii,tentativa blocand destul de mult circulatia (din spusele unui amic).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Feb 2015 19:44:48    Titlul subiectului: 177358

Nu se gandesc la altii. Din pacate am impresia ca a crescut frecventa sinuciderilor la metrou.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Feb 2015 22:22:24    Titlul subiectului: 177412

Un nou deces, de data asta nu a fost sinucigas. Articolul se gaseste aici.

Citat:
TRAGEDIE la metrou: Un bărbat A MURIT pe peron

Un bărbat a murit, joi după-amiază, pe peronul stației Piața Unirii 1, sub privirile îngrozite ale călătorilor.

Omului, care avea aproximativ 50 de ani, i s-a făcut rău subit, iar medicii sosiți în ajutorul său au încercat să-l resusciteze, însă după 40 de minute a fost declarat decesul. Din primele informații, se pare că bărbatul s-ar fi lovit la cap după ce a căzut pe peron, scrie libertatea.ro. Tragedia s-a petrecut în jurul orei 17.30

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Mar 2015 16:55:21    Titlul subiectului: 177960

Vineri dupa masa eram la statia Iancului, asteptam metroul spre Gara de Nord. Spre uluiala tuturor, pe sesnsul spre Dristor 2, nu se site cum, un om al strazii intr-o stare avansdata de ebrietate se plimba.............pe sina. Paznicii disperati au venit imediat si au incercat sa il traga de pe sine, anuntansd intre timp problema si la dispecerat, continuarea nu o stiu, am luat trenul spre gara. Cum o fi ajuns omul ala se se plimbe pe sine nu stiu, dar precedentul tren spre Dirstor 2, plecase de un minut.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rg4797



Data înscrierii: 18/Ian/2015
Ultima vizita: 30/Aug/2019
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti 2 (Doamna Ghica)

MesajTrimis: Lun 16 Mar 2015 13:28:32    Titlul subiectului: 177978

Intrebarea este urmatoarea: Cum ajung sa intre la metrou? Tot ma intreb atata timp cat ei stau pe strada, cersesc, iar banii ii consuma pe alcool si tutun.
La Basarab, de exemplu, acum ceva timp, un om al strazii (machit bine) incerca sa treaca de taxatoare direct. Fara cartela, fara nimic. Cand femeia de la ghiseu a chemat paza, acel om s-a justificat spunand ca trebuie sa ajunga urgent la servici, la Victoriei (nu stiu ce imaginatie avea omul). In fine, eu inca am aceasta dilema, ca doar nu sar peste taxatoare si pe langa paznici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 16 Mar 2015 16:13:04    Titlul subiectului: 177984

Prezenta acestora "euro-laci", sinuciderile, dar mai ales mazgalirea trenurilor arata ca sunt grave probleme de securitate la metroul bucurestean si toti cei care se ocupa cu asta ar trebui sa zboare odata cu primul tren nou mazgalit.
Asa cum intra acei oameni ai cavernelor sa-si deseneze "operele" pe trenuri, oricand poate intra un dezaxat care sa plaseze vreo incarcatura exploziva, mai ales in contextul international actual.
Serviciile de informatii ar trebui sa vada cum ajung acolo acei mazgalici si sa-i ajute, prin "metode specifice" sa priceapa ca e prea tarziu ca sa mai regrete...
De asemenea, firmelor de paza ar trebui sa le fie imputate curatarea/revopsirea ramelor, fie ele si IVA, caci aceste operatii se fac din bani publici si nu e cazul sa platim noi pentru acesti "hartisti" care distrug bunuri de utilitate publica, nu trebuie sa ne "oblige" sa le "admiram" mizeriile expuse pe trenuri si prin statii. Si cea mai buna solutie este ca orice mazgalici prins sa fie dezbracat la pielea goala si umplut de vopsea de sus pana jos, dupa care aruncat in afara proprietatii Metrorex. Dupa aia n-are decat sa depuna plangere, marturisind ca a intrat ilegal si a mazgalit trenuri, sa vedem, ii da mana? Si uite asa se va lansa o noua moda, printre noi vor umbla cateva primate vopsite...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Lun 16 Mar 2015 18:03:53    Titlul subiectului: 177985

Sunt unii care chiar sunt "euro-", cel putin din unele privinte... Twisted Evil
Doar pentru ca ne polueaza si ochii si nasurile nu inseamna ca sunt si prosti. Ba chiar multi "se orienteaza"! Rolling Eyes
Cat despre graffer-i, e o retea mult mai dezvoltata decat se vede. De exemplu, CAF-urile au fost "botezate" inca inainte sa intre in tara (cred ca intr-un triaj din Ungaria, dar nu sunt sigur)! Stratul de vopsea anti-graffiti a "salvat" insa situatia, ramele ajungand curate la Bucuresti. Ideea e ca se pun la bataie "premii" banesti nu tocmai neglijabile pentru astfel de opere. Cei care picteaza un vagon nou si scapa neprinsi primesc si 5000 de euro! Shocked Shocked
Nu stiu daca treaba sta asa si pe plaiurile mioritice, si asta pentru ca exista diferente intre cei care picteaza un vagon intr-o noapte si cei care "tag"-uiesc (adica se "semneaza" pe fiecare centimetru patrat din IVA, tramvaie etc...).
Totusi, bodiguarzii "milosi" i-ar lasa pe grafferi "sa castige si ei un ban"...
Nu stiu nici daca "bombardatoarele" au strat anti-graffiti, deoarece in 12 ani de cand circul cu metroul, nu am vazut unul mazgalit decat prin 2010). Nici nu putem afla, deoarece (inca) sunt pazite mai ceva decat unitatile militare!

_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 19 Mar 2015 16:09:41    Titlul subiectului: 178063

Ma miram eu de ce-s asa murdare, la exterior, unele vagoane:

http://www.b365.ro/trenurile-de-metrou-din-bucuresti-murdare-din-cauza-lucrarilor-la-pasajul-piata-sudului-foto_227085.html

"Trenurile de metrou din Capitală,stropite cu bentonita de la lucrările la Pasajul Piața Sudului.

18 Martie 2015  Amalia Balabaneanu

Trenurile de metrou de pe Magistrala 2 au fost murdărite, miercuri, de o substanță folosită în timpul lucrărilor la pasajul subteran de la Piața Sudului.

Bucureștenii care au circulat, miercuri, pe Magistrala M2, Berceni - Pipera, au observat că trenurile de metrou sunt pline de stropi, produși de o substanță deschisă la culoare. Substanța respectivă este bentonită și provine de la lucrările efectuate la pasajul subteran de la Piața Sudului, potrivit reprezentanților Metrorex.

"Primăria Capitalei construiește un pasaj la Piața Sudului. Din cauza lucrărilor la acest pasaj s-a scurs bentonita folosită pe șantier și astfel s-au murdărit trenurile de metrou. Această substanță care este ca un ciment mai subțire s-a scurs și a ajuns până pe trenurile de metrou. Noi am spălat deja 10 trenuri, am luat legătura cu Primăria și s-a oprit lucrarea până când găsim o soluție să nu se mai întâmple asta, dar s-ar putea să mai fie nevoie să le spălăm o dată sau de două ori pentru că bentonita nu se curăță așa ușor, după ce se întărește. Sperăm să rezolvăm situația cât putem de repede. Bentonita s-a infiltrat probabil prin unele crăpături, iar trenurile de metrou care au trecut prin acea zonă au fost murdărite de bentonită", a declarat, pentru B365.ro, un reprezentant Metrorex."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2015 23:14:10    Titlul subiectului: 178766

Inca o tentativa de suicid azi, la metrou. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Tentativă de suicid la metrou: Circulația pe Magistrala 1 s-a reluat

Bărbatul care a încercat să se sinucidă a fost scos de sub metrou și va fi transportat la spital. Circulația pe Magistrala 1 de metrou s-a reluat în jurul orei 17:15.
UPDATE Circulația pe Magistrala 1 de metrou a fost întreruptă temporar și s-a reluat în jurul orei 17:15.

UPDATE 17.08: Bărbatul a fost scos de sub metrou, iar din primele evaluări medicale acesta prezintă un traumatism cranio-cerebral. Victima va fi transportata la Spitalul Pantelimon.

Un bărbat de 47 de ani a fost prins sub metrou, la stația Titan, pe sensul de mers de la Piața Unirii spre Republica. Bărbatul s-a aruncat în fața metroului, potrivit reprezentanților Metrorex. Incidentul a avut loc joi, în jurul orei 16.45.

Din fericire, bărbatul nu are membrele tăiate. La fața locului intervin mai multe echipaje SMURD. Bărbatul este conștient și comunică cu echipajele medicale de la fața locului.

Pe firul de circulație pe care s-a produs incidentul s-a întrerupt alimentarea cu energie electrică, iar în prezent intervin echipajele de descarcerare și SMURD pentru scoaterea bărbatului de sub metrou.

Circulația pe sensul Piața Unirii - Republica a fost blocată, în prezent se circulă pe un singur fir, ocolindu-se zona, potrivit reprezentanților Metrorex.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2015 23:17:48    Titlul subiectului: 178767

La ora 17:30 eram la Republica. In difuzoare se anunta ca s-a recluat circulatia normala a metroului pe magistrala 1. M-am prins ca s-a intamplat ceva, cand am vazut multimea de oameni care se urcase la Costin Georgian sau Titan.
Efectele tentativei de suicid le puteti vedea in pozele alaturate. Cam asa se prezenta situatia la statia Dristor 1. Intrebare. Ce vina au toti oamenii acestia ?

Am facut si un filmulet cu aglomeratia de la Dristor 1: https://www.youtube.com/watch?v=O_qC6ZutWJY&feature=youtu.be



INCDA Fundulea, 23 aprilie 158.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.3 kb
 Vizualizat:  de 14116 ori

INCDA Fundulea, 23 aprilie 158.jpg



INCDA Fundulea, 23 aprilie 159.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.93 kb
 Vizualizat:  de 14116 ori

INCDA Fundulea, 23 aprilie 159.jpg



INCDA Fundulea, 23 aprilie 160.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  79.46 kb
 Vizualizat:  de 14116 ori

INCDA Fundulea, 23 aprilie 160.jpg



INCDA Fundulea, 23 aprilie 161.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.52 kb
 Vizualizat:  de 14116 ori

INCDA Fundulea, 23 aprilie 161.jpg



INCDA Fundulea, 23 aprilie 162.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.81 kb
 Vizualizat:  de 14116 ori

INCDA Fundulea, 23 aprilie 162.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 21 Mai 2015 15:05:59    Titlul subiectului: 179197

Uite asa ne pomenim ca o sa avem si metrou de suprafata... acuma na, vedem la sfarsit ce iese, daca iese subteran bine, daca iese suprateran modificam repede priectul si zicem ca asa am vrut sa-l facem... Laughing

http://adevarul.ro/news/bucuresti/a-cedat-asfaltul-cauza-lucrarilor-metrou-metrorex-s-a-umflat-carosabilul-circa-12-centimetri-fost-afectata-banda-circulatie-1_555d9cdbcfbe376e356ec8df/index.html

"A cedat asfaltul din cauza lucrărilor de la metrou. Metrorex: S-a umflat carosabilul cu circa 12 centimetri. A fost afectată o bandă de circulație

21 mai 2015

de Cristina Răduță

După ce din cauza unui colector de canalizare vechi de peste o sută de ani s-a surpat pământul în zona Podului Izvor, astăzi un nou incident asemănător a avut loc în zona Eroilor din Capitală. De data aceasta, asfaltul s-a umflat cu circa 12 centimetri pe o lungime de aproximativ zece metri.

Reprezentanții Metrorex au explicat cum s-a ajuns la o asemenea situație: „Datorită unor elemente necunoscute privind terenul (umpluturi necompactate, eventuale puțuri vechi, etc.), s-a diminuat presiunea de excavare a echipamentului pentru săpat tuneluri „Sfânta Filofteia” care asigură execuția tunelului de metrou dintre stațiile Academia Militară și Eroilor 2. Acest fapt a determinat ieșirea la suprafață a unei cantități de material (emulsie bentonitică) și umflarea carosabilului cu circa 10-12 cm pe o lungime de aproximativ 6 m. A fost afectată doar o bandă de circulație dintre cele trei, pe o lungime de circa 10 m. S-a constituit o echipă mixtă formată din reprezentanți – specialiști ai constructorului ASTALDI și Metrorex, ce analizează situația creată. Menționăm că atât tunelul, echipamentul de săpat, cât și terenul sunt stabile în acest moment, iar lucrările de săpături se desfășoară în condiții normale. În cursul zilei de astăzi, zona respectivă va fi decopertată, stabilizată, iar suprafața carosabilă va fi refăcută pentru restabilirea circulației auto în condiții normale“, au precizat reprezentanții Metrorex. Reprezentanții Brigăzii Rutiere îi sfătuiesc pe șoferi să evite zona și să respecte semnalele polițiștilor. Rute ocolitoare: Splaiul Independenței – pod Cotroceni – șos. Cotroceni; Splaiul Independenței – pod Grozăvești – bd. Vasile Milea; str. Știrbei Vodă – Pod Eroilor – bd. Eroilor – bd. Eroilor Sanitari – str. Gheorghe Marinescu – șos. Cotroceni."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 16 Iun 2015 20:27:16    Titlul subiectului: 179665

Asta seara, in jurul orei 17:00, circulatia trenurilor de metrou de pe magistrala 1 fost sistata intre statiile Basarab si Piata Victoriei. Calatorii care intrau in statie la Gara de Nord ajungeau in zona turnichetilor si erau impiedicati sa intre/treaca de un paznic si o "tanti" de la control acces care nu dadeau prea multe detalii despre natura incidentului. Neoficial se vehicula ideea ca ar fi fost un colet suspect care a determinat interventia pirotehnistilor.
Toata treaba a durat aproximativ 50-60 de minute, pe la 17:45 se anunta ca lucrurile au reintrat in normal.
Pe perioada incidentului s-a circulat fragmentat, Republica - Crangasi si Dristor 2 - Piata Victoriei; intre Crangasi si Basarab era o pendula.
Unii dintre calatorii care apucasera sa treaca de zona turnichetilor inainte de a se interzice accesul protestau destul de vehement, unii cerand sa fie despagubiti pentru ca apucasera sa "consume" 1 calatorie.
Incidentul e destul de neplacut, ma tem sa nu fie o "testare" a reactiei autoritatilor, avand in vedere ca Romania si-a pus in cap atat Rusia si aliatii sai, cat si tari arabe prin implicarea sub diferite forme in razboaie care nu sunt ale noastre, dar in care romani si Romania sunt angrenati fara ca cetatenii sa fie consultati.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mie 17 Iun 2015 09:44:42, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 17 Iun 2015 09:21:06    Titlul subiectului: 179673

Fereasca Dumnezeu de atentate la noi. Daca ii vine in minte unuia sa detoneze o bomba pe magistrala 2, dimineata cand lumea merge la servici si trenurile sunt arhipline ???
Asta ne mai lipseste ...

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CristiC



Data înscrierii: 04/Noi/2014
Ultima vizita: 07/Mai/2018
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun 22 Iun 2015 14:42:32    Titlul subiectului: 179737

http://www.vice.com/ro/read/am-vorbit-cu-mecanicii-de-metrou-despre-cum-se-vad-sinucigaii-din-cabina-lor

Citat:
În cabina conductorului de metrou există un buton roșu. Singurul. Mare, ieșit în afară, crescut în bord ca o ciupercă. E butonul pentru sinucigași sau, denumire oficială, frâna de urgență. Pot trece ani fără ca cineva să îl folosească și totuși mecanicul Ștefan Căpățână își agăță mintea de acel buton de fiecare dată când se apropie de un peron. Atunci, în secundele alea de dinainte de ieșirea din tunel, creierul lui e pregătit să-i comande palmei să plesnească butonul roșu cu viteza cu care ar încerca să omoare o muscă în zbor. Și e atât de vigilent, pentru că trăiește tot timpul cu groaza că amintirea unui sinucigaș sfârșind sub roțile lui l-ar urmări toată viața.

Căpățână a ajuns o legendă printre angajații Metrorex. Se spune că e conductorul care poate să prevadă o tentativă de sinucidere cu câteva secunde înainte de a se întâmpla. De patru ori s-au aruncat oameni în fața trenului său greoi și de tot atâtea ori sinucigașii lui s-au ridicat de pe șine întregi și au plecat, bine-mersi, pe picioarele lor. Ba chiar au lăsat loc și de „Bună ziua!", de parcă tocmai vizitaseră muzeul Metrorex și nu moartea.

Ultima oară când și-a privit sinucigașul în ochi a fost acum doi ani. Era dimineață, la stația Titan. Se apropia de peron cu 75 de kilometri la oră. În buza tunelului, în cercul acela luminos dincolo de care se întindea peronul, a văzut un călător cât un punct. Un punct ce i s-a părut lui atunci că nu e în ordine. Și fără să aștepte să vadă ce urmează să se întâmple cu acel punct, a apăsat frâna de urgență. Trenul a ieșit din tunel în frânare, cu un scârțâit care julea timpanele. Iar secunda următoare s-a scurs în slow motion: Frânele chinuiau roțile să se oprească, fierul aluneca pe fier, mecanicul a sărit de pe scaun în picioare, picioarele tânărului s-au desprins de pe peron în plonjare. „Se aruncase așa de frumos, cu mâinile înainte, de parcă sărise într-o piscină. Era înalt, a căzut pe ambele șine așa, că dacă treceam peste el, îl tăiam în trei".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 30 Iun 2015 07:53:42    Titlul subiectului: 179888

Inca un sinucigas la metrou, ieri la statia Eroii Revolutiei.
Ieri trebuia sa ma intalnesc cu cineva la Universitatii si a intarziat, persoana respectiva era in metroul sub care s-a aruncat sinucigasul.
Este o experienta neplacuta pentru calatori si mai ales traumatizanta pentru mecanicul de metrou.
Sincer, ar trebui ca familia sinucigasului sa plateasca despagubiri uriase catre Metrorez, atat pentru faptul ca produce deranj in trafic cat mai ales pentru traumele psihice pe care le produc mecanicului de metrou.

Ar trebui ca primaria Bucurestiului sa amenzajeze un loc unde "doritorii" sa se sinucida in voie.

Ce vina avem noi, ca si calatori ca un idiot si un las decide sa isi ia zilele ?

Articolul se gaseste aici.

Citat:
Un bărbat s-a sinucis la metrou, în stația Eroii Revoluției. Circulația- îngreunată aproape o oră

Circulația a fost îngreunată la metrou, luni seara, circa 45 de minute, pe magistrala M2 Pipera-Berceni, după ce un bărbat s-a sinucis în stația Eroii Revoluției.

După cum a declarat Evelyn Croitoru, purtătorul de cuvânt al Metrorex, pentru B365.ro, un bărbat s-a aruncat în fața metroului, în stația Eroii Revolutiei, pe linia 1, la ora 16.39.

La fața locului au venit un echipaj SMURD și un echipaj al Poliției, însă bărbatul nu a putut fi salvat. Conform ISU, bărbatul avea 33-35 de ani.

Timp de 45 de minute s-a circulat cu dificultate pe Magistrala 2 Pipera-Berceni. Potrivit martorilor, călătorii au staționat între stații câte 5-10 minute, fiind debarcați la stația Constantin Brâncoveanu. Circulația a fost reluată în jurul orei 17.25.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 10:26:22    Titlul subiectului: 179910

Nu poate plăti familia pentru că nu e responsabilitatea lor. Gândește-te că omul care recurge la gesturi disperate e deja o mare problemă pentru ei, iar singura persoană care poate fi trasă la răspondere e deja pa pa. În schimb ar trebui aspru amendați supraviețuitorii.
Dacă sinuciderile de la metrou iau o amploare mare e responsabilitatea autorităților să instaleze platform edge doors pentru a-și proteja angajații, materialul rulant și programul de circulație.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 12:05:57    Titlul subiectului: 179915

La recentul incident am fost afectat si eu.
La Piata Unirii (M2) era aglomeratie mare, un tren in statie, cu usile deschise. "Alt tren defect", m-am gandit.
Pleaca ala si asteptam inca vreo 7-8 minute- ceea ce e foarte mult pentru M2 si ora de varf. Vine alt tren, nimeni nu anunta nimic, toata lumea se buluceste, caldura si transpiratie la greu in tren. Trenul sta la peron cu usile deschise, nimeni nu anunta nimic. Eu, fiind rezemat de cabina mecanicului, auzeam ce vorbea prin statie, aia ii spuneau ce s-a intamplat si sa anunte. mecanicul se codea, dar dupa cateva zeci de secunde anunta, in sfarsit, ca din cauza unui suicid trenul se va intoarce, asa ca toata lumea sa coboare. Bineinteles, calatorii erau revoltati, unii au protestat destul de vehement, desi bietul mecanic nu vaea vreo vina la faza asta, doar ca el a fost cel "expus".

Dupa alte cateva secunde, se anunta si pe difuzorele din statie ca din cauza unei "probleme tehnice" trenurile circula cu dificultate, adica un limbaj de lemn inuti. incorect si tardiv.
Toata tulburarea a durat cam vreo 30 de minute, timp in care am iesit "la aer" la Magazinul Unirea, dupa care am reintrat si mi-am continuat calatoria.

Mi se pare ca Metrorex nu e pregatita deloc pentru astfel de incidente, par mereu luati prin surprindere si ca se cacaie pana gasesc "solutii". Eu cred ca ar trebui sa aiba niste proceduri standard, odata sa anunte rapid si clar ce s-a intamplat, apoi sa faca in asa fel incat sa nu blocheze total circulatia trenurilor. Presupun ca sinucigasul era "sinucis" doar pe o linie, deci nu pricep de ce nu s-a circulat, alternativ, in ambele sensuri, pe linia ramasa "sinucigas-free", ca sa zic asa.

Apoi, mi se pare ca devine urgenta amplasarea acelor pereti de sticla la marginea peroanelor, caci par sa fie tot mai multi oameni cu probleme, atat sinucigasi, cat si tot felul de alte categorii de dementi, altii pot avea ideea tampita, de pilda, sa impinga pe altii pe sine sau, chiar accidental, din cauza aglomeratiei si imbulzelii, cineva poate cadea pe sine.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 15:49:41    Titlul subiectului: 179919

Catalin Ghita a scris:
Presupun ca sinucigasul era "sinucis" doar pe o linie, deci nu pricep de ce nu s-a circulat, alternativ, in ambele sensuri, pe linia ramasa "sinucigas-free", ca sa zic asa.

Imposibil.
Postez eu aici diagrama liniilor / macazelor pentru M 2 si vezi daca se putea realiza o circulatie "alternativa".
Nu s-a circulat in sistem "pendula" ? Altcumva este imposibil.



diagramaM2a.zip
 Descriere:

Descărcare
 Nume fișier:  diagramaM2a.zip
 Mărime fișier:  512.66 kb
 Descărcat:  de 340 ori

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 18:20:56    Titlul subiectului: 179920

Ba se poate. Indiferent de linia pe care a avut loc incidentul, se putea realiza circulatie alternanta, cu schimbarea liniei de mers la Unirii 2 si revenire la Constantin Brancoveanu (in cazul liniei 2 directie IMGB) sau schimbarea liniei de mers la Constantin Brancoveanu si revenire la Unirii 2 (in cazul liniei 1 directie Pipera). Trenurile de pe "contrasens" ar fi putut astepta in statia in care se facea revenirea sau, dupa caz, in statia precedenta statiei in care se facea schimbarea de linie, continuandu-si apoi parcursul in linie curenta. "Norocul" (iertat fie-mi cinismul) a facut ca sa fie aleasa o statie care nu are bretele de interschimbare linii curente, altfel daca era o statie gen Unirii 2, ar fi fost nasol, din cauza prelungirii distantei pe care s-ar fi facut circulatie pe un fir.
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 19:59:03    Titlul subiectului: 179930

Datorita crizei sinuciderile se vor inmulti. Depresiile s-au inmultit. Numai sa va uitati la fetele oamenilor de pe strada sa vedei ce incrancenati sunt majoritatea.
Dar eu, ca si calator, ce vina am eu pentru problemele celui care alege sa isi ia zilele ?
Sunt de acord cu solutia lui Catalin, de amplasare a panourilor de sticla, dar care o fi pretul acestora ?
De asemenea, Metrorex ar trebui sa aiba proceduri. Sau le are, dar nu le aplica.
Ce sa te astepti, de la niste oameni pusi pe criterii politice in posturile de decizie ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 01 Iul 2015 20:48:17    Titlul subiectului: 179932

In alte orase mari la astfel de cazuri se pun in circulatie autobuze intre statiile unde nu circula metroul. Nu am inteles niciodata de ce la Bucuresti metroul este separata fata de RATB, dar si asa separat s-ar putea rezolva problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 02 Iul 2015 07:43:12    Titlul subiectului: 179935

Pentru ca la Bucuresti transportul public nu este integrat, sa fie o autoritate comuna care sa gestioneze profesionist si (cat mai) eficient intreaga retea de transport. La noi sunt 2 entitati diferite, carora nu le pasa uneia de alta.
La noi nu sunt in stare sa integreze nici sistemul de taxare, caci mie mi-ar fi util sa folosesc cardul Activ si la metrou dar .. cui ii pasa de mine, calatorul care ii platesc pe ei?!?

Legat de intrebarea lui andrei, nu s-a circulat cu "pendula", au ales solutia cea mai primitiva: "Calatorule, ia-ti picioarele la spinare si ... umbla".

Metrorex ar trebui sa aiba proceduri concrete pentru incident in oricare statie si pe oricare fir, ba chiar si pentru incidente in tunel. Indiferent daca schimbarea firului de circulatie se facea intr-o statie sau alta, solutii existau, asa cum de altfel le-am identificat colegii nostri mai sus. Intre a circula cu greutate si a nu circula deloc e o mare diferenta. Iar unde vroiam eu sa ajung chiar nu aveam alternativa directa RATB, ca sa nu mai spun ca nu am abonament pe RATB si utilizarea alternativei RATB ar fi presupus costuri in plus pentru mine.
Ca sa nu mai zic ca RATB oricum e sufocat la orele de varf si nu are posibilitatea (probabil nici interesul) sa raspunda rapid la o crestere rapida a necesarului de transport ca urmare a unor astfel de incidente.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
1.cremsnit



Data înscrierii: 23/Iun/2009
Ultima vizita: 09/Dec/2023
Mesaje: 29
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Iul 2015 09:10:49    Titlul subiectului: 180002

guest a scris:

Sincer, ar trebui ca familia sinucigasului sa plateasca despagubiri uriase catre Metrorez, atat pentru faptul ca produce deranj in trafic cat mai ales pentru traumele psihice pe care le produc mecanicului de metrou.

Ar trebui ca primaria Bucurestiului sa amenzajeze un loc unde "doritorii" sa se sinucida in voie.

Ce vina avem noi, ca si calatori ca un idiot si un las decide sa isi ia zilele ?


Nu pot fi de acord cu ce spui tu din pricina faptului ca judeci un om fara sa-l cunosti; ori nu se militeaza in prezent pentru o lume "fara prejudecati"???

Sper insa sa ai curajul sa spui aceleasi lucruri cand cineva apropiat tie o sa faca asa ceva (desi ar fi mai bine sa nu i se intample nimanui..).

Pot fi de acord cu instalarea unor sisteme alcatuite din panouri de sticla, asa cum s-a mai discutat, pentru a preveni astfel de intamplari care lasa urme adanci in psihicul unui martor.

Sunt curios daca Metrorex se va gandi sa si monteze asa ceva sau va mai lasa sa treaca niste ani buni in care isi vor mai lua viata tot soiul de oameni amarati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 22, 23, 24  Următoare
Pagina 19 din 24

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community