Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Troleibuze noi la Cluj ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
marcel



Data înscrierii: 25/Aug/2008
Ultima vizita: 08/Noi/2021
Mesaje: 117
Locație: Budapesta (Ungaria); Oradea

MesajTrimis: Lun 08 Iul 2013 15:16:21    Titlul subiectului: 165614

Volvo a scris:

2: ca cel mai probabil este vorba tot de troleibuze Astra - Irisbus (in anul 2011, a fost semnat un singur contract pentru achizitii, acesta fiind semnat cu Astra Bus Arad), un alt indiciu cu privire la faptul ca vor fi Astra - Irisbus, este acela ca Ikarus nu fabrica in prezent troleibuze solo


Ikarus fabrică insă autobuze solo de 13,4 metri, cu 29+1 locuri pe scaune și 85 în picioare (Ikarus V134). Faptul că este "fratele mai mic" al V187 pe baza căreia a fost fabricat Tr187 în colaborare cu regia locală din Szeged și Skoda mă face să cred că acesta va fi foarte probabil modelul pe care se va baza noul troleu clujean.

În plus, Ikarus oferă posibilitatea de achiziție în regim do-it-yourself, livrând caroseria, motorul, etc. separat și lăsând astfel cumpărătorul să-și asambleze autobuzele - lucru ce poate fi făcut cu ușurintă la Astra Arad.

În plus, din câte știu Irisbus a fost rebranduit Iveco Bus și din luna mai modelul Citelis nu se mai fabrică, fiind înlocuit de Urbanway.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marcel



Data înscrierii: 25/Aug/2008
Ultima vizita: 08/Noi/2021
Mesaje: 117
Locație: Budapesta (Ungaria); Oradea

MesajTrimis: Vin 26 Iul 2013 23:35:49    Titlul subiectului: Irisbus 166000

Articolul din Stiri de Cluj s-a dovedit a fi eronat. Cei de la IHO.hu s-au informat direct de la RATUC și li s-a comunicat că cele 10 troleibuze noi nu vor fi ungurești ci vor fi achiziționate de la Astra Bus și vor fi bazate pe un model Irisbus (Iveco Bus).

Articolul în maghiară:
http://iho.hu/blogpost/a-kincses-varos-uj-kincsei-130712
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Dum 26 Apr 2015 08:02:22    Titlul subiectului: 178797

Iata aici anuntul de licitatie pentru 20 de troleibuze articulate noi.
[url] http://v2.licitatie-publica.ro/tenderInfo/showTender/85a6831c-eb08-11e4-aee8-002655ffd6c8?external_source=4 [/url]

_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Dum 26 Apr 2015 17:28:30    Titlul subiectului: 178815

Din nou apare termenul "maxim", prescurtat "max". Asta poate însemna și unul singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Dum 26 Apr 2015 17:45:09    Titlul subiectului: 178816

Da dar probabil ca se vor lua toate tinand cont de faptul ca pana acum toate contractele pentru troleibuze noi au fost duse la bun sfarsit si tinand cont de faptul ca este nevoie de toate cele 20 de troleibuze pentru inlocuirea troleibuzelor vechi.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2015 00:40:58    Titlul subiectului: 178823

Vor face si ei un efort, mai ales ca la anul sunt si alegerile si vine la fix sa faca o buna impresie si sa fie aplaudati. Numai bine va fi sa taie niste panglici inainte de alegeri sau sa le dirijeze ca la Formula 1 (cum a fost la autobuzele Solaris), macar la vreo 5 troleibuze. Cat sa impresioneze pe cine trebuie. Apoi cu restul pot sa faca la fel ca si cu tramvaiele Pesa Smile)))))))))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mar 28 Apr 2015 22:08:12    Titlul subiectului: 178858

A confirmat si Ziua de Cluj informatia lui Volvo. Pe 16 iunie ar urma sa fie si licitatia pentru cele 20 de troleibuze.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/20-troleibuze-noi-articulate-pentru-cluj-cat-costa-cine-le-plateste-si-cand-le-vedem-prin-oras--137260.html

20 troleibuze noi, articulate, pentru Cluj. Cât costă, cine le plătește și când le vedem prin oraș

Luni a demarat procedura de achiziție a 20 de noi troleibuze pentru Compania de Transport Public.

După ce s-a "înnoit" cu 50 de autobuze, 40 aflate deja pe străzile Clujului, 10 încă în fabrică, Compania de Transport Public (CTP) s-a implicat și în cumpărarea de troleibuze. Luni a fost publicat pe website-ul național de achiziții publice anunțul privind achiziționarea a 20 de troleibuze noi. Licitația ar urma să aibă loc în 16 iunie.

"Sper să semnăm contractul la finalul lunii iunie, iar până la finele anului să avem primele troleibuze în exploatare", a spus directorul CTP, Liviu Neag.

CTP a estimat că prețul total al celor 20 de troleibuze va fi de circa 12 milioane de euro, cu taxa pe valoare adăugată inclusă, adică un preț de circa 500.000 de euro pe unitate, la care se adaugă TVA. Banii ar urma să vină din bugetul companiei, dar și din cel al municipiului.

Părțile ar urma să semneze un contract-cadru pe doi ani. Potrivit caietului de sarcini, troleibuzele vor fi articulate (cu burduf), cu motor asincron, care reduce consumul cu 40-50%, vor avea durata de exploatare de 15 ani și termenul de garanție de 3 ani. La nivel de dotări, trebuie să aibă camere video interior + exterior, wi-fi, computer de bord și validatoare compatibile cu sistemul de ticketing, podea joasă și trapă pentru persoane cu dizabilități, inclusive cele care se deplasează cu cărucioare.

"Dotările sunt de ultimă generație la nivel european. Această achiziție face parte din programul nostru de reducere a gradului de poluare. Am decis să punem accent tot mai mare pe dezvoltarea transportului electric", a subliniat Neag. În acest moment, cele mai competitive troleibuze se fabrică în Germania, Franța, Cehia și Polonia.

La Cluj, primul troleibuz a început să circule în 1959. În acest moment, parcul CTP cuprinde circa 100 de vehicule electrice cu captatoare, din care 20 sunt foarte vechi și vor fi înlocuite cu această ocazie. Celelalte circa 80 sunt de generație nouă și au o vechime cuprinsă între 3 și 11 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Mie 29 Apr 2015 06:11:46    Titlul subiectului: 178859

Dar de unde pana unde are CTP 100 de troleibuze? Cred ca este o greseala in articol. Avem asa in functiune: 7 troleibuze DAC 212, 12 troleibuze DAC 217, 2 troleibuze Rocar 312, 2 troleibuze Rocar 412, 27 de troleibuze Irisbus Agora, 15 troleibuze Renault Agora Long, 10 troleibuze Irisbus Citelis 12 si 10 troleibuze Irisbus Citelis 18. Deci un total de 85 la care se adauga cele cateva troleibuze DAC retrase, insa nu se depaseste numarul de 90 de troleibuze. De asemenea troleibuzele noi sunt 62 la numar si au vechime intre 1 si 11 ani ( 195 si 196 sunt aduse in 2014).
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 02 Iul 2015 19:48:23    Titlul subiectului: Licitatie troleibuze noi 179955

Mai stie cineva ceva de licitatia ce a avut loc pe 16 iunie pentru noile troleibuze. Eu nu am gasit nicaieri nimic....nici macar cine a depus oferta... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
adymocan



Data înscrierii: 24/Sep/2012
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 16
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 02 Iul 2015 21:24:28    Titlul subiectului: 179956

Tip legislatie: OUG nr.34/2006
Autoritate contractanta: COMPANIA DE TRANSPORT PUBLIC CLUJ-NAPOCA S.A.
Numar anunt: 159074 / 25.04.2015
Denumire contract: Acord cadru pentru achizitia a max. 20 troleibuze noi articulate pentru transportul public de calatori
Stare procedura: Anulata (In SEAP la data 01.07.2015 10:43)
Motive anulare: Au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme


Mai pe larg
Cod:
La procedura au participat 2 ofertanti. Unul din ofertanti nu s-a calificat, iar celalalt ofertant a prezentat o oferta neconforma. Conform prevederilor OUG nr. 34/2006, art. 209, al, (1), lit. a), autoritatea contractanta a fost obligata sa anuleze procedura pentru atribuirea acordului cadru pentru achizitia a max. 20 troleibuze noi articulate pentru transportul urban de calatori, cod CPV 34622300-6 Troleibuze (Rev.2).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Joi 02 Iul 2015 21:55:54    Titlul subiectului: 179957

Inseamna ca va trebui reluata licitatia. Deci o noua tergiversare...
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 03 Iul 2015 14:12:31    Titlul subiectului: 179977

Cod:
La procedura au participat 2 ofertanti. Unul din ofertanti nu s-a calificat, iar celalalt ofertant a prezentat o oferta neconforma. Conform prevederilor OUG nr. 34/2006, art. 209, al, (1), lit. a), autoritatea contractanta a fost obligata sa anuleze procedura pentru atribuirea acordului cadru pentru achizitia a max. 20 troleibuze noi articulate pentru transportul urban de calatori, cod CPV 34622300-6 Troleibuze (Rev.2).
[/quote]

De unde ai informatia? Cine stie cine au fost cei 2 ofertanti, care a fost cauza (la modul concret) pentru care a fost anulata licitatia si cand va fi refacuta? Si oare ce se mai aude cu cele 10 autobuze Iveco si cu licitatia pentru autobuzele electrice pe care tot o ”pregatesc” din 2013?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Vin 03 Iul 2015 17:57:15    Titlul subiectului: 179979

Contractul de finantare pentru autobuzele eletrice se va semna in aceasta luna. De asemenea si cele 10 autobuze Iveco vor veni cel mai probabil tot in aceasta luna.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 03 Iul 2015 18:11:35    Titlul subiectului: 179980

Probabil ca unul din constructorii ce au participat a fost Astra...care din cate stiu eu sunt in insolventa sau ceva de genul. Autobuzele noi vor fi in aceiasi culoare sau nu au fost in stare sa le comande ca Solarisurile? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Vin 03 Iul 2015 18:20:53    Titlul subiectului: 179981

Teoretic vor fi tot mov cu gri ca si Solarisurile, pentru ca si cele 20 de troleibuze articulate ce ar urma sa fie cumparate tot mov cu gri vor fi vopsite. Din cate stiu toate achizitiile de vehicule noi ce se vor face in viitor vor cuprinde noua schema de culoare implementata odata cu tramvaiele PESA.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adymocan



Data înscrierii: 24/Sep/2012
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 16
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 03 Iul 2015 21:49:20    Titlul subiectului: 179987

Ed, informatia e de pe SEAP. Nu s-a anuntat care au fost cei 2 participanti.

Momentan mai este o singura licitatie in desfasurare, cu termen de depunere a ofertelor in 27.07.2015 pentru: "Achizitia a maxim 10 buc. autobuze articulate second hand, pentru transportul urban de calatori in municipiul Cluj-Napoca si in zona metropolitana - conform caiet de sarcini."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2015 17:05:30    Titlul subiectului: 180145

Multumesc pentru informatie, adymocan Smile

Ce ma surprinde pe mine e ca cei de la CTP insista din nou pentru autobuze second hand uzate, desi directorul Liviu Neag spunea in urma cu doar cateva luni ca nu se vor mai achizitiona niciodata astfel de autovechicule. Si mai promitea marea cu sarea. Iata ce declara pentru presa locala. Citez: ”Am fost informați de către Ministerul Finanțelor că în aprilie-mai se va semna contractul de finanțare între Guvernul României și cel al Elveției privind cele 10 autobuze electrice. Acestea vor aduce un plus pentru oraș în ceea ce privește confortul, dar va fi și un semnal că avem grijă de mediu, că suntem preocupați de transportul nepoluant", a mărturisit directorul CTP.

Si mai jos

"Preocuparea noastră va fi permanentă să implementăm un transport cu grad de poluare redus sau nepoluant”

Deci se bate cap in cap ceea ce spune domnul Neag cu faptele. Adica, mai pe romaneste, sustine ca vrea sa implementeze un transport cu grad de poluare redus sau nepoluant, dar in acelasi timp investeste in autobuze care polueaza. Fie a ”uitat” ce a zis, fie a fost din nou praf in ochii opiniei publice. Si nu e prima data, nu va fi nici ultima data. Mai jos e si linkul unde puteti vedea toata stirea, cu mentiunea ca nu sunt singurele sale declaratii de acest gen


http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/circulam-cu-autobuze-electrice-in-2015-ctp-vrea-sa-mai-cumpere-troleibuze-si-tramvaie--134298.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 10 Iul 2015 17:34:56    Titlul subiectului: 180160

Se reface licitatia pentru troleibuzele noi articulate despre care am scris si noi aici. Se pare ca pe 20 iulie va fi publicata, in varianta refacuta. Nu se stie insa cand va fi stabilt numele castigatorilor. Cu ocazia asta am aflat si cine a participat la licitatia anulata. Solaris in colaborare cu Skoda, respectiv Astra Arad au participat la prima licitatie, care a fost anulata la inceputul lunii.


http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/luna-licitatiilor-pentru-transportul-public--139383.html

Luna licitațiilor pentru transportul public

Două licitații vor avea loc luna aceasta, pentru cumpărarea de autobuze și troleibuze.

Compania de Transport Public încearcă în continuare să își înnoiască parcul auto, iar luna aceasta sunt stabilite, de principiu, două licitații. Una privește achiziționarea a 20 de troleibuze noi, cealaltă, a 10 autobuze second-hand.

Licitația pentru troleibuze ar urma să aibă loc după 20 iulie și se reia practic. Luna trecută, cei doi ofertanți nu au venit cu documentația completă. Este vorba despre o asociere între polonezii de la Solaris și cehii de la Skoda, respectiv de societatea Astra Bus Arad. Dacă Solaris are deja o istorie a colaborării cu administrația clujeană, polonezii trimițând la Cluj cele 40 de autobuze cu consum de 65 de litri la suta de kilometri, pentru Astra Bus semnarea contractului ar însemna un colac de salvare. Compania este în insolvență, iar o comandă de minim 10 troleibuze ar readuce-o pe linia de plutire.

„Momentan, recarosăm autobuze și microbuze și așteptăm ca primăriile mari din țară, cum ar fi Cluj și București, să demareze licitații pentru achiziționarea de mijloace de transport în comun", a declarat la începutul anului, pentru ECONOMICA.NET, Dana Anghel, responsabil de Astra din partea Expert SPRL.

La finalul lunii, CTP intenționează să cumpere și zece autobuze articulate second-hand. Spre deosebire de vehiculele Solaris, care circulă numai în municipiul Cluj-Napoca, autobuzele second-hand vor fi trimise și în zona metropolitană. "Vreau să nu mai aud că pasagerii nu stau lejer. Am primit niște plângeri din Florești că este aglomerație și am trimis reprezentanți ai companiei să verifice. Ocuparea nu a depășit 80%, dar în cea mai mare parte a timpului a fost între 40 și 60%. Oricum, cu aceste autobuze va fi mai aerisit", a afirmat Neag.

Anul trecut, la Cluj au sosit 40 de autobuze noi poloneze, marca Solaris, articulate, care au început să circule prin municipiu la începutul anului. De asemenea, în aceste zile vin la Cluj și 10 autobuze noi Iveco, nearticulate, care urmează să fie testate. Parcul auto al CTP numără în prezent peste 300 de mijloace de transport, dar multe dintre acestea au durata de viață depășită.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 10 Iul 2015 19:25:02    Titlul subiectului: 180162

Am o vagă impresie că vor câștiga cei de la Astra...deși sper ca Solaris cu Skoda să câștige. Dacă nu ne trezim iarăși cu troleibuze albe, cu geamuri transparente și o caroserie anostă....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ed



Data înscrierii: 01/Dec/2014
Ultima vizita: 30/Noi/2017
Mesaje: 257
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 10 Iul 2015 20:10:49    Titlul subiectului: 180164

Robert, cred ca ai dreptate. Ceva imi spune si mie ca Astra va castiga. Am inteles si din postarea lui adymocan ca unul dintre ofertanti ar fi fost descalificat, cred ca e vorba de Astra. Din ce stiu eu - si va rog sa ma corectati daca gresesc - companiile aflate in insolventa nu prezinta bonitate cand e vorba de licitatii publice. In plus, la o licitatie mai veche, cea pentru cele 10 autobuze nearticulate, unde a castigat Iveco, turcii de la BMC care produc Eurobus au fost descalificati pentru simplul fapt ca existau suspiciuni ca nu ar putea sa-si onoreze oferta. Atunci s-a facut caz de faptul ca turcii dadeau prea ieftin autobuzele (157.000 de euro bucata, tot conform Ziua de Cluj), iar cei de la CTP le-au refuzat oferta, desi ca pret era cea mai buna. Dar ramane sa vedem ce va fi si cine va castiga licitatia pentru cele 20 de troleibuze, dupa ce va fi reluata. Si eu as prefera sa avem troleibuze Skoda, dar si cand au fost licitatiile pentru autobuzele articulate si pentru cele simple am preferat Mercedes, dar numai ei nu au castigat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 10 Iul 2015 22:30:29    Titlul subiectului: 180169

Cred că Mercedesul a fost evitat datorită întreținerii scumpe, dar cine știe....Poate prin faptul că Astra este în insolvență și cu un pas spre faliment scăpăm de ei. Normal nu ar avea cum să câștige licitația. Deci sperăm ca cei de la Skoda să facă un caiet de sarcini complet Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Vin 10 Iul 2015 23:11:05    Titlul subiectului: 180171

Scapam de ei?!? Tara asta nu mai produce aproape nimic si noi ne bucuram ca inca o firma va fi inchisa. Nici mie nu-mi place cum arata Citelis, dar de aici si pana la a dori inchiderea unei firme care totusi a produs troleibuze care merg bine mersi in Bucuresti sau la Cluj e cale lunga.
_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 10 Iul 2015 23:38:30    Titlul subiectului: 180173

Ei nu sunt în stare să facă 10 troleibuze identice, chiar dacă sunt noi...la fiecare diferă un acțibild, un far, culoare și lista poate continua. Din acest motiv mă bucur...nu altul și nu îmi pasă că e din România sau nu firma. I-au menținut în viață câteva licitații dedicate. Dacă erau bune le vedeam peste tot nu doar în Cluj, București și încă câteva excepții.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Sâm 11 Iul 2015 22:17:57    Titlul subiectului: 180189

Da, ai dreptate. Nu stiam ca difera actibildurile. Pare a fi ceva grav. Nu mi-e clar ce e aia actibild dar clar e ceva grav care afecteaza siguranta calatoriei.

Nu le vezi in alte parti pentru ca altore le pasa si isi incurajeaza productia proprie, chiar daca nu pe fata. Dar na, dupa 25 de ani de spalare pe creier noi suntem cu un pas in fata celorlalti, suntem pregatiti spiritual sa devenim doar consumatori.

Intre timp am cautat pe google actibild si ma intreaba daca nu cumva am vrut sa scriu abtibild. Ciudat. Asta ne arata ca mai toata lumea greseste. Acum intrebarea e: merita sa fim asa duri la orice greseala?

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Iul 2015 00:03:43    Titlul subiectului: 180193

Eu nu inteleg care ar fi problema cu troleibuzele celor de la AB Arad.Recunosc, putem primii produse de calitate mai buna, dar ce preferati, un Irisbus Citelis sau vreaun MAZ 203T sau TrolZa Megapolis?Nu sunt expert, dar mi se pare mai ok sa dai 300.000 de euro pe un Irisbus decat sa dai 300.000 de euro pe un MAZ(cam atat au costat cele din Galati, nu?).
In legatura cu acest lucru minor numit abtibild.Chiar nu ma intereseaza daca abtibildul care arata ca are rampa pentru persoane cu dizabilitati e langa usa si nu sub parbriz unde trebuie sa fie, etc., etc.
Acestea sunt lucruri pe care nimeni nu sta sa le observe, calatorul este interesat sa aiba o calatorie sigura.
Iar in cazul troleelor Skoda, cred ca ar fi alegerea cea mai buna.Desi ar fi placut sa avem un parc cat mai omogen de troleibuze, Skoda este cu mult peste AB.O sa vedem cine este declarat castigator.

_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community