Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Cum ajung la ... ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 24 Ian 2009 01:21:23    Titlul subiectului: Cum ajung la ... ? 104836

Cum se poate ajunge de la aeroport la oras? PE site-ul aeroportului nu apare nici o informatie in acest sens, iar pe site-ul CTP informatiile sunt confuze. Se pare ca ar fi o linie 54-116(?) pe traseul aeroport - podgoria... Mai este aceasta linie functionala?

Am uitat sa precizez, informatiile le colectez pentru romanii din olanda pe al caror forum activezi si eu si unde am facut un subiect despre legaturile dintre orase si aeroporturi in tara, ALTELE decat taxiul.

Mi-as dori sa ajung la Arad sa vad si eu tramvaiele. Am trecut odata cand eram mic si am vazut, tin minte o tatra rosie...
Multumesc de informatii.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci


Ultima modificare efectuată de către Ionescu la Sâm 24 Ian 2009 14:32:04, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 24 Ian 2009 11:54:25    Titlul subiectului: 104844

Cu taxi... Confused

Linia 54 nu cred ca mai circula, iar atunci cand o facea nu ajungea la aeroport, ci trecea pe la aproximativ un un kilometru de acesta, spre un fost complex zootehnic (IAS Ceala).

In rest, altfel de curse spre aeroport nu mai exista. Tramvaiul (in prezent liniile 3, 4b sau 6)te lasa foarte departe de aeroport, la cimitirul Pomenirea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 24 Ian 2009 12:06:10    Titlul subiectului: 104845

Da, cam cu taxi iti recomand si eu... Totusi, ai mai avea optiunea de a lua taxi-ul pana la statia cimitirului, de unde sa iei un tramvai fie inspre UTA (de unde circuli cu autobuse gratuite pana la Podgoria - se iau din fata magazinului Hong Kong), fie inspre Piata Romana, de unde iei tramvaiele cu nr 5,8 sau 18 inspre Podgoria. Ambele solutii implica schimbarea mai multor mijloace de transport si consuma putin din timpul tau. In privinta economiei de bani, iti recomand optiunea UTA, intrucat pentru a ajunge la Podgoria compostezi un singur bilet.
Totusi, daca viteza e mai importanta, tot taxi-ul e mai rapid.
Speram sa te simti cat mai bine in Arad, si la final sa ne povestesti si noua experientele tale, fie ele bune sau mai putin bune.

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 26 Dec 2012 21:51:22    Titlul subiectului: 161227

Eu sunt din Galati, zilele astea, mai precis sambata, ajung prin Arad, pentru cateva ore.
As dori sa stiu cum ajung din Gara la Palatul Administrativ si la Cetate. Imi ajunge 1 ora jumatate sa le vad??? Asa, fugitiv, ma refer...

_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 27 Dec 2012 19:01:58    Titlul subiectului: 161295

De la gara la Palatul Administrativ se ajunge cu tramvaiele 3 sau 6, patru statii, sens spre stanga cum se iese din cladirea garii. Din pacate, cetatea nu poate fi vizitata in interior pentru ca este inca unitate militara in intregime si accesul este restrictionat. Se pot vedea cateva ziduri de afara, insa nu sunt deloc interesante - zic eu. La ele se poate ajunge numai cu masina.
Daca imi permiti un sfat, ti-as spune sa renunti la ideea cu cetatea si sa te limitezi la o plimbare pe jos prin centrul orasului. Poti lua tramvaiele 3 sau 6 pana la Teatru sau chiar Piata Romana (una sau doua statii mai departe de Palatul Administrativ) si sa te intorci pe jos pana la gara sau in functie de timp cu tramvaiul ori taxi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Mie 29 Iul 2015 10:43:41    Titlul subiectului: 180566

Weekend-ul acesta vreau sa fac o plimbare pana la Arad.Cu ce linie pot ajunge la Ghioroc si de unde o iau? Ce alte locuri imi recomandati sa vizitez? Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 29 Iul 2015 10:52:35    Titlul subiectului: 180568

Tramvai 11 sau 12 pana la Sambateni, autobuz de la Sambateni la Ghioroc.

V. http://www.ctparad.ro/index.php/39-news/ultimele-noutati/250-anunt-intrerupere-circulatie-tramvaie-pe-ruta-sambateni-ghioroc-si-inlocuire-cu-autobuze

si

http://www.ctparad.ro/index.php/46-comunicari/ulile-traveleri/332-anunt-modificari-autobuze-si-tramvaie-pe-relatia-ghioroc

si

http://ctparad.ro/index.php/46-comunicari/ulile-traveleri/338-modificari-circulatie-incepand-cu-1-septembrie-2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 29 Iul 2015 17:28:00    Titlul subiectului: 180585

In weekend circula doar linia 11. Nu stiu daca e deschis atunci depoul din Ghioroc, e riscul sa poti privi tramvaiele de acolo doar prin gard. Daca n-ai ce face pana la urmatoarea cursa, poti face o baie in lacul Ghioroc, vei vedea ca e multa multa lume pe acolo.

Altfel, depinde de ce fel de obiective turistice esti interesat. O plimbare prin centrul orasului, atat Bdul Revolutiei cat si stradute laterale poate fi neinteresanta pentru cine se asteapta la lucruri marete, dar totodata poate fi foarte interesanta pentru pasionatii de arhitectura sau chiar pentru cei care prind spiritul orasului. Iti recomand o tura prin centru, malul Muresului (ambele maluri, cu strand cu tot), ai pe unde sa te plimbi, ti se va parea atunci un oras destul de linistit.
Daca esti o persoana religioasa poti vizita noua catedrala ortodoxa de la Podgoria, pe cea Catolica de langa teatru, sau biserica luterana (Biserica Rosie), aflata pe bulevardul central in drumul dintre celelalte doua. Daca vrei si un drum cu tramvaiul, poti lua linia 6 pana la Capatul Piata Gai si de acolo inca vreo 400-500 de metri pe jos pana la Manastirea Gai - una foarte frumoasa, moderna si igrijita. Daca vrei sa vezi cum s-a reabilitat infrastructura de tramvai, pe langa drumul din centru ti-as recomanda un drum cu 3-ul pana in cartierul Aradul Nou ca sa vezi Podul Traian si strada Timisorii. Nu mergi pana la capat, cobori la prima sau a doua statie dupa pod.

O plimbare dus-intors cu linia 18b iti ofera un tur aproape complet al orasului.
Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community