Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete CFR
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trenuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 21 Feb 2013 21:38:09    Titlul subiectului: Bilete CFR 162867

Bilet valabil in data de 16 februarie 2013 la tren IR pe relatia Iasi - Ungheni (Republica Moldova).




Bilet CFR IR - Iasi-Ungheni-16.02.2013.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.09 kb
 Vizualizat:  de 28948 ori

Bilet CFR IR - Iasi-Ungheni-16.02.2013.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 01 Feb 2015 14:25:50    Titlul subiectului: Titluri de calatorie 176956

Momentan, biletele CFR nu se pot achizitiona de la automatele din gari, pe motiv ca se schimba providerul.


Tura Clabucetul Azugii, 31 ianuarie 153.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.93 kb
 Vizualizat:  de 27952 ori

Tura Clabucetul Azugii, 31 ianuarie 153.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2015 08:22:08    Titlul subiectului: 177272

De ziua indragostitilor si de Dragobete, pe 14 respectiv 24 februarie, CFR-ul va avea o oferta 2 in 1, adica doua bilete cupmarate pe trenurile InterRegio spre mare sau munte, vor fi la pret de unul. Articolul se gaseste aici.

Citat:
CFR Călători: Două bilete la preț de unul, de Valentine's Day și Dragobete, spre munte și litoral

CFR Călători pune în vânzare bilete la jumătate de preț pentru călătoriile din București spre Valea Prahovei și Constanța, de Valentine's Day și Dragobete, informează, joi, compania.

"În luna dragostei, pentru zilele de 14 și 24 februarie 2015, CFR Călători pune în vânzare bilete la jumătate de preț. Pasagerii pot călători din București spre Valea Prahovei sau Constanța plătind cu 50% mai puțin, prin 'Oferta pentru călătorie în doi'. Reducerea de 50% din tariful biletului întreg se acordă la achiziționarea a două bilete pentru același tren InterRegio și este disponibilă exclusiv la casele de bilete din stații și agenții de voiaj CFR", menționează CFR Călători.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2015 21:06:54    Titlul subiectului: 177289

Astia de la CFR sunt cam banditi. Intr-adevar au reducere de "Ziua indragostitilor" catre mare si munte, dar numai pe anumite trenuri. De exemplu spre mare, au reducere pe IR 1581, care pleaca de dimineata de la 7:30 din Gara de Nord, iar la intoarcere din Constanta, au reducere doar pe trenul care pleaca la ora 19:00, IR1588.
Va recomand sa luati de la agentia CFR de la Grivitei, la doi pasi de gara, nu de la casele de bilede din Gara de Noird, unde oi parte din casierite habar nu aveau de aceasta promotie Laughing Laughing
Oricum o sa mai discut despre proasta informare&pregatire a casieritelor de la gara de nord, mai ales cu VSD-urile.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Sep 2015 09:20:52    Titlul subiectului: 181294

Serviciul on-line al CFR-ului, prin intermediul caruia poti sa iti achizitionezi bilete on-line functioneaza impecabil, asa cum se poate vedea din poza de mai jos.


Idiotii de la CFR lovesc din nou.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.61 kb
 Vizualizat:  de 27359 ori

Idiotii de la CFR lovesc din nou.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 16 Sep 2015 09:08:45    Titlul subiectului: 181521

Dupa o luna, cei de la CFR mi-au raspuns. Voi primi inapoi jumatate din banii de pe biletul Budapesta-Bucuresti. Aceasta va fi acordata, fie sub forma de voucher (valabilitate un an) fie imi dau banii intr-un cont.

Citat:
Vă mulțumim pentru disponibilitatea de a vă adresa Ministerului Transporturilor – „CFR Călători” S.A. Compartimentul Relații cu Clienții răspunde petenților în conformitate cu prevederile Legii 233/2002 și ale Ordonanței nr. 27/2002 privind reglementarea activității de soluționare a petițiilor, cu modificările și completările ulterioare.
Referitor la mesajul dumneavoastră transmis prin poșta electronică, ne-am adresat departamentului de specialitate și suntem în măsură să vă comunicăm următoarele:
In conformitate cu reglementările în vigoare, orice restituire/despăgubire se face pe baza legitimației de călătorie, în original.
Așadar, pentru a beneficia de despagubire pentru întârziere (în acest caz, 50% din prețul de transport corespunzător trenului întârziat pe ruta Budapest Keleti-București Nord), vă rugăm să trimiteți biletul nr. 1711782 în original la CFR Călători SA.
Adresa CFR Călători:
SNTFC CFR CALATORI SA
DIRECTIA COMERCIAL
BD. DINICU GOLESCU NR. 38
SECTOR 1, COD POSTAL 010873
BUCURESTI
Despăgubirea se poate acorda sub formă de vouchere, valabile 1 an, care se folosesc pentru plata altor legitimații de călătorie, atât pentru trafic internațional cât și intern (nu este obligatoriu să fie folosite de către titular) sau se poate acorda numerar într-un cont sau prin mandat poștal, de preferat ar fi cont.
Vă rugăm să specificați modul de plată pentru care optați și adresa sau contul - titular cont, CNP, cont IBAN, bancă – denumire, agenție/filiala/sucursală, etc.
Vă asigurăm că SNTFC “CFR Călători” SA ia toate măsurile care se impun pentru respectarea riguroasă a prevederilor legale în vigoare și realizarea unor condiții corespunzătoare de siguranță, confort si bună deservire a publicului călător.

Cu stima,

SNTFC CFR Calatori SA
Compartimentul Relatii cu Clientii

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Sep 2015 08:43:13    Titlul subiectului: 181557

Sunt multi calatori care nu stiu ca in caz de intarziere pot primi 50% din bani inapoi. Un prieten in 2013 a venit de la Budapesta la Bucuresti Nord cu IR 347 "Dacia" si a intarziat 3 ore s-a bucurat ca oricum e pasionat de trenuri si si-a luat si 80 lei inapoi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Sep 2015 13:15:59    Titlul subiectului: 181560

Numai pe trenurile internationale se restituie partial pretul biletului. La trenurile nationale nu se restituie nimic, decat daca trenurile sunt anulate.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Oct 2015 00:23:17    Titlul subiectului: 182264

Dupa aproape doua luni, am primit inapoi jumatate din pretul biletului Keleti-Bucuresti Nord, ca urmare a intarzierii trenului cu peste doua ore. Am optat pentru un voucher, acesta l-am primit prin posta. Insa, trebuie sa va tineti de capul celor de la CFR, sa ii tot sunati, sa le trimiteti mailuri. O tot taraganeaza. Pana la urma, am primit despagubirea, conform legii. Postez la acest mesaj poza cu voucherul de calatorie, valabil un an de zile.


Voucher CFR, 26 octombrie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.25 kb
 Vizualizat:  de 27058 ori

Voucher CFR, 26 octombrie 001.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fantt



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 12/Ian/2024
Mesaje: 193
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 31 Oct 2015 01:03:37    Titlul subiectului: 182300

Termenul de restituire e de 60 de zile din cate stiu...
Si se primesc banii inapoi doar daca intarzierea e datorata operatorului feroviar...Eu am luat tzeapa de la MAv (e drept ca intarzierea a depasit doar cu cateva minute 1 ora), pe motiv ca o parte din durata intarzierii s-a datorat politiei de frontiera care a prleungit controlul vamal la intrarea din Slovacia in Ungaria....si cum partea care revenea MAV au scos-o la vreo 45 de minute, nu am primit nimic.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 05 Ian 2016 09:33:26    Titlul subiectului: 183159

Ei bine, pe 2 ianuarie am folosit voucher-ul. Am fost la Constanta. Mi-am luat un bilet dus-intors. Dusul a fost cu clasa a II-a, intorsul a fost cu clasa I. Am mai avut de platit o diferenta de 80 de bani!
Ei bine, toate bune si frumoase, dar la ora 07:05 dimineata cand am ajuns la Gara de Nord m-am dus la casa de bileta clasa a II-a, la ghiseul nr. 4. Cand ii dau vaucherul angajatei de la ghiseu aceasta se uita la el ca la ... OZN-uri. Ma intreba foarte nedumerita ce sa faca cu el. Am fost baiat finut si nu i-am zis sa si-l bage in fund. I-am explicat ce este acela. Ea era si mai mirata. S-a sfatuit cu colegele, care nici alea nu prea stiau. Dupa 5 minute m-a rugat sa ma duc la casa de bilete clasa I, ca poate fetele alea stiu mai bine despre ce este vorba.
I-am spus ca o sa ii fac reclamatie la CFR in care o sa cer sa fie trasa la raspundere pentru faptul ca a refuzat sa imi dea bilet.

M-am dus la casa de bilete clasa I. Am intrebat-o pe doamna de acolo, mai in gluma, mai in serios, daca angajatele de la ghiseele de la casa de bileta clasa a II-a sunt cumva niste "extratestre", venite din alta galazie. A ras si mi-a replicat: "-Asa sunt colegele, habar nu au de nimic".

De fapt era foarte simplu. Mi-a emis biletul, iar pe spatele lui a scris ca s-a platit cu vaucherul si a trecut seria lui. Vaucherul mi l-a retinut si apoi a scris si pe el seria biletului la care a fost folosit vaucherul. Atat de simplu ..
De ce cei de la CFR nu isi instruiesc personalul ? Norocul meu ca pe 2 ianuarie, nu era nimeni in gara. Dar daca erau cozi la casele de bilete ? Nu ratam trenul din cauza tampeniei celei de la ghiseul nr. 4 ?



Vama Veche, 2 ianuarie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  100.14 kb
 Vizualizat:  de 26774 ori

Vama Veche, 2 ianuarie 007.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Mie 06 Ian 2016 10:09:41    Titlul subiectului: 183172

Nu uitati ca si anul acesta se poate merge cu oferta 1+1 pe trenurile IR 1581 Buc.Nord-Constanta, IR 1588 Constanta-Buc.Nord, IR 1631 Buc.Nord-Brasov si IR 1538 Brasov-Buc.Nord. Nu am idee daca aceasta oferta pentru 14 si 24 februarie ar putea fi extinsa si la alte trenuri, la cate trenuri goale avem nu era o problema sa fie o astfel de oferta la cel putin 20 trenuri IR din toata tara.

Astfel veti plati 60 lei pentru un drum Buc.Nord-Constanta pentru 2 persoane reducerea fiind de 60 lei, intr-o zi normala ati fi platit 120 lei.

La fel si in cazul unui drum pana la Brasov costand 49 lei pentru 2 persoane, intr-o zi normala ati fi platit 98 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Ian 2016 11:43:11    Titlul subiectului: 183338

Deocamdata nu se stia nimic in acest sens. Am itrebat la agentia CFR, si mi-a spus ca vor primi informarea cu cateva zile inaintea datei de 14 februarie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Feb 2016 19:11:50    Titlul subiectului: 183790

Mari banditi astia de la CFR !!! Pe 14 februarie (duminica) nu au mai aplicat reducerile, acum le dau de Dragobete, care pica...........miercuri ! Articolul se gaseste aici.

Citat:
CFR Călători pune în vânzare bilete la jumătate de preț, pe 24 februarie, de Dragobete, iar îndrăgostiții vor avea posibilitatea să-și declare public dragostea, la megafonul din Gara de Nord.

Prin oferta „Plimbați-vă în doi!! Jumătate tu, jumătate noi!”, reducerea este de 50% din tariful biletului întreg și se acordă la cumpărarea a două bilete pentru același tren InterRegio. Oferta este disponibilă exclusiv la casele de bilete din stațiile și agențiile CFR, potrivit unui comunicat de presă remis MEDIAFAX.

Totodată, îndrăgostiții au posibilitatea să-și declare public dragostea, la megafonul din Gara de Nord. "Declarații de dragoste… la megafon!" este un eveniment creat pe Facebook, la care se pot înscrie cei care doresc să-i facă o surpriză persoanei iubite sau chiar să pună la cale o cerere în căsătorie altfel. Mesajele de dragoste se pot posta până la data de 24 februarie, ora 18:00, conform regulamentului.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Feb 2016 15:29:19    Titlul subiectului: 183828

Anuntase ca e valabila in 14 si 24 reducerea de 50% si anul asta la mai multe trenuri fata de anul trecut.

Acum fac reclama doar pentru 24 de Dragobete intrucat 14 s-a dus.


img hosting
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Mar 2016 08:52:21    Titlul subiectului: 184105

Iarasi am probleme cu site-ul de rezervari on-line a biletelor CFR. Totul merge bine pana la efectuarea tranzactiei on-line. Cand sa efectueze tranzactie apare un mesaj ca aceasta este refuzata.
Cica ar trebui sa am Secure Conexion. Pana acum faceam fara probleme rezervari online la CFR atat de pe calculatorul de acasa cat si de pe calculatorul de la munca.
Acum, trebuie sa imi consum din timp si sa fac un drum la agentia CFR ca sa cumpar bilet, desi puteam sa il rezerv on-line in mai ptin de 2 minute.

Nu am avut probleme de acest gen la Softrans sau RegioTrans.

Am depus o reclamatie la CFR si voi depune una si la ANPC.
Este prea mare tampenia cloer de la CFR, care sunt platitit din banii nostri !
Si ei ce fac ? Nu isi fac treaba.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Apr 2016 18:27:48    Titlul subiectului: 184929

Trenuri suplimentare pentru perioada de 1 Mai (Sarbatori Pascale). Articolul se gaseste [url=http://www.cfrcalatori.ro/presa/STOP-furturilor-!-56/s-1/p-1]aici[/url].

Citat:
Având în vedere cererea foarte mare de bilete din ultimele zile, rugăm pasagerii ca pentru călătoria de întoarcere să-și cumpere din timp biletele. Pentru a EVITA supraaglomerarea trenurilor și pentru a efectua suplimentări la capacitatea de transport necesară, este IMPORTANT ca pasagerii să-si cumpere din timp biletele de tren pentru întoarcere.
Acestea pot fi achiziționate: Online de pewww.cfrcalatori.ro; de la automatele XsellKiosk din gări; de la automatele ZebraPay; direct de la casele de bilete din gări și agenții de voiaj CFR; de la distribuitori autorizați (agenții de turism).

Reamintim că, în minivacanța prilejuită de Sărbătorile de Paște și de 1 Mai, capacitatea de transport la nivelul întregii rețele feroviare este adaptată la evoluția și dinamica publicului călător. Din Gara de Nord București, va pleca câte un tren cu destinația Constanța la o cadență de aproximativ 2 ore. De aici, turiștii au la dispoziție legături cu stațiunile de pe litoral, la o cadență de aproximativ 2 ore, va pleca câte un tren cu destinația Constanța.

Trenurile Tineretului IR 1921 și IR 1922, Sibiu– Râmnicu Vâlcea – Pitești –București Nord – Constanța – Mangalia și retur, circulă suplimentar și sunt tarifate ca tren Regio.
Trenurile Litoral asigură legătura între capitală și Constanța în numai două ore și circulă fără opriri intermediare. Acestea vor avea în compunere, în perioada 28 aprilie – 2 mai, și un vagon care permite transportul bicicletelor. Tariful pentru transportul unei biciclete este de 10 lei (www.cfrcalatori.ro/216).
(pentru orare și tarife click Anexă).

Prețurile biletelor de tren pe ruta București-Constanța variază în funcție de rangul trenului. Elevii și studenții beneficiază de reduceri. Astfel, un bilet pentru un student la Trenul Tineretului, la clasa a II-a cu loc rezervat este 18,65 lei, iar dus-întors este 37,30 lei.

In măsura în care din statistica vânzărilor de bilete va rezulta necesitatea suplimentărilor, trenurile de pe rutele cele mai solicitate vor fi suplimentate OPERATIV cu vagoane. Rugăm încă o dată pasagerii să își cumpere din timp biletele de tren, iar pentru informații actualizate să consulte pagina de internet a companiei www.cfrcalatori.ro, să ne contacteze prin birorile de informații,la numerele de telefon 021/9521 (pentru traficul intern), 021.314.5528 (pentru traficul internațional Gara de Nord București)sau să se adreseze personalului nostru din gări.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 15 Iun 2016 07:22:48    Titlul subiectului: 185650

Reduceri de tarife, la trenurile IR, pe unele rute. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Călătorii mai ieftine cu trenul. CFR Călători anunță reduceri de până la 50%

CFR Călători anunță bilete și abonamente cu până la 50% mai ieftine, pentru trenurile InterRegio, scrie b365.ro.

Astfel, la trenul IR 1546, un bilet de călătorie Cluj - Satu Mare va costa cu 42% mai puțin, respectiv 38,70 lei în loc de 66,80 lei, iar la trenul IR 1599, pe relația București - Craiova reducerea va fi de 44,3%, de la 60 de lei la 33,40 lei, anunță CFR Călători printr-un comunicat de presă.

"În plus, pe rutele: Galați - Brăila, Galați - Făurei, București Nord - Galați, Galați - Constanța, Oradea - Satu Mare, Cluj Napoca - Satu Mare, Oradea - Cluj Napoca, Caracal - Craiova, Brașov - Iași, Suceava - Ilva Mica, Piatra Olt - Craiova, Craiova - București Nord, Cluj Napoca - Beclean pe Someș, Cluj Napoca - Ilva Mica, prețurile biletelor de clasa a 2-a se reduc cu 30% - 50%" se arată în comunicatul societății.

CFR Călători precizează că la toate trenurile InterRegio care circulă între Galați și Brăila, biletele de călătorie clasa a 2-a costă 9,20 lei în loc de 14,50 lei. De asemenea, la trenurile IR 1531, IR 1532, IR 1533, IR 1534, IR 1535, IR 1536 prețul unui bilet de călătorie Oradea - Cluj Napoca este redus cu 30% și costă 32,35 lei, în loc de 44,50 lei.

Potrivit sursei citate, biletele pot fi cumpărate atât online de pe www.cfrcalatori.ro, de la automatele XsellKiosk din gări, de la automatele ZebraPay, direct de la casele de bilete din gări și agenții de voiaj CFR cât și de la distribuitorii autorizați (agenții de turism).

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2016 09:15:27    Titlul subiectului: 187230

Acum, vreau sa va povestesc despre experienta mea cu achizitionarea biletului pe ruta Bucuresti-Budapesta. Cum, in luna decembrie, inainte de Sarbatori, o sa fiu pentru cateva zile cu treburi in capitala Ungariei, ma duc eu frumos la CFR, la agentia de voiaj, undeva pe la mijloc de octombrie. Doamnele de acolo, foarte de treaba (nu am ce sa le reporsez in privinta asta) mi-au spus sa vin dupa inceputul luni noiembrie, cand se va stii cum va fi noul mers al trenurilor.
M-am conformat asadar, si vin dupa data de 8 noiembrie. Doamnele mi-au spus, ca abia dupa 15 noiembrie sa vin la agentie, inca nu s-a definitivat noul mers al trenurilor.
Ma uit pe net, vad ca exista o cursa Wizz direct Bucuresti-Budapesta, un bilet costa 69 RON. Imi iau si bagaj de cala, ajung pe la 180 RON. Daca as fi luat 3 zile mai tarziu bilet, prindeam 20 % reducere (au zile cand reduc 20 % toate rutele-ghinionul meu).
Cum, pe data la care vroiam sa ma intorc nu era cursa Wizz, iar Tarom-ul costa mai mult de 140 euro (!!!????), ma duc frumos la agenita CFR sa iau bilet de intoarcere de la Budapesta la Bucuresti.
Acolo, doamnele la fel de dragute (le sunasem in prealabil si mi-au spus ca pot veni la agentie), imi spun ca sunt bilete la vagonul de dormit, cu.............320 RON (????!!!!!). Am cerut oferta Fortuna Tickets, costa 270 RON (cu 50 lei mai putin, dar mai scump decat era in vara). Mi-au spus ca oferta inca nu este pusa in vnazare (????!!!!!!!).
Am inceput sa injur de zor CFR-ul, am plecat de la agentie. Doamnele m-au sunat peste doua zile, m-am dus la agentie si, "dupa lupte seculare" am luat biletul mult ravnit, cu oferta Fortuna.
270 RON, la vagon de dormit, pentru un drum de...................16 ore, versus 180 RON pentru un drum de o ora !!!!!!!!
La WizzAir, cu un simplu click, din fata calculatorului, am luat frumos biletul. Toata operatiunea mi-a luat 2 minute !!!!
La CFR, ca sa imi iau un bilet a trebuit sa fac PATRU drumuri la agentia de voiaj, si mi-a luat 14 zile ca sa iau acest bilet !!!!!!!!!

Bai fratilor, cum mama naibii, vrea CFR-ul sa mai supravietuiasca ????
Ori cei din conducerea CFR-ului sunt dementi, ori sunt prosti de bubuie, ori...........directorii de la CFR isi iau salariul si de la WizzAir&BlueAir&RyanAir !!!!!

In conditiile in care companiile de avion lowcost au intrat tare pe rutele interne, in conditiile in care, de la anul alta binecunoscuta companie europeana low cost RyanAir va intra in forta in tara noastra, cum crede CFR-ul ca va mai rezista ?

De exemplu, cei de la EuroLines au avut o promotie, un drum spre Budapesta (daca luai biletul din timp, si evident numarul de locuri era limitat) costa doar............9 euro !!!!
Rutierii au simtit "pericolul care vine din aer" si au inceput sa ia contramasuri ca sa nu isi piarda clientii !
Ce face CFR-ul in schimb ? Scumpeste biletele !!!!!!!! Asta nu este o dementa totala ? Poate ca RegioTrans, Transferoviar Calatori sau compania care va avea in viitorul apropiat activele defunctului CFR, va stii mai bine cum sa stimuleze pe calatori sa mearga cu trenul. In final nu pot spune decat doua cuvinte: TRAIASCA AVIATIA !

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2016 10:40:07    Titlul subiectului: 187231

@guest: comfortul costa, cu 180 de lei primesti un scaun intr-un avion plin, cu 320 de lei ai aproape tot trenul pentru tine, poti sa alergi singur prin vagoane, sa tragi frana cat vrei tu. Ia sa vad cum tragi tu frana de urgenta pe Airbus 320... [sarcasm off] Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2016 11:45:31    Titlul subiectului: 187232

Pentru ca Fortuna si Trip sunt oferte stabilite de comun acord, acestea pot fi accesate si de la MAV, cu preturi similare celor de la CFR Calatori (desigur, plus sau minus cativa leuti cauzati de cursul de schimb). Tot la un click distanta, folosind sistemul Elvira al MAV (www.elvira.hu), rezervai biletul pentru intoarcere (in cazul de fata, evident, nu aveai cum si pentru ducere, dar iti poti lua Budapesta - Berlin dus-intors, de exemplu, si iesi mult mai ieftin decat prin CFR Calatori) si cand ajungeai la Budapesta (sau in alta gara ungureasca dotata cu echipamentele necesare) il colectai de la un automat special batand doar codul asociat biletului. Desigur, MAV face aceste oferte destept, cu preturi mai mici pe masura ce data achizitionarii biletului e mai departata de momentul plecarii. Uite, in cazul tau am facut o simulare pentru data de 15 decembrie si am obtinut reducerea maxima, cu bilet la pret de 59 de euro la vagon de dormit, ceea ce inseamna 265-270 de lei, cat ai platit tu la CFR Calatori (practic oferta Fortuna in toata splendoarea ei). Si scapai de mersul la agentii si alte alea, macar pentru drumul intors. Am mai spus si pe forum, daca vanezi oferte, ca si la avioane, nu trebuie sa te limitezi la ceea ce ofera CFR Calatori. Am calatorit de nenumarate ori pana acum beneficiind de oferte ale operatorilor de la vest de Romania, la preturi mult mai bune decat cele practicate de CFR Calatori, si fara a avea stres cu agentii, ghisee si alte alea.


untitled4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  241.42 kb
 Vizualizat:  de 22299 ori

untitled4.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2016 12:08:36    Titlul subiectului: 187234

Multumesc, pentru sugestii, o sa le folosesc la vara cand voi merge din nou in Ungaria.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 09 Dec 2016 21:03:11    Titlul subiectului: 187375

Cum, are loc votarea in aceasta duminica, cum se poate vota numai in localitatile de bastina (sau cel putin, in judetul de resedinta), cei de la CFR au dat gratuitati studentilor, care se duc la votare. Intentie, buna, dar foarte prost pusa in practica.
Azi, au fost cozi mari la casele de bilete de la Gara de Nord (Bucuresti). Un reportaj, mai detailat, aici.

Citat:
Aglomeratie in Gara de Nord: cozi de elevi si studenti la casele de bilete, din cauza "ofertei" de alegeri. Reactia CFR

Tinerii s-au grabit sa profite de oferta Guvernului prin care primesc transport gratuit pana in localitatea de domiciliu in perioada 8-12 decembrie

Studentii vor sa voteze. Pentru ca statul le asigura transportul gratuit catre casa si inapoi, mii de studenti au luat cu asalt casele de bilete ale garilor din marile centre universitare.

In Capitala, de pilda, cele 26 de case de bilete, ale Garii de Nord, au fost pur si simplu blocate. Ceilalti calatori au fost nevoiti sa apeleze la automate, unde s-au format repede cozi, la fel ca la ghisee.
Cele doua sali care adapostesc casele de bilete din Gara de Nord erau arhipline. La fiecare casa coada se intindea pe 15 metri, iar durata de asteptare a ajuns la doua ore. Tinerii nu s-au lasta insa descurajati.

Tanar:Am reusit, in sfarsit am reusit, dupa 2 ore de stat in picioare.
Reporter: Si de ce dureaza asa de mult?
Tanar: Merg foarte greu la case, foarte multi studenti care doresc sa isi ia bilet
Reporter: Si mergi acasa ca sa votezi?
Tanar Da merg acasa sa imi exercit dreptul la vot, pentru o schimbare - speram noi.

Reporter: Cat ai stat la coada ?
Tanara: Doua ore. Am pierdut doua trenuri.
Reporter: Merita totusi efortul ?
Tanara: Pai trebuie sa ma duc sa votez.

Explicatia oficiala este ca sunt foarte multe date care trebuie completate de casieri.
Alina Predescu, purtator de cuvant CFR Calatori: "Studentul sau elevul este nevoit sa prezinte cartea de identitate si carnetul de student vizat la zi. Este necesara completarea unor detalii de pe aceste documente de catre casier astfel incat durata de achizitionare a biletului este mai mare decat de obicei."
Calatorii obisnuiti s-au ingrozit cand au vazut cozile, dar cei care au carduri s-au asezat la cozile ceva mai mici de la automatele de bilete.
Oficialii CFR ne asigura ca nu vom vedea aceleasi cozi si luni, cand studentii vor lua trenul in sens invers.
Alina Predescu, purtator de cuvant CFR Calatori: “In momentul in care isi iau biletul trebuie sa stie si cand se intorc pentru ca este obligatoriu ca la momentul in care isi iau acest bilet ei sa si-l ia practic dus-intors."
Perioada de gratuitate este intre 8 si 12 decembrie, adica ultima zi este luni. Deocamdata nu se stie numarul exact al studentilor care vor beneficia de calatoria gratuita acordata de stat pentru alegeri.

Intrebare de bun simt. Nu era mai simplu, ca studentii sa arate nasului, carnetul vizat la zi ??

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 09 Dec 2016 22:31:53    Titlul subiectului: 187379

Mersul gratis nu inseamna ca nu plateste nimeni prestatia, deci CFR Calatori trebuia sa aiba o baza pe care sa ceara banii de la Guvern. Puteau gasi alte/si alte metode de inregistrare a acestor calatorii, asta e drept, dar cumva trebuiau inregistrate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 11 Dec 2016 13:30:37    Titlul subiectului: 187395

Puteau sa pozeze, carnetul de student, vizat la zi. Puteau sa faca asta, la casele di bilete, ar fi scazut timpii de asteptare. Apoi, sa centralizeze totul. E drept si oamenii trebuie instruiti.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trenuri Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community