Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuze noi pentru Targu Jiu
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 21 Iun 2013 09:30:42    Titlul subiectului: Autobuze noi pentru Targu Jiu 165284

S-a publicat anuntul privind intentia Primariei Municipiului Targu Jiu de a achizitiona "Autobuze pentru transportul urban de calatori".

Data deschiderii ofertelor este 07.08.2013.

Se vorbeste despre 8 autobuze de 100 de locuri, dar si despre 7 de 75 de locuri, deci si autobuze si midibuze.

Desi pe de o parte ma bucur de investitiile in innoirea si modernizarea transportului public, pe de alta parte ma intristeza faptul ca, inevitabil, aducerea de autobuze noi va duce la retragerea/casarea autobuzelor DAC... asadar, cei care aveti ocazia, mergeti si fotografiati bijuteriile de DAC/Rocar-uri de la Targu Jiu.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 21 Iun 2013 14:21:44    Titlul subiectului: 165287

Catalin, autobuze si troleibuze noi se tot aduc "in fiecare vara" de ani buni de zile. Mereu primaria vorbeste de asta, se fac anunturi in presa etc. Insa doar vorbe. Intr-adevar, anul asta par destul de hotarati ca sa zic asa, mai ales ca au terminat si de achitat cele 5 autobuze Scania achizitionate acum cativa ani.
Daca aduc doar autobuze nu au facut nimic, sper sa vad si macar un troleibuz nou. Autobuzele nu prea isi au rostul in acest oras, cel putin momentan. Avem doua trasee deservite de troleibuze, iar din celelalte 5 deservite de autobuze doar unul singur are o frecventa mai mica, de "doar" o cursa pe ora. Asadar traseele de autobuze pot fi acoperite foarte usor de cele 5 Scania care deja regia le are in dotare. Pentru ce mai aduc alte autobuze... nu pot sa inteleg. Sper sa nu o luam si noi pe urmele Constantei, mai ales ca imbraca aceeasi culoare politica, iar conducerile sunt in relatii destul de bune.

Principala ruta din orasul lui Brancusi are o frecventa si de 5 minute la orele de varf, este ca oricare traseu important dintr-un mare oras, prima cursa este la 4:30 iar ultima la 00:15.

EDIT: acum am citit mai bine postul tau, si daca este vorba intr-adevar de 8 + 7 autobuze... e clar ca soarta troleelor este pecetluita! NU se justifica un numar atat de mare de autobuze pentru un traseu cu frecventa de 1 autobuz/ora si alte 3 trasee cu frecventa de 2 ore sau chiar mai mult (adica limitate la vreo 6 curse pe zi). Ganditi si voi si trageti concluzii!


Tu de unde ai aceasta informatie, Catalin?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Sâm 29 Iun 2013 19:44:58    Titlul subiectului: 165437

Totusi la inceputul acestui an se tot vorbea de achizitia a 5 troleibuze noi. S-a renuntat la idee? Se prefera inlocuirea vechilor troleibuze cu autobuze noi.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 02 Iul 2013 19:26:54    Titlul subiectului: 165502

Repet, daca stirea este adevarata si faptele se concretizeaza, reprezinta inceputul sfarsitului troleibuzelor...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 11 Noi 2013 11:27:11    Titlul subiectului: 168745

Din articolul de mai jos reiese ca procedura de achizitie pentru autobuze s-a finalizat si ca deja pana la sfarsitul acestui an vor fi livrate primele 8 "autobuze" Isuzu.

Sigur, e bine si cu autobuze noi, dar ma tem ca asta va insemna disparitia troleibuzelor. Iar explicatia penibila, "tip primar", cum ca "am mers pe achiziționarea de autobuze pe motorină pentru că, dacă ținem cont de dezvoltarea zonei în partea de sud a orașului pe activitate comercială, noi suntem obligați să înființăm o linie nouă spre Kaufland și spre viitorul complex comercial", e jalnica, cine il opreset pe nea' primarul asta sa prelungeasca sau sa construiasca o noua linie de troleibuz?!? Evil or Very Mad

http://www.pandurul.ro/Comunitate/2013-10-29/Autobuze+noi+in+Targu+Jiu%2C+pana+la+sfarsitul+anului++&hl=autobuz&tip=toate

"Autobuze noi în Târgu Jiu, până la sfârșitul anului
Comunitate - Alina POPESCU

Nu vor fi 15, ci 8 autobuze noi în viitorul apropiat disponibile pentru călătorii cu mijloacele de transport în comun din Târgu Jiu. Autoritățile locale au avizat achiziționarea a o parte din necesarul de autobuze noi, a căror punere în funcțiune se va face cel mai probabil la începutul anului viitor.

De această dată, licitația pentru achiziționarea de noi autobuze pentru municipiul Târgu Jiu se pare că nu a mai fost contestată, așa cum s-a întâmplat la ultima tentativă de acest gen. Autoritățile locale anunță pentru anul în curs achiziția a doar o parte din autobuzele pentru care au întocmit documentația inițial. „Am aprobat achiziționarea autobuzelor pentru municipiu cu ceva timp în urmă, dar am fost obligați să rectificăm aprobarea veche prin această hotărâre, pentru că furnizorul nu poate livra în acest an decât opt autobuze, urmând ca restul să fie livrate 2014. Sunt autobuze moderne și am mers pe achiziționarea de autobuze pe motorină pentru că, dacă ținem cont de dezvoltarea zonei în partea de sud a orașului pe activitate comercială, noi suntem obligați să înființăm o linie nouă spre Kaufland și spre viitorul complex comercial”, a declarat Florin Cârciumaru, primarul municipiului Târgu Jiu.

Dotate cu camere video

Noile mijloace de transport în comun trebuie livrate până la sfârșitul anului de către Anadolu Automobil Rom, societatea care a câștigat licitația. Acestea vor fi prevăzute chiar și cu camere de supraveghere, anunță conducerea Transloc. „Urmează să fie aduse până pe data de 31 decembrie deoarece, începând cu data de 1 ianuarie, conform normelor UE nu se mai fabrică mijloace de transport în comun euro 5, ci numai euro 6. Sunt autobuze ISUZU, sunt echipate și dotate cu toate sistemele. În plus, în toate mijloacele de transport vor exista 3 camere de luat vederi, astfel încât să putem și supraveghea și controla traficul și cursele. Firma care a câștigat licitația este societatea Anadolu, de această dată nu au mai fost contestații”, a spus Vasile Căilean, directorul Transloc.

În prezent, Transloc are în dotare 17 troleibuze și 20 de autobuze, toate funcționale."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 11 Noi 2013 15:04:36    Titlul subiectului: 168749

Totusi inlocuiesti niste DAC-uri articulate cu Isuzu ???
Zilnic circul la servici cu un Isuzu. Calitata lor e foarte slaba. Tot timpul merge in service pentru o problema.
Daca DAC-urile sunt considerate un "rau", ei inlocuiesc un "rau" cu cu "rau" si mai mare.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rooovidiu



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 08/Oct/2017
Mesaje: 339
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 12 Noi 2013 21:35:21    Titlul subiectului: 168784

Te referi la midibuzurile ISUZU sau alte autobuze ISUZU ?
_________________
TROLEIBUZELE SUNT CELE MAI TARI Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 12 Noi 2013 22:01:46    Titlul subiectului: 168785

La ambele.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 15 Noi 2013 08:40:02    Titlul subiectului: 168865

Sper ca n-or fi nebuni sa inlocuiasca articulatele cu Isuzu in doua usi... As fi curios sa stiu ce modele se vor achizitiona.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Razvy_jhk



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 27/Dec/2023
Mesaje: 119
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2014 01:49:37    Titlul subiectului: 170966

Salut,sunt Razvan sofer de autobuz in Pitesti, am nevoie de o informatie.
La noi se aude ca 40 dintre autobuzele BMC 250 slf mai exact cele pe care scrie GIREXIM in bot vor fi aduse la Targu Jiu, Poate cineva sa imi confirme sau sa imi infirme acest zvon? Sunt tare curios unde va ajunge autobuzul pe care am lucrat 6 ani,va multumesc anticipat
_________________

_________________
Adio reginica mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Tudor



Data înscrierii: 21/Aug/2013
Ultima vizita: 02/Feb/2020
Mesaje: 38
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2014 10:33:02    Titlul subiectului: 170971

Pai daca cele 40 de BMC-uri vor fi aduse la Targu Jiu, la Pitesti ce autobuze vor veni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 16 Ian 2015 13:38:50    Titlul subiectului: 176528

http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/cinci-autobuze-transportul-comun-targu-jiu-1_54b78ac0448e03c0fd9e2f06/index.html

"Cinci autobuze noi pentru transportul în comun din Târgu Jiu

15 ianuarie 2015

de Alin Ion

Primăria va cumpăra cinci autobuze noi Primăria Târgu Jiu va achiziționa, în luna martie, cinci autobuze noi, pentru transportul în comun din municipiu.

Conducerea Primăriei Târgu Jiu nu a mai așteptat banii de la Uniunea Europeană pentru modernizarea transportului în comun din Târgu Jiu și a luat decizia să cumpere cinci autobuze noi. Mai mult decât atât, și atelierul autor va fi modernizat. „Am început să virăm bani într-un cont pentru achiziționarea în luna martie a cinci autobuze noi. Am luat această hotărâre pentru că parcul auto este învechit și nu putem să așteptăm după programul cu finanțare de la Uniunea Europeană. Din punct de vedere financiar am încheiat anul foarte bine și putem să alocăm suma necesară pentru achiziționarea celor cinci autobuze. Sunt foarte moderne, nu achiziționăm la mâna a doua, ci căutăm să cumpărăm autobuze noi. Vom organiza o licitație și sper ca totul să decurgă bine, astfel încât în martie sau cel târziu aprilie să le avem la Târgu-Jiu”, a spus primarul municipiului Târgu Jiu, Florin Cârciumaru."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 24 Sep 2015 07:50:17    Titlul subiectului: 181651

A mai fost adus un lot de 5 autobuze noi la Targu Jiu:

http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/cinci-autobuze-moderne-transportul-comun-targu-jiu-1_56030535f5eaafab2ceccd67/index.html

"Cinci autobuze moderne, pentru transportul în comun din Târgu Jiu

23 septembrie 2015

de Alin Ion

Cinci autobuze noi de transport în comun vor circula de mâine pe străzile din municipiul Târgu Jiu. Mijloacele de transport au fost achiziționate de către Transloc și au costat 4,5 milioane de lei noi.

Directorul societãții Transloc, Vasile Cãilean, a precizat cã autobuzele sunt conforme cu ultimele norme impuse de Uniunea Europeanã, având o capacitate maximã de 110 cãlãtori pe scaune și în picioare: „Aceste cinci noi autobuze sunt conforme cu toate condițiile pe care noi le-am pus în caietul de sarcini. Sunt echipate cu motoare Euro 6, aer condiționat și sistem de încãlzire pe perioada rece, cutia de viteze este automatã, platforma este total coborâtã, joasã, așa încât sã se permitã și persoanelor cu dizabilitãți sã aibã acces în mijlocul de transport. Ele respectã ultimele norme impuse de UE pentru astfel de mijloace de transport. Sunt produse în România, în județul Ilfov și una din condițiile pe care noi le-am pus a fost ca service-ul lor sã îl facem noi la Târgu-Jiu, iar o parte din personalul nostru tehnic a fost instruit de cãtre producãtor în sensul de a folosi aceste aparate. Au 28 de locuri pe scaune pentru cãlãtori, capacitatea maximã este de 110 cãlãtori. Vor funcționa 20 de ore din 24 zilnic, pe toate traseele. Ponderea mare este pe traseul 9 Mai - Artego“. Cinci autobuze vechi vor fi scoase din uz, în ordinea vechimii. „Mai rãmân în parcul auto 14 mai vechi, alte 10 sunt noi", a spus Vasile Cãilean. Încă cinci autobuze noi vor fi achiziționate Pentru anul viitor, municipalitatea are în plan cumpãrarea a altor cinci mijloace moderne de transport, printre care și douã microbuze. În prezent, parcul auto al societãții Transloc numãrã 14 autobuze și troleibuze care nu sunt dotate însã conform normelor europene și alte 10 mijloace de transport moderne. „Am mai achiziționat cinci autobuze noi într-o primã etapã, acum în a doua etapã am mai luat alte 5, ne propunem ca pentru 2016 sã facem de pe acum demersuri pentru a achiziționa încã cici autobuze sau din cele acestea sã aducem 2-3 autobuze și sã luãm și douã microbuze pentru cã la nivel de municipiu, în ultima perioadã, au apãrut noi cartiere și noi trasee și efectiv sunt trasee pe care le putem rezolva pe o capacitate mai micã. Nu sunt probleme nici în ceea ce privește transportul elevilor pe anumite trasee", a spus Florin Cârciumaru. Primãria Târgu-Jiu are în plan un program pe fonduri europene pentru modernizarea întregii infrastructuri a transportului în comun din Târgu Jiu."

________
Ma tem ca daca nu se cumpara urgent si troleibuze noi sau macar second-hand, dar in stare buna, calatorii vor percepe ca tot mai mare diferenta de confort a autobuzelor fata de actualele troleibuze si le vor evita pe acestea din urma... Rolling Eyes



tgjiu1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.76 kb
 Vizualizat:  de 18043 ori

tgjiu1.jpg



tgjiu2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.11 kb
 Vizualizat:  de 18043 ori

tgjiu2.jpg



tgjiu3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.07 kb
 Vizualizat:  de 18043 ori

tgjiu3.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Joi 24 Sep 2015 11:13:01    Titlul subiectului: 181657

Pai s-a depus un proiect pentru finantare europeana care va cuprinde modernizarea retelei de troleibuz si achizitionarea a 15 troleibuze noi.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Joi 24 Sep 2015 21:02:42    Titlul subiectului: 181663

Asta sper și eu, ca autobuzele vor înlocui doar și strict autobuze. Troleibuzele sper sa fie înlocuite toate și rețeaua modernizata și extinsa, pe bani europeni.
Nu îmi place însă ideea de a aduce microbuze! Intr-adevar, sunt unele trasee pe care nu exista un flux mare de călători, sau cel puțin la anumite ore, în weekend etc. Însă mai bine renunță de tot la acele curse decât sa bage oamenii intr-o duba!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Joi 30 Ian 2020 17:38:54    Titlul subiectului: 205335

Autobuzele casate in marile orase ajung in doua luni la Tg-Jiu

Stirea se gaseste aici:

https://www.pandurul.ro/articol/autobuzele-casate-in-marile-orase-ajung-in-doua-lu_120606.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 824
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 31 Ian 2020 14:41:26    Titlul subiectului: 205348

Poate vine ceva din Constanta. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Sâm 01 Feb 2020 20:54:22    Titlul subiectului: 205369

Se aud zvonuri că vor veni și câteva trolee Agora date împrumut de la Cluj, în condițiile în care la Cluj multe troleibuze de acest fel vor trece în conservare odată cu introducerea troleibuzelor Solaris, până la inaugurarea noilor trasee preconizate.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 01 Feb 2020 21:36:59    Titlul subiectului: 205370

Este o veste buna, inseamna ca troleibuzele inca mai au viitor !
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 01 Feb 2020 21:55:07    Titlul subiectului: 205373

Neag a declarat că Agorele scurte și cele articulate reconvertite vor fi depozitate pe termen scurt la baza CTP de langa sediul BRD, iar odată cu deschiderea noilor linii vor fi scoase la traseu.

Mă îndoiesc că Neag ar face acte de binefacere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Dum 02 Feb 2020 09:56:49    Titlul subiectului: 205378

guest a scris:
Este o veste buna, inseamna ca troleibuzele inca mai au viitor !

Normal că au viitor. O licitație organizată de ministerul dezvoltării este pe rol pentru 20 de troleibuze noi și se va face încă o achiziție de 20 de troleibuze din ceva contract de finanțare semnat de primărie. Deci și dacă nu vor veni trolee de împrumut, câteva luni vor circula autobuze și apoi vor veni primele troleibuze noi.

_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Dum 02 Feb 2020 12:08:10    Titlul subiectului: 205384

Cele luate de primărie vor fi 15 la număr. Proiectul în acest sens a fost demarat săptămâna aceasta, durata de implementare fiind de 40 de luni:
https://www.administratie.ro/primaria-targu-jiu-a-demarat-implementarea-proiectului-de-reabilitare-si-modernizare-a-sistemului-de-transport-in-comun/
Citat:
Primăria municipiului Târgu Jiu a demarat implementarea proiectului “Reabilitare, modernizare și extindere sistem de transport public în comun prin troleibuz”, investiție care are o valoare de aproximativ 24 de milioane de euro.

Potrivit primarului Marcel Romanescu, proiectul este finanțat prin POR, Axa 4.1 – Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană durabilă.

Bugetul total al proiectului este de 109.680.249,72 lei, inclusiv TVA, din care 99.073.516,07 lei finanțare nerambursabilă acordată prin contractul de finanțare. “Perioada de implementare a acestui proiect este de 40 de luni. Este un proiect extrem de important pentru noi și sunt sigur că ne vom încadra în această perioadă. Obiectivul general al proiectului îl reprezintă reducerea emisiilor de carbon în municipiul Târgu Jiu prin reabilitarea, modernizarea și extinderea sistemului de transport public prin troleibuz. Interesant la acest proiect este faptul că numărul de persoane care beneficiază de acest proiect este de 95.869 locuitori care reprezintă populația întregului oraș la 1 ianuarie 2018, numărul de călători la nivelul anului 2026, pe transportul în comun ar trebui să crească cu 45% față de situația de la acest moment. Pe partea cealaltă, numărul de deplasări cu auto personal scade cu 8%. Noi sperăm ca aceasta este doar o cifră estimativă și speranța noastră este legată de faptul că, odată cu dezvoltarea acestui sistem modern de transport în comun, vom putea face în așa fel, chiar și prin măsuri coercitive, ca o mare parte din populația municipiului Târgu Jiu, noi estimăm undeva la 45%, să folosească mijloace de transport în comun moderne”, a declarat Marcel Romanescu.

El a adăugat că obiectivele specifice ale proiectului sunt diminuarea traficului rutier cu autoturisme și a emisiilor de echivalent CO2 din transport, prin transferul unei părți din cota modală a transportului privat cu autoturisme, către transportul public, prin îmbunătățirea eficienței transportului public de călători, dezvoltarea unui sistem de transport public de călători atractiv, eficient și competitiv prin modernizarea și extinderea sistemului de transport public cu troleibuzul. “Rezultatele proiectului vor fi scăderea anuală a gazelor cu efect de seră: 3.525 de tone echivalent CO2/an, creșterea estimată a numărului de pasageri pe an cu circa 45%, troleibuze achiziționate – 15 bucăți (6 troleibuze de 12 metri și 9 troleibuze cu autonomie extinsă), rețea contact modernizată – 13,62 kilometri, vor fi 0,36 de kilometri de rețea noua (cale dublă), sistem de eticketing creat (pentru 15 vehicule, 40 de stații și 40 de punct de reîncărcare), stații așteptare reabilitate prin proiect – 40”, a mai spus Marcel Romanescu. Edilul a afirmat că, după perioada de implementare, administrația locală ia în calcul extinderea rețelei de transport în comun și către localitățile învecinate.

“Nu trebuie să vă ascund faptul că o parte dintre primarii localităților vecine cu noi deja ne-au contactat, asta rămâne ca după perioada de implementare a proiectului și după perioada de monitorizare de 5 ani, să luăm în calcul și extinderea transportului în comun către localitățile respective, Bumbești Jiu, Turcinești, Bălești, Drăguțești, Rovinari, în condițiile în care ajungem la un acord cu autoritățile publice locale”, a conchis Marcel Romanescu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 18 Feb 2020 16:49:26    Titlul subiectului: 205710

Licitatie pentru inchiriere de autobuze second hand.

https://www.pandurul.ro/articol/licitatie-pentru-inchirierea-de-autobuze-second-ha_121203.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Dum 02 Aug 2020 01:11:22    Titlul subiectului: 207967

“Vrea sa cumpere trei autobuze noi si sa inchirieze alte cinci.”

https://www.pandurul.ro/articol/vrea-sa-cumpere-3-autobuze-noi-si-sa-inchirieze-al_126194.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BVB09



Data înscrierii: 07/Iun/2020
Ultima vizita: 12/Sep/2023
Mesaje: 219

MesajTrimis: Lun 03 Aug 2020 11:59:30    Titlul subiectului: 207975

Autobuze noi, SH.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community