Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Statele Unite, San Francisco

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> America
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Noi 2010 19:53:34    Titlul subiectului: Statele Unite, San Francisco 136803

Un film extraordinar din anul 1906, filmat din tramvai cu 4 zile inaintea Marelui Cutremur care a distrus orasul. Pe parcursul celor 7 minute puteti retrai atmosfera din acea perioada, puteti vedea masinile de epoca laolalta cu trasurile, birjele, carutele sau pietonii care mergeau pe mijlocul drumului. Am vazut in filmulet doua tipuri de tramvaie, unul mai lung cu retea de contact si unul mai scurt cu alimentare la sina a III-a .\
Filmuletul se poate vedea aici: http://www.youtube.com/watch_popup?v=NINOxRxze9k

Explicatiile in engleza se gasesc mai jos:

1906 San Francisco Street Car film -AMAZING-from elk grove
Going East on Market Street, amazing!!!! M.

Rather amazing. Many cars were convertible and had their tops down. Not sure they called them convertible back then. Some of the wagons looked to be on their last legs and loved all the old buildings. They sure wore a lot of black. It was enjoyable even though it was over 7 minutes.

Subj: 1906 San Francisco Street Car film - AMAZING]

This is well worth viewing and filmed 4 days before the '06 earthquake.
You'll appreciate the research that it took to date this film so be sure to read this first.....

Here's a neat opportunity to enjoy some time travel. The film is from a streetcar traveling down Market Street in San Francisco, four days before the big earthquake/fire that destroyed the area. You can clearly see the clocktower at the end of the street at the Embarcadero wharf that's still there...
The quality & detail is great, so be sure to view it full screen.

The film, was originally thought to be from 1905 until David Kiehn with the Niles Essanay Silent Film Museum figured out exactly when it was shot. From New York trade papers announcing the film showing to the wet streets from recent heavy rainfall & shadows indicating time of year & actual weather and conditions on historical record, even when the cars were registered (he even knows who owned them and when the plates were issued!).

It was filmed only four days before the quake and shipped by train to NY for processing. Amazing but true!

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaib



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 09/Sep/2016
Mesaje: 4
Locație: (Canada)

MesajTrimis: Mar 08 Noi 2011 08:51:11    Titlul subiectului: 150183

Am facut si eu cateva poze recente la niste tramvaie in San Francisco. Unele vechi si una noua.
Nu stiu date despre ele din pacate.









Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pigs



Data înscrierii: 17/Iul/2009
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 34
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 31 Iul 2012 01:11:59    Titlul subiectului: Statele Unite, San Francisco 157723

Desi tramvaiele din San Francisco sunt cele mai spectaculoase, nu trebuie uitat ca orasul este deservit si de troleibuze.

Dar cel mai mult m-a intrigat existenta unei rampe intr-o statie de tramvai. Am trecut de vreo cateva ori pe langa ea dar tarziu am constientizat prezenta si utilitatea ei. Este posibil ca rampa sa fi fost construita pentru incarcarea/descarcarea tramvaielor de marfa iar destinatia initiala sa-i fi fost schimbata ulterior cand acestea au disparut? Este clar ca acum e folosita de persoanele in carucioare.

Mai multe fotografii cu mijloace de transport din San Francisco gasiti aici http://www.mgmhobby.ro/DIVERSE/Transport%20In%20Comun%20%28TIC%29/USA/TIC%20San%20Francisco/index.html



TIC San Francisco 008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  219.34 kb
 Vizualizat:  de 9044 ori

TIC San Francisco 008.jpg



TIC San Francisco 031.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  191.24 kb
 Vizualizat:  de 9044 ori

TIC San Francisco 031.jpg



TIC San Francisco 083.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.65 kb
 Vizualizat:  de 9044 ori

TIC San Francisco 083.jpg



TIC San Francisco 086.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  173.19 kb
 Vizualizat:  de 9044 ori

TIC San Francisco 086.jpg



TIC San Francisco 104.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  151.29 kb
 Vizualizat:  de 9044 ori

TIC San Francisco 104.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaartijer



Data înscrierii: 13/Noi/2009
Ultima vizita: 26/Oct/2015
Mesaje: 10
Locație: Houston (SUA)

MesajTrimis: Dum 18 Oct 2015 12:00:38    Titlul subiectului: San Francisco 182106

Fiind prin zonă, am decis să nu plec de acolo fără să vizitez măcar pentru câteva ore orașul SF...


FB_IMG_1445134149911.jpg
 Descriere:
San Francisco tram - l-am așteptat vreo 15 minute...
 Mărime fișier:  40.02 kb
 Vizualizat:  de 7351 ori

FB_IMG_1445134149911.jpg



FB_IMG_1445134156557.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.79 kb
 Vizualizat:  de 7351 ori

FB_IMG_1445134156557.jpg



_________________
Taxation is a theft!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> America Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community