Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Distanta dintre peron si vagoanele de metrou
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2016 14:54:10    Titlul subiectului: 183494

RRomania, tara de ... rahan:

http://www.realitatea.net/anpc-cere-inchiderea-statiei-de-metrou-de-la-piata-victoriei_1875114.html

"ANPC cere închiderea stației de metrou de la Piața Victoriei. Metrorex, amendă de 20 000 de lei

Sursă: REALITATEA.NET

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) cere închiderea stației de metrou de la Piața Victoriei, după ce a constatat că viața călătorilor este pusă în pericol de distanța prea mare dintre peron și vagoanele de metrou: 25 de cm. Decizia vine ca urmare a unei reclamații, după ce un cetățean și-a prins piciorul în spațiul dintre peron și vagon. Metrorex a primit o amendă contravențională de 20 000 de lei, a anunțat ANPC. La ora 14.45, reporterii Realitatea TV au constatat că stația este încă deschisă. Metrorex a precizat că va veni cu un punct de vedere în orele ce urmează. Piața Victorei este a doua cea mai tranzitată stație de metrou din București, după Piața Unirii."


____________________________________

Oare la Londra, unde s-a inventat metroul, de ce or fi anuntand "Mind the gap" ?!?
Si in Londra sunt statii unde peronul nu este nici macar la nivelul podelei trenurilor, unde gaura dintre peron si tren este chiar mare, exista statii unde peronul este mai scurt decat trenul s.a.m.d.

Sigur, trebuie luate masuri de protejare a calatorilor, dar de aici pana la a inchide o statie ... e cale lunga, dar uite ca s-au rezolvat toate treburile si asta mai ramasese... Evil or Very Mad

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2016 15:32:20    Titlul subiectului: 183496

Articolul asta este o gluma sau e chiar serios ????
Nu imi vine sa cred ce am citit.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2016 15:48:53    Titlul subiectului: 183497

Cacealma de presă. Vă spun eu sigur.
http://www.b365.ro/anpc-nereguli-la-statia-de-metrou-piata-victoriei-distanta-dintre-peron-si-vagoane-prea-mare_244270.html

ANPC cere ca stația de metrou Piața Victoriei să fie ÎNCHISĂ. Cum răspunde Metrorex
TRAFIC • 28 Ianuarie 2016 - 14:31 • b365.ro

Distanța dintre peron și vagoanele de metrou este prea mare la stația Piața Victoriei (25 de centimetri), susține conducerea ANPC, care obligă, din acest motiv, Metrorex să ÎNCHIDĂ stația până va remedia problema. Metrorex susține însă că nu s-a pus menționat închiderea stației, în cursul discuției cu ANPC.



UPDATE 15.20: Metrorex transmite, printr-un comunicat de presă, că a verificat înregistrările video de la stația de metrou Piața Victoriei, din ziua în care s-ar fi petrecut incidentul și nu a fost identificat vreun caz ca cel invocat în reclamație. Totodată, Metrorex anunță că, în urma discuției cu ANPC, nu s-a pus în discuție închiderea stației.

Poziția Metrorex:

"SC Metrorex SA anunță publicul călător că trenurile de metrou circulă în regim normal pe toate magistralele, în deplină siguranță.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2016 21:05:49    Titlul subiectului: 183510

La ora 18:30, metrourile circulau. Era o aglomeratie de nedescris. Ar fi un dezastru sa inchida statia de la Piata Victgoriei. Reeferitor la distanta dintre vagoane si peron, cred ca se facea referire la trenurile de tip Bombardier. Dar 25 de cm mi se pare cam mult.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2016 21:25:10    Titlul subiectului: 183511

- Nu s-a pus niciodata problema inchiderii statiei.
- Din inregistrarile de pe camere nu s-a gasit secventa respectiva, ceea ce ma face pe mine sa presupun ca totul e o minciuna in incercarea :
1) De a descredita pe cineva
2) De a obtine niste bani
3) De a-si face cineva reclama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2016 22:49:43    Titlul subiectului: 183514

Dar ANPC-un nu a avut o pozitie oficiala ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Ian 2016 21:06:53    Titlul subiectului: 183521

Da, se pare ca nu este o gluma, problema este serioasa. Cei de la ProTV au avut un reportaj interesant. Acesta se poate vedea aici.

Citat:
Reportaj ProTV: Ce distante sunt intre peron si tren in statiile de metrou, in conditiile in care maxima admisa e de 8 cm

Metrorex va rezolva problema spatiului dintre peroane si tren, sustine directorul general al ANPC. De sambata ar urma sa apara anunturi de avertizare, care sa fie clare si vizibile pentru calatori.

Asta in conditiile in care vineri la ANPC au mai aparut doua plangeri, in care calatorii sustin ca ar fi avut de suferit dupa ce au calcat din greseala intre tren si peron. Intr-un comunicat, Metrorex declara doar ca siguranta pasagerilor nu a fost pusa in pericol niciodata.
Potrivit ANPC, distanta ar trebui sa fie de maximum 8 centimetri, dar este de peste 20. Reporterii PRO TV au coborat in subteran si au masurat aceste spatii.
Vitalie Cojocari, corespondent PRO TV: "Compania Metrorex sustine ca avertizeaza calatorii in legatura cu spatiul dintre vagoane si peron. Unde? Pe un panou, la punctul 11, este o propozitie unde scrie se recomanda atentie la urcarea si coborarea din tren pentru a nu calca gresit in spatiul dintre tren si vagon si tren. Intrebarea este cine ajunge sa citeasca pe acest panou?"
Scandalul a aparut cand Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului a cerut sistarea activitatii metroului in statia Piata Victoriei. Motivul, distanta dintre peron si tren este mai mare decat prevede "Instructia privind normele si tolerantele pentru constructia, reparatia si intretinerea caii de rulare la metrou". Potrivit documentului, spatiul trebuie sa fie de maximum 8 centimetri.
Pentru ca aceasta statie este in curba, distanta dintre peron si vagon este destul de mare, o s-o masuram acum, 14 centimetri. Asa ca trebuie sa fiti foarte atenti cand intrati si iesiti din tren pentru ca riscati sa va accidentati.
Vitalie Cojocari, corespondent PRO TV: "Suntem la statia Piata Romana, unde distanta dintre vagon si peron este chiar mai mare de aproape 18 centimetri, in acest caz aveti grija la copii, nu ii lasati nesupravegheati."
De la vagon la vagon, distanta poate fi si mai mare.
"-Este aproape 21 de centimetri.
-Da, este o distanta maricica, dar v-am spus, un pic de atentie si nu cred ca s-ar intampla."
"Ma uit pe unde paseste, mai ales ca stiu ca e periculos.
-De ce e periculos?
-Pentru ca este spatiu destul de mare si intra talpa."
Un angajat de la paza metroului, suparat pe situatie, ne spune ca vina pentru un posibil accident apartine doar calatorului.
"Cred ca s-a straduit, daca e chioara sa stea acasa. Chiorii nu se duc la servici sau la plimbare."
Vineri, reprezentantii Metrorex s-au intalnit cu cei de la ANPC pentru a rezolva problema.
Paul Anghel, director general ANPC: "Din discutiile cu dansii au zis ca o sa rezolve in seara asta sa avertizeze, vor vopsi pavimentul si vor face informari cu privire la distante."
Cei de la Metrorex nu au comentat deocamdata informatia. La pranz au transmis un comunicat prin care au anuntat printre altele "ca trenurile de metrou circula in regim normal pe toate magistralele, in deplina siguranta."
Cu toate acestea, ramane in vigoare amenda de 20.000 de lei pe care au primit-o de la ANPC.

Problema a aparut cand au mai "taiat" din peron sa incapa CAF-urile. Problema este ca mai circula pe M2 si Bombardiere, asa ca, daca in statiile aflate in curba (Victoriei sau Piata Romana) intre un Bombardier, distanta intre metrou si peron este mare, ca urmare a taierii peroanelor.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Sâm 30 Ian 2016 08:24:04    Titlul subiectului: 183529

Au "rezolvat" treaba, au pus niste benzi portocalii discontinue la marginea peronului, probabil exact in dreptul usilor...


IMG_20160130_080428~2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  291.17 kb
 Vizualizat:  de 15241 ori

IMG_20160130_080428~2.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Ian 2016 20:13:53    Titlul subiectului: 183540

N-am inteles de ce ai pus "rezolvat" intre ghilimele. Sa vezi la englezi distante colosale la statiile in curba. De ce nu te legi si de ei ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2016 14:18:08    Titlul subiectului: 183553

Pai concret, ce distante sunt la englezi, intre peron si curba ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2016 14:59:11    Titlul subiectului: 183556

De ex:


sursa: winrumors.com

sursa: orange.co.uk
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2016 16:36:17    Titlul subiectului: 183559

Dar banuiesc ca exista niste panouri de avertizare.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2016 17:01:48    Titlul subiectului: 183561

Pai scrie jos pe peron respectiv este anuntat in difuzoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2016 18:19:18    Titlul subiectului: 183564

Sunt la filmulete / fotografii pe net cu duiumul, uite o captura la intamplare :


GAP.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  700.07 kb
 Vizualizat:  de 15242 ori

GAP.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2016 20:17:21    Titlul subiectului: 183567

Atunci, de ce nu procedam ca si englezii ? Aici am vrut sa ajung cu toate aceste intrebari.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 01 Feb 2016 08:37:16    Titlul subiectului: 183576

andrei11 a scris:
N-am inteles de ce ai pus "rezolvat" intre ghilimele. Sa vezi la englezi distante colosale la statiile in curba. De ce nu te legi si de ei ?
Pai tocmai pentru ca, asa cum am spus in subsolul mesajului initial, mi se pare ca "problema" distantei dintre tren si peron (gap) este o falsa problema, generata de tampitei de RRomanistan, atat baba care "si-a bagat piciorul" intre tren si peron, cat si parazitii astia din pseudo-institutiile din Romania care reactioneaza imediat si "iau masuri" prin care se umplu de penibil la situatii normale, in timp ce nenorociri cu pericol de moarte precum dube/maxi-taxi supraincarcate nu ii "deranjeaza"...
Eu unul i-as zbura imediat de pe posturi pe pampalaii aia care au amendat Metrorex pentru normalitate, o situatie comuna, asa cum am spus si eu si ati postat si voi, se vede ca in Londra, unde s-a inventat metroul, sunt situatii si mai iesite din comun si nu se mai agita nimeni.
Am pus intre ghilimele "rezolvat" tocmai pentru ca mi se pare o prostie "rezolvarea" pe care au gasit-o unei false probleme si mi se pare aiurea ca au reactioneat la prostia A.N.P.C., in loc sa-i lasa sa se umple si mai mult de ridicol si penibil.
Catalin Ghita a scris:
Oare la Londra, unde s-a inventat metroul, de ce or fi anuntand "Mind the gap" ?!?
Si in Londra sunt statii unde peronul nu este nici macar la nivelul podelei trenurilor, unde gaura dintre peron si tren este chiar mare, exista statii unde peronul este mai scurt decat trenul s.a.m.d.

Sigur, trebuie luate masuri de protejare a calatorilor, dar de aici pana la a inchide o statie ... e cale lunga, dar uite ca s-au rezolvat toate treburile si asta mai ramasese... Evil or Very Mad

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 01 Feb 2016 12:29:57    Titlul subiectului: 183587

Cred tot mai tare ca e o facatura ordinara, la aceeasi concluzie pare sa conduca si articolul din Adevarul, din care citez:

http://adevarul.ro/news/bucuresti/femeia-si-aprins-piciorul-metrou-povesteste-trecut-mi-a-cazut-piciorul-inghinal-s-a-facut-rau-dela-durere-1_56af20ac5ab6550cb85620e0/index.html

Mie foarte bizar mi se pare formatul reclamatiei, si anumite "indicii" precum "Pretentii reclamant" sau "documentul probatoriu depus". Mai da-o-n ... mai taie din ele, bre, tanti, bre...

Pe urma prostiile cu magistrala 3 la Piata Victoriei... ei, si voi, doar nu vreti ca reporterii sa faca minime verificari... Twisted Evil

"Femeia care și-a prins piciorul la metrou povestește prin ce a trecut: „Mi-a căzut piciorul până la inghinal. Mi s-a făcut rău de la durere“

1 februarie 2016

de Cristina Răduță

După ce s-a vorbit despre închiderea stației de metrou Piața Victoriei din cauza unui incident care a avut loc pe 12 ianuarie, atunci când o femeie susține că și-a prins piciorul între peron și metrou, reporterii „Adevărul“ au făcut rost de reclamația pe care femeia a depus-o la ANPC.

Potrivit reclamației depuse la ANPC, femeia povestește că în momentul în care a coborât din metrou, la stația Piața Victoriei, pe Magistrala 3, i-a alunecat piciorul drept între peron și metrou până în zona inghinală. De asemenea, femeia susține că a fost ajutată de doi oameni să se ridice, dar s-a lovit foarte rău la tibie. „Nu am niciun act, sesizare sau rețetă, cu care să probez ceea ce mi s-a întâmplat, poate doar filmările din acea zi“, se arată în reclamația depusă la ANPC, pe care reporterii „Adevărul“ au primit-o de la surse din Metrorex. Cu toate acestea, Metrorex spunea imediat după ce incidentul a devenit public că pe camerele de supraveghere nu a fost văzut acest accident, deși camerele au fost verificate la ora 12.00, oră specificată de reclamantă. În replică, reprezentanții metrorex au făcut următoarele precizări cu privire la reclamația înregistrată la ANPC: „Este total nefundamentată, colegii noștri au verificat pe camere secundă cu secundă și nu au văzut nimic. Este imposbil să nu observi dacă se întâmplă ceva de genul ăsta, cu atât mai mult cu cât, așa cum spuneți, femeia susține că a fost ajutată de doi domni. Mai este ceva care ridică întrebări: de ce abia după opt zile a depus reclamație la ANPC? Și de ce nu a făcut reclamație și la Metrorex așa cum spune legea?“."



627x0.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.98 kb
 Vizualizat:  de 15169 ori

627x0.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 05 Feb 2016 08:11:50    Titlul subiectului: 183655

Cum arata benzile refrectorizate de la Piata Victoriei. Articolul se gaseste aici.

Citat:
FOTO Cum arată benzile puse la stația de metrou Piața Victoriei, după plângerea la ANPC

Metrorex a pus benzi reflectorizante care să marcheze marginea peronului, pentru a atrage atenția călătorilor unde se termină peronul și unde începe spațiul destinat metroului.

După ce un călator a facut o plangere ca si-a prins piciorul in spatiul dintre tren si peron, iar Protectia Consumatorului a amendat compania, Metrorex a venit cu o nouă soluție pentru rezolvarea acestei probleme. Reprezentanții companiei au pus benzi reflectorizante care să marcheze marginea peronului, pentru a atrage atenția călătorilor unde se termină peronul și unde începe spațiul destinat metroului. - See more at:

ANPC a cerut săptămâna trecută oprirea circulatiei trenurilor din motive de siguranta insa Metrorex a anuntat ca nu va inchide statia de metrou Piata Victoriei.

Mai mult, in comunicatul semnat de directorul Metrorex Marin Aldea se precizeaza ca incidentul semnalat de Protectia Consumatorilor nu a avut loc in realitate, dupa cum au aratat imaginile surprinse de camere de supraveghere.

In ceea ce priveste distanta dintre tren si marginea peronului, "aceasta variaza de la statie la statie in functie de razele de curbura ale acestora, conform instructiei de norme si toleranta specifica si instructiei de miscare referitoare la gabaritul trenurilor", mai spun oficialii companiei.

Directorul general al ANPC insista insa ca decizia de oprire a circulatiei metrourilor trebuie pusa in aplicare cat mai repede si Metrorex nu va putea "folosi statia decat in momentul in care vor crea un spatiu mult mai ingust decat acum intre peron si metrou".

"Fie vor prelungi peronul, fie vor atasa de garnitura de metrou un dispoztiv, astfel incat sa se prelungeasca pana in apropierea trenului de metrou", a aratat Anghel solutiile posibile.

Pozele sunt de pe adevarul.ro via www.b365.ro



b1_48487900.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  150.9 kb
 Vizualizat:  de 15067 ori

b1_48487900.jpg



b2_93414400.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  159.74 kb
 Vizualizat:  de 15067 ori

b2_93414400.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 11 Feb 2016 11:24:30    Titlul subiectului: 183719

Deja s-a trecut la "nivelul 2" Laughing , in sensul ca s-a inlaturat banda aia portocalie si in locul ei a fost pus un desen care se presupune ca va fi "inteles" pana si de cei cu drept de vot...

Mie unul mi se pare total neinspirat acest desen, mi se pare ca mai degraba iti "spune" ca trebuie sa o iei exact pe acolo, printre peron si tren...

Cred ca ar fi fost mai bun un desen pe fond galben, eventual dublat cu un semn de exclamare (intr-un triunghi), semnul de atentionare, dar si sa lipseasca sageata aia care arata in jos si inlocuita cu o sageata orizonatala, cu 2 capete, care sa-ti "indice" sa fi atent la distanta dintre peron si tren.



IMG_20160209_165748.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.28 kb
 Vizualizat:  de 14893 ori

IMG_20160209_165748.jpg



IMG_20160211_074924.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.64 kb
 Vizualizat:  de 14893 ori

IMG_20160211_074924.jpg



detaliu.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.98 kb
 Vizualizat:  de 14893 ori

detaliu.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Joi 11 Feb 2016 15:53:49, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Joi 11 Feb 2016 11:35:37    Titlul subiectului: 183720

Da, exact. Daca ne luam de semnificatia culorilor la semnele de circulatie (rosu - interzicere / restrictie, albastru - informare / obligare / orientare, galben - aditionale / temporare) semnul semnifica ca esti obligat sau orientat sa intrii sub tren Very Happy Laughing

Eu nu as fi renuntat nici la banda galbena de la marginea peronului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 21 Feb 2016 15:48:57    Titlul subiectului: 183797

In general indicatoarele de avertizare sunt rosii, pe fond alb.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 21 Feb 2016 21:23:41    Titlul subiectului: 183814

Sincer, semnalizarea respectiva parca spune: "este normal sa cazi acolo" Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 02 Mar 2016 12:38:05    Titlul subiectului: 183942

Legat de deja "celebrul" incident de la statia de metrou Piata Victoriei, am avut ocazia zilele trecute sa folosesc metroul din Londra si, printre altele, a trebuit sa schimb la statia Bank.
Ei, ce sa vezi, peronul statiei Bank de pe linia Central, cel putin cel de pe sensul spre statia London-Liverpool, este intr-o curba foarte pronuntata, pe exteriorul liniei, iar distanta dintre peron si tren este foarte mare, o apreciez la 30 de centimetri, poate si mai mult, astfel ca atunci cand m-am apropiat de margine sa urc, chiar am avut o mica ezitare, fiind oarecum luat prin surprindere de marimea "gap"ului. Mai vazusem distante mari intre peron si tren, ba chiar si statii unde peronul este cu 15-20 cm mai jos decat trenul sau peroane mai scurte cu metri buni fata de lungimea trenului, dar un astfel de "gap" nu mai vazusem. E, acum l-am vazut. si cred ca eu as fi incaput bine-mersi sa ma "strecor" cu totul printre peron si tren. Si iata ca la ei nu se mai oripileaza nimeni, nu mai cad babele, lumea priveste lucrurile prin prisma normalitatii lor, fiecare trebuie sa-si aiba grija. Daca nu esti in stare, nu merge, nene, cu metroul!
Sigur, acolo unde se poate, trebuie ca distanta sa fie cat mai mica, dar acolo unde constrangerile de natura geometrica/tehnica fac acest lucru imposibil/foarte greu de rezolvat, lucrurile trebuie luate ca atare.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mie 02 Mar 2016 14:29:33, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 02 Mar 2016 12:53:09    Titlul subiectului: 183943

Da, la noi este pic de paradox: toata lumea e perfectionista, dar lucreaza pe principiul: „las' ca e bine asa”. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Mar 2016 00:04:53    Titlul subiectului: 183967

Acum insa intrebarea este, ce aglomeratie este la Londra. La noi la Victoriei este si imbulzeala mare la urcare in orele de varf.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community