Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Implicatiile asupra STB(RATB) ale unor greve si manifestatii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 31 Ian 2017 23:15:33    Titlul subiectului: 188174

S-a adunat lume si seara asta, in fata guvernului. Circulatia in Piata Victoriei este blocata, partial. Nu se circula spre Charles de Gaule.
Avand in vedere ora inaintata, singura linie RATB afectata, cred ca este 783 (linia expres care merge la aeroportul Henri Coanda, pe sensul spre Aviatorilor).

Later Edit: nebunia este in crestere in capitala. Se pare ca este blocat accesul de la Romana la Piata Victoriei. Stirea este aici.

Cine are treaba cu linia 783, sa se informeze inainte, e posibil ca traseul acestei linii sa fie deviat de la Piata Victoriei.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Feb 2017 21:33:55    Titlul subiectului: 188188

In Bucuresti, peste 100000 de oameni manifesta in Piata Victoriei impotriva guvernului. Trafic in zona este blocat. Stie cineva pe unde sunt deviate liniile RATB care circula pe acolo (300, 381, 783) ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 08 Feb 2017 21:25:54    Titlul subiectului: 188291

Duminica am participat si eu la cel mai mare miting, din ultimii 15-20 de ani, care a avut loc in Piata Victoriei. Ma voi referi, strict la partea privind transportul in comun, discutiile politice, pro sau contra nu isi au locul aici.

Asadar, la ora 19:00, am venit direct dintr-o tura la munte in muntii Fagaras cu prietenii mei. Eram in masina, deja era aglomeratie pe podul de la Basarab (sens spre bulevardul Nicolae Titulescu). Se circula in pasajul Victoria, dar erau multe masini parcate, langa sinele de tramvai. Practic, in zonele de acces in pasaj se circula cam pe o banda jumate (foto 1, foto 2).

Statia tramvaiului 1, de dinainte de Pasaj Victoriei (sens spre bulevardul Iancu de Hunedoara), era plina. Din mersul masinii, am vazut un tramvai din care s-au dat jos aproape toti calatorii, care mergeu spre Piata Victoriei.
Lumea venea si de pe bulevardul Iancu de Hnedoara.

Masina am reusit sa o lasam, departe, pe str. Ion Slatineanu, care se intersecteaza cu str. Caderea Bastiliei.



Miting antipenali, 5 februarie 048.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.89 kb
 Vizualizat:  de 9804 ori

Miting antipenali, 5 februarie 048.jpg



Miting antipenali, 5 februarie 049.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.07 kb
 Vizualizat:  de 9804 ori

Miting antipenali, 5 februarie 049.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 08 Feb 2017 21:35:32    Titlul subiectului: 188293

In jur de ora 19:20, inarmat cu steag si multe hotarare, am ajuns la Piata Victoriei. Era nebunie totala, traficul era oprit pe bulevardele Lascar Catargiu, Calea Victoriei, Kiseleff, Aviatiei. De pe Catargiu, dinspre Romana, veneau comoane de manifestanti, sau grupuri mai mici. Dupa ora 20:30, cand a fost punctul culminant al mitinguluim, erau oameni pe Catargiu, de la Victoriei, pana dupa intersectia cu str. Gh. Manu (la jumatatea distantei dintre Victoriei si Romana).
Ulterior, am inteles ca au fost inchise statiile de metrou de la Piata Romana si Piata Victoriei.
Dupa ora 21:00, lumea a inceput sa plece, dar altii veneau in continuare.

Cand am plecat si noi, am mers sa recuperam masina de pe str. Slatineanu. In statia lui 1, aflata vis-a vis de spitalul de copii, era puhoi de lume. A venit un tramvei de pe linia 1, am vazut ca nu incapeau toti oamenii (foto 1-6).

O amica, care a sosit ceva mai tarziu la miting, a venit cu tramvaiul de pe linia 1, disnpre AFI Cotroceni. Deja tramvaiul era destul de plin acolo. Ne-a mai spus ca in statie la Grozavesti, deja erau multi oameni, care se incalzeau pentru miting, scandand diverse lozinci,

Deci, singurul mijloc de transport care circula in zona, cand este miting, este tramvaiul de pe linia 1. Circulatia in pasajul Victoria este ingreunata, dar se circula.



Miting antipenali, 5 februarie 050.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.64 kb
 Vizualizat:  de 9800 ori

Miting antipenali, 5 februarie 050.jpg



Miting antipenali, 5 februarie 051.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.09 kb
 Vizualizat:  de 9800 ori

Miting antipenali, 5 februarie 051.jpg



Miting antipenali, 5 februarie 052.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.02 kb
 Vizualizat:  de 9800 ori

Miting antipenali, 5 februarie 052.jpg



Miting antipenali, 5 februarie 053.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  59.12 kb
 Vizualizat:  de 9800 ori

Miting antipenali, 5 februarie 053.jpg



Miting antipenali, 5 februarie 055.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.14 kb
 Vizualizat:  de 9800 ori

Miting antipenali, 5 februarie 055.jpg



Miting antipenali, 5 februarie 056.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.22 kb
 Vizualizat:  de 9800 ori

Miting antipenali, 5 februarie 056.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
133 313



Data înscrierii: 07/Feb/2017
Ultima vizita: 22/Sep/2017
Mesaje: 169

MesajTrimis: Mie 08 Feb 2017 22:47:32    Titlul subiectului: 188298

Liniile de autobuze, cel putin, circulau haotic. 381 intorcea dupa cum ii suna soferului, unii la Romana, altii normal, altii prin Piata Victoriei intorcand in dreptul Caii Victoriei. 133 ajunsese sa faca dreapta de pe Dacia pe Victoriei spre Grivite etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Apr 2017 08:11:39    Titlul subiectului: 189878

A devenit o "moda" sa protestezi in Piata Victoriei, prin urmare liniile RATB care trec prin zona sunt afectate: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=727

Citat:
Update - Liniile afectate de mitingul din Piața Victoriei revin la traseul normal începând cu data de 27 aprilie

În vederea desfășurării mitingului organizat de Confederația Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România, Brigdada de Poliție Rutieră a dispus restricționarea traficului în zilele de 26, 27 și 28 aprilie, între orele 05:00 și 22:00, în Piața Victoriei și pe Șos. Kiseleff - zona centrală - între Piața Presei Libere și Arcul de Triumf, respectiv între Arcul de Triumf și Piața Victoriei.

Va fi permisă doar circulația (în ambele sensuri) pe relația Bd. Aviatorilor - Bd. Lascăr Catargiu și pe Bd. Aviatorilor - Calea Victoriei, prin resistematizarea traficului rutier în fața sediului Guvernului României.

Din acest motiv, RATB va modifica parțial următoarele trasee:

Autobuzele liniei 300 vor circula pe traseul de bază între capătul de linie Bd. Nicolae Bălcescu și intersecția Bd. Lascăr Catargiu/Bd. Gheorghe Manu, apoi pe un traseu modificat în ambele sensuri, pe Bd. Gheorghe Manu, Str. Occidentului, Str. Buzești, Bd. Ion Mihalache, după care vor urma traseul actual.

Autobuzele liniei 381 vor circula pe un traseu scurtat, între Piața Reșița și Piața Romană.

Autobuzele liniei expres 783 vor circula pe un traseu modificat numai pe sensul spre Piața Unirii, de la Piața Arcul de Triumf, pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Bd. Lascăr Catargiu, după care vor urma traseul de bază.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 04 Oct 2017 08:01:58    Titlul subiectului: 191909

Azi va fi un mare miting al sindicalistilor in Piata Victoriei. Prin urmare, circulatia liniilor RATB din zona se va modifica. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Miercuri, 04.10.2017, liniile RATB din zona Piața Victoriei vor avea traseele modificate

În vederea desfășurării mitingului organizat de Confederația Națională Sindicală ,,Cartel Alfa”, în ziua de 04.10.2017, între orele 08:00-16:30, se va restricționa traficul rutier în Piața Victoriei.

Din această cauză, la dispoziția agenților de la Brigada Rutieră, mijloacele de transport în comun de suprafață vor circula pe trasee modificate, astfel:

Linia 300 va funcționa pe traseul de bază între terminalul ,,Bd. Nicolae Bălcescu” și intersecția Bd. Lascăr Catargiu/Bd. Gheorghe Manu, apoi pe un traseu modificat în ambele sensuri, pe Bd. Gheorghe Manu, Str. Occidentului, Str. Buzești, Bd. Ion Mihalache, apoi traseul actual.

Linia 381 va funcționa pe un traseu scurtat, între Piața Reșița și Piața Romană.

Linia 783 va funcționa pe sensul către ,,Piața Unirii”, de la ,, Piața Arcul de Triumf”, pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Bd. Lascǎr Catargiu, apoi traseul de bază.

Celălalt sens nu se modifică.

Linia turistică va funcționa pe sensul către ,,Piața Unirii”, de la ,,Piața Arcul de Triumf’’, pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Bd. Lascǎr Catargiu, Bd. Gh. Magheru, Str. Dem I Dobrescu, Calea Victoriei, apoi traseul de bază.

Celălalt sens nu se modifică.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 23 Mar 2018 18:13:31    Titlul subiectului: 194125

Ca urmare a mitingului politistilor, pe 24 martie traficul va fi restrictionat in zona Piata Victoriei: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=862

Citat:
Sâmbătă, 24.03.2018, liniile RATB din zona Piața Victoriei vor avea traseele modificate

Ca urmare a desfășurării în Piața Victoriei a mitingului organizat de Federația Sindicatelor Naționale ale Polițiștilor și Personalului Contractual din România, în ziua de 24.03.2018, Brigada Rutieră va restricționa traficul rutier în zona centrală.

Din această cauză, Regia Autonomă de Transport București va lua următoarele măsuri:

1. începând cu ora 11:30 (dacă situația o va impune) și până la ridicarea restricțiilor de circulație pe Str. Dem I. Dobrescu:

Liniile 126, 168, 226 și 368 vor funcționa pe sensul spre ,,Piața Romană” pe un traseu modificat de la intersecția Calea Victoriei/Str. C.A. Rosetti, pe Str. C.A. Rosetti, Bd. Gh. Magheru, Piața Romană, apoi traseele de bază.

Pe traseul modificat pe sensul spre Piața Romană autobuzele vor opri în stația ,,Bd. Nicolae Bălcescu” (comun cu liniile 122, 137, 138, 268) amplasată pe Str. C.A. Rosetti și vor purta suplimentar inscripția: ,,Circulă pe Str. C.A. Rosetti”.

2. începând cu ora 12:00 și până la ridicarea restricțiilor de circulație:

Linia 300 va funcționa pe traseul de bază între terminalul ,,Bd. Nicolae Bălcescu” și intersecția Bd. Lascăr Catargiu/Bd. Gheorghe Manu, apoi pe un traseu modificat în ambele sensuri pe Bd. Gheorghe Manu, Str. Occidentului, Str. Buzești, Bd. Ion Mihalache, apoi traseul actual.

Linia 362 va funcționa pe sensul către ,,Parcul Carol I” de la ,,Piața Arcul de Triumf’’ pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Calea Victoriei, apoi traseul de bază.

Celălalt sens nu se modifică.

Linia 381 va funcționa pe un traseu scurtat, între Piața Reșița și rond Piața Romană.

Linia 783 va funcționa pe sensul către ,,Piața Unirii” de la ,,Piața Arcul de Triumf’’, pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Bd. Lascǎr Catargiu, apoi traseul de bază.

Celălalt sens nu se modifică.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Aug 2018 15:21:48    Titlul subiectului: 196099

Cum este posibil ca sa mai fie manifestatii in Piata Victoriei si zilele urmatoare, este posibil ca anuntul de vineri, de pe site-ul RATBG sa fie si acum de actualitate: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=918

Citat:
Modificări de trasee RATB, cu ocazia unui marș organizat de Federația Românilor de Pretutindeni

Ca urmare a desfășurării unui marș organizat de Federația Românilor de Pretutindeni, în ziua de 10.08.2018, se restricționează traficul rutier în Piața Victoriei.

Având în vedere acest fapt, Regia Autonomă de Transport București va modifica circulația mijloacelor de transport din zonă, sub coordonarea agenților de la Brigada Rutieră, astfel:

Linia 300 va funcționa pe traseul de bază între terminalul ,,Bd. Nicolae Bălcescu” și intersecția Bd. Lascăr Catargiu/Bd. Gheorghe Manu, apoi pe un traseu modificat în ambele sensuri, pe Bd. Gheorghe Manu, Str. Occidentului, Str. Buzești, Bd. Ion Mihalache, apoi traseul actual.

Linia 362 va funcționa, pe sensul către ,,Parcul Carol I”, pe un traseu modificat de la ,,Piața Arcul de Triumf’’, pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Calea Victoriei, apoi traseul bază.

Celălalt sens nu se modifică.

Linia 381 va funcționa pe un traseu scurtat, între Piața Reșița și Piața Romană.

Linia 783 va funcționa pe sensul către ,,Piața Unirii”, pe un traseu modificat de la ,,Piața Arcul de Triumf’’, pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Bd. Lascǎr Catargiu, apoi traseul de bază.

Celălalt sens nu se modifică.

Linia turistică va funcționa, pe sensul către ,,Piața Unirii”, pe un traseu modificat de la ,,Piața Arcul de Triumf’’, pe Bd. C-tin Prezan, Bd. Aviatorilor, Piața Victoriei, Cal. Victoriei, apoi traseul de bază.

Celălalt sens nu se modifică.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Ian 2024 10:47:24    Titlul subiectului: 217963

Unele linii STB au fost deviate din cauza unui protest spontan. Articolul se gaseste aici

Citat:
ALERTĂ | Un protest spontan a blocat traficul din centrul Bucureștiului. STB: Mai multe linii au fost deviate pe sensul spre Piața Unirii

Traficul pe Splaiul Independeței este blocat din cauza unui protest spontan. Totodată, STB a anunțat că mai multe linii au fost deviate pe sensul de circulație spre Piața Unirii.

Liniile 104, 123 și 385, deviate spre Piața Unirii

Un membru al grupului de Facebook „Info Trafic București și Ilfov” i-a anunțat pe șoferi că traficul este blocat pe Splaiul Unirii, din cauza unui protest. Unele mașini erau nevoite să dea cu spatele pentru a le permite protestatarilor să treacă.

Ulterior, Societatea de Transport București (STB) i-a informat pe călători că liniile 104, 123 și 385 au circulat deviat timp de 15 minute, pe sensul spre Piața Unirii, din cauza unui protest spontan:

Liniile 104, 123 si 385 au fost deviate 15 minute pe sensul spre Piata Unirii (09:30-09:45), din dispozitiile politiei, ca urmare a unui protest spontan.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community