Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Troleibuzele din Braila
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
katalin



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Ultima vizita: 16/Noi/2013
Mesaje: 79
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 24 Noi 2010 21:52:50    Titlul subiectului: 136730

Azi, 24.11.2010, o echipa a Braicarului desfacea clemele firului de troleu intre statiile Scolilor si Garii.
Se stie cumva ceva, se doreste dezafectarea retelei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2010 19:26:23    Titlul subiectului: 136932

De saptamana trecuta reteaua de troleibuz de pe B-dul Dorobanti a inceput sa fie demontata deoarece intr-un viitor apropiat se vor incepe lucrarile de reabilitare pe acesta artera iar obstacolele aeriene trebuiesc indepartate.
Pozele ce le voi arata sunt facute in decursul saptamanii trecute, zilele urmatoare voi mai reveni si cu alte poze daca va mai fi cazul.



IMG_5404.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  177.93 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5404.JPG



IMG_5392.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.4 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5392.JPG



IMG_5407.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  143.73 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5407.JPG



IMG_5444.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  149.22 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5444.JPG



IMG_5449.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  145.6 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5449.JPG



IMG_5480.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  229.15 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5480.JPG



IMG_5482.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  233.58 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5482.JPG



IMG_5489.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.19 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5489.JPG



IMG_5495.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  130.79 kb
 Vizualizat:  de 20911 ori

IMG_5495.JPG



_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 30 Noi 2010 21:34:00    Titlul subiectului: 136968

Se pare ca scoaterea curprului de pe Dorobanti le-a dat ideii hotilor....

"Furt de cablu de la linia aeriană destinată alimentării troleibuzelor"


Data: 30.11.2010 Autor: Dan MUNTEANU

"Ieri seară, o patrulă formată din polițiști și jandarmi a depistat trei tineri, suspecți de furtul a 200 de kilograme de cablu electric de la linia aeriană de înaltă tensiune, destinată alimentării troleibuzelor.
Aceștia sunt A.I. de 31 ani, I.D. de 24 ani și I.D. de 19 ani, toți din Brăila, și au sustras cablul electric (cablu din cupru), în greutate aproximativă de 200 kg.
Cablul a fost sustras de la linia aeriană de înaltă tensiune (nefuncțională), ce era destinată alimentării troleibuzelor, de pe Bulevardul Alexandru Ioan Cuza, din municipiu.
Polițiști din cadrul Biroului de Investigații Criminale au întocmit dosar penal pe numele celor trei suspecți, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat."


sursa: http://www.arcasu.ro/E.O._Furt_de_cablu_de_la_linia_aeriana_destinata_alimentarii_troleibuzelor_id_1291043320.html

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Dec 2010 00:00:35    Titlul subiectului: 136971

De cand nu au mai circulat troleibuzele si pana acum, reteaua era sub tensiune ? Ma mir ca nu au furat-o pana acum.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 01 Dec 2010 00:28:46    Titlul subiectului: 136973

Pe bulevardul unde au fost prinsi acei indivizi reteaua nu mai era sub tensiune de mult.
In acest moment toata reateaua de troleibuz nu mai are curent!

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 07 Dec 2010 14:04:16    Titlul subiectului: 137191

Iata ca incep sa dispara si consolele! Deja a aparut si un articol (neprofesionist) scris de cei de la Adevarul (voi face si eu cateva comentarii cu privire la acest "reportaj").

Au început lucrările pe Bulevardul Dorobanților

Autor: Dorin Udrea
Marți 7 dec 2010

"Salariații de la Braicar dau jos firele care erau montate pe bulevardul Dorobanților, pentru troleibuze. Lăsând la o parte faptul că acestea erau oricum inutile, ultimul troleu circulând în Brăila în această zonă în anul 1990, operațiunea nu este lipsită de importanță."

"Pe 9 decembrie se va ști cine execută lucrările pe Dorobanți pentru că este termenul final de rezolvare a contestațiilor. Dar noi pregătim deja terenul de pe acum pentru că oricum strada va fi lărgită iar actualii stâlpi ai Braicar, pentru tramvaie și trolee, precum și cei de energie electrică vor fi mutați pentru lărgirea căii de rulare", ne-a declarat ing. Cornel Săndulescu, directorul Braicar S.A."
[/b]

"Termen până vineri"

"Salariații Braicar lucrează fără oprire, în ciuda vremii aspre de afară, la demontarea catenelor care susțineau cele două cabluri ale troleului.
„Trebuie, ca până vineri, să le dăm jos pe toate. Ele nu mai au cabluri care, fie au fost scoase și folosite la reparațiile făcute la rețeaua de tramvai, fie în multe locuri au fost furate de hoții de metale. Chiar dacă lucrările vor debuta mai la primăvară, pe acestea le facem deja acum. Iar la primăvară, va trebui scoasă și linia de tramvai", ne-a declarat Constantin Vasile, unul dintre muncitorii care dădeau jos catenele."


"Troleibuzele circulau pe Dorobanți numai pe tronsonul dintre străzile General Ieremia Grigorescu și 1 Decembrie 1918.
În Brăila au circulat numai câteva troleibuze și acelea vechi și recondiționate, aduse din București și Constanța, iar în scurta perioadă cât ar fi trebuit să asigure transportul de la Gara CFR la Obor, au stat de fapt mai mult în ateliere."


sursa: http://www.adevarul.ro/locale/braila/Braila-_Au_inceput_lucrarile_pe_Bulevardul_Dorobantilor_0_385761500.html

As dori sa fac cateva corecturi:

-la inceputul acestui articol se pare ca cel care a scris randurile de mai sus a uitat ca troleibuzele au circulat pana prin luna decembrie 1999, probabil ca dumnealui a stat in Braila numai pana in anul 1990 si de aceea vedem scris "ultimul troleu circulând în Brăila în această zonă în anul 1990".

-in incheierea articolului domnul care a scris aceaste randuri se pare ca iar da dovada de goluri in memorie, el spunandu-ne ca troleibuzele circulau numai intre Calea G-ral E. Grigorescu si Sos. 1 decembrie 1918, deci inca o greseala notabila.

Acestea sunt cele mai importante corecturi aduse acestui articol, sper ca dupa reabilitare sa se faca demersurile necesare pentru reactivarea acetsui mijloc de transport care in opinia unor ziaristi (de exemplu autorul articolului de mai sus) sunt inutile!

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 14 Ian 2011 03:06:29    Titlul subiectului: 138794

Nu inteleg un lucru. Cum se face faptul ca in orasele in care troleele sunt in functiune hotii mai produc pagube regiei de transport furand cabluri, fie de tramvai, fie de troleu, insa in orasele in care transportul cu troleul a fost desfiintat hotii nu se ating de fire? Cand dupa logica ma asteptam sa se intample invers. Imi explica si mie cineva?
Cum de rezista firele de troleibuz in Braila si se ating de firele de troleu doar angajatii Braicar?
Eu una nu am auzit de hoti care sa fure fire de troleu la Braila. Cel putin din cate stiu daca se fura aparea in ziarul local.
Iar ce s-a intamplat cu partile disparute din reteaua de troleu mai mult ca sigur angajatii Braicar au carpit reteaua de tramvai care in fiecare iarna se mai rupe cate un fir pe ici, pe colea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 14 Ian 2011 14:55:41    Titlul subiectului: 138809

Sheena a scris:
Eu una nu am auzit de hoti care sa fure fire de troleu la Braila.
A fost un furt, mai exact la reteaua de pe B-dul Al. I. Cuza (a aparut si in presa).
_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Lun 05 Dec 2011 18:14:07    Titlul subiectului: 150821

stefan_br a scris:
Troleibuzele din Braila se pare ca au apartinut RATB, ele fiind luate de Braicar de la casare! Au fost reparate iar apoi au fost introduse pe traseele din Braila timp de 10 ani.
Stie cineva ce numere au avut troleibuzele brailene? Ma intereseaza atat numerele acordate de BRAICAR, cat si numerele pe care le-au avut in perioada cat au stat la Bucuresti. As mai vrea, daca se poate, sa stiu, prin intermediul a niste sabloane ( fata, spate si laterala dreapta) schemele de culoare ale troleelor.
_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Lun 05 Dec 2011 19:59:12    Titlul subiectului: 150826

Schemele de culoare erau cat se poate de simple. In ultimele zile de existenta ale troleibuzelor brailene, cand "am facut eu cunostinta" prima oara cu ele, asta insemnand undeva prin 1998 (pana in acel an n-am "luat contact" cu troleibuzele, locuiam si umblam intr-un cartier departat de zonele unde acestea activau), mai ramasesera in circulatie doar doua troleibuze DAC articulate. Unul dintre ele era vopsit galben complet, celalalt avea o schema de culoare apropiata de cea a RATB-ului, adica alb in partea superioara (zona ferestrelor si la mijloc) si gri inchis la partea inferioara, atat ca lipsea acea bretea de vopsea galben-portocalie din partea de jos, caracteristica vehiculelor RATB. Acest ultim troleibuz alb-gri avea numarul de parc BRAICAR #27. Numarul de parc al celuilalt troleibuz nu mi-l mai amintesc, se pierde in negura timpului. Sunt singurele amintiri pe care le am cu troleibuzele noastre, n-am fotografii, n-am nimic, pe vremea aceea, desi era vie pasiunea, ca si acum, n-aveam "scule" cu care sa fotografiez, ma multumeam doar cu plimbarile si privitul Smile . Vezi ca troleibuzul alb-gri apare si in filmarea lui Dave Spencer, postata si pe Youtube, si aici pe forum (in ultimele 10 secunde din filmulet).
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 05 Dec 2011 20:55:11    Titlul subiectului: 150827

Avand in vedere ca troleibuzul acela articulat avea numarul de parc 27 inseamna ca Braila a avut cel putin 27 de troleibuze (cu numerele intre 1 si 27)? Au fost mai multe? Si, de curiozitate, au fost doar articulate sau si simple?
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Lun 05 Dec 2011 23:29:34    Titlul subiectului: 150830

Conform Strassenbahnatlas Rumanien 2004, pana in 1991 au existat in flota BRAICAR 15 troleibuze DAC 117E, ulterior, dupa 1993, numarul troleibuzelor s-a redus dramatic la 6 bucati, insemnand trei DAC-uri 117E si inca trei DAC-uri 217E. In pragul desfiintarii troleibuzului brailean, mai ramasesera doar cele doua troleibuze despre care am amintit in mesajul precedent.

Troleibuzul #27 era un DAC 117E. Cred ca si "fratele" lui galben era tot 117E, daca nu ma inseala memoria, era de felul troleelor cu "dulapul" acela din tabla, in salon. Tin minte ca in ultimele zile de viata, acest troleibuz ajunsese intr-o stare destul de degradata, era mult lasat pe perne, garda coborata, si abia se taraia pe traseu, in comparatie cu troleul alb-gri, care "se mai tinea" bine cat de cat...

Despre numerele de parc, chiar nu mai tin minte nimic, posibil sa le fi fost atribuite numere de parc vacante, nefolosite la numerotarea autobuzelor... Rolling Eyes Precum am mai zis, din pacate am facut cunostinta prea tarziu cu troleibuzele, prin vara lui 1998, evident ca de-atunci m-au fascinat si mi-au ramas in suflet pentru totdeauna... Prea tarziu insa... Bine ca macar am apucat sa ma plimb o data cu fiecare Smile .

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 06 Dec 2011 14:16:14    Titlul subiectului: 150839

In anii 1998-1999 troleibuzele puteau fi vazute vis-a-vis de Gara CFR, iar dupa scoaterea lor din functiune tin minte (prin anul 2000) erau parcate in fata garajului cateva (mi se pare ca erau mai mult de doua bucati). Pot sa confirm schema de vopsire amintita de Kaustik, ambele descrise de el fiind si in memoria mea vizuala. Sa nu uitam totusi ca troleibuzele brailene au fost niste SH-uri adunate din curtea ITB (si ITC Constanta, am inteles), trimise la Braila pentru planurile marete ale conducerii de pe atunci. Din pacate, Braila nu a mai fost ce era si cum traseele au fost bazate pe doua zone moarte, Gara CFR si TUG, automat nu au rezistat. In prezent doar fostul traseu 1 ar fi rentabil, desigur, in ideea disparitiei concurentei private...

Momentan nu exista niciun plan concret cu privire la reintroducerea troleibuzului deci sa ne multumim cu tramvaiele si cu autobuzele SH...

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Joi 15 Iun 2017 16:57:09    Titlul subiectului: 190482

Mai exista ceva retea de troleibuz pe strazile Brailei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
multiparampam



Data înscrierii: 19/Iun/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi 26 Sep 2019 14:05:23    Titlul subiectului: 203040

Pentru ca e pacat ca pe acest topic sa nu existe si niste imagini cu efemerele troleibuze din Braila, bag aici aceste 2 filmulete in care, pe langa tramvaie (majoritatea Timis), apar si niste cadre cu unul din ele:

#1, ceva mai generos cu cadrele in care este prins troleul cu numarul 27: https://www.youtube.com/watch?v=5nCaF94II8s

#2: unde acelasi exemplar isi face aparitia, exact pe final: https://www.youtube.com/watch?v=qqFAxzgbFBA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community