Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente/Incidente implicand vehicule de transport local
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
alinuttt



Data înscrierii: 01/Apr/2016
Ultima vizita: 25/Apr/2019
Mesaje: 24
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 15 Iun 2017 16:09:27    Titlul subiectului: Realitatea pura... :( 190481

Iau foc autobuzele siletinei pe banda rulanta. In nici 2 luni de zile doua mazuri jerpelite ale siletinei si primariei au luat foc... Nu inteleg de ce va bateti joc de calatori! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Pe langa ca majoritatea lniilor sunt la frecventa de 30 de minute/autobus(zile lucratoare) si O ORA( zile nelucratoare/sarbatori legale), mai si sunt intr-o stare jalnica MAZurile!
Acesta e transportul in comun in anul 2017 in Targu Mures, doamnelor si domnilor. Multumim din inima Siletinei si Primariei TG Mures!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinuttt



Data înscrierii: 01/Apr/2016
Ultima vizita: 25/Apr/2019
Mesaje: 24
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 22 Iun 2017 14:43:04    Titlul subiectului: Situatia e critica la Targu Mures... 190670

De cand am scris postarea de mai sus inca 2 autobuze au mai luat foc...
In total in decurs de 30 de zile 4 autobuze au luat foc, iar alte 2 acordeonate au ramas blocate la nivel cu calea ferata. Toate acestea in decurs de 30 de zile...
http://ardealnews.ro/2017/06/22/al-4-lea-autobuz-care-a-luat-foc-la-tirgu-mures-video/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1271
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 22 Iun 2017 22:09:11    Titlul subiectului: 190676

Sabotaj?

Si cu toate acestea, nu s-a observat nicio schimbare? Acele autobuze care au luat foc inca mai circula? Eu cred ca si combustibilul este de vina pentru ceea ce se intampla... serios vorbind! Nu este posibil sa se strice toate odata asa, pur si simplu.

Si in plus, dupa cum reiese din articol, nu aveti stingatoare de incendiu pe autobuze; eu consider ca macar dupa ce s-a aprins primul autobuz, trebuiau dotate si restul cu asa ceva. Soferul stingea focul cu o sticla de apa, probabil apa lui personala...

Iar despre cele doua articulate(Mercedes ?), stii cumva daca sunetul este un pic mai "neobisnuit" ca de obicei? Sa nu fie cumva de la cutia de viteze...
Si s-au oprit la aceeasi trecere la nivel cu calea ferata? Poti sa ne spui daca este in panta/rampa sau daca sinele sunt mai inalte fata de nivelul drumului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Vin 23 Iun 2017 03:58:25    Titlul subiectului: 190679

Sunt prea putine detalii ca sa putem zice daca e sau nu sabotaj, insa, daca eu as investiga, faputul ca au fost 4 care au luat foc, as trata exact de parca ar fi fost atentat, sau sabotaj intern.

Nu stiu de ce nu au sistem anti-incendiu sub capote, ca doar e vorba de autobuze noi. Cu stingatorul de mana nu prea face mare lucru la incendii mari. Aici soferii sunt antrenati sa apese butonul pentru stingarotul din compartiment apoi sa evacueze masina, si sa lase pompierii sa se ocupe.

Inapoi la incendii, conductele de combustibil trebuie verificate la toate. Dupa pompa de combustibil presiunea e imensa pana la injectoare, si daca vaporii de diesel ating blocul incins, se aprinde. Ori e un mecanic care habar nare ce face, ori unul care nu ii pasa cand vede conducte crapate ori...cine stie, ca nu avem detalii suficiente.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 23 Iun 2017 07:06:55    Titlul subiectului: 190687

castrosua a scris:

Nu stiu de ce nu au sistem anti-incendiu sub capote, ca doar e vorba de autobuze noi.


Autobuze de 12 ani vechime, uzate, abuzate si neintretinute. Nu vreau sa-i fac probleme prietenului sofer care mi-a povestit, dar te doare mintea ce se intampla in garajele firmei la capitolul intretinere.
Au sistem antiincendiu la motor, inclusiv inscriptii in acest sens in salon, dar probabil ca urmare a unor alarme false, a fost scos din functiune, la fel ca sistemul care impiedica plecarea cu usile deschise sau butoanele de urgenta din salon...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 23 Iun 2017 07:44:27    Titlul subiectului: 190691

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 23 Iun 2017 16:10:08    Titlul subiectului: 190700

Mazul 38 intradevar a luat foc instalatia electrica la motor este reparata. Mercedes Connecto 79 nu a luat foc ci avea ceva scurgeri la un furtun de motorina care picura pe esapament si iesea fum dar nu sa aprins si nu era nici cu calatori...
Maz 29 nu a luat foc sa blocat ventilatorul de racire si a urcat apa la 100 iar soferul cand a deschis busonul de la vasul de apa iesea aburi nu fum si nici un autobuz nu a ramas blocat pe cale ferata astea deja sunt aberatii Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinuttt



Data înscrierii: 01/Apr/2016
Ultima vizita: 25/Apr/2019
Mesaje: 24
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mie 05 Iul 2017 18:21:54    Titlul subiectului: 190913

5 iulie 2017, un nou incident. Roata unui autobuz articulat cu o vechime de cateva zeci de ani a explodat.
https://ems24.ro/explozie-la-roata-unui-autobuz-din-targu-mures/

De ce nu se achizitioneaza autobuze noi?! Pentru acest an s-au aprobat in Consiliu 30 bucati. Licitatiile cand se lanseaza?
Doar noi, cei din oras, stim cum suntem tratati, ca niste porci! Rusine ca pun in circulatie dube pe trasee aglomerate, mai vechi de un deceniu!
Frecventa la majoritatea traseelor in zi lucratoare (chiar si in ORA DE VARF!!!) e de 30 minute, iar in zile nelucratoare chiar si o ora! Mai repede ajungi pe jos la destinatie in majoritatea cazurilor!
Avem printre cele mai mari preturi din regiune la transportul in comun, dar conditiile sunt cred ca cele mai stanjenitoare din Transilvania!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 06 Iul 2017 16:05:11    Titlul subiectului: 190950

Licitatia nu o face Transport Local, ci Primaria...
Autobuzul acela articulat care a ramas blocat pe calea ferata nu era autobuzul nostru, ci al lui Balint Trans. Dar si masinile mici mai fac pana...
Autobuzele tip Mercedes Benz garantez eu ca o sa mearga mult mai mult decat un Iveco nou.
Pogramele nu le fac eu, si eu circul doar cu autobuzul, nu am masina personala.
Nu cred ca conditiile sunt atat de proaste, si la Bucuresti si autobuzele au aer conditionat doar 80% dintre ele.
Dar la noi multe persoane nu cumpara bilete si autobuzul e FULL la ore de varf...
Afisajele la autobuzele second hand le fac eu personal, nu ma ajuta nimeni si chiar o fac in timpul meu liber ca cetateanul sa aiba cat de cat un transport civilizat.
E usor sa comentezi totul de afara, dar la Sibiu nu s-au mai cumparat autobuze noi de 13 ani, doar autobuze second hand mereu, in alte orase mai circula si autobuze DAC sau Ikarus de 30 de ani nu comenteaza nimeni...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinuttt



Data înscrierii: 01/Apr/2016
Ultima vizita: 25/Apr/2019
Mesaje: 24
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 07 Iul 2017 12:47:11    Titlul subiectului: 190966

Si totusi... Cum se explica frecventa rusinoasa a autobuzelor? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 13 Iul 2017 09:09:57    Titlul subiectului: 191080

Maz 38 revenit pe traseu !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinuttt



Data înscrierii: 01/Apr/2016
Ultima vizita: 25/Apr/2019
Mesaje: 24
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Sâm 05 Aug 2017 23:51:34    Titlul subiectului: 191365

Eu tot nu înțeleg... Astăzi a mai dat ortul popii încă un maz la Fortuna, blocând mult timp circulația, precum au mai pățit multe alte mazuri în ultima lună. Chiar e motiv de laudă că reactivați în trafic încă o vechitură? Unde sunt cele 30 de autobuze noi promise în buvetul pe 2017? Licitațiile măcar? Nu mă interesează cine le face, în calitate de călător mă interesează să ajung în confort și siguranță la destinație. Zilnic vi se strică Mazurile și voi le reactivați... chiar e nevoie să fie daună totală în urma unui accident pentru a le lăsa în pace? Cunoașteți termenul de evoluție? Mizeria pe care ne-o serviți e o bătaie de joc la adresa călătorilor și la adresa șoferilor. În mazuri, din respect nu mai au ce căuta controlorii. Ne-ați readus în trecut cu serviciul livrat de comedia aceasta numită ,,Siletina,,. Îi rog pe toți cei care sunt binevoitori, sinceri și cunosc situația de la Transportul în comun Târgu Mureș să spună dacă mint/sabotez pe cineva sau dacă exagerez. Și ar mai fi ceva. În calitate de ,,managertransport,, cum te pretinzi dumneata, am pretenția la un alt limbaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinuttt



Data înscrierii: 01/Apr/2016
Ultima vizita: 25/Apr/2019
Mesaje: 24
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 11 Aug 2017 16:34:50    Titlul subiectului: 191390

Doamne iartă-mă... Cei de la primărie&Siletina sunt inconștienți. Astăzi autobuzul MAZ 53 s-a stricat în stația Panov, blocând stația de autobuz de mai bine de o oră... Ce mai așteptați oameni buni?! Ieri penalul de Claudiu Maior și primarul Dorin Florea au fost puși sub control judiciar... Când veți începe investițiile în cele 30 de autobuze noi? Ne-ați făcut de râs orașul... Domnule Managertransport, aștelt lămuriri cu privire la situația critică în care se află Transportul în Comun din Târgu Mureș...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community