Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele din Hunedoara

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul HUNEDOARA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2007 09:12:48    Titlul subiectului: Autobuzele din Hunedoara 82131

Am făcut o scurtă excursie la Hunedoara, pentru a-mi face o idee despre starea transportului local.
Înainte însă de a trece la prezentarea impresiilor despre transport, voi prezenta, experimental, câteva imagini din Huneadoara, asta pentru a vă încuraja să călătoriți și să vă vedeți țara, avem o țară cu locuri frumoase însă insuficient cunoscută și promovată.
Principalul punct de atracție este Castelul Corvinilor, o bijuterie arhitectonică și istorică.



0P1090919.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.17 kb
 Vizualizat:  de 15760 ori

0P1090919.jpg



1P1090922.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.99 kb
 Vizualizat:  de 15760 ori

1P1090922.jpg



3P1090928.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.46 kb
 Vizualizat:  de 15760 ori

3P1090928.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2007 09:33:15    Titlul subiectului: 82133

Transportul este asigurat majoritar de microbuze, noi și foarte bine întreținute. Acestea circulă pe 6 trasee, cu o frecvență destul de bună și la un grad de încărcare care permite condiții bune de transport.
Societatea care exploatează transportul în comun în Hunedoara se numește Mihalache Transcom și este "moștenitoarea" fostului I.G.O. Am fost la garajul societății unde am vorbit cu domnul director Ovidiu Boldor, căruia i-am expus intențiile mele de a fotografia autobuzele și microbuzele societății în vederea folosirii acestora în galeria foto, însă acesta s-a ferit să-și asume responsabilitatea, m-a condus către o doamnă, căreia i-a explicat ce și cum, nici acea doamnă nu a avut calitatea sau curajul sa-și asume un răspuns, fie el da sau nu, ci a sunat mai departe pe cineva. După o discuție de câteva minute la telefon mi-a comunicat răspunsul negativ al "patronatului" Question, așa cum s-au exprimat cei doi.
Firește că este dreptul dumnealor să decidă ce permit și ce nu, însă pe mine decizia lor m-a întristat, fiindcă în garaj erau o mulțime de autobuze, estimez la vreo 25-30 de bucăți, Ikarus 260, Ikarus 280 și, mai ales, preferatele mele, DAC 112 și DAC 117. O parte din autobuze nu păreau funcționale, altele păreau în curs de descompletare/casare, dar eu am rămas cu gândul la minunile alea de DAC-uri, intuiția îmi spune că acolo, printre autobuzele alea, era posibil să dau de niște rarități foarte valoroase din punct de vedere al istoriei transportului în comun în Hunedoara și chiar România, mă refer la DAC-uri originale vechi, dintr-acelea cu mecanismele de deschidere a ușilor amplasate pe podea, dintr-acelea la care cabina șoferului nu era separată complet de salonul pasagerilor, accesul călătorilor putându-se face pe ambele canaturi ale ușii 1 și, de asemenea, speram să găsesc acolo, printre DAC-urile vechi, bord cu comanda de deschidere a ușilor cu clapete și nu cu butoane...
Decizia celor de acolo mă întristează cu atât mai mult cu cât impresia generală lăsată de transportul local a fost una foarte bună...
Până una alta vă voi prezenta poze cu cele 3 autobuze surprinse pe traseu, un DAC 112 mai nou, un Ikarus 415 în 2 uși și un Ikarus 280.
Din ce mi s-a spus, autobuzele circulă doar la orele de vârf sau pe linii în regim de convenție, pentru muncitorii diverselor întreprinderi.
1. HD03BAH
2. - 3. HD05VTY
4. Un Ikarus cu numar necunoscut



HD03BAH-P1090927.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.74 kb
 Vizualizat:  de 15758 ori

HD03BAH-P1090927.jpg



HD05VTY-P1090908.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.9 kb
 Vizualizat:  de 15758 ori

HD05VTY-P1090908.jpg



HD05VTY-P1090930.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.43 kb
 Vizualizat:  de 15758 ori

HD05VTY-P1090930.jpg



ZP1090915.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.79 kb
 Vizualizat:  de 15758 ori

ZP1090915.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreirosu14



Data înscrierii: 02/Feb/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Craiova, Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 29 Iun 2017 21:42:06    Titlul subiectului: 190806

Acum 1 an am fost la Hunedoara si am vazut ca transportul se efectua cu autobuze Mercedes O405, dar si cu microbuze, toate acestea fiind stationate in zona garii. Aveau zona cu afisajul electronic acoperita cu un afis cu "Transport Local Hunedoara" parca.

Si o captura realizata in streetview care arata garajul Manolache Transcom (cei care se ocupa cu transportul in Hunedoara) in 2012, cateva microbuze Mercedes Sprinter si 2 autobuze Mercedes O405. In departare se poate vedea si un autocar Setra.



dagffagg.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.28 MB
 Vizualizat:  de 9773 ori

dagffagg.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 15 Mai 2018 15:27:23    Titlul subiectului: 194877

Primaria Hunedoara a achizitionat 2 autobuze SH marca Scania. Sunt dotate cu aer conditionat si rampa pentru persoanele cu dizabilitati.
http://www.primariahd.ro/ziar/2018/05/primaria-a-cumparat-doua-autobuze-pentru-transportul-local/

_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreirosu14



Data înscrierii: 02/Feb/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Craiova, Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 15 Mai 2018 17:43:33    Titlul subiectului: 194879

Par a fi varianta de 10 metri, după cum sunt poziționate ușile de acces. Mare păcat că nu s-a dorit punerea în funcțiune a afișajului electronic și se alege in continuare metoda hârtiei in geam. Recent am observat că în anumite stații au fost introduse panouri electronice care afișează traseele și în cat timp va veni autobuzul in statie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 15 Mai 2018 19:11:30    Titlul subiectului: 194880

Un lucru bun. Afisajul nu a fost pus in functiune cel mai sigur din lipsa de fonduri, poate pe viitor o sa rezolve asta. Totusi, Hunedoara investeste in transportul in comun, nu ca Deva care e plina de dube.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul HUNEDOARA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community