Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Moovit - aplicatie gratuita pentru transportul in comun

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 02 Dec 2015 12:54:25    Titlul subiectului: Moovit - aplicatie gratuita pentru transportul in comun 182692

S-a mai discutat intr-un post despre aceasta aplicatie, insa am decis sa deschid un topic nou dedicat.

Daca nu stiti, Moovit este o aplicatie gratuita disponibila in Google Play Store si App Store (in curand si in Windows Store) pentru planificarea calatoriilor cu transportul in comun. Este community based, adica toata lumea poate contribuii la adugarea de informatii.

Momentan sunt acoperite orasele mari din Romania, insa este nevoie de mai multi utilizatori si editori pentru a acoperii si orasele lipsa. Cine vrea sa ajute la adugarea de informatii rog sa-mi dea o adresa de email pe PM pentru a putea trimite o invitatie.

Totodata daca aveti orice intrebare sau sugestie privind imbunatatirea aplicatiei va rog sa scrieti aici si o sa transfer la echipa de dezvoltare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2015 18:49:37    Titlul subiectului: 182916

Chiar nimeni nu este interesat de imbunatatirea aplicatiei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaelamotorga84



Data înscrierii: 04/Apr/2016
Ultima vizita: 22/Iun/2016
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Iun 2016 09:53:23    Titlul subiectului: Pentru cei pasionati de mijloacele de transport in comun 185747

Buna,
Ma numesc Mihaela si sunt editor pentru aplicatia Moovit.
Nu stiu daca cunoasteti aceasta aplicatie, dar va rog sa o incercati. Este singura aplicatie din Romania, care ofera toate informatiile necesare pentru a calatori cu mijloacele de transport in comun. Afli detalii despre statii, program, iti calculeaza timpul pe care il vei parcurge. O sa vedeti ca este foarte utila.
In prezent este activa in peste 10 orase din Romania, dar astept pasionatii de autobuze, tramvaie....sa se alature echipei noastre de editori.
Daca doresti ca si orasul tau sa apara in aplicatie, te astept sa te implici.
O zi placuta va doresc.
Ma puteti contacta aici, pe forum pentru orice informatie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2017 18:39:24    Titlul subiectului: 191841

Legat de București am postat următorul mesaj in Pagina Comunității din aplicație:

Hello, I've used the application for a few days in Bucharest and it worked great, with a single exception: I consider the separation of bus and trolleybus stops not fortunate. They are in 99%+ cases common - a single stop where both buses and trolleybuses call ; only exception which I can think of now is Universitate going East. Is it possible to merge the bus and trolleybus stops in the application, like they are in real life ? Thanks, Stefan
Apasă pentru a răspunde. Răspunsuri: 0

Și în alte orașe din România autobuzele și troleibuzele sunt tratate separat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 09:57:05    Titlul subiectului: 191886

Intre timp am aflat ca si in restul oraselor din Romania statiile de troleu/autobuz sunt separate dar deja exista suport in aplicatie pentru statii comune si va fi activat cat de curand pentru Bucuresti.

Altceva, tot legat oarecum de aplicatia Moovit dar nu direct: Macar vreuna din regiile de transport din Romania publica datele despre circulatia in timp real a mijloacelor sale? Nu e vorba de orare (grafice) ci de datele din teren, de pozitia in timp real in oras a vehiculelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 10:21:40    Titlul subiectului: 191887

Eu asa stiu (dar nu sunt sigur) ca la Ploiesti functioneaza pozitia in timp real a vehiculelor, cel putin asa am citit anul trecut intr-un newsletter.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 10:35:40    Titlul subiectului: 191888

Am incercat sa schimb zona in Ploiesti in aplicatia Moovit si nu apar datele in timp real. In plus nici pe site-ul RATPh nu am gasit informatii in timp real. In schimb daca schimb zona in Milano (Italia) tramvaiele apar cu orarul de circulatie in timp real.

Am gasit doar pe site-ul RATT TImisoara datele in timp real, dar doar pe pagina web; intrebarea mea originala (care ramane deschisa dealtfel) este daca vreo regie din tara le si publica intr-un format care sa poata fi preluat de aplicatii gen Moovit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 10:37:30    Titlul subiectului: 191889

Atunci m-am inselat, sau poate nu mai functioneaza. Te referi cumva la feed GTFS?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 11:35:16    Titlul subiectului: 191890

Mi-e neclar daca ar fi in format GTFS sau nu - pe pagina de Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/General_Transit_Feed_Specification se zice ca GTFS este un format pentru informatii statice (deci orare, descrieri statii etc) cu observatia urmatoare:

Wikipedia a scris:
It is also limited to scheduled information and does not include real-time information. However, real-time information can be related to GTFS schedules according to the related GTFS-realtime specification.

Am gasit in plus si site-ul www.transitfeeds.com unde la sectiunea Europa din pacate Romania lipseste total: https://transitfeeds.com/l/60-europe

Inidiferent de format, e vorba de informatii care sa indice pozitia actuala, in teren, a vehiculelor. Mi-e clar ca majoritatea regiilor din tara nici macar nu au aceasta informatie intern Smile , d'apai sa o mai si publice!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2017 11:40:01    Titlul subiectului: 191891

Cat timp transportul in comun este vazut ca un serviciu social pt. cei care nu-si permit nici macar o rabla de masina nici nu se va pune accent pe asemenea lucruri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mie 14 Aug 2019 22:23:06    Titlul subiectului: 202174

Am folosit aplicația în București, orarul e destul de relativ, însă pe rutele cu frecvență redusă e utilă - am luat-o pe jos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020 18:47:16    Titlul subiectului: 206622

De vreo doua zile am observat ca pentru Bucuresti apar ore de timp real in aplicatie, mare noutate. Totusi comparand cu aplicatia Info TB orele de sosire in statii par total aiurea.

Ceva se misca deci, dar nu este inca bine. S-o fi apucat STB sa publice datele despre pozitia pe teren a mijloacelor de transport in comun?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community