Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun

Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Troleibuzele din Targu Jiu
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sherifu

Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 27/Noi/2017
Locație: Constanta

MesajTrimis: Joi 02 Noi 2017 14:49:46    Titlul subiectului: 192268

Am tot trecut prin curtea ITC in anii de dupa 2010, si nu observasem ca cele 212 au disparut de acolo mai repede. Dar e adevarat, eu vedeam de departe DeSimon-urile daramate si chinuite, nu mai eram atent daca mai sunt si 212 sau nu.
Probabil ca nu au vrut DeSimon-urile pentru ca nu aratau foarte bine si nici nu erau in vreo stare tehnica prea buna. Abia au ales 5 din ele Piatra Neamt-ul. Aveau de lucru la ele daca le luau. Si poate cu 212 si 217 erau obisnuiti, 412 DeSimon sunt alte troleibuze...alte probleme...etc.
Plus ca, pentru 212 au luat piese, nu troleibuze cu totul din ce am inteles. Pretul pentru niste troleibuze intregi este altul decat pentru niste piese, iar Transloc nu cred ca este intr-o situatie financiara atat de buna.
(Nu discutam de faptul ca au ruginit in curtea ITC si intr-un final au fost si casate, cand puteau sa le vanda cuiva la pretul de fier vechi luat pe ele in final.)

Apropo de ce spunea radu mai inainte, da, chiar e plina de improvizatii intretinerea asta. Mi-a spus si soferul cu care am discutat... la burdul sunt tot felul de piese care nu se mai gasesc, si au fost inlocuite cu ce s-a gasit... sunt convins ca si carpitul stofei burdufului este tot o improvizatie. Nu era un repros din partea mea. Chiar am toata stima pentru oamenii astia la cat de bine au avut grija de ele. Spuneam doar ca nu am vazut niciodata asa gauri in acel material de la burduf.

Mie troleibuzele din Targu Jiu chiar imi plac mai mult decat cele din Cluj... din ultimii ani. Desi cele din Cluj or fi fost in stare mai buna tehnic, si fara atatea improvizatii, cele de aici din Targu Jiu sunt mai originale, arata fix cum aratau de noi... schema de culoare, componente, tot... acea dunga oblica de pe lateral sau de pe bot cum este la 109 (0113)... etc. Adica si cand le-au vopsit au pastrat ideea schemelor de culoare de fabrica. Desi un troleibuz astazi are fusta bleu deschis, anul viitor albastra (cum s-a intamplat la 107 0111), au pastrat ideea.
In Cluj aveau toate aceeasi schema de culoare in ultimii ani, barele de protectie fata si spate erau refacute astfel incat tabla nu mai era asa curbata... detalii... Desi repet, sunt convins ca la Cluj sunt (sau erau cele cateva putine care mai sunt) in stare mai buna dpdv tehnic. Dar sunt (erau) prea banale...toate la fel Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum