Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuz Isuzu Citiport aflat in probe

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuzele din Bucuresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 08:10:58    Titlul subiectului: Autobuz Isuzu Citiport aflat in probe 178555

Ieri am surprins pentru prima data (in zona Pietei Unirii) un autobuz nou, cu numere straine. Initial, am crezut ca este un alt autobuz electric, dar realitatea este alta.
Fiind intr-un taxi, la peste 60 km/h, tot ce am putut face au fost 3 fotografii cu telefonul, si pe aceasta cale imi cer scuze de calitatea lor. Rolling Eyes Embarassed Am cautat cateva informatii pe site-ul producatorului, si am dat de un catalog in format .pdf, ce poate fi descarcat de pe link-ul de mai sus (are 6 MB, deci nu il pot atasa).
Desi consider ca arata bine, conteaza sa fie si fiabil d.p.d.v. tehnic.
Se pare ca nu vom mai vedea autobuze nemtesti, ci turcesti (sau mai bine zis la standarde turcesti)! Daca insa autobuzul acesta se dovedeste a fi de calitate buna, sper sa le vad in numar mai mare prin Bucuresti!



Fotografie0404.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  242.42 kb
 Vizualizat:  de 15052 ori

Fotografie0404.jpg



Fotografie0405.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  232.26 kb
 Vizualizat:  de 15052 ori

Fotografie0405.jpg



Fotografie0406.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  214.59 kb
 Vizualizat:  de 15052 ori

Fotografie0406.jpg



_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 08:56:27    Titlul subiectului: 178556

Din pacate nu gasesc nicaieri nimic despre acest autobuz, nici pe site-ul RATB.

Iar acest model de autobuz a participat la licitatia organizata in Cluj pentru 10 autobuze nearticulate alaturi de Iveco cu modelul Urbanway care au castigar, Mercedes cu Citaro, Solaris cu Urbino si Eurobus Diamond cu modelul City Bus

_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2015 21:41:53    Titlul subiectului: 178569

Nu cred ca este obligatoriu ca pe site-ul RATB sa apara astfel de informatii Smile Ma bucur ca mai exista actiuni "in culisele" RATB care sa mai si scape de opinia publica, de multe ori inoportuna in astfel de probleme...
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Apr 2015 11:27:33    Titlul subiectului: 178750

Informatii despre acest autobuz, aflat in probe gasiti in acest articol.

Citat:
Un nou autobuz circulă în București. Călătorii vor circula

Un nou autobuz circulă în teste în București. Dacă până acum s-a testat un autobuz electric, acum este vorba despre unul care funcționează cu motorină. Bucureștenii vor merge gratuit cu acest autobuz.

Autobuzul Isuzu Citiport, construit de compania turcă Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A.S. (AIOS), a fost introdus în teste pe linia 104, înaintea sărbătorilor pascale, și va circula în București până la finalul acestei luni. "Acest autobuz este în teste și circulă pe linia 104. Este un autobuz Diesel, Euro 6, și am dorit să-l testăm și pe acesta ca să ne facem o idee și despre consum, costuri de întreținere. Încă nu am putut trage niște concluzii pentru că suntem abia în a doua săptămână de probe. Este mai mare decât autobuzul electric pe care l-am testat deja. Acest autobuz circulă cu titlu gratuit", a declarat pentru B365.ro, directorul general al RATB, Vincențiu Daniel Antonescu.

Potrivit șefului Regiei, cei care vor călători cu acest autobuz nu vor valida cardurile de călătorie, cum s-a întâmplat și în cazul autobuzului electric aflat în teste în luna martie în București.

Potrivit datelor disponibile pe site-ul producatorului, autobuzul are o lungime de 12 metri si un motor cu 6 cilindri cu o capacitate de 6.700 cm cubi. Capacitatea maxima de transport a autobuzului este de 103 pasageri. Autovehiculul este dotat și cu o rampă pentru a facilita accesul persoanelor cu dizabilități.

Primul autobuz electric a intrat în circulație, pe 16 martie. Primul autobuz electric testat în Capitală a circulat, ca și Isuzu, pe linia 104, pe traseul "Cora Pantelimon" – "Piața Operei", timp de două săptămâni.

De la finele acestei luni, alte două autobuze electrice vor fi introduse de RATB în parcul circulant, pentru o perioadă de două luni.

E adevarata informatia (cu litere rosii in textul citat) ca este gratuita calatoria ? Ma rog, banuiesc ca nu sunt montate validatoare in autobuzul aflat in probe.
A calatorit cineva cu acest autobuz ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreirosu14



Data înscrierii: 02/Feb/2017
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Craiova, Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 07 Iul 2018 18:52:44    Titlul subiectului: 195614

Autobuzul a fost cumparat de Primaria Orasului Zarnesti anul trecut si este folosit pentru transportul public din oras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuzele din Bucuresti Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community