Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele Otokar Kent C-12
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuzele din Bucuresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Joi 12 Iul 2018 10:24:41    Titlul subiectului: 195702

Turcoaz... Brrr. Nu am nimic cu alta schema de culoare, este mai bine decat albul de baza. Schema de culoare a fost schimbat si in alte orase din Europa pentru o vizibilitate mai buna: Berlin a trecut de la crem la galben+gri si mai nou la doar galben, Budapesta a trecut de la albastru inchis + gri/alb la albastru deschis (poreclit albastru de tanga), dar turcoaz... Este o culoare prea puternica si prea "urlatoare". Bucurestiul va deveni destul de obositor pentru ochi daca ne gandim in ce culori au fost zugravite blocurile dupa izolarea termica. Niste autobuze turcoaz o sa faca orasul si mai colorat, in sensul rau al cuvantului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Joi 12 Iul 2018 23:36:56    Titlul subiectului: 195723

De parca ar mai conta culoarea! M-am obisnuit cu informarile facute de primari de-a lungul vremii, rolul lor este doar de a pune locuitorii in fata faptului implinit. Ramane de vazut cum va fi gospodarit parcul de Citaro si cand va fi modernizata reteaua de tramvai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Vin 13 Iul 2018 06:54:36    Titlul subiectului: 195725

Problema cu turcoaz nu e culoare in sine, ci cum vor arata dupa o jiulitura si dupa o vopsire localizata. Daca alb sau galben le iese urat, ce sa zicem de o culoare aprinsa.

Dar multi nu mai tin minte panterele roz, care aratau frumos, dar dupa un an colturile erau oribile (pastelurile sunt greu de nimerit la fel ca nuanta). Pe langa asta, cum arata o masina culoare aprinsa dar murdara?

Ideal, as zice ca alb/galben/gri era cel mai bun, si cu galben reflectorizant. Ca totusi s-au platit bani pentru designul acela.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 13 Iul 2018 09:51:50    Titlul subiectului: 195729

Este recomandat ca vehiculele sa fie vopsite intr-o singura culoare, tocmai pentru a simplifica intretinerea si vopsirea. Dar asa cum ai zis, la o culoare aprinsa o sa se vada foarte urat o reparatie. Chiar daca se va folosi exact aceleasi cod de vopsea, datorita razelor UV nuanta de culoare se modifica (se decoloreaza).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 31 Iul 2018 21:31:38    Titlul subiectului: 195973

Conform presei centrale, primele autobuze vor sosi in luna octombrie. Articolul se gaseste aici.

Contractul cu Otokar A FOST SEMNAT. Primele autobuze ajung la București ÎN OCTOMBRIE

„Până la sfârșitul acestui an, din cele 400 de autobuze achiziționate vor veni la București o sută de unități, începând cu luna octombrie....”

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
anndrey



Data înscrierii: 04/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Iun/2022
Mesaje: 94
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Sep 2018 12:59:43    Titlul subiectului: 196485

Au aparut si primele poze cu ele din Turcia. Sursa facebook: https://www.facebook.com/groups/autobazaobregia/?ref=nf_target&fref=nf&__tn__=C-R
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 21 Sep 2018 13:41:42    Titlul subiectului: 196486

1. In sfarsit autobuze articulate pt. Bucuresti
2. Acest albastru turquaz arata oribil, este exact aceasi nuanta ca la niste chiloti tanga cu dantela
3. Tot interiorul se va spala cu furtun de mare presiune? Nu inteleg de ce asa mult plastic gri. Nu este deloc prietenos, in continuare are aspect rudimentar si "ieftin". Daca tot s-a optat pt. turcoaz in exterior, macar u dunga ceva de aceasi culoare. Nu zic ca trebuie scaune tapitate dar e prea gri.

Ar fi fost o sansa foarte buna de a face transportul in comun mai prietenos, mai primitor si mai ales mai atractiv. Nu exista nici o evolutie, totul ramane la fel numai ca este mai nou. Asta e rezultatul daca lumea se multumeste cu putin si nu are deloc asteptari. Nu sunt carcotas, inteleg de ce s-a ales acest tip de interior (nivelul de civilizatie a calatorilor, intretinerea si curatirea mai usoara), dar tocmai din cauza acestor decizii bucurestenii aleg masina personala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
anndrey



Data înscrierii: 04/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Iun/2022
Mesaje: 94
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Sep 2018 14:41:43    Titlul subiectului: 196487

Ai dreptate, ar fi aratat bine in interior anumite elemente turcoaz chiar si scaunele. Sunt prea inchise cele din dotare...Farurile si stopurile sunt de proasta calitate si sunt chiar prost vizibile din cauza pozitionarii (ascunse).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Vin 21 Sep 2018 23:17:06    Titlul subiectului: 196490

dm a scris:
aspect rudimentar si "ieftin"

Citaro e la fel de gri si sincer chiar e ce trebuie pentru Bucuresti, la traficul infernal si dezinteresul general al publicului. Scaunele tapisate din troleibuzele Astra Citelis au un aspect infiorator.
dm a scris:
Acest albastru turquaz arata oribil

???
dm a scris:
bucurestenii aleg masina personala.

Presupun ca observatia se refera la bucurestenii proaspat sositi din toata tara, cu rate la banca pentru masina si apartament. Aia mai vechi, fara masina si rate, sunt exploatatorii capitalisti care stau in calea fericirii proletare.
anndrey a scris:
Farurile si stopurile sunt de proasta calitate si sunt chiar prost vizibile din cauza pozitionarii (ascunse).

Care va sa zica nu au certificare ISO/TS 16949. Groaznic! Mai mult decat atat, cineva le-a ascuns. Unde?, pentru ca totusi exista. Sau Otokar a inventat becurile invizibile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Sâm 22 Sep 2018 00:30:59    Titlul subiectului: 196492

Acier a scris:
dm a scris:
aspect rudimentar si "ieftin"
Citaro e la fel de gri si sincer chiar e ce trebuie pentru Bucuresti, la traficul infernal si dezinteresul general al publicului. Scaunele tapisate din troleibuzele Astra Citelis au un aspect infiorator.
Da, am si zis ca inteleg motivul de ce s-a ales scaune de plastic fara tapiterie, am vrut doar sa subliniez ca interiorul este prea monoton si prea de o singura culoare. La fel si la Citaro, doar ca la acele autobuze macar si exteriorul este alb. Compara interiorul din Kent sau din Citaro cu interiorul unui autobuz din Budapesta, culoarea exterioara este aproape la fel: albastru deschis
https://www.youtube.com/watch?v=xQ0yAXQnABk
Acier a scris:
dm a scris:
Acest albastru turquaz arata oribil

???
Este o parere personala si subiectiva.
Acier a scris:
dm a scris:
bucurestenii aleg masina personala.
Presupun ca observatia se refera la bucurestenii proaspat sositi din toata tara, cu rate la banca pentru masina si apartament. Aia mai vechi, fara masina si rate, sunt exploatatorii capitalisti care stau in calea fericirii proletare.

Nu stiu de unde atatea cinism si suparare. Observatia se refera la toti cetatenii din Bucuresti, indiferent unde s-au nasuct. Cine poate isi cumpara masina, ori tendinta ar trebuie sa fie exact invers: cine poate sa-si vanda masina si foloseasca transportul in comun. Am zis de mai multe ori dar mai repet odata: transportul in comun nu trebuie sa fie un serviciu social pentru cei care nu-si permit o masina ci trebuie sa fie o alternativa mai comoda si mai rapida. Acest lucru se poate obtine doar cu vehicule atractive si cu un sistem si o retea de linii bine gandite si bine planificate. Am mai discutat pe forum cum trebuie sa fie organizata si cum trebuie sa arate un sistem de transport intr-o metropola. In momentul in care cu transportul in comun un bucurestean va ajunge mai repede la servici nu o sa mai foloseasca masina.
Acier a scris:
anndrey a scris:
Farurile si stopurile sunt de proasta calitate si sunt chiar prost vizibile din cauza pozitionarii (ascunse).
Care va sa zica nu au certificare ISO/TS 16949. Groaznic! Mai mult decat atat, cineva le-a ascuns. Unde?, pentru ca totusi exista. Sau Otokar a inventat becurile invizibile?
[/quote]Iarasi ai foarte mult cinism in raspuns. Nu avem de unde sa stii nici tu, nici anndrey cat de bune sau cat de rele sunt farurile, stopurile, ciocanele de spart geamul. Cu totii am vazut doar niste poze. Autobuzul trebuie sa corespunda standardelor si legislatiei in vigoare pentru a primi omologarea. Dupa parerea mea pozitia farurilor si stopurilor este chiar foarte buna, iar montarea stopurilor in adancime le protejeaza de praf si mizerie (vezi iarna).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
anndrey



Data înscrierii: 04/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Iun/2022
Mesaje: 94
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 22 Sep 2018 15:38:01    Titlul subiectului: 196493

Montarea in adancime ii ia din vizibilitate. Vezi semnal fata MB ca se vede din toate unghiurile si este mult mai mare si compara-l cu cel de la Otokar. La stopurile din spate aceeasi poveste. Mai compara si oglinda farului MB de pe faza lunga cu farul de Otokar...Nici MB nu a avut faruri bune pe scurta din cauza lupei cu bec incandescent. Se poate vedea ca la noile Citaro s-a renuntat la acea lupa. Singurele care o mai au sunt cele cu faruri LED.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 24 Sep 2018 23:24:10    Titlul subiectului: 196510

https://www.cargo-bus.ro/otokar-kent-c-expus-la-hanovra-in-curand-la-bucuresti/

Otokar Kent C, expus la Hanovra, în curând la București
La IAA Hanovra am întâlnit și firma Otokar, cea care va livra pentru București 400 de autobuze. Am fost surprins să constat forța producătorilor turci de autobuze, dornici să iasă în față la cel mai important eveniment european din domeniu.
Florin Micu, 20 septembrie 2018

Faptul că au expus la Hanovra câteva firme turcești este meritoriu și dovedește creșterea calității autobuzelor turcești, în ansamblu. Altfel, n-ar fi avut motive să cheltuie sume importante ca să iasă pe aceeași scenă cu principalii actori europeni. Iar între acestea Otokar nu s-a zgârcit deloc, având o prezență decentă.

Autobuzul urban Kent C, variantă apropiată de ce vom vedea pe străzile din București, este una dintre vedetele Otokar la Hanovra. Fără a intra în detalii tehnice, la prima vedere pare a fi un produs corect pentru viitorii pasageri.

Dl. Denis Toublanc, directorul de marketing pentru Europa al Otokar, ne-a declarat că este conștient de diferența de imagine dintre Mercedes (care este prezent de peste zece ani în București) și Otokar, dar este încrezător în faptul că atât autoritățile cât și bucureștenii vor fi mulțumiți de alegere.

Oricum, pentru Otokar acest contract este uriaș, fiind menționat și în prima pagină a comunicatului emis la Hanovra. Pe lângă alte 50 de țări de export, între care și Germania, Franța, Italia sau Spania, contractul pentru București, de 400 de autobuze, este cel mai mare din istoria companiei. Ne-au făcut și nouă puțină reclamă, numind București ca fiind “unul dintre cele mai vechi orașe din lume (!) și un oraș turistic”.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Joi 27 Sep 2018 22:44:08    Titlul subiectului: 196525

Dupa ce am studiat mai bine pozele am remarcat mai multe lucruri care imi dau de indoiala:

1. Ce fel de firma prezinta un autobuz cu sigle lipite cu banda adeziva pentru vopsit? Si pus grosolan. (Asta e echivalentul de duct tape fixes all? Shocked )

2. Mai serios insa sunt chedarele si ramele de plastic negru din afara. Nu vad nici unul drept. Parca l-au pus cu degetul la nimereala. Bai nici macar Rocarul cel mai grosolan nu era in halul asta.

3. Cine a proiectat cabina? Nimeni, cred ca au facut-o tot la nimereala. Unde e usa de acces in salon?

Adica, soferul e la capat, si daca vede o sacosa in autobuz ce face? Deschide usa lui si usa 1 coboara ca sa urce. Ok, decat daca ploua, si soferul se face fleasca. Sau daca e friga/cald, aerul conditionat (fie cald rau rece) se pierde pana se intoarce in cabina.

4. Are oglinzi la fiecare usa. Numai ca dupa usa 2, oglinzile alea sunt inutile (Am condus suficiente modele, inclusiv cu oglinda din asta, si d-abia se vede la usa 2, ce sa zic de mai departe, sau in curba remorcii). Pe langa asta, cabina nu are geam mare, ci fasii de sticla multe, cu montanti care blocheaza orice vizibilitate. Deci optiune ca sa fie acolo.

5. Barele de la usi sunt pentru podea inalta. Unde a portiunea verticala si orizontala? Iarasi, doar ca sa fie.

Restul e subiectiv. Interiorul e urat, dar functional, cu scaunele alea de spalat cu furtunul (asta e intentia, cel putin la alte modele, sunt facute sa nu scurga apa sub ele). Exteriorul e cam uratel.

Insa pretul e astronomic pentru ce e. 250000 de euro pentru asa ceva e total aiurea.

Vreau ca sa ramana postul asta, pentru ca eu prezic ca in 7 ani nu ramane nici unul din ele. In 5 ani vor fi poate 30% ramase

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 28 Sep 2018 00:22:20    Titlul subiectului: 196530

De la DAC112 incolo, nici un autobuz nu a mai avut usa de acces in salon. La troleibuze doar Ik415 au avut insa soferilor le-a cam stat in gat usa aia, prea mica era cabina asa ca au prelungit-o pana jumatatea usii 1 (si nu stiu daca se mai foloseste usa ca atare).
Peretele de la cabina Otokarului aduce cu imparteala cu chedere dreptunghiulare de la cabina de DAC; muult mai prietenoasa este partitia de la Citaro/Irisbus.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 28 Sep 2018 00:41:43    Titlul subiectului: 196531

Cabina este exact asa cum a spus castrosua: s-a facut ca sa fie. Daca va uitati o mare parte a oglinzilor sunt absolut inutile pentru ca sunt obturate de peretele cabinei.

Idea de cabina separata in totalitate de pasageri nu este o idee bune nici din punct de vedere al circulatiei. Va dau un exemplu: acum cativa ani un sofer de autobuz a avut un infarct si a ramas cu piciorul pe accelaratie. Norocul a fost ca autobuzul nu avea cabina si un pasager a putut sa opreasca autobuzul, pagube fiind doar la cateva masini parcate la marginea strazii. Ganditiva ce s-ar fi intamplat cu o cabine de acest tip.

Exista mai multe tipuri de cabine sau metode se separare a soferului, de obicei acestea sunt folosite in Europa de Est: cabina completa cu acces separat pt. sofer (folosit in Romania, Rusia, Polonia), cabina completa cu usa catre salon (Ungaria) sau doar un geam protector (gen Iveco Crossway City), care mie mi se pare cel mai ok, soferul este protejat de pasageri dar nici pasagerii nu se simt ca sunt transportate ca niste vite.

Mai jos cabina cu usa de acces separata dintr-un Solaris din Varsovia:
[img]http://farm1.static.flickr.com/842/42606051255_9cabce24a0.jpg[/img]
Sursa: flickr.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
anndrey



Data înscrierii: 04/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Iun/2022
Mesaje: 94
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Oct 2018 17:13:00    Titlul subiectului: 196680

Au sosit doua autobuze Otokar Kent 12 m la Autobaza Titan. Cutiile de viteza sunt ZF cu posibilitatea selectarii treptelor 1,2,3. Oglinzile din cabina soferului sunt obturate de peretele despartitor si anumite zone ale salonului nu se vad...Bordul este de o calitate inferioara...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mar 09 Oct 2018 17:37:25    Titlul subiectului: 196681

Deci este cum am prezis eu, un DAC din secolul 21.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
anndrey



Data înscrierii: 04/Apr/2008
Ultima vizita: 27/Iun/2022
Mesaje: 94
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Oct 2018 17:40:54    Titlul subiectului: 196682

Bordul seamana cu cel de pe DAC UDAN2002 Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3A-93



Data înscrierii: 24/Feb/2018
Ultima vizita: 02/Ian/2024
Mesaje: 71
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Oct 2018 17:09:10    Titlul subiectului: 196692

Cel de 12 m


otokar12.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  60.18 kb
 Vizualizat:  de 10892 ori

otokar12.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Joi 11 Oct 2018 06:27:39    Titlul subiectului: 196693

dm a scris:
Deci este cum am prezis eu, un DAC din secolul 21.

Hey! Ce ti-a facut sarmanu Dac sa-l compari cu turcu? Very Happy

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Joi 11 Oct 2018 16:01:52    Titlul subiectului: 196702

Nimic, chiar erau pe placul meu, insa comparativ cu ce era la piata in momentul in care autobuzele DAC erau produse, DAC era un produs ieftin, fabricat la standarde joase. Era un produs pentru piata care nu doreau calitate si se multumeau cu un pret mic de achizitie.

Acest "turc" este la fel, materiale ieftine, partea tehnica este redusa la minimul necesar pentru un produs al secolului 21. Daca Rocar ar exista astazi cu o gama de autobuze moderne, cam asa ar arata autobuzele. Nu am comparat Otokar cu DAC din '79 ci cu un DAC din 2018.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 11 Oct 2018 22:30:20    Titlul subiectului: 196704

Ramane de vazut cat de fiabile vor fi in conditiile traficului bucurestean.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 31 Oct 2018 18:04:39    Titlul subiectului: 196961

Fotogalerie publicat de Hotnews: https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22788890-fotogalerie-primele-20-autobuze-din-cele-400-care-urmeaz-fie-achizi-ionate-prim-ria-capitalei-ajuns-bucure.htm

Pentru comparatie, uitati-va la acest interior gri si puneti pe langa un interior de Conecto din Cluj sau chiar interiorul Isuzu din Iasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 31 Oct 2018 19:26:15    Titlul subiectului: 196963

Nu vreau să fiu cârcotaș, dar acel volan și bordul cu 2 cm de praf arată clar că aceste autobuze nu sunt noi sau modificate. Volanul acela nu avea cum să fie uzat așa din Turcia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 02 Noi 2018 00:10:49    Titlul subiectului: 197003

Un articol in economica.net, pe aceasta tema, se gaseste aici.

Citat:
Primele 20 de autobuze Otokar din cele 400 cumpărate au sosit la București

Primele 20 de autobuze noi din cele 400 cumpărate au ajuns în București. Sunt dotate cu aer condiționat, sistem de taxare inteligent și GPS. După ce vor fi recepționate și înmatriculate, acestea vor fi introduse pe traseele din Capitală, a anunțat miercuri Primarul General, Gabriela Firea.

Primele 20 de autobuze noi, din cele 400 recent achiziționate conform contractului încheiat de Primăria Municipiului București cu asocierea OtokarOtomotiv ve Savunma Sanayi, au ajuns la București și vor fi recepționate in perioada 31 octombrie – 2 noiembrie la autobaza Titan a STB.

Primarul General, Gabriela Firea: "Primele autobuze noi, ultramoderne, au ajuns in Capitala. Sunt autobuze dotate cu aer conditionat, cu sistem de taxare inteligent, sunt accesibilizate pentru toate categoriile de pasageri si beneficiaza de supraveghere video atat in interior cat si in exterior. Tehnologia GPS instalata permite localizarea in trafic si furnizarea catre calatori a informatiilor legate de timpii de asteptare in statie si de parcurgere a traseului."

Conform graficului, pana la sfarsitului anului vor fi livrate alte 80 de unitati, iar anul viitor restul de 300.

Prin dispozitia Primarului General, s-a infiintat comisia de receptie a autobuzelor, comisie formata din specialisti ai directiilor Trasporturi si Achizitii din cadrul PMB, dar si din specialisti ai STB. Comisia va verifica daca autobuzele respecta toate criteriile tehnice de atribuire, conform caietului de sarcini. Dupa finalizarea procedurii de receptie, se va convoca sedinta de indata a Consiliului General pentru ca primele 20 de autobuze sa fie concesionate, conform Legii 92/2007 modificata prin OUG 89/2018, catre Societatea de Transport Bucuresti, operatorul serviciului de transport public din Capitala.

Ulterior aprobarii in Consiliul General al Municipiului Bucuresti a concesiunii, STB va depune la Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor toate documentele pentru obtinerea numerelor si a taloanelor si va inregistra autobuzele la Directia taxe si impozit. Se estimeaza ca toate procedurile premergatoare se vor finaliza pana la jumatatea lunii noiembrie, cand autobuzele vor fi scoase, progresiv, in trafic.

Reamintim faptul ca in luna iunie a acestui an, Primarul General, Gabriela Firea, a semnat impreuna cu managerul general al Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi, Serdar Gorguc, contractul prin care Primaria Capitalei achizitioneaza 400 deautobuze noi Euro 6, primul mare proiect din Planul de Mobilitate Urbana derulat de catre actuala Administratie.

Conform graficului de livrari, pana la sfarsitul acestui an, vor veni la Bucuresti primele 100 de unitati, urmand ca anul viitor, sa ajunga si restul de 300 de autobuze. Valoarea tranzactiei este 100 milioane euro plus TVA. Autobuzele sunt de trei tipuri in functie de traseele pe care vor circula: 320 de autobuze de 12 metri, 50 autobuze de 10,7 metri si 30 de autobuze de 18 metri.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuzele din Bucuresti Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 2 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community