Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Taxiuri pe banda unica de transport in comun: pro sau contra

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti de acord ca taxiurile sa mearga pe banda unica destinata transportului in comun ?
Da
31%
 31%  [ 5 ]
Nu
68%
 68%  [ 11 ]
Voturi totale : 16

Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Ian 2018 13:34:55    Titlul subiectului: Taxiuri pe banda unica de transport in comun: pro sau contra 193379

In capitala, taxiurile merg pe banda unica destinata transportului in comun. E drept ca nu exista multe culoare unice pentru RATB in Bucuresti.

In orele de varf, asa cum a fost si in aceasta dimineata, la intersectia dintre bulevardele Dacia cu Calea Dorobantilor si strada Mihai Eminescu, banda unica a RATB, de pe bulevardul Dacia, sens spre Piata Romana, era aproape blocata in zona intersectiei cu calea Dorobani (in zona ASE).

Situatia este clasica, se umple bulevardul Dacia intre Piata Romana si intersectia cu calea Dorobanti, se da verde pentru cei care vin de pe strada Mihai Eminescu si merg inspre Romana, iar cand se pune verde pentru cei de pe culoarul unic RATB (transport in comun) masinile nu mai pot intra in intersectie, aceasta fiind deja blocata, dupa cum se vede in poze

De exemplu, azi erau in blocaj trei autobuze de pe linia 133. Nu stiu exact cate ture sunt pe 133, dar cu trei autobuze, blocate, pe o distanta mai mica de 200 de metri, insamna timpi mari de asteptare pe traseu, spre Gara de Nord.

Intrebarea pe care o pun, in deschiderea acestei dezbateri (fructuoase sper eu) ar fi:-Este utila prezenta taxiurilor pe culoarul unic ?
Dupa cum vedeti in poze era o coloana de taxiuri. Nu cumva taxiurile incurca mijlocele de transport in comun, pe culoarul uni destinat acestora ?
Eu sunt de parere ca pe culoarul unic, destinat transportului in comun sa fie numai transportul in comun, fara taxiuri.



Bucuresti, 26 ianuarie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  88.55 kb
 Vizualizat:  de 10376 ori

Bucuresti, 26 ianuarie 001.jpg



Bucuresti, 26 ianuarie 002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.72 kb
 Vizualizat:  de 10376 ori

Bucuresti, 26 ianuarie 002.jpg



Bucuresti, 26 ianuarie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  104.34 kb
 Vizualizat:  de 10376 ori

Bucuresti, 26 ianuarie 004.jpg



Bucuresti, 26 ianuarie 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  106.53 kb
 Vizualizat:  de 10376 ori

Bucuresti, 26 ianuarie 005.jpg



Bucuresti, 26 ianuarie 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  110.35 kb
 Vizualizat:  de 10376 ori

Bucuresti, 26 ianuarie 006.jpg



Bucuresti, 26 ianuarie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.94 kb
 Vizualizat:  de 10376 ori

Bucuresti, 26 ianuarie 007.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Vin 26 Ian 2018 22:52:59    Titlul subiectului: 193383

Incep prin a spune ca de un an jumate de cand lucrez in Anglia am observat ca: in general masinile nu intra intr-o intersectie daca este blocata , am prins cazuri cand am stat si 3 semafoare fara sa ne miscam din cauza ca de cealalta parte a intersectiei era ambuteiaj , daca ar fi mers vreo masina ar fi blocat banda/benzile de pe drumul perpendicular ; majoritatea soferilor se respecta in trafic , nu se dau claxoane , nu se fac depasiri nebune etc. Benzile pentru autobuze pot fi folosite si de taxiuri , motociclete , biciclete sau chiar si de masini conduse de persoane cu dizabilitati. Chiar daca exista zone unde banda de autobuz este cu interval orar (de exemplu 6am-10am sau 14-1Cool, foarte putine masini o folosesc in afara acestui interval
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1238
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 28 Ian 2018 15:55:14    Titlul subiectului: 193390

Ideea este buna, dar doar in situatii precum cea prezentata de "tcm", unde exista civilizatie si respect in trafic.

In Romania, spre exemplu, multi taximetristi sunt deosebit de nesimtiti. Si ti-o trantesc pe aia in fata, ca "Eu imi fac meseria, transport persoane, am prioritate".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 09 Noi 2018 22:33:36    Titlul subiectului: Pro sau contra taxiurilor pe banda unica 197085

Oare aceste taxiuri nu incurca bunul mers al mijloacelor de transport in comun pe banda unica ?


Bucuresti, 8 noiembrie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  104.45 kb
 Vizualizat:  de 8579 ori

Bucuresti, 8 noiembrie 001.jpg



Bucuresti, 8 noiembrie 002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  115.56 kb
 Vizualizat:  de 8579 ori

Bucuresti, 8 noiembrie 002.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Vin 07 Dec 2018 09:24:56, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1949
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Sâm 10 Noi 2018 00:30:38    Titlul subiectului: 197092

Eu unul sunt de acord , intr-un fel fac parte si ele din transportul in coumn. In Anglia de exemplu (cred ca am mai mentionat pe undeva) banda pentru autobuze poate fi folosita de ciclisti , motociclete , taxiuri (doar cele ale consiliului local nu si UBER sau alte companii de genul) si in unele locuri chiar de masini ale persoanelor cu dizabilitati.
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community