Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete/abonamente RATB/STB. Puncte de vanzare
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 26 Noi 2018 21:05:10    Titlul subiectului: 197419

STB pregateste noi amenzi contraventionale.
Stire de pe hotnews.ro

Citat:
Amenda pentru călătorii Societății de Transport București care merg fără bilet sau abonament valabil va crește de la 150 de lei la 500 de lei, potrivit noului regulament al serviciului comunitar de transport public local de călători în regiunea București–Ilfov. Rămâne în continuare posibilitatea de achitare a unei suprataxe de 50 de lei, în condițiile în care călătorul are banii și poate plăti pe loc. În plus, amenda pentru cei care nu validează cardul de călătorie la fiecare urcare în mijlocul de transport, chiar dacă au abonament valabil, este de 150 lei. Regulamentul a fost deja aprobat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București-Ilfov.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Noi 2018 08:58:38    Titlul subiectului: 197446

Chestia cu validarea abonamentului, la fiecare urcare este o prostie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 28 Noi 2018 12:48:14    Titlul subiectului: 197452

Nu, nu este. Pentru ca odata se stie cati calatori sunt in autobuz, cati din calatori au abonament, si in plus daca va fi si sistemul de numarare a calatorilor se va putea face foarte usor diferenta intre numarul total de calatori si numarul care au validat biletul / abonamentul, rezutatul fiind numarul de calatori fara legitimatie de calatorie.

Asa este peste tot in lume, cum ai urcat in autobuz, iti validezi biletul / abonamentul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Dec 2018 23:20:19    Titlul subiectului: 197593

lenta1 in topicul Validatoarele noi, Kapsch a scris:
Validatoarele astea noi sunt mult mai bune decat cele de la UTI, nu dau erori la validare, chestie care este foarte enervanta la UTI cateodata fiind nevoit sa merg la alt validator ca sa pot valida cardul..

In aceste conditii cum este fezabila hotararea celor de la STB ca validarea abonamentelor sa fie OBLIGATORIE la urcarea in vehicul ?

Haideti sa avem un studiu de caz practic. Cand autobuzul este arhiplin, nu sunt decat trei validatoare, din care unul cam da erori. Cum o sa valideze toti care urca titlul de calatorie ?

Ceea ce am prezentat in poze nu este o exceptie. Asa se intampla zi de zi, si numai pe linia 336.

Masura obligativitatii validarii abonamentelor ar fi fezabila numai in conditiile unui grad mediu de ocupare al vehiculului, nu in sitatia din Bucuresti, mai ales cand ai trei validatoare pe autobuz&troleibuz si cinci validatoare pe tramvai.

In acest caz masura mi se pare o prostie la fel de mare ca si cei care se afla la conducerea STB si a Primariei Capitalei.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2018 00:01:46    Titlul subiectului: 197629

Controlorii nu urca in vehiculele arhipline.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2018 00:06:42    Titlul subiectului: 197630

Nu fi asa sigur in ceea ce afirmi.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2018 00:11:43    Titlul subiectului: 197631

Daca s-a intamplat, sigur erau in foame de bani!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2018 10:15:50    Titlul subiectului: 197640

Deci, prin ceea ce afirmi, esti de acord cu faptul ca masura RATB de validare a abonamentelor este o mare tampenie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2018 11:30:31    Titlul subiectului: 197641

Dupa parerea mea, nu validarea abonamentelor este o prostie ci modul de organizare. Da, cat timp gradul de ocupatie a vehiculelor este de 120% si sunt 3 validatoare, acest lucru este o prostie. Trebuie marit intervalul de circulatie sau trebuie puse mai multe validatoare (de ex. 2 la fiecare usa), sau trebuie introdus urcarea in fata (pe ambele usi) si coborarea doar in spate (dar pentru asta trebuie sa exista si un grad de civilizatie a calatorilor), in acest caz validarea s-ar face in fata la sofer. Urcarea la prima usa functioneaza cam peste tot in Europa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2018 12:31:32    Titlul subiectului: 197642

guest a scris:
Deci, prin ceea ce afirmi, esti de acord cu faptul ca masura RATB de validare a abonamentelor este o mare tampenie.

Da!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Dec 2018 11:36:59    Titlul subiectului: 198029

Un articol in B365 privind gratuitatile la transportul in comun, cu incepere din 2019. Acesta se gaseste aici.

Citat:
Elevii din învățământul preuniversitar obligatoriu care frecventează cursurile unei instituții de învățământ din București și însoțitorii pensionarilor vor beneficia de gratuitate la utilizarea mijloacelor de transport.

Proiectul a fost adoptat miercuri de Consiliul General al Municipiului București.

În prezent, elevii beneficiază de abonamente reduse cu 50%. Primarul general, Gabriela Firea, a declarat că de anul viitor va introduce gratuitatea pentru toți cetățenii din București, pentru folosirea mijloacelor de transport ale STB.

"Doresc să introducem acest proiect de anul viitor pentru a dimenisona corect parcul auto a STB prin achiziționarea de noi autobuze, tramvaie și troleibuze", a explicat primarul general.

Gratuitățile acordate elevilor au un impact bugetar de circa 24 milioane lei, a declarat Lucian Iliescu, consilier general PMP. Acesta a cerut aprobarea unui amendament astfel încât gratuitatea să se acorde în baza unei adeverințe de la unitatea de învățământ, care să ateste prezența la cursuri, însă acesta a fost respins.

„Se acordă gratuitate la transportul public local de călători pentru toți elevii din învățământul preuniversitar obligatoriu acreditat/autorizat care frecventează cursurile unei instituții de învățământ din municipiul București, pe mijloacele de transport public de călători ale operatorilor de transport ce prestează servicii de transport pe raza teritorială a municipiului București", prevede proiectul adoptat miercuri la propunerea primarului Gabriela Firea.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Dec 2018 11:42:52    Titlul subiectului: 198032

I-am intrebat pe controlori cand va intra in vigoare obligativitatea validarii abonamentului, la fiecare urcare in vehicul. Mi-au spus ca, cel mai probabil, dupa 1 ianuarie. Controlorii erau foarte nemultumiti de aceasta masura, imi spuneau ca vor iesi adevarate scandaluri. Se pare ca dupa 1 ianuarie vor fi facute controale impreuna cu politia si jandarmii.
Acum, intreb eu, RATB-ul a popularizat indeajuns aceasta masura ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Sâm 29 Dec 2018 12:24:50    Titlul subiectului: 198038

Nu prea. Pe troleibuz, o colegă mi-a zis că niște controlori au atenționat-o că trebuie să valideze abonamentul de fiecare dată, iar ea n-a știut, norocul ei a fost că nu i-au dat amendă. Deci măsura e deja aplicată.
E și bună, și rea măsura. Partea bună e că putem avea niște statistici oficiale cu nr. de călători. Partea proastă: dacă se defectează validatoarele sau când e aglomerație, va ieși haos total.
O soluție ar fi ca niște angajați STB să stea la validatoare și să controleze câți călători intră în vehicul, astfel încât toată lumea să poată valida.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Dec 2018 12:27:27    Titlul subiectului: 198040

Ce facem cu liniile supraglomerate, unde nu avem decat trei validatoare ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Sâm 29 Dec 2018 12:52:35    Titlul subiectului: 198048

Dacă am fi în străinătate, le-am spune " nu mai e loc, vă rugăm nu urcați!"
Dar, fiind în România, o variantă ar fi îmbunătățirea frecvenței și soluția vestică. Atâta să nu îl ia românul la bătaie pe angajat! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Lun 22 Apr 2019 08:14:50    Titlul subiectului: 200378

Iar vin la voi cu un zvon, pe care vă rog să mă ajutați să văd dacă e adevărat sau nu. De la 1 iunie, STB ar introduce un tarif de 2,5 lei o călătorie urbană sau regională, cu valabilitate o oră de la validarea cardului. Aveți mai multe detalii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Mai 2019 09:40:24    Titlul subiectului: 200757

Duminica dimineata am observat un lucru interesant, in timp ce asteptam autobuzul. Cand chisocul de bilete este inchis nu ramane nici o informatie utila calatorii.
Foile cu informatii se afla pe ferestrele chioscului de bilete (titluri de calatorie), care nu sunt vizibile cand acestea sunt inchise.
In alte orase ale tarii sau din Europa, chiar cand chisocul de bilete este inchis, informatiile sunt vizibile.
In Bucuresti nu se intampla asa ceva.
Pentru bucuresteni nu ar fi o problema asa mare, dar cum se descurca cei din afara capitalei ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 23 Mai 2019 07:50:30    Titlul subiectului: 200881

Ce facem cand nu merg validatoarele ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Joi 23 Mai 2019 08:10:18    Titlul subiectului: 200885

Pe ce linie era?
Te duci la șofer/vatman și îl rogi să deblocheze, că poate a uitat. Și eu am pățit pe 605 la fel odată.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mie 14 Aug 2019 22:05:09    Titlul subiectului: 202172

Un exemplu de reper urban contemporan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 05 Feb 2020 13:29:19    Titlul subiectului: 205458

Directorul general al STB a cerut dublarea pretului unei calatorii. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Tariful de călătorie cu autobuzul și tramvaiul s-ar putea DUBLA. STB cere PMB să MAJOREZE prețul

Societatea de Transport București (STB) intenționează să dubleze tariful de călătorie cu autobuzul, troleul și tramvaiul în Capitală. În acest sens, societatea a solicitat creșterea tarifului de călătorie la 2,5 lei, în condițiile în care actualul tarif nu a mai fost modificat de 11 ani.

Directorul general al STB, Andrei Creci, a declarat că veniturile lunare ale societății din majorarea titlului de călătorie ar putea crește cu 6-7 milioane de lei.

Andrei Creci a mai vorbit în interviu despre planul de investiții pentru 2020, care vizează, printre altele, achiziționarea a 40 de tramvaie de 18 metri, în contextul unui deficit acut de astfel de mijloace de transport la nivelul Capitalei, despre producția de tramvaie la Uzinele URAC, dar și despre transformarea unor autobuze vechi de 15 ani, în autobuze Euro 6, pe gaz natural comprimat, care vor avea un "consum mult mai mic și noxe mult mai puține".

Andrei Creci a mai anunțat că titlurile de călătorie pot fi plătite din februarie cu cardul pe telefonul mobil prin noua aplicație Bpay.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2020 12:41:14    Titlul subiectului: 205521

Fiind deja in campanie electorala, tanti Firea zice ca nu se va scumpi tariful calatoriei cu STB. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Firea dă asigurări că nu va fi majorat tariful la transportul public din Capitală

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, joi, că prețul biletelor pentru transportul public în comun nu va fi majorat, precizând că nu a discutat niciodată cu directorul STB despre această posibilitate.

Declarația edilului vine în contextul în care, miercuri, directorul general al Societății de Transport București (STB), Andrei Creci, a afirmat că ar dori dublarea tarifului pentru călătoriile din Capitală.

„Nu se pune problema să majorăm tariful pentru transportul public de călători. Nu am discutat niciodată să luăm această măsură de dublare sau de triplare a costului biletului pentru a se circula cu autobuzul, cu tramvaiul sau cu troleibuzul ori abonamentul", a explicat Firea, la Comandamentul de iarnă.

Conform șefului STB, majorarea ar fi necesară, după ce au fost făcute mai multe calcule contabile.

„Este o propunere pe care noi am făcut-o de mai mult timp, având în vedere investițiile pe care STB le-a făcut în ultima perioadă. Este o propunere de dublare a tatifului, la 2,5 lei, facută în urma unor studii de piață", a explicat, pentru MEDIAFAX, în cursul zilei de miercuri, Andrei Creci.

Decizia majorării tarifelor aparține, însă, Primăriei Capitalei.

În prezent, un bilet de transport în București costa 1,3 lei, tarif care nu a mai fost modificat de 11 ani.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Feb 2023 16:14:22    Titlul subiectului: 215752

Pe site-ul STB puteti vedea tarifele de calatorie.

Citat:
Călătorii metropolitane (TVA inclus)

O călătorie – 90 minute costa 3 lei

2 călătorii – 90 minute costa 6 lei

10 călătorii – 90 minute costa 25 lei


Călătorii metropolitane integrate cu metroul (TVA inclus)

O călătorie – 120 minute costa 5 lei

2 călătorii – 120 minute costa 10 lei

10 călătorii – 120 minute costa 45 lei

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Feb 2023 16:19:18    Titlul subiectului: 215753

Pe site-ul STB puteti vedea si preturile abonamentelor.


Citat:
Abonamente metropolitane (Suprafață)(TVA inclus)

Abonament – 24 ore costa 8 lei

Abonament – 72 ore costa 20 lei

Abonament – 7 zile costa 30 lei

Abonament – 1 lună costa 80 lei

Abonament redus 50% (studenți/donatori) – 1 lună costa 40 lei

Abonament – 6 luni costa 400 lei

Abonament redus 50% (studenți) – 6 luni costa 200 lei

Abonament – 12 luni costa 700 lei

Abonament redus 50% (studenți) – 12 luni costa 350 lei

Abonamente metropolitane integrate (Suprafață + Metrou)(TVA inclus)

Abonament – 24 ore costa 14 lei

Abonament – 72 ore costa 35 lei

Abonament – 7 zile costa 50 lei

Abonament – 1 lună costa 140 lei

Abonament – 6 luni costa 700 lei

Abonament – 12 luni costa 1200 lei


Abonamente metropolitane integrate (Suprafață + Tren „Gara de Nord – Aeroport Otopeni”)(TVA inclus)

Abonament – 1 lună costa 140 lei

Abonament – 6 luni costa 800 lei

Abonament – 12 luni costa 1400 lei


Abonamente metropolitane integrate (Suprafață + Metrou + Tren „Gara de Nord – Aeroport Otopeni”) (TVA inclus)

Card călătorie turist – 24 ore costa 20 lei

Card călătorie turist – 72 ore costa 40 lei

Abonament – 1 lună costa 210 lei

Abonament – 6 luni costa 1100 lei

Abonament – 12 luni costa 2000 lei

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Feb 2023 16:25:37    Titlul subiectului: 215754

Eu personal, folosesc abonamentul pe un an de zile, trasnport de suprafata+metrou. La o prima vedere pretul pare mare, 1200 RON, dar am facut un calcul si am ajuns la concluzia ca, in aproximativ 6 luni mi-am recuperat investitia.

Asadar, intr-o zi normala, ca sa merg la munca, folosesc de doua ori metroul si o data un mijloc de traport in comun de suprafata. Asta inseamna, cel putin 9 RON pe zi, intr-o luna cu 20 de zile lucratoare 180 RON. Cum mai merg si prin weekend, cu metroul sau transportul in comun, intr-o luna ar veni cam 200 RON costul deplasarii cu transportul in comun. Asta inseamna ca in 6 luni mi-am scos banii pe investitie si mai am inca 6 luni valabil abonamentul.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Următoare
Pagina 10 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community