Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transport in Baile Felix si Baile "1 Mai"

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BIHOR
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9873
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2019 11:17:19    Titlul subiectului: Transport in Baile Felix si Baile "1 Mai" 199741

Cu ocazia unei scurte vizite in Baile Felix si Baile „9 Mai” am vazut ca exista linii de transport care fac legatura intre Oradea si aceste statiuni.

Astfel, intre Oradea si Baile Felix, este linia 511, deservita de midibuze Isuzu, de 27 de locuri.

Pozele, din Baile Felix, le-am facut la statia Strandul Apollo.



2Oradea, 23-24 martie 141.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.07 kb
 Vizualizat:  de 5826 ori

2Oradea, 23-24 martie 141.jpg



2Oradea, 23-24 martie 142.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  129.65 kb
 Vizualizat:  de 5826 ori

2Oradea, 23-24 martie 142.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Vin 29 Mar 2019 13:54:02, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9873
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2019 11:21:56    Titlul subiectului: 199742

De asemenea, intre Oradea si Baile „1 Mai” llegatura este asigurata de linia 512, deservita, de asemenea, de midibuze Isuzu.

Amicul meu de la Oradea imi spunea ca, pe vremuri, existau autobuze articulate care faceau legatura intre Oradea si statiuni.



2Oradea, 23-24 martie 147.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  88.42 kb
 Vizualizat:  de 5823 ori

2Oradea, 23-24 martie 147.jpg



2Oradea, 23-24 martie 148.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  117.72 kb
 Vizualizat:  de 5823 ori

2Oradea, 23-24 martie 148.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Vin 29 Mar 2019 13:53:41, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2019 13:24:14    Titlul subiectului: 199749

În Băile Felix mai ajunge și linia 513 (spre Cordău), iar în Băile 1 Mai ajunge și linia 514 (spre Beftia). Nu există nicio stațiune numită Băile "9 Mai".
Până acum câțiva ani, transportul în comun spre aceste stațiuni era asigurat de o companie privată cu autobuze BMC Probus de culoare galbenă. Traseele lor au fost păstrate de OTL când au intrat în posesia rutelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 1957
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2019 16:12:20    Titlul subiectului: 199755

OTL a mai operat pe aceste trasee pana undeva la sfarsitul anilor 1990-inceputul anilor 2000. Linia spre Baile Felix avea indicativul 14 , iar cea spre 1 Mai/Rontau numarul 15. Nu mai stiu daca OTL opera curse spre Betfia , Cordau sau Cihei in acea perioada , dar stiu ca aveau linia 20 care mergea la Santandrei de la actuala Autogara Decebal. De asemenea tot de la actuala autogara Decebal plecau curse tot ale OTL spre Livada , Nojorid/Les? , Tarian/Girisu de Cris , probabil chair si spre Cheresig. De asemenea este posibil sa fi fost curese si spre Oshorhei , Biharia si alte comune/sate limitrofe. Autobuzele care circulau pe aceste linii , din cate imi amintesc , erau Ikarus 260 si 280. Nu stiu motivul pentru care OTL a renuntat la acele trasee , care ulterior au fost preluate de Tesan Prest. Dupa renuntarea la acele trasee a fost schimbat indicativul unor trasee urbane pentru a umple golul ramas , 21 a devenit 14 , ? a devenit 15 si cred ca au mai fost inca vreo doua linii urbane care si-au schimbat numarul.
In prezent OTL are urmatoarele linii metropolitane:
511 Autogara Nufarul-Baile Felix;
512 Autogara Nufarul-Baile 1 Mai/Rontau;
513 Autogara Nufarul-Cordau;
514 Autogara Nufarul-Betfia;
531 Autogara Nufarul-Cihei;
612 Bulevardul Dacia/Decebal-Santaul Mare.
Pe aceste linii , cu exceptia lui 612 pe care nu am vazut-o niciodata circula fie autobuze Mercedes Conecto interurbane fie Isuzu Novocity si ocazional am mai vazut cate un Mercedes Conecto urban.
_____
Linia internationala Oradea/Autogara Nufarul-Biharkeresztes , operata cu o duba Iveco Daily si un Ford Transit daca nu ma insel.

Nu stiu care a fost criteriul de acordare a indicativelor pentru actualele rute metroploitane , de ce sunt de forma 5/6XX , de ce nu sunt acordate numere consecutive , de ce nu au fost numerotate in continuarea traseelor urbane de la acea vreme sau de ce nu au revenit la vechile indicative.
In articolele de presa pe care le-am postat in topicul dedicat , se mentiona dorinta locuitorilor comunei Santandrei/OTL pentru a fi reziliat contractul cu Tesan si ca operatorul local sa intre pe aceste trasee , desi nu s-a fructificat ideea. De asemenea au fost intentii/zvonuri din partea OTL ca vor face curse spre alte localitati din zona metropolitana , Osorhei , Biharia , Nojorid , etc., desi nici acestea nu s-au realizat pana in prezent.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
pelle_elena



Data înscrierii: 18/Iul/2018
Ultima vizita: 08/Apr/2024
Mesaje: 451

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2019 10:55:23    Titlul subiectului: Decalaje fata de graficele de circulatie 199832

Oradea Transport Local informează călătorii, utilizatori ai liniilor 511, 512, 513 și 514, că, pe durata executării lucrărilor edilitare între Oradea și Hidișel, este posibil să fie situații în care nu se vor putea respecta graficele de circulație.
Vă mulțumim pentru înțelegere.

Link: http://www.otlra.ro/stiri/1107

_________________
https://youtube.com/@flyalltimes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BIHOR Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community