Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun

Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Mersul trenurilor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trenuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 20/Iun/2019
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 08 Apr 2019 11:36:59    Titlul subiectului: 200086

De ce sa ma multumesc cu ce avem din moment ce platesc taxe si impozite ?
Daca tie iti place sa mergi cu trenuri arhipline este problema ta nu a mea.
Eu am impresia ca CFR-ul parca face jocul companiilor private de transport, cu ce orar pune.

UKVZ-KTM-5

Data înscrierii: 16/Dec/2018
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Lun 08 Apr 2019 13:27:02    Titlul subiectului: 200091

CFR ar trebui să fie liberalizat complet începând cu iulie 2019, luând în considerare proiectele lor de anul trecut. Nici mie nu-mi place să merg cu trenuri arhipline, dar asta e situația, nu rezolv nimic dacă mă tot plâng de acest inconvenient și nu mă bagă nimeni în seamă, trebuie mai mulți oameni să putem schimba ceva. Și da, CFR-ul face jocul privaților, n-o să înțeleg vreodată de ce.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest

MesajTrimis: Lun 08 Apr 2019 13:46:09    Titlul subiectului: 200094

Inseamna ca esti student si ai gratuitate. Prostii muncesc, platesc taxe si impozite, studentii merg pe gratis. Cat timp platesct TAXE si IMPOZITE am DREPTUL sa ma plang unde vreau si de cate ori vreau ! Ai vreo problema cu asta ?
UKVZ-KTM-5

MesajTrimis: Lun 08 Apr 2019 15:24:03    Titlul subiectului: 200096

Nu am nicio problemă, e dreptul fiecărui om de a face ceea ce dorește, doar că dacă te plângi singur e puțin probabil să rezolvi ceva. Poate putem organiza o petiție, să fim mai mulți. Nu ești singurul nemulțumit de calitatea CFR-ului, vreau și eu condiții mai bune, și pe mine chiar mă enervează, într-un fel, gratuitatea asta, pentru că din acest motiv se nasc prejudecăți, invidii și nu dă bine chiar deloc pentru noi. În plus, plata biletului poate ajuta la formarea unui simț al responsabilității pe viitor.
Sus
guest

MesajTrimis: Mie 10 Apr 2019 10:49:12    Titlul subiectului: 200127

Hai sa revenim la topic. Am constatat ca pe ruta de valea Prahovei, este bataie de joc. Nu sunt trenuri si cele care sunt, circula arhipline.

Care este solutia, in conditiile in care este criza de vagoane ?
Pai foarte simplu, sa redistribuie vagoanele. Sa le ia din alte parti, iar de unde le-a luat, sa desfinteze cursele.

Pentru rutele modernizate Bucuresti-Predeal si Bucuresti-Constanta, trebuie acordata prioritate zero. De ce ? Simplu, rutele respective pot „produce” bani ”

Asta este si rolul CFR-ului. Nu sa fie o societate caritabila unde studentii sa se plimbe gratuit.

Sunt de acord cu gratuitatea pentru pensionari, veterani de razboi, detinuti politici si chiar pentru elevi. Nu pentru studenti. Astia sa stea sa invete. Poate pentru cei cu note deosebite, da, pentru ei as fi de acord cu gratuitati.

De ce este necesar un numar mai mare de trenuri, in Valea Prahovei, cel putin in week-end ? Simplu, trenul poate sa fie o alternativa la traficul aglomerat de pe DN1. In loc sa faci 4-5 ore cu masina din Bucuresti in Predeal (sau chiar 6 ore !!!!) pot face intre 2 sau 3 ore, cu trenul, in functie de rang. Pentru asta trebuie sa fie multe trenuri. In felul asta ar creste numarul de calatori care ajung la munte. Acestia ar contribui, la bugetele locale. Studentii, vin cu mancarea in traista, nu aduc absolut nici o contribuite, nici la economia locala, nici pentru CFR.
Tocmai de aceea, daca ne referim la mersul trenurilor, acesta trebuie reorganizat si pusa prioritate pe rutele modernizate, unde trenul circula cu viteze de 140 sau 160 km/ora. O ruta modernizata, trebuie pusa in valoare, trebuie sa „produca” bani. Asta este esenta economiei capitaliste, la care si noi am aderat.

guest

MesajTrimis: Lun 22 Apr 2019 14:51:57    Titlul subiectului: 200381

Uite ca se poate.
Sambata, la Azuga, IR1746, venit de la Baia Mare, avea...........12 vagoane in comunere.
Sa ma frec la ochi nu alta. Pana la urma s-a elucitat misterul.
Fiind „Saptamana Altfel”, unele vagoane erau destinate numai copiilor si elevilor, care aveau deplasari cu scoala, in cadrul „Saptamanii Altfel”.

Traversare Baiului, 20 aprilie 132.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  138.73 kb
 Vizualizat:  de 607 ori

Traversare Baiului, 20 aprilie 132.jpg

Traversare Baiului, 20 aprilie 132 (zoom).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  141 kb
 Vizualizat:  de 607 ori

Traversare Baiului, 20 aprilie 132 (zoom).jpg

UKVZ-KTM-5

MesajTrimis: Lun 22 Apr 2019 19:57:48    Titlul subiectului: 200382

O fi fost și o Săptămână Altfel, dar săptămâna aceasta sunt foarte multe olimpiade naționale, în cazul de față, româna la Bușteni. Sâmbătă, mulți copii erau duși la olimpiadă cu trenul, nevrând să fie aglomerat duminică/luni, caz pe care l-a experimentat o cunoștință de-a mea. Și eu am fost azi cu 1641, cred că în cele două vagoane de cușetă nu mai erau foarte multe persoane în afara loturilor județene ce mergeau la Zalău pentru olimpiada de educație tehnologică.
Sus
guest

MesajTrimis: Lun 22 Apr 2019 22:13:07    Titlul subiectului: 200387

In concluzie, se poate. Cel putin in week-end pot sa fie vagoane mai multe, la trenurile care trec prin Valea Prahovei. De ce nu ar fi asa week-end de week-end ?
guest

MesajTrimis: Mie 24 Apr 2019 12:58:55    Titlul subiectului: 200410

Aici, puteti consulta lista cu trenurile suplimentare care vor circula in perioada Pastelui si a minivacantei de 1 Mai.
UKVZ-KTM-5

MesajTrimis: Dum 28 Apr 2019 13:14:06    Titlul subiectului: 200516

Ieri am utilizat trenul 1746 de la Jibou la Gâlgău(din motive necunoscute mie, numele gării este acceptat online doar cu "î"). Când am ajuns la gară din Gâlgău, pe tabelă, 4422 și 4423 erau trecute cu mențiunea "anulat". În paralel, în gara din Jibou, trenurile figurează circulând (cu excepția weekend-urilor și a sărbătorilor legale). Concluzia: de ce gara din Jibou (nod feroviar în același timp) nu poate actualiza mersul trenurilor, în timp ce o mică gară de provincie poate?
Sus
guest

MesajTrimis: Lun 20 Mai 2019 08:36:07    Titlul subiectului: 200835

Desi nu este inca sezonul, trenurile care merg spre Constanta sau vin de la mare in capitala sunt neincapatoare pe timp de week-end.
Sambata dimineata, trenul IR1581, era compus numai din patru vagoane (din care unul de clasa 1).
S-a circulat "claie peste gramada".

Duminica seara, trenul IR1684 care se intoarce de la Constanta in capitala avea trei vagoane suplimentare, in total 7 vagoane. Acestea au fost neincapatoare pentru numarulo mare de calatori.

Erau foarte multi in picioare, inclusiv in vagoanele de clasa 1.

Ma intreb cum va fi in sezon.

Vama Veche, 18-19 mai 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  110.2 kb
 Vizualizat:  de 338 ori

Vama Veche, 18-19 mai  004.jpg

Vama Veche (TM), 18-19 mai 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.2 kb
 Vizualizat:  de 338 ori

Vama Veche (TM), 18-19 mai  001.jpg

guest

MesajTrimis: Vin 31 Mai 2019 20:58:19    Titlul subiectului: 200990

Cu ocazia vizitei Papei la Sumuleu-Ciuc, in acest week-end vor fi introduse trenuri suplimentare, pentru pelerini, spre Miercurea Ciuc: https://realitateadeharghita.net/mai-multe-trenuri-spre-miercurea-ciuc-de-ziua-vizitei-papei-francisc/

Citat:
Mai multe trenuri spre Miercurea Ciuc, de ziua vizitei Papei Francisc

CFR Călători informează că, în perioada desfășurării călătoriei apostolice a Papei Francisc în România, are în circulație capacitatea maximă de transport, tehnic disponibilă, pentru asigurarea mobilității cetățenilor, astfel:

Se va asigura circulația trenurilor special comandate, urmare solicitărilor venite de la Arhiepiscopii, Episcopii și a Operatorului Național de Transport Feroviar din Ungaria – MAV, pentru transportul grupurilor mari de pelerini pe următoarele rute: Timișoara – Brașov – Miercurea Ciuc; Oradea – Cluj Napoca – Miercurea Ciuc; Dej Călători – Cluj Napoca – Blaj și retur; Cluj Napoca – Blaj și retur.
Se va suplimenta cu vagoane capacitatea de transport a trenurilor aflate în circulație spre /dinspre București – 31 mai, Iași și Miercurea Ciuc – 1 iunie și Blaj – 2 iunie.
Se vor introduce în circulație trenuri suplimentare de rang Regio pe următoarele rute: Brașov – Miercurea Ciuc și retur; Târgu Mureș – Gheorghieni – Miercurea Ciuc și retur; Ghimeș – Miercurea Ciuc și retur; Adjud – Roman – Pașcani – Iași și retur; Vaslui – Iași și retur; Brașov – Blaj și retur; Sibiu – Blaj și retur; Teiuș – Blaj și retur, ce vor deservi localitățile Miercurea Ciuc și Iași în data de 1 iunie și Blaj în data de 2 iunie. În zilele evenimentelor, pentru asigurarea unui transport în condiții optime, toate aceste trenuri suplimentare vor avea regim de rezervare obligatorie a locurilor, iar legitimațiile de călătorie vor putea fi cumpărate și online.
CFR Călători a menținut permanent legătura cu Arhiepiscopiile, Episcopiile zonale și autoritățile locale în vederea organizării traficului.

Pentru gestionarea fluxurilor de pelerini, vânzarea biletelor la trenurile suplimentare se va face începând de astăzi- 15 mai, eșalonat, prioritate având grupurile organizate de către Arhiepiscopii și Episcopii sau autorități locale.

guest

MesajTrimis: Mie 12 Iun 2019 09:50:22    Titlul subiectului: 201145

Au revenit trenurile directe spre Grecia (Salonic). Articolul se gaseste aici.

Citat:
Din iunie până în octombrie avem tren direct pentru GRECIA / Thessaloniki

Din iunie până în octombrie 2019 CFR Călători revine cu tren direct către GRECIA (Thessaloniki)!

Cei care au ca destinație de vacanță Thessaloniki și călătoresc pe ruta București Nord – Thessaloniki, trebuie să știe că:

plătesc 44 Euro, pentru o călătorie simplă la vagon clasa a 2-a
plătesc 55 Euro, pentru o călătorie simplă la vagon cușetă cu 6 paturi în cabină
plătesc 61 Euro, pentru o călătorie simplă la vagon cușetă cu 4 paturi în cabină
oferta este valabilă în perioada 07.06.2018 – 06.10.2018
trenul va circula o zi pe săptămână, cu plecare din București Nord în zilele de vineri, cu plecare din Thessaloniki în zilele de duminică
Prețurile pot varia ușor în funcție de cursul valutar.

Pentru mai multe detalii vă așteptăm la casele de bilete din stațiile și agențiile de voiaj CFR Călători care emit în trafic internațional.

Vă dorim călătorie plăcută!

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trenuri Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum