Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Taxarea in transportul public din municipiul Iasi
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 13 Apr 2006 15:01:06    Titlul subiectului: Taxarea in transportul public din municipiul Iasi 20602

Bilete din Iasi.
"Designer"-ul biletelor avea o parere foarte "copilaroasa" despre pozitia captatorilor, astfel ca troleibuzele par mai degraba dotate cu un fel de antena de camera pe acoperis... Laughing



BILETE-0004.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  18.34 kb
 Vizualizat:  de 40345 ori

BILETE-0004.JPG



BILETE-0003.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.88 kb
 Vizualizat:  de 40345 ori

BILETE-0003.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 13 Apr 2006 15:01:43    Titlul subiectului: 20603

Si inca unul.


BILETE-0002.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  15.01 kb
 Vizualizat:  de 40351 ori

BILETE-0002.JPG



BILETE-0001.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.63 kb
 Vizualizat:  de 40351 ori

BILETE-0001.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 14 Apr 2006 23:21:40    Titlul subiectului: 8888888 20731

Sa ne aducem aminte de vremurile RATC-ului, iata si un bilet compostat in Ikarusul 220, pe traseul 21, cred ca prin 1998 sau 99, nu mai retin anul, dar mijlocul de transport da Wink . E un bilet cu valoare sentimentala Very Happy
Fata/verso



DSC05534.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.53 kb
 Vizualizat:  de 40345 ori

DSC05534.JPG



dsc05535_603.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  31.98 kb
 Vizualizat:  de 39695 ori

dsc05535_603.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Dum 23 Apr 2006 22:25:28    Titlul subiectului: 21203

Acel numar de telefon (1)72845 de pe biletul de mai sus este foarte vechi la garajul de autobuze. Imi amintesc ca de prin anii '80 tot era scris pe autobuzele de acolo. Cred ca in prezent nu mai e bun. Oricum ar avea 4 in fata in loc de 1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Dum 27 Aug 2006 19:19:04    Titlul subiectului: 11111111 31934

Romania Libera,
Culmea amenzii la Iasi Luni 21 August 2006
Conducerea Regiei Autonome de Transport Public (RATP) Iasi a gasit o solutie ingenioasa impotriva blatistilor din tramvaie sau autobuze. Convinsi ca cei prinsi fara bilet nu-si platesc amenzile obisnuite, sefii RATP au propus ca acestia sa munceasca fiecare cate 10 ore in contul RATP. Astfel, cei care "uita" sa achite contravaloarea unei calatorii vor ajunge sa munceasca pe santierele regiei ori sa spele podelele tramvaielor. "Nu stim ce alte solutii sa gasim pentru a-i determina pe unii dintre calatori sa nu mai circule fara bilet. De multe ori, Directia Finantelor Publice nu-si poate recupera banii de la cei amendati. Vom solicita conducerii Primariei sa fie de acord cu solutia noastra", a precizat Adrian Mihai, purtatorul de cuvant al RATP Iasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Dum 27 Aug 2006 19:54:17    Titlul subiectului: 31935

Poate pentru contravenienti insolvabili, ar fi o solutie, dar cred ca o asemenea masura nu poate fi pusa in aplicare decat in urma unei hotarari a unei instante judecatoresti.
Reversul medaliei este ca pentru cazurile cand controlorii comit abuzurile s'ar putea ajunge ca persoana acuzata pe nedrept sa pretinda despagubiri substantiale pentru ca a fost obligata sa presteze munci dezonorante, iar in cazul acesta ma indoiesc ca RATP va veni sa-i spele podeaua acasa, in schimb va fi mai solvabila in cazul in care se pune sechestru pe un tramvai de exemplu ca sa plateasca despagubirile.
Pana atunci, avand in vedere ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, o iau ca pe bancul zilei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 06 Sep 2006 14:48:23    Titlul subiectului: 0000000 32809

Biletele UNISTIL nu sunt la fel cu cele ale RATP.


DSC09105.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.78 kb
 Vizualizat:  de 41232 ori

DSC09105.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 28 Sep 2006 15:14:05    Titlul subiectului: 34515

Astazi se va supune discutiei, in Consiliul Local Iasi, scumpirea biletelor RATP Iasi, de la 1 RON/calatoria la 1.2 RON/calatoria.
Si asa este un haos total la orele de varf, cand soferii si vatmanii stau cateva minute bune in statie pentru a vinde biletele. Sa vedem de acum inainte, daca se va aproba scumpirea, ce bataie de cap va fi pe bietii vatmani si soferi, fiind nevoiti sa umble cu bani marunti. Nici nu veau sa ma gandesc. Gasesc ca o solutie ar fi ca biletele sa se vanda numai la tonetele din statii, iar conducatorii vehiculelor sa fie atenti la trafic si la calatori. Se pot inaspri controalele pentru prevenirea calatorilor fraudulosi. (sursa: Radio Hit Iasi, 28.09.2006 ora 16.00)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 28 Sep 2006 16:48:36    Titlul subiectului: 34519

Sau se poate face ca prețul biletului vândut de vatman să fie mai mare decât cel luat de la chioșc(cum este la Craiova).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 28 Sep 2006 19:38:37    Titlul subiectului: 34530

Nu sunt de acord cu vanzarea biletelor de calatorie de catre conducatorii vehiculelor de transport. Acestia responsabilitati mult mai mari decat numaratul banilor si impartitul biletelor. Trebuie intrerupt acest proces de vanzare a biletelor in tramvaie si autobuze, plus, cum am mai zis-o, timpul de stationare al vehiculului este prea mare la ora actuala, in special la orele de varf. Inca un aspect: toti se inghesuie sa-si cumpere bilete de la vatman si sofer, partea din fata a vehiculului fiind supraaglomerata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 03 Oct 2006 20:41:01    Titlul subiectului: 34812

De la 1 octombrie tarifele se modifica. Astfel:
- Biletul cu o calatorie va costa 1,2 lei, fata de 1 leu in prezent.
- Biletul cu 2 calatorii va costa 2 lei, fata de 1,8 lei in prezent.
- Setul de 10 bilete va costa 9 lei, fata de 7,5 lei in prezent.
Preturile abonamentelor raman neschimbate.
Biletele vor fi unice pentru toate tipurile de vehicule ale regiei (tramvaie, autobuze si microbuze). Abonamentele vor fi valabile si in microbuzele Iveco ale RATP.

SC Unistil SRL a anuntat ca va ajusta pretul calatoriei dupa cel practicat de catre RATP.
--------------------------------------------------------------
Intrucat pe un anume site a fost pusa o intrebare legata de punctele de comercializare a biletelor si abonamentelor RATP Iasi, pentru o mai buna cunoastere a locatiilor in care acestea sunt amplasate, dau urmatoarele link-uri:
- Tonete si dispecerate RATP Iasi care comercializeaza bilete si abonamente
- Puncte de difuzare a presei care comercializeaza bilete RATP Iasi
Pe data de 29 noiembrie a fost redeschisa toneta RATP de langa BRD Pd. Ros.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Dec 2006 15:20:16    Titlul subiectului: 40472

De ce sunt asa scumpe abonamentele pentru o luna? 93 RON mi se pare un pret exagerat.
Cel mai convenabil in Iasi mi s-a parut abonamentul pe o zi care era 3,5 RON in timp ce un bilet era 1,2 RON. Asta cand am fost eu ultima oara in Iasi, adica pe 20 octombrie. Din ce am observat iesenii foloseau foarte mult suita de 10 bilete care costa 9 RON.
Am luat doua zile la rand abonamente cand am fost in Iasi si m-am plimbat in voie cu toate mijloacele de transport in comun. Dar am avut 5 controale in doua zile, cele mai multe dintre ele pe tramvai, la prima statie de la Targu Cucu (Teatrul National cred), ba chiar un control la ora 9 jumate seara pe tramvaiul 1, exact in aceeasi zona. Laughing

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Sâm 09 Dec 2006 20:31:08    Titlul subiectului: 40670

Mai amuzant e ca e nominal si cel de o zi, fata de Bucuresti unde nu e, dar e dublu ca pret. Totusi, e mai ieftin pe o luna la Bucuresti, dar si ai de schimbat o gramada, daca n'ai legatura directa.
Stiu ca atunci cand am luat abonament pe o zi, a scris numele si seria buletinului pe verso. Intr'adevar nu scrie pe fata, ceea ce mi se pare ciudat. In orice caz nu m-a intrebat nimeni ceva vreodata.
Deci, la cumparare, mi-a cerut actul de identitate.
In orice caz, si calatorul are dreptul sa ceara controlorului acte de identificare, daca acesta din urma se manifesta necorespunzator.
Biletul mi se pare insa amuzant, fata de ce stiu eu, e adevarat pe atunci regia fiind rupta in doua. Autobuzul e desenat ca un autocar. Am mai vazut un bilet, nu din Iasi, in care troleibuzul parea sa aiba pe acoperis ceva ce semanau mai curand cu antenele unui televizor vechi Smile
Arrow si acum observ ca, disparand troleibuzul, au lasat o bucatica de captator deasupra lui, asa ca sa arate ca a existat odata. Bine ca nu au pus si duba si eventual si pe protectorul ei, simiradul Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Apr 2007 10:07:18    Titlul subiectului: 78165

Trix a scris:
Mai amuzant e ca e nominal si cel de o zi, fata de Bucuresti unde nu e, dar e dublu ca pret. Totusi, e mai ieftin pe o luna la Bucuresti, dar si ai de schimbat o gramada, daca n'ai legatura directa.
E nominal si abonamentul de o zi ?!? M-am uitat bine si nu e nominal. Nu inteleg de ce mi-au cerut atunci controlorii buletinul, cand le-am aratat abonamentul ???
L-am luat la toneta din statia de tramvai vis-a-vis de hotel Continental (imi scapa numele statiei acum). Era sensul spre Copou. Control am avut pe la 9 jumate seara. De fiecare data cand vin in Iasi, cand am timp liber, dau o tura cu tramvaiul 1 sau 13 care au traseu inelar. Eram intr-un 1, facusem turul, si la prima statie dupa Targu Cucu, cu o statie inainte sa cobor am avut control. Le-am aratat abonamentul si mi-au cerut buletinul, le-am aratat si asta a fost tot. Au fost foarte politicosi, dar se uitatu putin mirati la mine, cand le-am aratat abonamnetul.
Pun si o poza cu un bilet din 20 octombrie. S-au mai scumpit de atunci ?



abonament ratp iasi.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.21 kb
 Vizualizat:  de 40188 ori

abonament ratp iasi.jpg



bilet Iasi.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  29.1 kb
 Vizualizat:  de 40188 ori

bilet Iasi.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 08 Apr 2007 12:54:41    Titlul subiectului: 78170

guest a scris:
M-am uitat mai bine si nu e nominal. Nu inteleg de ce mi-au cerut atunci controlorii buletinul, cand le-am aratat abonamentul ???
Aceste libere de o zi existau in doua variante de tiparire - nominal si la purtator. Motivatia imi scapa pe moment, avand in vedere ca oricum pretul era acelasi. Chiar daca ti-a fost eliberat in varianta "la purtator", salariatul de la toneta trebuia sa treaca numele si seria de buletin. Controlorii nu fac un abuz cand solicita si actul de identitate, insa, in cazul tau, lipsa datelor de identificare pe tichet le facea gestul inutil.
guest a scris:
S-au mai scumpit de atunci ?
Lista completa de preturi practicate de catre RATP Iasi o gasesti pe pagina web a regiei.
Trix a scris:
Autobuzul e desenat ca un autocar.

Pentru exemplificare atasez un astfel de bilet, acum istorie.
Atasez si libere pentru o zi, in ambele variante de tiparire, scrise complet.



untitled1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.4 kb
 Vizualizat:  de 40452 ori

untitled1.jpg



untitled2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.45 kb
 Vizualizat:  de 40452 ori

untitled2.jpg



untitled3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.05 kb
 Vizualizat:  de 40452 ori

untitled3.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 26 Apr 2007 22:08:22    Titlul subiectului: 78516

Cum se procedeaza cu biletele de autobuz? Adica...biletele sau abonamentele RATP sunt valabile si la Unistil?
Exista trasee pt. care RATP a inchiriat autobuze de la Unistil sau alti operatori?
Parca Unistil trebuia sa opereze autobuze, nu dube... nu e in neregula sa deserveeasca trasee cu dube?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 26 Apr 2007 23:32:57    Titlul subiectului: 78518

Biletele sunt diferite deocamdata, insa se are in vedere introducerea biletului unic.
Conform contractului incheiat cu Unistil, regia poate solicita vehicule in caz de nevoie. Traseul 41 (cosmarul transportului public din Iasi) este suplimentat de cateva luni cu 4 autobuze articulate de la Unistil. Biletele si abonamentele RATP sunt valabile in aceste 4 vehicule.
Pe cele 3 trasee licitate (27, 29 si 44) Unistil opereaza cu autobuze. Restul traseelor sunt acoperite de catre Unistil la solicitarea RATP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 27 Apr 2007 02:35:25    Titlul subiectului: 78522

radub a scris:
Pe cele 3 trasee licitate (27, 29 si 44) Unistil opereaza cu autobuze. Restul traseelor sunt acoperite de catre Unistil la solicitarea RATP.
Stai așa...să înțeleg că, în afară de liniile 27, 29 și 44, pe celelalte linii pe care operează Unistil la solocitiarea ARTP...sunt valabile abonamentele RATP?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 27 Apr 2007 04:39:57    Titlul subiectului: 78524

Ca si in cazul biletelor, abonamentele RATP nu sunt valabile nici pe traseele 6b, 18, 19, 121, nici pe 27, 29, 44. Doar in cele 4 vehicule Unistil care circula pe traseul 41 ca suplimentare sunt acceptate legitimatiile de calatorie eliberate de catre regie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tavinho



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Aug/2013
Mesaje: 206
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Sep 2007 15:56:43    Titlul subiectului: 83085

Am vazut ieri pe Antena 1 Iasi era un interviu la o emisiune cu purtatorul de cuvant al Ratp. Moderatoarea nu prea era ea in tema si se vedea clar ca citise toate articolele din ultima vreme din presa locala ca sa se pregateasca pentru emisiune, pentru ca eu aveam sentimentul ca "citesc" din nou toate articolele din ziare, doar ca de data asta la tv. In fine, aceleasi probleme ca intotdeauna....ce e cu licitatia pentru autobuze, ce e cu cea pentru reabilitarea de linii....a mai trebuit sa plec din fata televizorului tocmai cand se vorbea despre un sistem de ticketing nou pentru Ratp. Unul gen Activ-ul Bucurestilor....dar nu am prins decat foarte putin din problema. Inteleg ca e inca la stadiul de proiect si ca o sa mai dureze pana se va implementa, cu licitatie si totul. Stie cineva mai multe?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 10:02:27    Titlul subiectului: 84254

Biletul de calatorie a ramas la acelasi pret fata de anul trecut, dar a suferit mici modificari.
Postez si doua poze cu un bilet de doua calatorii.
Abonamentul de o zi arata la fel cu cel de anul trecut, si chiar daca s-a mai scumpit cu 0,5 RON, ramane la un pret convenabil dupa parerea mea.



bilet 1 calatorie (fata).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  47.41 kb
 Vizualizat:  de 39530 ori

bilet 1 calatorie (fata).jpg



bilet 1 calatorie (verso).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.97 kb
 Vizualizat:  de 39530 ori

bilet 1 calatorie (verso).jpg



bilet 2 calatorii (fata).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  40.46 kb
 Vizualizat:  de 39530 ori

bilet 2 calatorii (fata).jpg



bilet 2 calatorii (verso).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  28.69 kb
 Vizualizat:  de 39530 ori

bilet 2 calatorii (verso).jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 16 Aug 2008 15:17:28    Titlul subiectului: 97051

In doua saptamani licitatie pentru noul sistem de ticketing si monitorizare al vehiculelor:

http://www.bzi.ro/Economic-Local-Transportul-public-va-fi-monitorizat-electronic-A30692.html

Buna Ziua Iasi a scris:
Conducerea Regiei Autonome de Transport Public (RATP) Iasi organizeaza la sfarsitul acestei luni o noua licitatie pentru implementarea sistemului de gestionare, dispecerizare si ticketing a mijloacelor de transport in comun. Astfel, astazi este ultma zi cand firmele care doresc sa participe la licitatie pot trimite cereri de clarificare. Procedura de achizitie propriu-zisa se va desfasura pe data de 28 august.

"Licitatia este programata pentru data de 28 august. Practic, prin introducerea acestui sistem integrat de management al transportului urban de calatori, vrem sa venim in sprijinul clientilor Regiei. Sistemul, care functioneaza de multi ani in Occident cu rezultate foarte bune, urmareste sa asigure o legatura permanenta intre mijloacele de transport in sine, dispecerat si statiile de transport", a aratat Maricel Gherca, directorul RATP. Regia de transport a mai organizat in luna iunie o licitatie pentru implementarea sistemului de gestionare, dispecerizare si ticketing a mijloacelor de transport in comun. Licitatia a fost blocata atunci de doua dintre firmele participante, SC Cognitive Consult SRL din Bucuresti si SC Alien Concept SRL din Oradea. Acestea s-au adresat Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC), fiind nemultumite de cerintele din caietul de sarcini. Valoarea proiectului se cifreaza la suma de 3,5 milioane Euro. Acesti bani includ diverse facilitati pentru calatori, cum ar fi compostoare automate de bilete in fiecare mijloc de transport, un computer de bord, GPS, respectiv panouri de afisaj amplasate in statiile de transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 25 Aug 2008 21:11:08    Titlul subiectului: 97379

Se pregatesc scumpiri ale abonamentelor; mai ales cel pe o linie va creste spectaculos, de la 31 la 60 de lei; cel de doua linii de la 62 la 75 de lei iar cel pe toate liniile va ramane la 93 de lei:

http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/news/preturi_de_infarct_la_abonamentele_ratp_161651.html

Ziarul de Iasi a scris:
Iesenii care folosesc mijloacele de transport in comun vor avea un soc. Conducerea RATP le pregateste dublarea pretului abonamentelor lunare eliberate pe o linie. Si alte tipuri de abonamente se vor scumpi. Intentia regiei s-a materializat printr-un proiect de hotarire a Consiliului Local, afisat deja pe site-ul Primariei, www.primaria-iasi.ro. "Este un proiect de hotarire prin care se majoreaza abonamentele. Cel cu o linie va ajunge la 60 lei. Se va analiza in cadrul Consiliului Local", a declarat Mihai Chirica, directorul tehnic al Primariei.

Iesenii platesc in prezent 31 lei pentru a circula pe o linie cu mijloacele de transport in comun. Dublarea preturilor nu se va aplica si la celelalte tipuri de abonamente. Astfel, pretul abonamentului lunar pe doua linii va creste de la 62 lei la 75 lei. Liberul pe toate liniile si liberul la purtator vor costa in continuare 93 lei, respectiv 185 lei. Pretul unui liber pe o zi a fost propus sa creasca de la 4 lei la 6 lei. Majorari vor fi aplicate si la abonamentele valabile jumatate de luna. Astfel, pretul unui abonament de 15 zile pe o linie va creste de la 16 lei la 30 lei, cel a unui abonament pe doua linii de la 31 lei la 37,5 lei, iar liberul pe toate liniile de la 45 lei la 46,5 lei.

Sefii RATP au motivat proiectul de hotarire prin cresterea preturilor la diferite produse care se regasesc intre cheltuielile regiei. Din octombrie 2004 si pina in prezent, pretul la motorina a crescut cu 82%, cel al apei potabile cu 32%, tariful de salubritate cu 52%, iar pretul uleiului de motor cu 63%. La preturile actuale ale abonamentelor, regia de transport a incheiat prima jumatate a anului in pierdere. Astfel, incasarile din bilete, abonamente, subventii au fost in primele sase luni ale anului de 5 milioane lei. In aceeasi perioada, cheltuielile s-au ridicat insa la 5,6 milioane lei, regia inregistrind pierderi de 600.000 lei.

Calculele RATP arata ca noile preturi ale abonamentelor vor duce ca la sfirsitul anului regia sa aiba un profit de 163.000 lei. Pretul la bilete va ramine neschimbat, adica 1,5 lei pentru un bilet cu o calatorie, iar pentru un bilet cu doua calatorii se va plati in continuare 2,5 lei. Si setul de zece bilete va costa tot 12 lei si in perioada urmatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 27 Aug 2008 08:30:26    Titlul subiectului: 97435

Mi se par niste preturi exagerate la abonamentele pentru una sau doua linii. In conditiile astea calatoria cu transportul in comun iesean devine un lux. Nu se poate gasi o noua forma de subventionare a transportului in comun iesean? In acest mod lumea nu va fi atrasa sa circule cu tramvaiele sau autobuzele, vor prefera sa mearga pe jos sau cu masina personala.
Suita de 10 bilete s-a scumpit si ea?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Vin 16 Oct 2009 06:48:39    Titlul subiectului: 118482

Blatistii gauresc vistieria RATP
Buna Ziua Iasi a scris:
Transportul public iesean nu inregistreaza cresteri in ceea ce priveste incasarile de la populatie pentru bilete de calatorie sau abonamente. Astfel, de la inceputul lunii octombrie, incasarile nu au multumit sefii Regiei, care cred ca situatia se datoreaza faptului ca multi calatori circula fraudulos. Chiar daca acestia sunt prinsi, o mare parte dintre calatori nu achita amenda pe loc, pentru ca sumele sa intre in vistieriile Regiei Autonome de Transport Public (RATP). Edilii au probleme si cu personalul care nu face fata controalelor care ar trebui efectuate constant pe mijloacele de transport. Pentru a face cat de cat fata, chiar si o parte dintre vatmani au devenit peste noapte controlori. "Ar fi trebuit sa depasim suma inregistrata, anume 150.000 lei pe zi, dar, desi am suplimentat echipele de controlori, calatoriile frauduloase au continuat sa se desfasoare. Nu am angajat personal nou pentru a spori numarul celor care verifica biletele, am trecut 15 vatmani pe posturile acestea. Acum, de Sarbatorile Iasului, aveam nevoie de control sporit", a declarat Maricel Gherca, directorul RATP Iasi. In aceste conditii, de la inceputul lunii, 113 calatori au fost prinsi calatorind fara bilet sau abonament, RATP incasand pe loc suma de 2.260 lei. Inca 130 de calatori fraudulosi au preferat sa achite ulterior amenda marita, ajunsa la un cuantum de 100 lei.

http://www.bzi.ro/Blatistii-gauresc-vistieria-RATP-A74418.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Următoare
Pagina 1 din 12

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community