Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

India, Hyderabad: autoricsa

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Asia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Apr 2020 16:16:41    Titlul subiectului: India, Hyderabad: autoricsa 206467

In majoritatea tarilor din Asia si Africa, in zonele tropicale si subtropicale exista un mijloc de locomotie foarte popular si anume autoricsa. Este un vehicul pe trei roti, un fel de motocicleta mai mare, cu atas acoperit, care poate transporta pana la 5 persoane, soferul, pasagerul din stanga lui si alti trei in spate.

Ei bine, in India totul este relativ, asa ca in Hyderabad am vazut si autoricse transportand 8 pasageri. Tariful se negociaza, dar acum s-au modernizat, exista o aplicatie pe telefonul mobil in care poti sa chemi autoricsa, un fel de Clever, varianta indiana.

De asemenea, autoricsele au aparat de taxare, ca la taxiuri (foto 3), dar in general te inteelgi cu soferul. De fapt in India este arta si placerea negocierii

Am fost si eu intr-una din zile cu autoricsa, impreuna cu prietenii mei din India. Fiindca eu si colega mea era europeni, tariful s-a dublat. Adica in loc de 300 de rupii indiene (17.36 RON) ne-a luat 600 rupii (34.72 RON). Tariful s-a impartit la 4, pentru o distanta de aproximativ 10 kilometri, pe care soferul i-a facut in 50 de minute.



India, 10-15 noiembrie 1274.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.88 kb
 Vizualizat:  de 2451 ori

India, 10-15 noiembrie 1274.jpg



India, 10-15 noiembrie 1149.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.13 kb
 Vizualizat:  de 2451 ori

India, 10-15 noiembrie 1149.jpg



India, 10-15 noiembrie 1205.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.88 kb
 Vizualizat:  de 2451 ori

India, 10-15 noiembrie 1205.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Apr 2020 16:23:26    Titlul subiectului: 206469

In continuare voi posta cateva filmulete facute din autoricsa, sa vedeti cum se descurca in trafic.
Zilnic, in Hyderabad sunt peste 5,4 milioane vehicule. Dintre acestea, doar 1 milion sunt vehicule pe patru roti, in rest motociclete, autoricse sau chiar biciclete. Reteaua de drumuri din Huderabad nu este foarte de zvoltata, dar in ultimii ani au construit multe pasaje supraterane, pentru a decongestiona intersectiile.

Ei bine, traficul din Hyderabad pare un haos generalizat, dar, surprinzator, se circula. Nu exista ambuteiajele din Bucuresti, asa si fiindca soferii se inteleg intre ei. De asemenea semaforizarea este inteligenta, este drept ca intersectiile semaforizate sunt putine.

Indienii chiar rad de europeni spun ca ar trebui sa vina in India sa invete sa conduca. Dupa ce am stat o saptamana in Hyderabad le-am dat dreptate. Nu doar ca reusesc sa conduca, dar se descurca in spatii mici, chiar si la distante de 1 cm intre vehicule.

Iar soferii autoricselor sunt printre cei mai meseriasi. Unul dintre lucrurile de care imi este acuma dor este traficul din India.

Las filmuletele sa vorbeasca

https://www.youtube.com/watch?v=1Mpuzz5gcak&t=95s

https://www.youtube.com/watch?v=b1mVI78u29c&t=8s

https://www.youtube.com/watch?v=0Jfi03RqEEo&t=11s



India, 10-15 noiembrie 111.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  119.19 kb
 Vizualizat:  de 2444 ori

India, 10-15 noiembrie 111.jpg



India, 10-15 noiembrie 812.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  87.88 kb
 Vizualizat:  de 2444 ori

India, 10-15 noiembrie 812.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Asia Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community