Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Grecia, Salonic

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Europa de Sud
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 23 Apr 2006 02:33:40    Titlul subiectului: Grecia, Salonic 21166

Am avut plăcerea să vizitez orașul Salonic (Thessaloniki în greacă) în ziua de 21.04.2006, din păcate pentru numai câteva ore.
Orașul Salinic este al 2lea oraș ca mărime al greciei, fiind și capitala regiunii Macedonia.
Nu am mers cu autobuzele de acolo, însă am făcut ceva poze cu respectivele vehicule.
Am rămas plăcut impresionat de starea lor și de faptul că este respectată la sânge legislația rutieră referitoare la autobuze... pe banda 1 nu se bagă nicio mașină chiar și în zonele f. aglomerate (astfel, autobuzul scapă destul de repede din ambuteiaje). Totodată, acest lucru ajută și la deplasarea mai rapidă a mașinilor de Salvare, Poliție și Pompieri, a căror întârziere într-un anumit loc pote fi fatală unor persoane(și Grecia nu duce lipsă de accidente...am văzut asta cu ochii mei).
Am vizitat doar o mică parte a orașului, dar asta nu înseamnă că nu am surprins și multe autobuze Very Happy .. estimarea mea e că sunt peste 2000 de autobuze în Salonic (având în vedere că vin foarte des).
Din păcate, nu am reușit să deslușesc numele companiei care exploatează autobuzele din Salonic.
Înainte să trecem la subiect, voi prezenta câteva imagini din oraș, fără legătură cu transportul în comun.
Începem cu Turnul Alb, simbolul orașului, situat pe malul Mării Egee:

Lângă turn se află o fântână interesantă...

La mică distanță de Turn se află statuia ecvestră a lui Alexandru cel Mare (Alexandru Macedon):

Biserica Sf. Dumitru:


O biserică al cărei nume nu îl știu (din păcate). De reținut că Salonicul are ,,numai 400 de bisericii" (exprimarea aprține ghidei).

Biserica Sf. Gheorghe (sau Rotonda). La început a fost moschee...mai prezintă încă un turn ce amintește de asta.




O bisericuță așezată foarte ciudat... sub nivelul străzii. Nu cunosc numele ei:

Biserica Sf. Sofia:





Arcul de triumf al lui Galerius

Turnul de televiziune:


Ultima modificare efectuată de către Dr2006 la Dum 23 Apr 2006 18:03:57, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 23 Apr 2006 02:43:34    Titlul subiectului: 00000000000 21167

În speranța că nu v-am plictisit, revin la subiect...
Regia de transport din Salonic exploatează numai autobuze. Nu știu exact câte linii de autobuze există, însă am văzut până la 58, plus un autobuz pe linia 100 (ce părea a fi traseu de retragere). Deasemenea, am văzut și trasee gen 32A sau 38B, deci e posibil să fie mai multe.
Operatorul de transport se numește... O.A.S.T. - www.oasth.gr
Autobuzele exploatate sunt: Midibuze Irisbus, autobuze Volvo articulate, autobuze Volvo-Elvo articulate, autobuze Volvo-Elvo nearticulate și autobuze Scania-Elvo (cu caroseria aproape identică cu cea a Daf-urilor SB220-Elvo din București).
1. Midibuze Irisbus
Sunt folosite pe străduțele foarte înguste (nu am văzut dube), unde nu încap autobuze mai mari. Au podea joasă și 2 uși.
Vă rog să observați schema lor de vopsire. Mie mi-a plăcut.
Numerele lor de parc sunt de forma 3xx.


Am deschis site-ul www.thessaloniki.uv.ro unde puteți admira pozele făcute de mine la Salonic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 23 Apr 2006 02:53:14    Titlul subiectului: 21168

2. Autobuze Volvo articulate
Sunt folosite pe străzile și bulevardele largi.
Par a fi un model mai vechi, având 3 uși. Aceste autobuze nu au podea joasă.
O parte au fost modificate prin adăugarea unei a 4-a uși asemănătoare cu cele de V3A-93, la care a fost construită o rampă de acces pentru persoanele cu handicap locomotor.
Schema de vopsire este albastru la majoritatea, deși am găsit și unul galben(dar e posibil să fie autocolant).
În privința numerelor de parc, e o vărzărie totală... am văzut și cu 1xx și cu 5xx și cu 6xx și cu 9xx.
Volvo-ul galben:

Volvo ne-adaptat persoanelor cu handicap locomotor, cu ușa 3 după axa 3:

Volvo neadaptat persoanelor cu handicap locomotor, cu ușa 3 înaintea axei 3:

Volvo adaptat persoanelor cu handicap locomotor:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006 01:56:54    Titlul subiectului: 21233

3. Autobuze Volvo-Elvo articulate
Sunt folosite pe bulevardele largi. Au 4 uși și podea joasă (probabil au și rampe pentru accesul persoanelor cu handicap). Viteza lor de deplasare e foarte mare (am rămas surprins de felul cum șoferii făceau slalom cu acești monțtrii prin oraș).
Schema de vopsire este foarte interesantă... mie îmi place... probabil că un anume fost-primar ar fi trebuit să ia exemplu (autobuze roș-galben-albastre Smile , iar vechile Volvo sunt alb-albastre ca steagul Greciei... probabil cele noi sunt în culorile României pt. că f. mulți români vizitează orașul).
Aici avem un Volvo surprins în zona Turnului Alb:

Și unul pe Bd-ul. Egnatia, cel mai important bulevard al orașului:

Un altul pe același bulevard, în zona McDonald's-ului la care luam prânzul:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 27 Apr 2006 21:06:11    Titlul subiectului: 21562

4. Autobuze Volvo-Elvo nearticulate. Practic, acestea fac legea pe străzile Salonicului, deși nici numărul de articulate nu este neglijabil.
Și în acest caz, schema de vopsire merită nota 10.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 27 Apr 2006 21:10:58    Titlul subiectului: 21563

5. Scania-Elvo
Foarte rare aceste autobuze...de abia am dibuit 3(+încă 3 pe care nu am apucat să le ,,împușc"). Se pare că sunt pe cale de dispariție Sad
Probabil că sunt de-o seamă cu Daf-Elvo din București. Asemănările sunt evidente; practic, caroseria e la fel!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
logitech



Data înscrierii: 01/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Oct/2017
Mesaje: 13
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Dum 01 Aug 2010 05:07:57    Titlul subiectului: Salonic 131029

Tranzitand Grecia saptamana trecuta am avut ocazia sa vad orasul Thessaloniki in toata splendoarea lui. Am observat ca lucreaza de zor la crearea magistralei de metrou care sa reduca numarul de masini din oras.

Pe langa aceasta constructie, ei s-au gandit ca nu este necesara doar o constructie de metrou pentru a fluctua traficul infernal din oras ci si constructia de parcari subterane de tipul "Park and ride"; intradevar in faza de proiect.

Pana va veni si la noi aceasta idee va mai dura ceva vreme.

Sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Thessaloniki_Metro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volk



Data înscrierii: 03/Apr/2012
Ultima vizita: 19/Aug/2023
Mesaje: 66
Locație: (jud. CJ)

MesajTrimis: Joi 09 Aug 2012 15:00:02    Titlul subiectului: 157958

2 Volvo-Elvo la autogara


phpEuBU5JAM.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.62 kb
 Vizualizat:  de 20595 ori

phpEuBU5JAM.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Europa de Sud Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community