Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Frecventele vehiculelor STB (RATB)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Apr/2024
Mesaje: 9897
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 10 Feb 2023 09:30:42    Titlul subiectului: 215604

Una dintre marile probleme, ramase nerezolvata de multi ani, este cel cu virajul la stanga in intersectii. Soferii, care vor sa faca la stanga, blocheaza tramvaiele (foto 1), care au verde. Din cauza asta, timpii de asteptare in statii, se maresc, iar frecventa tramvaielor, in orele de varf, nu este predictibila.

Problema s-ar rezolva foarte usoar, cu ceva vointa din partea autoritatilor locale si a politiei rutiere. In intersectii sunt camere de luat vederi, asa ca soferii care incurca tramvaiele, sa fie amendati (amenda sa vina prin posta, ca in tarile civilizate), pe baza imaginilor de pe camere. In felul acesta situatia, poate s-ar ameliora, in urmatorii ani.



Bucuresti, 9 februarie 017.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.99 kb
 Vizualizat:  de 1125 ori

Bucuresti, 9 februarie 017.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Apr/2024
Mesaje: 9897
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 03 Mai 2023 22:28:25    Titlul subiectului: 216161

Ora 20:00 seara, linia 133 circula in "trenulet", doua autobuze, unul dupa altul.
La ora aceea nu era trafic intens. Explicatia cea mai probabila. Unul a plecat mai tarziu decat trebuia, de la Gara Basarab iar cel de-al doilea a plecat la ora normala. Rezultatul ? Al doilea autobuz, care circula duoa primul, era gol. Motorina consumata aiurea. Pe urma calatorii asteapta de li se lungesc urechile in statie.

Cand m-am uitat pe InfoTB, surpriza. In acea seara (27 aprilie) erau doua "trenulete" pe linia 133 Laughing Laughing Laughing

Fratilor, daca acum exista GPS pe toate mijloacele de transport in comun de ce nu optimizati cat de cat circulatia STB-ului ? De ce mai avem acele trenulete ?

Iar la ora 20:00 nu era trafic aglomerat. Nici in zona Garii de Nord, nici la Romana, nici pe bulevardul Dacia.

Faptul ca se pun graficele de circulatie, frumos impachetate pe pagina de Facebook a celor de la TPBI este egal cu zero.

Am ajuns la concluzia ca cei de la TPBI isi castiga salariul degeaba.

Intrebare pentru TPBI (desi ma indoiesc ca urmariti forumul). De ce, in anul 2023, cand nu este trafic aglomerat mai avem "trenulete" ? Pot sa vin cu N exemple de pe InfoTB (am facut capturi).



Transport in comun, 27 aprilie 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  47.5 kb
 Vizualizat:  de 848 ori

Transport in comun, 27 aprilie 003.jpg



Transport in comun, 27 aprilie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  59.46 kb
 Vizualizat:  de 848 ori

Transport in comun, 27 aprilie 004.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Apr/2024
Mesaje: 9897
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Feb 2024 10:14:15    Titlul subiectului: 218280

Iata ca avem „trenulet” de autobuze si dimineata, dupa ora 7, cand nu este trafic foarte mare.

Caz concret, azi dimineata (19 februarie), la ora 7:19, in statia Gara de Nord, sens spre Gara Basarab (pe bulevardul Dinicu Golescu) erau un „trenulet” format din trei autobuze de pe linia 133.

Cele trei autobuze aveau urmatoarele numere de parc:

-primul autobuz (cel din plan indepartat): #7121
-al doilea autobuz: #7106
-ultimul din „trenulet”: #7062

Eu am fost cu primul autobuz (#7121), am urcat in el de la Piata Gemeni la ora 6:58. La Piata Romana, #7106 l-a ajuns din urma pe #7121. Soferul de pe #7106 i-a reporsat celui de pe #7121 ca merge prea incet, acesta din urma i-a replicat ca asta este ritmul lui.

La statia de la Gara de Nord am ajuns la ora 7:19. Am vazut, ca in spatele celor doua autobuze, era si al treilea (#7062).

Acum intreb si eu, de ce avem aceste anomalii, dimienata, cand nu este trafic mare ?

Ceva da cu virgula in era GPS-urilor ? Nu mai exista dispeceri ?
Acesta ar trebui sa fie inca un caz de studiu pentru cei de la TPBI si STB.



P1431003.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  377.82 kb
 Vizualizat:  de 186 ori

P1431003.JPG



P1431004.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  186.59 kb
 Vizualizat:  de 186 ori

P1431004.JPG



P1431005.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  181.97 kb
 Vizualizat:  de 186 ori

P1431005.JPG



P1431006.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  269.28 kb
 Vizualizat:  de 186 ori

P1431006.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pagina 9 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community