Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Metode și mijloace de taxare a biletelor
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bonekamp



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Ian/2024
Mesaje: 133
Locație: Roma (Italia)

MesajTrimis: Dum 06 Noi 2005 16:54:26    Titlul subiectului: cccccc 1300

Practic in Italia
- pe usa din fata se poate urca numai cu abonamente (pe care o data trebuiau aratate la sofer; acum nu mai e necessar);
- pe usa din spate se urca numai cu bilete dat fiind ca aparatul pentru vidimarea biletelor este unul singur situat linga usa din spate;
- pe usile din mijloc se coboara numai. Pentru a cobri trebuie sa prenotezi statia. Altfel, soferul dechide numai doua usi. cea din mijloc de multe ori ramine inchisa.
PS. de notat ca in momentul in care se urca controlorii, sorerul stinge (inchide) aparatul si nu ai posibilitatea de a timbra biletul. Deci nu se poate merge cu nasul

_________________
"sono le nostre scelte che caratterizzano il nostro destino"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Apr/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 06 Noi 2005 23:54:06    Titlul subiectului: 1386

Trebuie sa vezi neaparat filmul "Kontroll". Este despre viata unor controlori din metroul din Budapeste. Are foarte mult de spus despre psihologia umana, despre starile spirituale, etc. totul ambalat frumos in povestea unor controlori. In Austria deja se gaseste pe DVD cu sincron englez si german, poata apare si in Italia. Despre semnlarea intetiei de coborare au facut experimente in Tg. Mures, numai ca degeaba au scris bilingv care-i treaba cu butonul rosu, ca tot injurau soferul. Usile se deschideau automat numai unde a fost apasat butonul. Pai saracu sofer ce primea de la babe si femei grase e greu de scris... In Roma oamenii se uita urat daca nu respecti regurile, in Romania se uita la tine daca respecti regurile! Cam atat este distanta pana in Europa!
La Roma ce fac controlorii? Si acolo se rupe biletul in doua?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
augustin



Data înscrierii: 04/Iun/2006
Ultima vizita: 16/Iul/2006
Mesaje: 11
Locație: Baicoi (jud. PH)

MesajTrimis: Dum 02 Iul 2006 15:40:39    Titlul subiectului: Metode și mijloace de taxare a biletelor 26767

Deschid acest topic, cred ca este destul de important sa stim cu toti de unde cumperii bilet, daca il taxezi sau nu ori plata se face la conducatorul auto. L-am deschis pentru ca si acum mai vezi calatorii care vin pentru prima oara in Ploiesti si nu stiu cum sa procedeze sa ajunga la locul dorit . multii dintre ei risca (pentru ca nu se intereseaza si se trezesc cu amenda 60 ron) sa incepem:

Ploiesti - autobuz, troleibuz si tramvai - biletul e valabil la toate mijloacele de transport si se poate cumpara de la tonetele speciale (care sunt in cele mai importante si aglomerate statii din oras) precum si de la tonetele de ziare (care se gasesc in aprope toate statiile si cateva magazine acolo unde nu exista tonete RATP sau de ziare). Biletul se composteaza/perforeaza la urcare si se arunca sau rupe la coborare (dupa ce ati coborat din mijlocul de transport si nu e razie/actiune a controlorilor). Bilete nu se gasesc la conducatorii auto si nici nu se da bani , insa ei au drept de control la fel ca si controlorii RATP (50 angajatii )

Targoviste - stiu ca doar la autobuze biletul se cumpara la urcare de la o taxatoare care sta jos si nu se mai composteaza (neexistand compostoare/perforatoare) usa de la mijloc nu se deschide astfel ca urcarea se face prin spate si coborarea prin fata. Mai exista afise in autobuze de genul pastrati biletul pentru un eventual control, insa de cate ori am fost nu am vazut nici urma de controlori, desi cetatenii orasului zic ca exista.
Buzau - o alta metoda de a calatori cu autobuzul in Buzau este aceea de a te urca in autobuz linistit si vine taxatoare (femei de obicei), ii dai banii, , iti da restul si apoi biletul pe care ti-l rupe in fata (acum cativa ani parca se compostau biletele, cel putin asa am vazut in cateva Dac 112 cu compostoare)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 02 Iul 2006 22:56:45    Titlul subiectului: 26814

Targoviste : Exista controlori de bilete. Eu, de cand merg, am prins doar o singura data.
_________________
We are just a small, lonely piece in the world of computers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 29/Apr/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 03 Iul 2006 23:29:51    Titlul subiectului: 26899

La Galati biletele sunt comune pentru tramvaie,autobuze si troleibuze.Se gasesc acum la chioscuri apartinand TRANSURB-ului si eventual la chioscuri particulare. Biletele se composteaza in mijloacele de transport in comun, prezentandu-l apoi controlorilor cand acestia verifica abonamentele si biletele !!!
_________________
,,Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!" -Petru Rares-
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 04 Iul 2006 15:09:44    Titlul subiectului: 26938

La Targu-Jiu se practica metoda "cu taxatoare", exista un mic spatiu amenajat unde sta o femeie care vinde bilete. Acel spatiu rezervat taxatoarei este pe partea opusa usii din mijloc.
Nu au mai blocat usile autobuzelor/troleibuzelor.
Culmea-culmilor este ca biletele sunt diferite, pentru dus si intors, astfel ca nu poti folosi acelasi bilet pentru ambele sensuri. Chestia asta a fost cam neobisnuita, la prima vedere cel putin, pentru mine.
Au si controlori, ca din doua drumuri facute cu troleibuzul, la unul am prins control.

În Reșița se practică metoda "cu taxatoare mobilă", este o persoană, de obicei femeie, care se plimbă prin tramvai și îți vinde/validează biletul.
Deși aceste metode, practicate în mai multe orașe din țară, mi se par a fi foarte rudimentare, totuși ele se pretează la gradul de civilizație din România și contribuie și la diminuarea călătoriilor frauduloase dar și la eliminarea pierderilor datorate întreținerii/deteriorării validatoarelor.
Cineva mi-a spus că în Reșița ar fi bilete de diferite culori, însă eu nu am văzut decât de un singur fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
augustin



Data înscrierii: 04/Iun/2006
Ultima vizita: 16/Iul/2006
Mesaje: 11
Locație: Baicoi (jud. PH)

MesajTrimis: Mar 04 Iul 2006 16:29:40    Titlul subiectului: 26943

La Focsani sunt numai microbuze si 2 midibuze AUTOSAN ( vedeti 2 linkuri la judetul Vrancea ) sunt galbene au usa in fatza si una in spate. La aceste 2 midibuze urcarea se face prin fata, biletul se cumpara de la sofer iar coborarea se face prin ambele locuri fata-spate, soferul fiind foarte atent la usa din spate, , iar la celelate microbuze singura cale de a calatori este sa cumpere biletul de la sofer. Am mai vazut in aceste mijloace niste anunturi ca la coborarea din autovehicul calatorii sa arunce biletele la cos stopand astfel calatoria frauduloasa. Mai exista afise cu celebrul "Pastrati biletul pentru control". Merg in Focsani de 3-4 ori pe an si pana acum nu am vazut urme de controlorii. Un fel de controlorii am vazut care in anumite satii urca la sofer, iau semnatura, se uita de forma in microbuz, si apoi fac la fel cu urmatorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 08 Iul 2006 21:55:38    Titlul subiectului: 27209

Catalin Ghita a scris:
Culmea-culmilor este ca biletele sunt diferite, pentru dus si intors, astfel ca nu poti folosi acelasi bilet pentru ambele sensuri. Chestia asta a fost cam neobisnuita, la prima vedere cel putin, pentru mine.
Au si controlori, ca din doua drumuri facute cu troleibuzul, la unul am prins control.
Pentru sensul de la cap 1 la cap 2, seria e scrisă cu roșu, invers e scrisă cu verde. În plus, în funcție de zonă/tur biletele sunt colorate în verde sau în alb. Culmea e că deși nu era mai târziu de 6:30 am am prins 2 controale Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andrei.07
Vizitator






MesajTrimis: Mar 01 Aug 2006 17:40:49    Titlul subiectului: 29613

La Braila se pare ca exista aceeasi metoda de taxare la fel ca in marile orase din tara, compostoare si controlorii
Am fost azi la Targoviste si nu am vazut taxatoarea de la capatul autobuzului, un Ikarus scurt... biletele se dau prin fatza pe la sofer si nu prin spate cum era pana nu demult
Sus
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 02 Aug 2006 07:16:02    Titlul subiectului: 29722

Asa e, in ultimul timp cam lipseste taxatoarea, atunci vinde șoferul bilete.... dar si autobuzele s-au cam rarit....
_________________
We are just a small, lonely piece in the world of computers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andrei.07
Vizitator






MesajTrimis: Mie 02 Aug 2006 21:28:08    Titlul subiectului: 29812

la Braila se pare ca exista aceeasi metoda de taxare la fel ca in marile orase din tara . copostoare si controlorii
Sus
Magnum



Data înscrierii: 13/Mar/2007
Ultima vizita: 07/Feb/2021
Mesaje: 149
Locație: Suceava

MesajTrimis: Dum 10 Sep 2006 16:11:29    Titlul subiectului: 33081

La Suceava biletele de autobuz se pot cumpara din autobuz de la taxatoare.
Momentat pretul unui bilet este de 1 Ron (10.000 Rol). La urcarea in autobuz, calatororii au obligatia de-a solicita bilet, sau de a prezenta legitimatia de calatorie. Sunt si controlori care verifica seriile biletelor [pentru a vedea daca a fost emis de catre taxatoarea din autobuz (fiecare taxatoare are o anumita serie la bilete) si abonamentele calatorilor. Daca un calator are un bilet vechi (folosit), taxatoarea este trasa la raspundere. Controlorii verifica si combustibilul autobuzului. Controlorii circula in grup de cate 2. Am prins de multe ori controale, deoarece ma plimb foarte mult cu autobuzele. Biletul trebuie pastrat pentru un eventual control si nu se composteaza.
Iar pentru traseele de maxi-taxi se plateste 1 Ron (10.000 Rol) la sofer.
In fiecare autobuz este cate o taxatoare.
Sistemul este unul eficient pentru Suceava, dar la orele de varf ai sanse foarte mari sa nu fii controlat, pentru ca atunci autobuzele sunt arhipline, iar taxatoarea nu poate trece printre oameni pentru a-i controla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 29 Mai 2007 10:49:01    Titlul subiectului: Orase cu taxare per timp, nu per calatorie? 79252

Orase cu taxare per timp, nu per calatorie?

Exista in Romania vreun oras in care taxarea pe baza de bilet a transportului in comun urban sa se faca nu pe baza mersului cu acelasi vehicul ci sa permita si schimbarea vehiculelor? Adica sa validezi un bilet in primul tramvai/autobuz, sa iti fie stampilata data/ora si sa mai poti schimba odata sa zicem un alt mijloc de transport pentru a ajunge la destinatie timp de 30 sau 45 sau 60 minute?

De altfel acesta este sistemul care se practica in multe orase civilizate din afara tarii; speram sa se introduca si in Bucuresti odata cu cardul Activ dar vad ca cel putin pana acum nu s-a facut nimic in acest sens.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
blood13



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2018
Mesaje: 110
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 22 Iun 2007 21:13:56    Titlul subiectului: 79759

La Iasi a functionat un sistem asemanator (nu stiu daca inca mai functioneaza) cand s-au adus autobuzele Maz si s-a desfiintat temporar linia 2 de tramvai. Ideea era ca puteai sa mergi cu autobuzul 30, sa te dai jos la capat si sa te urci in tramvaiul 5 cu acelasi bilet, pentru a acoperi toata ruta pe care o acoperea tramvaiul 2.
Si parca era mai generala chestia, un bilet validat intr-un MAZ (cu imprimare ora si data) era valabil 70 de minute (parca).

_________________
Tiberiu Sufitchi
http://iasi.stfp.net | http://myaviation.net/?uid=9398
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 30/Apr/2024
Mesaje: 9914
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Iun 2007 08:27:32    Titlul subiectului: 79933

Prezint pe scurt, metodele de taxare din orasele pe care le-am vizitat (in paranteza voi pune anul in care am fost in orasele respective).
Iasi (2004, 2006). Biletul se cumpera de la sofer si il taxezi. Biletul se mai cumpara si de la chioscurile RATP Iasi, dar si de la tonetele de ziare. In acest oras mi s-a parut foarte convenabil abonamentul pentru o zi, valabil pe toate liniile, care in 2006 costa 3,5 RON. Biletul este valabil pentru tramvai, autobuz si microbuzele RATP-ului (apropo, mai circula microbuzele in Iasi ?). Din cate am inteles in curand nu se vor mai achizitiona bilete de la sofer. Anul trecut am prins un MAZ, care dupa ce anunta statiile, tot repeta mesajul cu achizitionarea biletelor de la tonetele RATP-ului.
Brasov (2006, 2007). Biletul il cumperi de la tonetele RATBv. Biletul este valabil pe toate mijloacele de transport in comun si se taxeaza.
Braila (2006). BIletul se cumperi de la automatele speciale de bilete. Daca il iei de la sofer te costa 1,5 RON/calatoria (fata de 1 RON cat costa la automatul de bilete). Biletul este valabil pentru autobuz si tramvai si se taxeaza.
Constanta (2004, 2005, 2006, 2007). Bletul se cumpara de la chioscurile RATC-ului, tonetele de ziare dar si de la automatele de bilete (incepand cu acest an). In acest an nu mai sunt abonamente valabile pe toate liniile pentru o zi. Daca faci turul orasului cu autobuzul etajat, vine o taxatoare si iti da bilet. Tot la Constanta la tonetele de bilete este un afis, in care spune sa dati banii potriviti cand luati bilete. Biletul este valalbil pe toate mijloacele de transport in comun si se taxeaza.
Cluj (2001, 2005, 2006). Biletul se cumpara de la chioscurile RATUC, dar si de la tonete de ziare. Biletul este valabil pe toate mijloacele de transport in comun si se taxeaza.
S-ar putea sa imi fi scapat detalii, va rog sa veniti cu completari.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Vin 29 Iun 2007 17:34:52, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Iun 2007 13:32:29    Titlul subiectului: 79941

Ploiesti - 1,2 lei calatoria, bilet ce poate fi cumparat de la tonete RATP, magazine ( in statii Ratp ), chioscuri de ziare si se composteaza.
S si D anumite tonete au program numai pana la 17 , 18 sau 19, controlorii stau la actiunii ( razii in statii ) cat si in mers ( mai ales atunci cand vremea e urata ). Anumiti soferi care au pe autobuze taxatoare din acelea moderne cu stampila Wink cand stiu ca la urmatoarea statie e razie dupa ce urca lumea si composteaza bieltele opresc automatele de taxare, ca nu cumva sa avem ochii de vultur sa vedem controlorii iar pana la oprirea autobuzului in statie sa compostam repede biletul.
P.S numai soferi de pe BMC-uri si Ikarusu-rile scurte fac asta si vreo cativa de Manuri.
Targoviste - biletul se cumpara de la sofer si e valabil pentru aceea cursa in acel autobuz sau microbuz dupa caz. Nu se composteaza !!
Buzau - biletele se cumpara de la taxatoarea din autobuz. nu se composteaza !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 29 Iun 2007 22:01:22    Titlul subiectului: 79950

Arad: biletul se cumpara de la chiosc. Exista si abonamente de 1 zi pentru liniile urbane, care este nominal.
Cluj: biletul se cumpara de la chiosc. Exista si abonamente zilnice.
Craiova: biletul se cumpara de la automat, chiosc (e 1,2 RON) sau de la sofer (e 1,25 RON) si e valabil pe orice vehicul RATCv, cu conditia sa fie taxat (deci poti lua 6 bilete de la un sofer si sa le taxezi in 6 vehicule diferite). Biletul preorasenesc e 1,8 RON, indiferent de unde e cumparat.
Pitesti: biletul se cumpara de la chiosc si costa 1,25 RON. Chioscurile au un program foarte neobisnuit, de aceea se ,,poarta" plata a 1 RON la sofer.
Sibiu: biletul se cumpara de la chiosc. Exista abonamente pe o zi si costa doar 2 RON. Pe liniile preorasenesti (inclusiv tramvai), biletele se cumpara de la sofer si costa de la 1,5 RON in sus, in functie de distanta.
Targu-Jiu: biletul costa 1 RON si se cumpara de la taxatoare. Nu se perforeaza, iar controalele sunt foarte dese. Exista vreo 4 feluri de bilete de diverse culori, pentru a se evita refolosirea biletelor.
Timisoara: biletele se cumpara de la chiosc. Exista si abonamente pe 1 zi, nominale.
Voluntari: biletul costa 1 RON si se cumpara de la sofer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 29/Apr/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 30 Iun 2007 06:42:21    Titlul subiectului: 79953

Galati - Biletele sunt comune atat pentru tramvai,autobuz si troleibuz.Biletele se gasesc la chioscurile apartinand sc. Transurb-sa.,cat si de la chioscurile de ziare,consignatii,magazine,etc. Pretul unei calatorii in Galati este de...7.500 ROL. Iar cu doua calatorii este...15.000 ROL.Dar de regula se gasesc numai bilete cu 2 calatorii.Biletul se composteaza la urcare si prin sondaj...controlorii urca si verifica biletele,..din diverse locatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 30/Apr/2024
Mesaje: 8716
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 30 Iun 2007 08:30:06    Titlul subiectului: 79955

guest a scris:
Iasi (2004, 2006). Biletul se cumpera de la sofer si il taxezi. Biletul se mai cumpara si de la chioscurile RATP Iasi, dar si de la tonetele de ziare. In acest oras mi s-a parut foarte convenabil abonamentul pentru o zi, valabil pe toate liniile, care in 2006 costa 3,5 RON. Biletul este valabil pentru tramvai, autobuz si microbuzele RATP-ului (apropo, mai circula microbuzele in Iasi ?). Din cate am inteles in curand nu se vor mai achizitiona bilete de la sofer. Anul trecut am prins un MAZ, care dupa ce anunta statiile, tot repeta mesajul cu achizitionarea biletelor de la tonetele RATP-ului.
Regia doreste de foarte mult timp sa renunte la vanzarea biletelor de calatorie prin intermediul soferilor si vatmanilor, dar situatia de pana acum 2 luni a fortat amanarea punerii in practica a acestei masuri: desi s-a dorit realizarea unui bilet unic (valabil atat pe mijloacele de transport ale regiei, cat si pe microbuzele operatorilor privati) si comercializarea doar prin intermediul tonetelor, e lesne de imaginat ca privatii nu s-au grabit sa renunte la practicile vechi, aspect care, combinat cu o comoditate excesiva din partea calatorilor, nu avea decat sa provoace pierderi suplimentare regiei, in conditiile in care privatii isi faceau de cap prin oras. In plus, in perioada de divizare (intre 2002 si 2007 transportul auto a fost separat de cel electric, exploatarea celor doua forme de transport fiind realizata de catre doua unitati distincte, ambele aflate in subordinea municipalitatii) au fost dezafectate multe tonete, unele dintre ele fiind reamplasate recent. In prezent se doreste realizarea si amplasarea in diverse zone ale orasului a unor module duble, pentru difuzarea presei si pentru punctele de lucru ale regiei.
Lista cu tipurile de legitimatii de calatorie puse in vanzare de catre RATP Iasi poate fi consultata pe pagina regiei.
___________________________
Un raspuns pentru intrebarea din paranteza: da, cele 50 ale regiei si cca. 40 ale unui singur operator privat. Cele private vor fi inlocuite dupa ce regia va achizitiona alte autobuze (in cursul acestui an). Treptat, si cele 50 de microbuze ale regiei vor fi retrase de pe trasee, intentia fiind de a le utiliza in general pentru transport in regim conventie si pentru trasee speciale, destinate exclusiv elevilor si studentilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Sâm 30 Iun 2007 13:41:15    Titlul subiectului: 79959

Ganditi-va ca nu (doar) comoditatea, ci programul tonetelor creaza probleme. Si in Bucuresti, multi calatori invoca lipsa tonetelor sau faptul ca sunt inchise atunci cand se urca in autobuz fara bilet, iar in multe cazuri erau persoane care nu aratau a blatisti.
Rezolvarea problemei este fie un automat de bilete in vehicul, care ar elimina orice tentativa de frauda, sau bilete la sofer, la pret mai mare, concomitent cu existenta tonetelor, caz in care in mod neoficial prin inchiderea tonetelor dupa o anumita ora, costul calatoriei (cu bilet procurat dupa ora in cauza) ar fi mai mare dupa acea ora, dupa modelul taxiurilor. Un 5-10% in plus, in functie de corespondenta in moneda, ar fi rezonabil.
Un alt model mai costisitor este sistemul de taxare à la RATB, cu mentiunea ca daca mi-a expirat abonamentul si vreau sa ma urc in autobuz dupa ora inchiderii tonetelor, singura solutie e legitimatia verde de 1 calatorie, pe numele fals de "Nicolae Iorga", sau cea mai importanta pe numele "George Enescu" Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 18 Iul 2007 08:19:14    Titlul subiectului: 80390

Am scanat câteva pagini din "Îndrumătoul lucrătorului din transportul urban și interurban de persoane", apărută la Editura Tehnică, în 1980, autori State Mercan și Alexandru Oprișan, pagini în care se tratează tema de față.
P.S. Recunoaște cineva interiorul acelui vehicul în care apare turnicheta?



266.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  116.4 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

266.jpg



267.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  208.56 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

267.jpg



268.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  229.47 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

268.jpg



269.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  231.89 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

269.jpg



270.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  207.43 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

270.jpg



271.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  248.78 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

271.jpg



272.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.29 kb
 Vizualizat:  de 21236 ori

272.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2008 00:11:21    Titlul subiectului: 90593

Automatele de bilete sunt cumparate din strainatate la mana a 2-a bineinteles. Si obsev ca ele imprima pe bilete data si ora findca asa au fost gandite. Deci in strainatate erau folosite pt taxarea la timp. Asa ca nu ar fi rau ca sa se elimine compoastoarele si la cum sunt drumurile la noi in tara si cum se conduce, biletul sa fie valabil 180 min-3h in provincie si 600 min-10h in Bucuresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 10 Iun 2008 09:54:11    Titlul subiectului: 94315

Am un bilet de transport in comun din Dublin care mi-a atras atentia prin textele de pe el.
Concret, in Dublin poti trimite un sms cu textul "BUS" urmat de numarul liniei, de exemplu "BUS10" si primesti inapoi un mesaj cu orele de trecere a urmatoarelor 3 autobuze de pe linia 10 pentru fiecare sens.
Super tare ideea, cu atat mai mult cu cat ea este functionala pentru toti operatorii de telefonie din Irlanda.
Ma gandesc ca o astfel de treaba n-ar fi greu de implemenmtat si la noi, cel putin in cateva orase mai civilizate, care au un orar de circulatie afisat si respectat...



BiletIrlanda2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  24.41 kb
 Vizualizat:  de 20292 ori

BiletIrlanda2.jpg



BiletIrlanda1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.88 kb
 Vizualizat:  de 20292 ori

BiletIrlanda1.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 10 Iun 2008 12:46:58    Titlul subiectului: 94318

Intre timp multe companii de transport din tarile civilizate au introdus biletul prin SMS - dai un SMS la un numar oarecare, te costa fix cat un bilet normal si primesti inapoi un SMS de raspuns care tine loc de bilet.

Exemplul care imi vine in minte este Praga unde SMS-ul este sistemul recomandat de taxare in cazul calatoriilor single:

http://www.dpp.cz/en/fares/
http://www.dpp.cz/en/sms-ticket/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 14 Iun 2008 20:20:42    Titlul subiectului: 94576

Chiar si in Bulgaria aceasta metoda a dat roade, dar sunt curios cum poti comfirma in fata controlorilor acest lucru, ca ti-ai luat bilet prin SMS? Poate experimenta s-ar putea introduce si la noi acest tip neconventional de cumparare a biletelor RATB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community