Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Campina

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul PRAHOVA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Vin 26 Ian 2007 20:28:03    Titlul subiectului: Campina 44783

Am ajuns pentru prima data aici in 2004. Un oras frumos si curat.
Autobuze? Aduse de la Lupeni.



cam.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.87 kb
 Vizualizat:  de 15355 ori

cam.JPG



cam031.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  108.12 kb
 Vizualizat:  de 15355 ori

cam031.JPG



cam032.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.93 kb
 Vizualizat:  de 15355 ori

cam032.JPG



cam033.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.29 kb
 Vizualizat:  de 15355 ori

cam033.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Ian 2007 22:51:24    Titlul subiectului: 44798

Un autobuz din ăla ("Mercedes" O405) face curse spre Provița de Sus. Cel puțin așa era în 2004, când am fost la țară.
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 14 Iul 2007 19:25:40    Titlul subiectului: CAMPINA 80326

Prin CAMPINA nu am mai fost din 1996 si atunci erau numai DAC-uri si inca unele bine intretinute tin minte si acum cursele spre Voila, Banesti sau locul unde ma duceam eu la nasii mei Urleta. Erau curse chiar de la gara spre Urleta era cu incastoare inauntru eru DAC-uri112, cred ca anul de fabricatie era 1990-1992 cu schema de culoare alb-albastru. Poate mai stie dcineva ceva despre ele si chiar despre oras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 09 Ian 2008 13:31:05    Titlul subiectului: 86811

mrM a scris:
Un autobuz din ăla ("Mercedes" O405) face curse spre Provița de Sus. Cel puțin așa era în 2004, când am fost la țară.


Si acum face curse. Revelionul l-am facut tocmai in Draganeasa (mai sus de Provita). O mare problema pe timp de iarna este accesul spre Provita dinspre Campina din cauza drumului. Este vorba de o panta mai mare de 12 % in comuna Poiana Campina, iar la o ninsoare mai mare cum a fost cea de pe 1 ianuarie nu prea mai pot sa urce masinile grele (eram sa ramanem noi intepeniti acolo cu o masina mica). Oricum pe 1 nu am vazut nici un autobuz, circulau doar microbuze. De data asta nu am reusit sa fac poze, pot spune insa ca in Campia predomina microbuzele. Acestea merg intre gara (aflata la intrarea in Poiana Campina de cealalta parte a DN1) si Nicolae Balcescu (capatul orasului) via Bulevardul Carol (principala artera a Campinei).

itb 139 a scris:
Poate mai stie dcineva ceva despre ele si chiar despre oras.


Am stat 6 zile la Draganeasa si zilnic coboram si treceam prin Campina, dar nu am mai vazut urma de DAC.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 10 Ian 2008 22:39:35    Titlul subiectului: 86867

Prin 1998 erau și "Ikarus" în 2 uși (nu mai știu modelul). Am mers într-o zi de la Provița de sus la Câmpina și înapoi cu așa ceva.
E un drum chinitor pt. șoferi. Pe lângă panta de 12%, până înspre Porvița de Sus sunt multe serpentine.

Primul autobuz a circulat spre Provița de Sus în anul 1960. Defapt nu era chiar un autobuz, ci un camion "S.R."-101 căruia i se montase o cabină de călători.
În 1998-1999 erau cam 5-6 curse pe zi (asta de luni până vineri) Câmpina - Provița de Sus (centru). În satul Provița de Sus autobuzele ajung până în centrul satului, numit "În sus" (nu știu de ce îui zice așa, pt. că se află în vale, nu pe vreun deal).

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 28 Feb 2009 19:12:28    Titlul subiectului: 106913

Un articol despre facilitatiile oferite de primaria campineana unei fireme locale de transport in comun articol preluat de aici http://www.ziarulprahova.ro/articol~categorie-administratia-locala~stire-48958~o-ploaie-de-facilitati-pentru-transportul-local-campinean.html
Citat:
Societatea locala de transport Eliro SRL, cunoscuta prin faptul ca asigura transportul comun, de multa vreme, pe ruta Gara – Centru – Banesti, a castigat, recent, licitatia pentru delegarea gestiunii serviciului public de transport persoane din interiorul municipiului Campina. Este vorba despre o ruta interna, care uneste cartierele Slobozia, Turnatorie, Voila si Muscel. Capetele de linie ale traseului local sunt statia din strada “In Lunca" (langa sediul firmei Emon) si cea din fata Cimitirului “Invierea lui Lazar" (de pe Muscel). In plenul Consiliului Local, nu de mult, viceprimarul Ion Dragomir a atras atentia asupra ofertelor suspect de generoase ale celor de la Eliro, fapt care l-a facut sa le prezumeze ca fiind neserioase: “Eu am suspiciuni ca aceasta firma va face toate lucrurile promise la licitatie si in baza carora a primit punctajul castigator. A…I Cred ca au trecut tot ce se putea in oferta numai pentru a castiga. A…I Daca nu se vor tine de cuvant, vom rezilia contractul, iar firma nu va mai avea dreptul sa participe, in viitor, la licitatii asemanatoare." Consilierii au solicitat, atunci, sprijinul presei, prin popularizarea in mass-media a facilitatilor acordate. Pana in prezent, firma Eliro s-a mentinut pe aceeasi pozitie si a anuntat ca pastreaza pretul biletului de calatorie la cuantumul de 0,90 lei, reinnoindu-si numeroasele avantaje oferite calatorilor pe perioada urmatorilor sase ani de valabilitate a contractului, dintre care amintim: transport gratuit pentru veteranii de razboi, vaduvele acestora, fostii detinuti politici, persoanele cu dizabilitati, localnicii cu varsta peste 70 de ani, copiii de pana la sapte ani insotiti de un adult si elevii pana la sapte ani care urmeaza cursurile unor scoli de pe traseul mentionat. Cadrele scolare debutante care profeseaza in scolile de pe ruta amintita au abonamente gratuite, iar elevii navetisti de la unitatile de invatamant, de pe respectiva ruta, au reduceri de 50% la abonamente. De asemenea, elevii cu ambii parinti someri nu platesc abonamentul, iar daca intr-o familie exista trei navetisti abonati, un abonament este gratuit. Eliro mai acorda abonamente gratuite elevilor care practica sport de performanta cu rezultate bune, dar si celor care obtin rezultate deosebite la olimpiadele judetene sau nationale. Abonamentele elevilor romi vor fi gratuite sau reduse la jumatate de pret, daca acestia sunt in clasele primare sau la gimnaziu. Fiecare unitate de invatamant de pe traseul in cauza este obligata sa informeze Primaria Campina despre categoriile de elevi care pot beneficia de facilitati. Pe perioada sezonului cald (1 mai – 1 septembrie), traseul Muscel se prelungeste pana la Fantana cu Ciresi.
La ultima conferinta de presa a executivului local, purtatorul de cuvant al Primariei Campina, Mariana Patrasca, a informat jurnalistii asupra facilitatilor oferite de catre conducerea de la Eliro. Cerandu-i-se anumite clarificari in legatura cu potentialii beneficiari, primarul Horia Tiseanu a precizat ca in categoria elevilor care practica sport de performanta cu rezultate deosebite ar putea intra cei premiati, la sfarsitul fiecarui an, de catre municipalitate, pentru merite deosebite in promovarea sportului campinean.
Adrian BRAD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Noi 2011 18:48:47    Titlul subiectului: 150590

În anii '80-'90 existau autobuze pe traseul Gara Câmpina - Câmpina Centru - Bănești?
Autobuzele "Ikarus" care circulau în perioada 1998-1999 pe relația Câmpina - Gara Câmpina - Poiana Câmpina - Provița de Jos - Provița de Sus erau vopsite în galben, cu excepția unui care era bicolor (cred că negru cu verde sau maro).
Iată și un "Mercedes-Benz" O405 ex Postbus (Elveția) fotografiat în Provița de Sus în 2010. În arhivă e poza la dimensiuni mai mari.



Mercedes ex-Post Bus la Provita de Sus 2010.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  246.2 kb
 Vizualizat:  de 11461 ori

Mercedes ex-Post Bus la Provita de Sus 2010.jpg



Mercedes ex-Post Bus la Provita de Sus 2010.rar
 Descriere:

Descărcare
 Nume fișier:  Mercedes ex-Post Bus la Provita de Sus 2010.rar
 Mărime fișier:  242.48 kb
 Descărcat:  de 843 ori


_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Narcis_RPX



Data înscrierii: 05/Iul/2014
Ultima vizita: 02/Feb/2022
Mesaje: 26
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi 17 Iul 2014 22:39:23    Titlul subiectului: 173953

Are cineva poze cu transportul actual din Campina ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul PRAHOVA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community