Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Civilizatia calatorilor si soferilor bucuresteni
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 15 Noi 2005 20:08:09    Titlul subiectului: 55675

Momentan Bucurestiul e in plina reconstructie, nu poti vorbi de un transport civilizat si eficient intr-un oras cu infrastructura la pamint (daca o are) si cu lume complet necivilizata, aglomerat peste masura.
Ganditi-va numai la strazile aglomerate cu trafic pe care masinile stau parcate aiurea.
Si in strainatate e aglomeratie mare, dar: masinile sunt parcate pe stradute mici sau in parcari, iar acolo unde e ingust trece autobuz/tramvai cu program si cu reguli bine facute.
In Paris de la anu se va (re)infiinta o linie de tramvai (pe linga trnul/metroul numit RER).

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
adryyan



Data înscrierii: 10/Ian/2007
Ultima vizita: 14/Noi/2015
Mesaje: 57
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Dum 11 Dec 2005 11:17:30    Titlul subiectului: 56581

In Bucuresti nu se respecta niciodata programele mijloacelor de transport, pentru ca e intodeauna un trafic infernal. Ar trebui primaria capitalei sa se implice mai mult pentru problema traficului rutier si sa inceapa odata proiectele, nu doar vorbe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 31/Iul/2016
Mesaje: 144
Locație: Paris (Franta)

MesajTrimis: Joi 15 Dec 2005 14:42:35    Titlul subiectului: Hihihihi ! 56779

Trebuie luat in consideratie faptul ca, in tarile din Est, avem asupra transportului in comun viziunea pe care o avea occidentul in anii 50 - 60. Adica: principiul este ca aia care au masina sa o utilizeze pt toate deplasarile si cei care nu au masina sa ia transportul in comun, drept care orasul trebuie amenajat intru confortul automobilului.

Dar orasele nu sint facute pt masini, ci pt oameni. Asa ca, largirea strazilor si disparitia spatiilor verzi pt confortul masinilor dauneaza confortului oamenilor. Inchipuit-va fiecare bulevard transformat in autostrada urbana, cu un puhoi de masini poluante si zgomotoase pe fiecare fir si sens: va mai vine sa va plimbati acolo (mai ales daca trotuarul este ingust de 20 cm, ca sa faca loc masinilor)?

Occidentul s-a desteptat asupra urbanismului si a transportului in comun. Orasele civilizate au o retea de transport in comun densa si cu orare atractive, iar tariful biletului si al abonamentului sint subventionate puternic. Locul masinii se reduce, datorita culoarelor rezervate vehiculelor de transport urban si biciclistilor. Se fac parkinguri in prostie la periferie, linga terminusurile transportului in comun, pt ca automobilistii veniti de afara sa isi lase masina acolo si sa ia transportul catre centru. In centru se mai fac doar parkinguri subterane pt riverani, iar parcarea pe strada costa scump. Se largesc trotoarele si se planteaza copaci, se fac si strazi pietone (Lipscanii merita asa-ceva, nu credeti ?), pe scurt, este o placere sa te plimbi prin oras.

Din pacate, nu putem astepta cu mainile in sîn ca aceasta mentalitate sa ajunga si la noi: trebuie sa o difuzam prin scrisori catre autoritati, prin discutii cu oamenii, pe internet... !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Joi 15 Dec 2005 14:53:53    Titlul subiectului: 56780

Una e sa blochezi niste strazi ca Lipscani si alta e sa blochezi toata Calea Victoriei. Pe de alta parte, ce n'a facut vestul mult timp, nu poate Estul sa faca cat ai clipi din ochi. Terapia de soc nu da rezultate aici.
Bucuresti nu e Paris, dar nici Moscova. Acolo au cel putin spatii mari in cartierele noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 15 Dec 2005 14:59:28    Titlul subiectului: 56781

Andrei, 80% de acord cu tine... Aia cu orarul atractiv... poate in buricul oraselor foarte mari, ca prin afara, oricum se numeste numai atractiv, nu. Iar cu respectatul orarului...si aici mai lasa de dorit. In rest perfect adevarat.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2005 13:49:25    Titlul subiectului: 0000 9263

La români striga încasatoarea ,,Haideți tovarăși mai repede!". După ce a dispărut încasatoarea, oamenii s-au obișnuit cu ideea de aglomerație. Dar am observat că nici dacă vin trei autobuze care merg în același loc, oamenii tot se înghesuie in primul...și celelalte 2 merg goale (deși primul e de multe ori depășit de celelalte 2).
Vă rog să observați că autobuzul din imagine nu pote închide ușile 2 și 3 din cauza aglomerației...la nici 30 de secunde după ce a plecat au venit un alt auutobuz și un troleibuz care mergeau în același loc!
Nici nu credeam că sunt atâția pasionați de Dac-uri în București Twisted Evil (că nu au așteptat De Simonul sau Ik415T-ul)! Așa se procedează peste tot în România?



2160-173-001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.72 kb
 Vizualizat:  de 33749 ori

2160-173-001.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mie 28 Dec 2005 22:38:54    Titlul subiectului: 57205

Un bilant referitor la vandalism pe mijloacele RATB in anul 2005: sursa Romania Libera, 28-dec-2005
RATB a inregistrat, in 2005, pagube in valoare de 3,929 miliarde lei vechi, cu 10 la suta mai mult fata de 2004. Cu toate acestea, actele de vandalism au scazut, fiind distruse 660 de geamuri, 191 parbrize si avariate 200 de refugii pietonale. Zonele unde au fost semnalate frecvent acte de vandalism au fost Calea Rahovei, Calea Giulesti, Str. Zetari, Calea Ferentari, Prelungirea Ferentari, Sos. Petricani, Bd. Preciziei, Sos. Colentina, Bd. Th. Pallady, Str. Liviu Rebreanu, Bd. Vasile Milea, Str. Delea Noua, Valea Argesului, P-ta Sudului, P-ta Garii de Nord, Sos. Pantelimon etc. Liniile de tramvai si troleibuz pe traseele carora s-au produs astfel de acte de vandalism au fost 12, 34, 16, 15, 35, 11, 32, 41, 19, 51, 23, 27, 21, respectiv la troleibuze: 66, 97, 86, 62, 91, 69, 85. Cele mai multe manifestari antisociale au fost pe liniile de autobuz 139, 165, 220, 460, 473.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Ian 2006 22:34:11    Titlul subiectului: 57431

Cand vine 19 dimineata cu oamenii de la Ozana, se sperie si soferii de pe 335. Coboara din tramvai si merg pe mijlocul strazii, se calca in picioare la urcare (era sa-mi iau si un cot in gura odata), si cand asteapta autobuzul o fac pe banda 1, nu in statie ca oamenii.
Unii soferi de 335 incearca sa plece inainte sa ajunga cei de la tramvai, iar unii calatori asteapta o alta masina decat sa se ia la bataie pentru un loc pe scaun.
Eu merg doar pana la metrou la Titan si ma uit la ei cum se indeasa pe usi si merg linistit pe scara.
Proabil ca 15 a fost scos pentru ca pe el mergeau mai mult blatisti, rar vedeai pe cineva compostand (doar nu aveau toti abonamente).
Eu unul sunt foarte multumit de transportul in comun din Titan, deoarece pot ajunge cam pe oriunde insectorul 3 cu un singur mijloc de transport, iar daca am treaba mai departe, merg in centru si aleg ceva de acolo. Doar Bucurestiul e oras radial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Vin 06 Ian 2006 23:24:07    Titlul subiectului: 57437

einstein1984 a scris:
Proabil ca 15 a fost scos pentru ca pe el mergeau mai mult blatisti, rar vedeai pe cineva compostand (doar nu aveau toti abonamente).
15 a fost redirectionat (inapoi) pe Ressu & Pallady cand s-a terminat cu lucrarile la metrou in zona N. Grigorescu... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Manimal



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 30/Apr/2008
Mesaje: 92
Locație: Bucuresti 5

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2006 22:34:34    Titlul subiectului: 57643

Pensionarii sunt persoanele pe care le urasc cel mai mult intr-un mijloc de transport in comun... asta din cauza ca ei cred ca daca incep sa urle putin gata ne speriem noi astia tineri, sau cand se imping pe scari, sau poate cand stau jos (nu pe locuri rezervate) si vin sa se impinga in mine ca sa imi faca semn sau ceva....
Eu m-am saturat de ei, am cele mai amuzante planuri posibile pentru enervarea pensionarilor, cand o sa am timp mai mult o sa le postez.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2006 22:40:29    Titlul subiectului: 57645

Cu riscul sa se supere cineva, va spun ca am vazut o scena pe linia 104 prin '97-'98. Un elev statea in picioare si asculta muzica in casca. Muzica se auzea destul de slab si nu deranja. Pe scaun se afla un pensionar care a inceput dintr'odata sa comenteze, sa injure tinerii si sa-l trimita pe respectivul la munca, desi dupa cum arata era prin clasa a 10'a sau a 11'a. La statia dinainte de capatul de la stadion coborase deja aproape toata lumea si a auzit si soferul si l-a luat la rost. Avea dreptate soferul: le-a dat primaria transport gratuit ca sa se plimbe.
Nu cred ca un pensionar care merge la doctor sau mai stiu eu unde se apuca sa injure calatorii ca asculta muzica pe care de fapt el nici nu cred ca o auzea, cel mult un bazait. Dar autobuzele sunt incalzite, spre deosebire de unele apartamente (era iarna sau primavara rece), asa ca e mai bine sa te plimbi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manimal



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 30/Apr/2008
Mesaje: 92
Locație: Bucuresti 5

MesajTrimis: Mie 18 Ian 2006 21:35:57    Titlul subiectului: 6u56 12938

Seminteee...

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
citaro



Data înscrierii: 18/Apr/2006
Ultima vizita: 08/Apr/2007
Mesaje: 116
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006 11:27:52    Titlul subiectului: 0000 60453

O poza cu ce fac unii pe care nu ii iei dintre statii...
Cu alte ocazii am sa pun poze cum gasesc autobuzul de murdar seara la retragere...



RF_civilizatie.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.35 kb
 Vizualizat:  de 34890 ori

RF_civilizatie.jpg



_________________
NU SUNTEM PERFECTI SUNTEM OAMENI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006 11:43:46    Titlul subiectului: 60454

Evil or Very Mad ai fost inscriptionat suplimentar fata de schema RATBului Evil or Very Mad
Cam cat o fi amenda in strainatate pentru asa ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006 13:46:05    Titlul subiectului: 60456

Eu l-as fi luat la garaj si l-as fi pus sa spele tot parcu de la A la Z Very Happy Astea sunt unele din cele mai "calme" reactii, am vazut pe 41 pe unul care era atat de nervos incat a inceput sa dea picioare in tramvai ca vatmanul nu i-a deschis usa 1 ca sa se urce, desi tramvaiul nu era aglomerat si nici statia foarte plina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Mai 2006 09:33:16    Titlul subiectului: 60464

Stiti si voi ca nimeni nu ii pedepseste pe cei care fac astfel de lucruri. Niciodata nu am vazut pe cineva luat de politisti pentru ca a zgariat/murdarit etc un autobuz... Deci... va trebui sa ne obisnuim cu ei daca nu se iau masuri mai drastice...parerea mea Wink
_________________
We are just a small, lonely piece in the world of computers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Sâm 13 Mai 2006 12:42:24    Titlul subiectului: 60465

Un pustian tocmai facea ceva grafitii in spatele unui MBO305G, a fost observat de sofer, nu l-a lasat sa coboare, si s-a dus repede la garaj cu el, unde deja era chemata politia. Pentru ca era minor, pagubele au fost platite de catre parinti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Sâm 13 Mai 2006 14:03:13    Titlul subiectului: 60466

Am mai spus ca am vazut vagoane germane venite in Romania cu tot cu inscriptiile de acolo, cu semnaturile lui Hans si a nu mai stiu cui zgariate pe partile de lemn sau chiar scrise cu carioca. Atat est- cat si vest-germani... S'a mai vorbit pe forum si de geamuri zgariate la tramvaiele venite din vest. La Chemnitz au existat la Shcönau 3 linii de stocare care nu mai sunt folosite, din motivele citate mai jos.
Chemnitz(JBSS Bahn) a scris:
Die 3 Abstellgleise werden nicht mehr regelmĂ€ĂŸig
benutzt, da die Vandalismus-Gefahr zu groß ist.
Außerdem ist in den beiden Depots genĂŒgend Platz
fĂŒr alle Wagen.
FrĂŒher standen hier tagsĂŒber HVZ-VerstĂ€rker der SL 1+8.
Sursa: "C_2004Mz.nt3 " din programul Bahn 3.83.
Adica: "cele 3 linii de stocare nu mai sunt folosite pentru ca pericolul de vandalism este prea mare, in afara de asta este loc suficient in ambele depouri pentru toate vagoanele. Aici stateau inainte in timul zilei ranforsari de ore de varf (??) pentru liniile de tramvai 1 si 8." (Nota: ambele depouri inseamna ca doar atatea au ramas din vreo 5, ca si o gramada de linii desfiintate la schimbarea ecartamentului).
Vandalismul este o caracteristica a libertatii scapate de sub control, combinata cu tendintele de manifestare a unor oameni cu pregatire precara si inconstienti sau nepasatori de consecintele faptelor lor.


Ultima modificare efectuată de către Tom la Sâm 13 Mai 2006 14:20:17, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 13 Mai 2006 14:11:16    Titlul subiectului: 52582 60467

Ranforsări...există și în București. Dacă nu mă însel, sunt anumite numere de tururi care sunt NUMAI ranforsări, o să mă interesez, care ies doar între 6 și 9 și 14-18.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Dum 14 Mai 2006 15:23:26    Titlul subiectului: 60483

De fapt ar trebui sa vorbim de "civilizatiile de calatori bucuresteni" Wink , caci dupa comportament calatorii se impart in mai multe grupe de vertebrate, filumuri si specii...
De exemplu in Ferentari avem speciile Homo habilis vandalus si Homo sapiens ciordenis, specii responsabile cu distrugerea autobuzelor, respectiv usurarea poverilor calatorilor Evil or Very Mad .
Apar din cand in cand si reprezentanti de Australopitecus, care se maimutaresc in autobuze de parca le-ar fi primit cadou Mad . Chiar nu se poate face ceva cu incidente de genul asta? Mai vad din cand in cand politai in autobuze, dar astia nu fac nimic, mi-au furat mie odata mobilul de fata cu unul si ala nu a reactionat deloc Evil or Very Mad .

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Mai 2006 15:52:25    Titlul subiectului: 60484

Ar trebui RATB sa angajeze o firma de paza care sa patruleze prin mijloacele de transport respectiv statii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 14 Mai 2006 16:38:00    Titlul subiectului: 60486

metrouusor a scris:
Ar trebui RATB sa angajeze o firma de paza care sa patruleze prin mijloacele de transport respectiv statii.
Care ar costa cam mult și s-ar ajunge la tarife ca la Ploiești, unde un abonament pe o lumă pe toate liniile e 1.000.000 de lei vechi și NU se acordă reduceri pt. elevi și studenți decât pentru abonamentele pe o linie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Pasagerul



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 06/Iul/2006
Mesaje: 44

MesajTrimis: Lun 15 Mai 2006 16:32:32    Titlul subiectului: 60498

Eu consider ca vina este si a proprietarului vehiculelor. Politia nu are cum sa se autosesizeze, ea trebuie sesizata de catre pagubit, adica RATB. Care apoi trebuie sa actioneze in judecata vandalul, daca acesta este gasit. Asta apropo de faptul ca nimeni nu pedepseste. La fel cum se intimpla pe autostrazi, cu jefuirea panourilor indicatoare sau antiorbire. Daca pe AND l-ar interesa de PROPRIETATEA SA ar anunta politia care in cel mult o ora ar gasi acele panouri prin curtile localnicilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 15 Mai 2006 18:30:10    Titlul subiectului: 60500

Pasagerul a scris:
...Daca pe AND l-ar interesa de PROPRIETATEA SA ar anunta politia care in cel mult o ora ar gasi acele panouri prin curtile localnicilor.
... care ar trebui sa faca inca un drum sa si le recupereze in cel mai scurt timp, dupa ce au platit o amenda simbolica sau s'au ales cu un dosar penal dar au 7 copii acasa si nu prezinta pericol public blablabla... Daca tot vorbea cineva mai demult pe acest forum despre toleranta olandezilor, sa ne gandim cam cat de tolerati erau catolicii acolo cu cateva secole in urma, de ajunsesera sa-si faca biserici in podurile caselor. Europa sa ne dea exemple de toleranta dupa ce nu mai avem motive sa fim intoleranti, pentru ca motivele cele mai grave au disparut de mult, odata cu cei 7 copii care ar muri de foame si nu le da statul nimic pe motiv ca parintii sunt infractori, ca sa dam un exemplu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Lun 15 Mai 2006 20:03:20    Titlul subiectului: 60502

Si totusi "cineva" trebuie (este obligat si are instrumentele necesare pt. a o face) sa ia masuri.
Ati ghicit... ORDONANȚA nr. 21 din 30 ianuarie 2002
privind gospodărirea localităților urbane și rurale
, modificata si aprobata prin LEGEA nr. 515 din 12 iulie 2002 Rolling Eyes
Sa remarcati si prevederea cum ca, onor primarii trebuie sa implementeze un transport nepoluant Twisted Evil

ORDONANȚĂ nr.21 din 30 ianuarie 2002
privind gospodărirea localităților urbane și rurale
Textul actului publicat în M.Of. nr. 86/1 feb. 2002

În temeiul prevederilor art. 107 din Constituția României și ale art. 1 pct. IV.1 din Legea nr. 751/2001 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanțe,
Guvernul României adoptă prezenta ordonanță.

CAPITOLUL I
Dispoziții generale

Art. 1. - (1) Prezenta ordonanță stabilește obligațiile și răspunderile care revin autorităților administrației publice locale, instituțiilor publice, agenților economici și cetățenilor pentru buna gospodărire a localităților, pentru instaurarea unui climat de ordine și curățenie pe teritoriul acestora.

(2) Asigurarea și păstrarea curățeniei și ordinii pe teritoriul localităților, buna gospodărire a acestora și respectarea normelor de igienă constituie o obligație fundamentală a autorităților administrației publice locale, a instituțiilor publice, agenților economici și a altor persoane juridice, precum și a cetățenilor.

Art. 2. - (1) Activitățile edilitar-gospodărești reprezintă ansamblul acțiunilor de utilitate și interes local, desfășurate din inițiativa și sub organizarea autorităților administrației publice locale, prin care se asigură buna gospodărire, păstrarea curățeniei, respectarea normelor de igienă, precum și înfrumusețarea localităților urbane și rurale de pe întreg cuprinsul țării.

(2) Organizarea, derularea și participarea la activitățile edilitar-gospodărești constituie o obligație permanentă a consiliilor locale, a consiliilor județene și a primarilor, a autorităților și instituțiilor publice, a agenților economici, cu sau fără personalitate juridică, precum și a cetățenilor.

Art. 3. - Consiliile județene și consiliile locale, precum și primarii răspund de organizarea, conducerea, îndrumarea, coordonarea și controlul întregii activități de gospodărire și înfrumusețare a localităților, de păstrarea ordinii și curățeniei în orașele și comunele țării.

Art. 4. - În îndeplinirea atribuțiilor ce le revin potrivit prezentei ordonanțe consiliile județene și consiliile locale, precum și primarii vor adopta și vor dispune măsurile ce se impun pentru asigurarea participării cetățenilor, a instituțiilor publice și agenților economici, cu sau fără personalitate juridică, la realizarea acțiunilor de înfăptuire și păstrare a curățeniei în interiorul localităților și în afara acestora, la efectuarea la timp a activităților gospodărești.

Art. 5. - Autoritățile și instituțiile publice, precum și agenții economici au obligația să efectueze lucrările de întreținere și curățenie a clădirilor aflate în proprietatea sau în folosința lor, a anexelor acestora, a incintelor, împrejmuirilor, precum și a oricăror alte spații utilizate de acestea.

Art. 6. - Cetățenii au obligația să asigure îngrijirea locuințelor aflate în proprietatea sau în folosința lor, a anexelor gospodărești, curților, împrejmuirilor și să păstreze ordinea și curățenia pe străzi, drumuri, în piețe, parcuri și grădini, în celelalte locuri publice, precum și în mijloacele de transport în comun.

CAPITOLUL II
Obligațiile și răspunderile autorităților administrației publice

SECȚIUNEA 1
Obligațiile și răspunderile consiliilor județene

Art. 7. - (1) În aplicarea prevederilor prezentei ordonanțe consiliile județene sunt obligate să acorde asistență tehnică, sprijin și îndrumare autorităților administrației publice locale pentru:

a) luarea măsurilor necesare în vederea protecției sănătății publice;
b) conservarea și protecția mediului;
c) menținerea în stare corespunzătoare a spațiilor verzi și a locurilor de agrement din jurul localităților și din interiorul acestora; extinderea obiectivelor similare existente, precum și realizarea altora noi;
d) întocmirea, aprobarea și respectarea documentațiilor de amenajarea teritoriului și de urbanism, precum și a normelor privind executarea construcțiilor;
e) construirea, întreținerea, repararea și modernizarea drumurilor comunale, a străzilor și trotuarelor, a șanțurilor și podețelor;
f) amenajarea și curățarea cursurilor de apă, a bălților și a malurilor acestora;
g) înființarea, organizarea și asigurarea bunei funcționări a unor servicii de transport public local de călători, eficiente și nepoluante;
h) înființarea, organizarea și asigurarea bunei funcționări a serviciilor publice de salubritate, precum și pentru efectuarea unor acțiuni de dezinfecție și dezinsecție a localităților;
i) amenajarea unor locuri speciale de depozitare și colectare a gunoaielor și deșeurilor menajere.
(2) Consiliilor județene le revine obligația de a stabili și de a pune în executare lucrările necesare de modernizare și de întreținere a drumurilor județene și a infrastructurii aferente acestora, precum și a altor obiective de interes județean.

SECȚIUNEA a 2-a
Obligațiile și răspunderile consiliilor locale și ale primarilor

Art. 8. - Consiliile locale, Consiliul General al Municipiului București și consiliile locale ale sectoarelor acestuia, precum și primarii au obligația să asigure:

a) măsurile necesare pentru protecția sănătății publice, cu sprijinul și sub supravegherea organelor de specialitate ale statului;
b) măsuri corespunzătoare pentru conservarea și protecția mediului;
c) prevenirea poluării accidentale a mediului sau a surselor și cursurilor de apă, prin depozitarea necontrolată a deșeurilor de către agenții economici sau de către cetățeni;
d) realizarea unor sisteme moderne de colectare, depozitare, transport și prelucrare a deșeurilor și gunoaielor; amenajarea unor locuri speciale de depozitare în fiecare localitate;
e) respectarea prevederilor legale și a documentațiilor de amenajarea teritoriului și urbanism aprobate, precum și a normelor privind executarea construcțiilor;
f) curățenia străzilor, piețelor și a celorlalte locuri publice, îndepărtarea zăpezii, a gheții de pe străzi și trotuare, colectarea și depozitarea reziduurilor menajere și stradale, sortarea și valorificarea resurselor materiale refolosibile;
g) repararea și întreținerea străzilor, a drumurilor comunale, podurilor, podețelor, curățarea și amenajarea șanțurilor, modernizarea drumurilor existente și realizarea unor drumuri comunale noi;
h) finalizarea construcțiilor începute;
i) întreținerea în bună stare a construcțiilor existente, repararea și zugrăvirea periodică a acestora;
j) organizarea de acțiuni pentru salubrizarea și igienizarea localităților;
k) întreținerea digurilor și a malurilor, a cursurilor de apă, executarea lucrărilor de protecție și întreținere a albiilor, efectuarea altor lucrări de protecție contra inundațiilor, asigurarea scurgerii apelor, asanarea terenurilor insalubre și prevenirea poluării apelor;
l) repararea, întreținerea și modernizarea rețelei de distribuție a apei;
m) canalizarea și epurarea apelor uzate și pluviale;
n) buna organizare și funcționare a transportului în comun, păstrarea curățeniei și aspectului corespunzător al vehiculelor, întărirea ordinii și disciplinei;
o) respectarea strictă a normelor igienico-sanitare în piețele agroalimentare, în târguri și oboare;
p) amenajarea, potrivit planului urbanistic general, și întreținerea spațiilor verzi, a parcurilor, grădinilor publice, a terenurilor de sport și de joacă pentru copii, a celorlalte locuri publice de agrement;
r) păstrarea curățeniei și respectarea normelor igienicosanitare în cinematografe, teatre, săli de sport, stadioane și în celelalte unități de cultură și sport aflate în proprietatea unității administrativ-teritoriale sau în administrarea consiliului local;
s) păstrarea, conservarea, repararea și restaurarea, în condițiile legii, a monumentelor de pe teritoriul comunei sau orașului.
CAPITOLUL III
Obligațiile și răspunderile instituțiilor publice, ale agenților economici, ale altor persoane juridice, precum și ale cetățenilor

SECȚIUNEA 1
Obligațiile instituțiilor publice, ale agenților economici și ale celorlalte persoane juridice

Art. 9. - Instituțiilor publice, agenților economici și celorlalte persoane juridice le revin următoarele obligații:

a) să întrețină în stare corespunzătoare imobilele în care își desfășoară activitatea, prin efectuarea lucrărilor de reparații, amenajări și a altor lucrări specifice;
b) să asigure repararea, spălarea geamurilor și a vitrinelor, înlocuirea celor sparte, întreținerea firmelor și a fațadelor imobilelor în care își desfășoară activitatea, inclusiv spălarea, curățarea și zugrăvirea periodică a acestora;
c) să asigure curățenia la locurile de depozitare a materialelor în curțile interioare și pe celelalte terenuri pe care le dețin, precum și pe căile de acces;
d) să asigure igiena în imobilele și incintele deținute sub orice formă, prin activități de curățare, dezinsecție și deratizare;
e) să depoziteze corespunzător reziduurile menajere, industriale, agricole, precum și materialele refolosibile;
f) să efectueze și să mențină curățenia trotuarelor, a părții carosabile a străzii sau a drumului, a locurilor de parcare pe care le folosesc și să îndepărteze zăpada și gheața de pe trotuarele din dreptul imobilelor și incintelor în care își desfășoară activitatea, potrivit normelor stabilite de consiliile locale;
g) să respecte măsurile stabilite de consiliile locale și județene pentru asigurarea igienei publice și curățeniei în localități;
h) să asigure curățarea mijloacelor de transport și a utilajelor la intrarea acestora pe drumurile publice.
SECȚIUNEA a 2-a
Obligațiile cetățenilor

Art. 10. - În aplicarea prevederilor prezentei ordonanțe cetățenilor le revin următoarele obligații:

a) întreținerea și curățenia locuințelor pe care le dețin în proprietate sau cu chirie, a anexelor gospodărești, a curților și împrejmuirilor acestora;
b) curățarea fațadelor locuințelor și a altor construcții amplasate la frontul străzii, tencuirea și zugrăvirea periodică a acestora, potrivit măsurilor stabilite de consiliile locale;
c) finalizarea construcțiilor începute, pe baza autorizațiilor eliberate de primari, în condițiile și în termenele stabilite de acestea;
d) repararea și întreținerea instalațiilor aferente imobilelor;
e) menținerea curățeniei pe trotuare, pe partea carosabilă a străzii sau a drumului, pe porțiunea din dreptul gospodăriei și a locurilor de parcare pe care le folosesc;
f) îndepărtarea zăpezii și a gheții de pe trotuarele din dreptul imobilelor în care locuiesc sau pe care le folosesc în alte scopuri;
g) păstrarea curățeniei pe arterele de circulație, în piețe, târguri și oboare, în parcuri, locuri de joacă pentru copii și în alte locuri publice;
h) respectarea măsurilor stabilite de consiliile locale și județene pentru asigurarea igienei publice și a curățeniei în localități;
i) depozitarea reziduurilor menajere și a gunoaielor numai în locurile special amenajate de autoritățile administrației publice locale;
j) curățarea mijloacelor de transport la intrarea acestora pe drumurile publice.
Art. 11. - Asociațiile de proprietari pot prelua, potrivit prevederilor legale, unele dintre obligațiile ce revin cetățenilor, potrivit prevederilor prezentei ordonanțe, și să răspundă pentru realizarea acestora în fața autorităților administrației publice locale.

CAPITOLUL IV
Alte dispoziții

Art. 12. - (1) Consiliile locale pot stabili ca unele dintre obiectivele vizând buna gospodărire, întreținere, curățenie și înfrumusețare a localităților să fie realizate, integral sau parțial, prin contribuția directă a cetățenilor.

(2) Obiectivele prevăzute la alin. (1) se stabilesc de consiliile locale, prin hotărâre adoptată cu votul a cel puțin două treimi din numărul consilierilor în funcție, și ele pot consta în:

a) amenajarea și repararea de străzi și trotuare;
b) săparea și amenajarea șanțurilor și rigolelor;
c) realizarea de podețe;
d) curățarea cursurilor de apă, a lacurilor și bălților, precum și a malurilor acestora;
e) amenajarea de locuri speciale pentru depozitarea reziduurilor menajere și a gunoaielor;
f) curățarea și amenajarea locurilor virane;
g) curățenia în parcuri, amenajarea de alei, inclusiv confecționarea și instalarea de bănci.
Art. 13. - Obiectivele stabilite de consiliile locale potrivit art. 12 se supun aprobării locuitorilor prin referendum local, organizat în condițiile legii, împreună cu modalitățile de efectuare a contribuției cetățenilor și cu întinderea acesteia.

Art. 14. - Pentru finanțarea obiectivelor aprobate prin referendum consiliile locale pot stabili taxe locale speciale, potrivit reglementărilor legale în vigoare, sau, cu acceptul scris al cetățenilor, pot hotărî efectuarea unui număr de zile-muncă, pe care solicitanții le vor executa potrivit programării stabilite de comun acord cu primarul sau cu împuternicitul acestuia.

Art. 15. - Prestarea activităților fizice prevăzute la art. 14 se face cu respectarea regimului normal de lucru și a normelor de securitate și igienă a muncii.

Art. 16. - (1) Pentru realizarea lucrărilor aprobate prin referendum, în condițiile art. 13, primarul va consulta și instituțiile publice și agenții economici care își desfășoară activitatea pe teritoriul localității în care urmează să se execute lucrările respective.

(2) Modalitățile de participare a instituțiilor publice și a agenților economici la realizarea lucrărilor aprobate se stabilesc pe baza negocierilor directe dintre conducătorul acestora și primar, în funcție de specificul activității desfășurate și de cel al obiectivului de realizat.

Art. 17. - (1) Sumele stabilite și încasate potrivit prezentei ordonanțe se păstrează în conturi separate și pot fi folosite numai pentru realizarea obiectivelor pentru a căror finanțare au fost încasate.

(2) Sumele și materialele rămase după realizarea obiectivului vor fi folosite numai pentru executarea altor lucrări similare, potrivit hotărârii consiliului local sau, după caz, a consiliului județean.

Art. 18. - (1) Detalierea obligațiilor și responsabilităților concrete care revin instituțiilor publice, agenților economici, celorlalte persoane juridice, precum și cetățenilor, potrivit prevederilor prezentei ordonanțe, se face prin hotărâri ale consiliului local, la propunerea primarului.

(2) Hotărârile vor fi adoptate în termen de cel mult 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe.

CAPITOLUL V
Sancțiuni

Art. 19. - Nesocotirea sau neîndeplinirea obligațiilor și responsabilităților stabilite prin prezenta ordonanță atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală, după caz, a persoanelor vinovate și se sancționează potrivit legii.

Art. 20. - Constituie contravenție următoarele fapte săvârșite de primar:

a) neelaborarea și nesupunerea spre aprobare consiliului local a măsurilor necesare în vederea îndeplinirii obligațiilor și responsabilităților prevăzute la art. 8 lit. a)-e), h), k), o) și s); refuzul de a aplica măsurile hotărâte de consiliul local în aceste domenii sau nesocotirea acestora, deși au fost stabilite sursele de finanțare, iar fondurile necesare au fost asigurate;
b) neorganizarea acțiunilor de control având ca obiect modul de executare a construcțiilor și de respectare a autorizațiilor de construire, precum și a obligațiilor privitoare la păstrarea curățeniei în piețe, oboare, târguri și în celelalte locuri publice, la îndepărtarea zăpezii și gheții de pe trotuare;
c) neluarea măsurilor necesare pentru finalizarea construcțiilor începute;
d) lipsa de preocupare pentru păstrarea, conservarea, repararea și restaurarea monumentelor de orice natură de pe teritoriul comunei sau orașului;
e) neelaborarea și nesupunerea spre aprobare consiliului local de către primar a proiectelor de hotărâri prevăzute la art. 18.
Art. 21. - Contravențiile prevăzute la art. 20 se sancționează după cum urmează:

a) cu amendă de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei, contravențiile prevăzute la lit. c) și d);
b) cu amendă de la 10.000.000 lei la 25.000.000 lei, contravențiile prevăzute la lit. b);
c) cu amendă de la 25.000.000 lei la 35.000.000 lei, contravențiile prevăzute la lit. a) și e).
Art. 22. - Amenzile prevăzute la art. 21 se aplică primarului și sunt suportate de acesta.

Art. 23. - Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de către prefect sau de persoanele împuternicite de acesta prin ordin, de persoanele împuternicite de ministrul administrației publice, precum și de persoanele împuternicite de ministrul apelor și protecției mediului.

Art. 24. - Consiliile locale și consiliile județene vor stabili, prin hotărâri adoptate în condițiile Legii administrației publice locale nr. 215/2001 și ale Ordonanței Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, faptele săvârșite de instituțiile publice, agenții economici, alte persoane juridice, precum și de cetățeni, care constituie contravenții în domeniul bunei gospodăriri a localităților urbane și rurale, și sancțiunile ce se pot aplica pentru acestea.

Art. 25. - Prezenta ordonanță intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.

PRIM-MINISTRU
ADRIAN NĂSTASE

Contrasemnează:

Ministrul administrației publice,
Octav Cozmâncă

Ministrul apelor și protecției mediului,
Petru Lificiu

București, 30 ianuarie 2002.
Nr. 21.


LEGE nr.515 din 12 iulie 2002
pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 21/2002 privind gospodărirea localităților urbane și rurale
Textul actului publicat în M.Of. nr. 578/5 aug. 2002

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Articol unic. - Se aprobă Ordonanța Guvernului nr.21 din 30 ianuarie 2002 privind gospodărirea localităților urbane și rurale, adoptată în temeiul art. 1 pct. IV.1 din Legea nr. 751/2001 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanțe și publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.86 din 1 februarie 2002, cu următoarele modificări și completări:

1. La articolul 2, alineatul (2) va avea următorul cuprins:

"(2) Organizarea, derularea și participarea la activitățile edilitar-gospodărești constituie o obligație permanentă a consiliilor județene, a consiliilor locale și a primarilor, a autorităților și instituțiilor publice, a agenților economici cu sau fără personalitate juridică, precum și a cetățenilor."

2. La articolul 7 alineatul (1), partea introductivă și literele f) și g) vor avea următorul cuprins:

"Art. 7. - (1) În aplicarea prevederilor prezentei ordonanțe consiliile județene sunt obligate să acorde asistență tehnică, sprijin și îndrumare autorităților administrației publice locale, în condițiile legii, pentru:
...........................................................................................

f) amenajarea și curățarea, în condițiile legii, a cursurilor de apă, bălților și malurilor acestora;
g) înființarea, organizarea și asigurarea bunei funcționări a serviciilor de transport public local de călători, eficiente și nepoluante;"
3. La articolul 8 alineatul (1), partea introductivă și litera k) vor avea următorul cuprins:

"Art. 8. - (1) Consiliile locale, Consiliul General al Municipiului București și consiliile locale ale sectoarelor acestuia, precum și primarii au obligația să asigure, în condițiile legii:
...........................................................................................

k) curățenia și salubrizarea digurilor și a malurilor, a cursurilor de apă, asanarea terenurilor insalubre și prevenirea poluării apelor;"
4. La articolul 10, litera g) va avea următorul cuprins:


"g) păstrarea curățeniei pe arterele de circulație și în locurile publice;"
5. La articolul 10, după litera j) se introduce litera k) cu următorul cuprins:


"k) curățarea și întreținerea șanțurilor, rigolelor și podețelor aferente proprietății."
6. Articolul 11 va avea următorul cuprins:

"Art. 11. - Asociațiile de proprietari vor prelua, potrivit prevederilor legale, unele dintre obligațiile ce revin cetățenilor, potrivit prevederilor prezentei ordonanțe, și vor răspunde pentru realizarea acestora în fața autorităților administrației publice locale."

7. La articolul 12 alineatul (2), partea introductivă va avea următorul cuprins:

"(2) Obiectivele prevăzute la alin. (1) se stabilesc de consiliile locale, prin hotărâre adoptată cu votul majorității consilierilor în funcție, și pot consta în:"

8. Articolul 19 va avea următorul cuprins:

"Art. 19. - Nerespectarea sau neîndeplinirea obligațiilor și a responsabilităților stabilite prin prezenta ordonanță atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală, după caz, a persoanelor vinovate și se sancționează potrivit legii."

9. La articolul 20, literele a)-c) vor avea următorul cuprins:


"a) neelaborarea și nesupunerea spre aprobare consiliului local a măsurilor necesare îndeplinirii obligațiilor și a responsabilităților prevăzute la art. 8 lit. a), b), c), e), k),
n), o) și s); refuzul de a aplica măsurile hotărâte de consiliul local în aceste domenii sau nerespectarea acestora, deși au fost stabilite sursele de finanțare, iar fondurile necesare au fost asigurate;
b) neorganizarea acțiunilor de control asupra obligațiilor privitoare la păstrarea curățeniei în piețe, oboare, târguri și în celelalte locuri publice, precum și la îndepărtarea zăpezii și a gheții de pe trotuare;
c) neluarea măsurilor prevăzute de lege pentru finalizarea construcțiilor începute;"
10. La articolul 21, literele a)-c) vor avea următorul cuprins:


"a) cu amendă de la 2.000.000 lei la 5.000.000 lei, contravențiile prevăzute la lit. c) și d);
b) cu amendă de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, contravențiile prevăzute la lit. b);
c) cu amendă de la 10.000.000 lei la 25.000.000 lei, contravențiile prevăzute la lit. a) și e)."
11. După articolul 22 se introduce articolul 221 cu următorul cuprins:

"Art. 221. - Guvernul va reactualiza anual, prin hotărâre, limitele amenzilor contravenționale prevăzute în prezenta ordonanță, în funcție de rata inflației."

12. Articolul 23 va avea următorul cuprins:

"Art. 23. - Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de persoanele împuternicite de ministrul administrației publice, precum și de persoanele împuternicite de ministrul apelor și protecției mediului."

Această lege a fost adoptată de Camera Deputaților în ședința din 27 iunie 2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constituția României.


PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR
VALER DORNEANU

Această lege a fost adoptată de Senat în ședința din 27 iunie 2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constituția României.


p. PREȘEDINTELE SENATULUI,
DORU IOAN TĂRĂCILĂ

București, 12 iulie 2002.
Nr. 515.

www.cdep.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
Pagina 1 din 10

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community