Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sisteme de afisare/informare ale vehiculelor RATB
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2005 12:23:36    Titlul subiectului: *Sisteme de afisare/informare electronica - vehiculele STB 56124

In "calculatorul" ala care comanda afisajul electronic sunt stocate toate numerele de linie?!?

Apropo de troleibuzele bucureștene, ia priviți ce minunație de mesaj apare pe display-ul unuia dintre acestea



RF_52xx-0pa-006_133.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.73 kb
 Vizualizat:  de 31180 ori

RF_52xx-0pa-006_133.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2005 12:35:07    Titlul subiectului: 56125

Mai putin cele pre-orasenesti, speciale si temporare.
Dar are traseele "speciale": 999x Very Happy (nu la DAF'uri, la DeSimon)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
qwerty



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 23/Feb/2023
Mesaje: 55
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 08 Ian 2006 14:06:16    Titlul subiectului: 57479

Cum functioneaza afisajul de la troleibuzele Ik 415T? Ca vad ca ramane aprins si cat sunt in depou...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Dum 08 Ian 2006 20:05:48    Titlul subiectului: 57482

Din ce am observat, afisajul e mecanic... la afisajele astea pixelii nu sunt led-uri sau beculete, ci niste bucatele de plastic care se pot roti: pe o parte sunt verzi, pe cealalta negre
Noaptea afisajul e iluminat de un neon Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 23:25:43    Titlul subiectului: ce mai vede romanu' pe la RATB 57793

Azi am mers intr-un 15 care avea functional sistemul de anuntare al statiilor... era activ si display-ul rosu din salon... si chiar functiona corect (aproape corect... la legaturi erau doar 15 si 19, desi mai e si 23).
Ah, da.. si are "imprumutat" de pe Windows un sunet de "Ding" inainte sa anunte statia curenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2006 23:42:42    Titlul subiectului: 57798

#096 e celebru pentru anunțarea stației ,,Ilioara" (îți dă senzația că pocnesc boxele...așa urlă vocea aia în difuzor).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
qwerty



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 23/Feb/2023
Mesaje: 55
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 18 Ian 2006 16:29:21    Titlul subiectului: 57844

Eu am mers cu tramvaiul #353 pe linia 34 și avea sistem de anunțare a stațiilor și tabelă de afișaj în interior. N-am mai văzut alt tramvai pe linia asta care să aibă. Din păcate nu stătea prea bine cu legăturile între linii, adică știa doar legăturile cu alte linii de tramvai (inclusiv 34 Laughing ), nu și cu liniile de autobuz.
O poză din interior cu zoom digital la greu și cu mișcările de la linia proastă de pe Ștefan cel Mare:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 22 Ian 2006 22:11:37    Titlul subiectului: 57923

Am auzit de sistem de anunt de statii pe 104 ... dar nu stiu ce era...
iar in ceea ce priveste anuntul statiilor pe tramvaie, majoritatea celor noi(cu afisaj portocaliu) au acest sistem... ca sunt introduse sau nu statiile, asta e partea a 2-a....am mers si pe 34, 46, 15, 27, 21 care aveau acest sistem functional...pacat ca nu il au toate tramvaiele, desi pe toate V3A-93-urile la inceput au fost montate sisteme TRAMVOX, iar pe autobuzele Rocar de Simon si pe troleibuzele 412E au fost puse sisteme BUSVOX... dar eu nu stiu sa fi functionat vreodata...

Sisteme de anuntat statii :
BUSVOX
TRAMVOX
METROVOX

Aici aveti toate detaliile despre acestea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2006 10:28:53    Titlul subiectului: 57925

Stie cineva ceva despre sistemul de anuntare montat pe autobuzele liniei 104 acum un an? Nu l-am mai folosit de mult, si nu cred ca mai exista la ora actuala.
dexter23 a scris:
iar pe autobuzele Rocar de Simon si pe troleibuzele 412E au fost puse sisteme BUSVOX... dar eu nu stiu sa fi functionat vreodata...
Pe Rocaruri? ... eu n-am prins asta! In fine... Da cum functioneaza sistemul de anuntare al statiilor? E pe baza de cronometru sau cum?
Autobuzele de pe 104 sunt Daf-uri, deci alea ce folosesc (-foloseau)? Daca RATB le-a scos, da dovada de o dobitocenie grava. Evil or Very Mad Erau anuntate TOATE legaturile din zona unde oprea, chiar si metroul.

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2006 12:22:49    Titlul subiectului: 57927

dexter23 a scris:
Am auzit de sistem de anunt de statii pe 104 ... dar nu stiu ce era...
Acum cativa ani RATB a avut initiativa laudabila de a testa un sistem-pilot de marire a gradului de civilizatie si confort. In experiment au intrat liniile #104 (DAF-uri) si #86 (Ikarus 415T). Nu-mi venea sa cred, vehiculele erau curate, functionau sistemele de anuntare a statiilor, soferii erau amabili . . . Culmea culmilor, soferii erau obligati sa poarte costum . . . in vehicule se lipisera niste autocolante superbe (poate a mai ramas vreunul) in care erau prezentate schematic linia pe care circula vehiculul, statiile . . . A fost o crestere calitativa simtitoare. dar n-a durat mult "minunea" si sistemul a fost abandonat.
Cred ca din perioada aia dateaza si indicatoarele aleade statie model "gHildush" . . .

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2006 15:50:39    Titlul subiectului: 57934

Proiectul se numea ,,RATB Plus" și a funcționat până în 2002 pe liniile 104, 131, 301, 331, 335, 86 și 45. Șoferii erau obligați să poarte costum și să respecte la secundă programul de circulație. Dar datorită repartizărilor, mai vedeai (și cred că mai sunt și acum, dacă nu le-au făcut RK) tramvaie care aveau afișat în interior schema liniei 45 și circulau pe 41 (înainte de transf. în metrou ușor) și 34.

De Simoanele au avut sistem de anunțare la început...deși cred că doar cele de la Militari. În 1996 am auzit prima (și ultima) dată anunțarea stațiilor pe un autobuz de pe linia 122, care, la vremea respectivă, avea 2 autobuze pe traseu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2006 19:36:41    Titlul subiectului: 57946

Pe unele Simonuri inca mai este muzica, dar daca este prea incet nu se aude de la huruiala motorului Mad
Anul trecut am auzit pe 178 singura data anuntand statiile si pana sa il scoata pe 44 din Giulesti era un singur V3A H in care am auzit de vreo 3 ori anuntand statiile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 24 Ian 2006 02:16:34    Titlul subiectului: 57956

Eu pe de Simon auzeam doar muzica...si era chiar cool. Anuntare de statii am prins pe 61 in IK, iarin DAF pe 104 in alea cu GPS. Atit... Stiu ca uniforme aveau la un moment dat si cei de pe 21...nu?

Huruiala motoarelor provine de la :
- uzare excesiva: ganditi-va cati Km fac aceste masini prin oras. Mersul in oras este complet diferit de cel din afara orasului. Dupa mine cred ca s-ar putea interpune intre acestea doua un factor de 2. Adica 100km facuti in oras sunt echivalenti cu 200 facuti in afara.
- calitatea slaba a uleiurilor folosite: un ulei bun protejeaza motorul si ne protejeaza si pe noi un pic de zgomot... Din pacate au muncit prea mult si mai sunt inca muncite fara insa a fi riguros ingrijite.
D-aia nu poti auzi muzica, ci huruiala.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
qwerty



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 23/Feb/2023
Mesaje: 55
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 18:58:56    Titlul subiectului: 58850

Am vazut tipul acesta de afisaj la unele V3A-uri, insa nu indeaproape ca sa pot sa-l si studiez. Cum functioneaza? E tabela electronica sau ce e cu el...


RF_202-14_1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.29 kb
 Vizualizat:  de 34363 ori

RF_202-14_1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DanCld



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 09/Mai/2007
Mesaje: 86
Locație: Bucuresti 6 (Drumul Taberei)

MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 19:27:49    Titlul subiectului: 58851

La RATB / Metrorex încă se mai poartă metoda tăbliei de lemn sau plastic, vopsită folosind şabloane Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 19:48:33    Titlul subiectului: 58852

DanCld a scris:
La RATB / Metrorex încă se mai poartă metoda tăbliei de lemn sau plastic, vopsită folosind șabloane Rolling Eyes
Mai nou se poarta numarul scos la imprimanta si bagat in chilotei de plastic Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DAC
Vizitator






MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 19:56:18    Titlul subiectului: 58853

qwerty a scris:
Am vazut tipul acesta de afisaj la unele V3A-uri, insa nu indeaproape ca sa pot sa-l si studiez. Cum functioneaza? E tabela electronica sau ce e cu el...
Este o folie de plastic care se roteste pe doua role. Acele sun situate una sus, una jos.
In spatele acelei folii sunt situate neoanele care lumineaza afisjul.
Are un motoras care roteste folia.
Restul mecanismului este la fel cu restul afisajelor.
Afisaj d-ala alb au V3A-93 de la Dep. Colentina si V3A-A3 de la Dep. Alexandria, ele fiind primele vagoane modernizate.
Sus
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 23:26:00    Titlul subiectului: 58862

Aceasta tehnica am vazut si pe la autobuze din vest facute prin anii 60... Confused Suntem ramasi in urma, rau de tot! Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 23:42:48    Titlul subiectului: 58863

ciordescu a scris:
Mai nou se poarta numarul scos la imprimanta si bagat in chilotei de plastic Twisted Evil
mai rau: Foi scrise cu markerul sau placaje vopsite manual!
Vopsit manual:

Scoase la imprimanta... Surprised ...civilizat.. Confused ...inca. Eu am vazut foi pe care era scris cu markerul sau chiar cu pixul, ingrosat ca sa se vada. Iar pe linia lui 34 am vazut o treaba, tramvaiul avea afisaj electronic cu LEDuri. Functiona. Insa au pus peste el placaj scris.
La 220: Afisajele laterale si frontale: Cu LEDuri. Merg. In fata insa...placaj cu linia mazgalita pe el.
Adica au zfisaj civilizat, dar ei il mascheaza cu antica placa.
O alta chestie din asta a mai fost pe un IK415: Cat timp Depoul Vatra Luminoasa a vost inchis, o parte din troleibuze au stat la Bucurestii Noi, alta la Bujoreni.
In week-end uri mai trimiteau IK415 pe 65, dar si pe 97(doar cate 2 pe linie printre DACuri). La cele de pe 65 mergea afisajul. Insa pt 97 nu era programat, asa ca au pus un placaj. Iar la altul o foaie in geam. Penibil. Grosolan. Mad
Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 00:13:30    Titlul subiectului: 58865

Asta prezentat de tine e totuși bine, dat fiind că fontul e destul de mare, iar numărul e vizibil... prin alte părți se poartă altfel... de exemplu, la Autobaza Floreasca se folosesc foi scoase la imprimantă
V3A-93 cu afișaj roșu de pe 34 (cu 2 excepții... #259 și încă unul) sunt venite de la Titan... care nu deservea și linia asta, deci e normal să nu aibă afișaj pentru alte trasee. Deși a trecut ceva vreme...


Ultima modificare efectuată de către Dr2006 la Dum 02 Apr 2006 20:29:54, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 16:48:52    Titlul subiectului: 58880

Am mai gasit un detaliu complet nesemnificativ de care sa ne legam... Nu vad ce e rau in solutia simpla a placajelor vopsite la sablon. Daca sunt curate, ele sunt cele mai usopr de intretinut (si implementat). Nu cred ca asta e un semn de ramas in urma, cand acolo nu exista decat rolul unei simple informatii. Si afara inca se mai poarta metoda asta. Nu cred ca este deloc importanta. Singurul lucru ar fi doar ca info de-a lungul masinii sa fie consistenta.
Poate ca ar trebui impusa o regula soferilor sa fol doar placajele vopsite cu sablon. Sunt foarte bune si in mod sigur nu se strica.
Tot mai simplu e cu placutele... care se pot imprima oricand, nu? E foarte usor simplu si fara probleme de mentenanta.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 17:28:25    Titlul subiectului: 58883

qwerty a scris:
Am vazut tipul acesta de afisaj la unele V3A-uri, insa nu indeaproape ca sa pot sa-l si studiez. Cum functioneaza? E tabela electronica sau ce e cu el...
Sunt role (din material textil sau asemanator) cum sunt la panourile publicitare cu afisare care defileaza vertical... pe ele sunt imprimate toate liniile care erau la momentul respectiv (sau care au existat pana cu putin timp in urma)... iluminarea e cu neon (din spatele afisajului), desi am vazut sa fie si cu becuri

Tin minte ca mai mereu vedeam in dep. Colentina un V3A modernizat cu afisaj cu role care avea afisata linia 43, cand aceasta nu mai circula de cativa ani (pesemne ca statea in depou de ceva mai multa vreme)...

Sunt cate doua pozitii pt fiecare linie (tur si retur, desi in general vatmanii nu schimba afisajul) + se retrage le depou (fara nomilizarea depoului) + traditionalul "DEFECT" Wink + probabil si altele

Dezavantajul e ca nu se pot modifca/adauga linii (prea usor -- ar trebui taiat, si inlocuita partea din banda)...

Avantajul e ca sunt f. clare, contrast f. bun si caracterele sunt placute vizual... calitatea afisajului nu se deterioreaza in timp cum e in cazul afisajelor verzi (la unele tramvaie/autobuze/troleibuze trebuie sa te chioraseti bine sa iti dai seama ce linie e)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 18:22:51    Titlul subiectului: 00000 58884

Am vazut zilele trecute un afisaj din ala ca se derula. Arata toate liniile, inclusiv unele care nu mai circula de ani buni: 52, 38, 18, 30, 6, 10, 3, 31.
Deci sunt scrise de la 1pana la5*. Desi am vazut si nr 39 (nu stiu daca a existat), 51, 53 (ca in cazul lui 39), 57 (idem).
Deci sunt mai multe PANOURI FLEXIBILE cu mai multe linii.
Sus
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 19:32:46    Titlul subiectului: 58886

tudor a scris:
Am vazut zilele trecute un afisaj din ala ca se derula. Arata toate liniile, inclusiv unele care nu mai circula de ani buni: 52, 38, 18, 30, 6, 10, 3, 31.
Deci sunt scrise de la 1pana la5*. Desi am vazut si nr 39 (nu stiu daca a existat), 51, 53 (ca in cazul lui 39), 57 (idem).
Deci sunt mai multe PANOURI FLEXIBILE cu mai multe linii.
39 a mers pe traseul sura mare-giurgiului-zetarilor (o linie de tip dublura pt relatia cartier-metrou, cum erau si 7, 27, 50).. si dupa-masa se aglomera destul de bine... (cel putin la Sura Mare)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 04 Mar 2006 20:08:45    Titlul subiectului: 58909

Păi..rolele alea afișează pentru linia 8 ,,P-ța. Drumul Taberei" sau ,,13 Septembrie", iar 8 nu mai circulă de ani buni pe acolo.
Însă, într-adevăr, acestea sunt mult mai ușor vizibile decât afișajele verzi care se văd numai de la 20cm distanță.
La plăcuțe este totuși problema vizibilității pe timp de noapte.
Am întâlnit V3A-A3 #231 pe linia 12...și peste afișajul roșu eras o plăcuță de lemn. Asta pentru că afișajul arăta un traseu temporar al lui 12... Gara Basarab - Zețarilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 1 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community