Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Tramvai pe Calea Giulesti - Linia 44
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Bucuresti: Infrastructura. lucrari, devieri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Vin 25 Noi 2005 22:13:12    Titlul subiectului: htrhthtr 56157

Am inteles ca pana sa termine linia lui 44 mai e! Tocmai au reziliat un contract iar lucrarile au stagnat ceva timp. Iar cand va ninge nu prea vad cine va lucra la liniile RATB sa le puna.
Ma intreb de ce nu au lasat linia aia asa cum era. Linia va fi terminata cel mai devreme la vara! Ziceau azi la stiri.
Sus
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mar 29 Noi 2005 11:42:28    Titlul subiectului: gh ghghm 56270

Despre lucrarile la linia de pe Giulesti http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z25112005&idx=115 Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
qwerty



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 23/Feb/2023
Mesaje: 55
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 29 Noi 2005 12:43:56    Titlul subiectului: 56273

Ce ma bucura articolul asta! Eu stau cam in zona aia si speram ca din primavara sa apara tramvaiele... acum m-am linistit - poate la toamna. Firma care se ocupa de lucrari (sau s-a ocupat) n-a facut nici 50% din ce aveau de facut. Doar au sapat santul si au pus putin pietris. Trebuie aduse cantitati mari de pietris pentru a se ajunge la nivelul soselei. Nici reteaua electrica nu mai e, au scos-o.
Asa ca toata iarna in loc sa merg cu un 44 incalzit o sa merg cu DAC-urile de pe 644 prin care sufla vantul.
Aveti idee cum vor sa faca pe Calea Giulesti: tramvaiul separat de benzile de circulatie, sau cum era inainte (cand masinile puteau sa intre pe linia de tramvai)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Vin 09 Dec 2005 13:03:48    Titlul subiectului: *Tramvai pe calea Giulesti - Linia 44 56521

Daca se scoate 44, cum se aude, e rau. Linia aia imi era buna (acum ma duc la facultate pe jos, desi am variante), dar mai buna miscarea decat sa fac abonament si sa vad ca un drum pe care pe jos il parcurg in 25 minute, il parcurg cu RATB in 20 minute.
Pentru doar 5 min., mai sanatoasa e miscarea...
Are cineva idee cand se preconizeaza terminarea lucrarilor la liniile de tramvai de pe calea Giulesti si ce fel de tramvai va intra in circulatie pe acele linii (metrou usor sau... o sa puna gardulet din acela galben sau.. Smile)?
Sus
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 09 Dec 2005 13:13:57    Titlul subiectului: 56522

Cum sa scoata 44-ul, care este de fapt principala linie care deserveste Giulesti-ul, asigurand legatura cu Gara de Nord? Sa fim seriosi. Sau crezi ca modernizeaza linia din Giulesti doar pentru a le facilita locuitorilor accesul direct Giulesti - Rahova (2) sau Giulesti - Romprim (11)?!?
Nu, gresesti. sigur va fi cel putin o linie de tramvai care sa lege Giulesti-ul de Gara de Nord.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 09 Dec 2005 13:16:42    Titlul subiectului: 56523

Pentru 'giulesteni' exista personalul pe relatia Bucuresti Basarab - Halta Bucuresti Triaj - Halta Bucurestii Noi - Halta 16Februarie si scapam de ei din RATB Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 07 Ian 2006 00:03:18    Titlul subiectului: 00000 57446

Linia de contact, din cate se vede, este sub tensiue, au pus peste tot placute atarnate de cablu cu pericol de moarte si este legat la tensiune pe la George Valsan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Dum 05 Mar 2006 12:48:17    Titlul subiectului: bb 17566

Cateva detalii de pe Giulesti! Mad Le pun mari pt a se observa detaliile.
De aproape un an...si nimic






Ultima modificare efectuată tudor la Mar 04 Apr 2006 07:32:08, modificat de 2 ori în total
Sus
qwerty



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 23/Feb/2023
Mesaje: 55
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 05 Mar 2006 13:49:42    Titlul subiectului: 17574

Si cred ca o sa mai dureze un an pana cand or sa circule iar tramvaie pe acolo. Plus ca nu prea imi pare ca fac ceva de calitate... dupa modul in care au pus pietrisul si traversele peste. Si cand ma gandesc ca termenul lucrarilor era de 6 luni... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mar 11 Apr 2006 08:20:59    Titlul subiectului: giu 59817

Municipalitatea nu a putut rezilia contractul
Lucrari intarziate pe Calea Giulesti
Marti 11 Aprilie 2006
Lucrarile de modernizare a caii de rulare la tramvaie de pe Calea Giulesti ar fi trebuit terminate pe 15 noiembrie 2005. Numai ca de atunci au trecut aproape cinci luni si santierul este inca deschis. Primaria nu a putut rezilia contractul cu firma care a intarziat nejustificat de mult lucrarile, dupa cum a anuntat primarul Adriean Videanu. Primarul a explicat ca municipalitatea a pierdut procesul din instanta si este nevoita sa continue contractul, cu promisiunea ca pe 15 mai linia de tramvai de pe Calea Giulesti va fi gata.
La sfarsitul anului trecut, edilii au decis sa rezilieze contractele cu firmele care aveau intarzieri foarte mari si nejustificate la lucrarile pentru care au fost angajate de municipalitate. Pentru inceput, au fost vizate doua firme, si anume cele care executau lucrarile pe Calea Giulesti si la Pasajul Marasesti. In ceea ce priveste lucrarile de pe Calea Giulesti, RATB a considerat la vremea respectiva ca nu se mai afla in contract cu firma Themeli pentru ca termenele de finalizare a lucrarilor prevazute in contract au fost depasite. In aceasta situatie, RATB si municipalitatea si-au propus sa gaseasca o alta firma care sa reia lucrarile si sa le finalizeze. Pentru a nu pierde aproape trei luni cu organizarea unei noi licitatii, edilii au cerut Guvernului sa emita un act normativ prin care RATB sa fie exceptat de la prevederile OG nr. 60/2001 si sa i se aprobe incredintarea directa a contractului pentru finalizarea lucrarilor de pe Calea Giulesti. Edilul-sef a apreciat, la acea vreme, ca este o situatie de forta majora si trebuie luate masuri urgente pentru a nu se bloca Calea Giulesti pe perioada iernii. Numai ca nu s-a intamplat asa si firma angajata initial a ramas sa termine lucrarea, din care mai are de executat aproximativ 30%.
Un articol de Cristina Boiangiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 18 Apr 2006 17:11:35    Titlul subiectului: ;o;o 59992

M-am plimbat astazi pe o alta mare realizare videana: Calea Giulesti. Strada arata ca o Chiajna urbana. Linia de tramvai nu arata ca ar mai fi 30% de finalizat, arata cel mult ca s'a realizat 30% din ea. O mizerie fata de care cea ilfoveana se simte serios amenintata.
Am vazut ca acel capat de tramvai se afla pe str.Jugastrului, la o distanta destul de mare de depou si nu pare a fi o intrare secundara. Depoul pare pustiu, o instalatie de spalare pare demolata, dar intr'o hala se vede un vagon de curatat zapada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Joi 20 Apr 2006 10:20:08    Titlul subiectului: 60017

Cred ca e necesar sa se dea o lege prin care firmele care nu respecta termenele de executie sa nu mai poata participa la licitatii publice. Mai mult ele ar trebui sa suporte penalizari pentru intarzieri. Dar cine mai sunt si "themeli" astia? Alti clienti dada?
Am mers luni pe acolo. Lucrarea pare doar realizata in proportie de 30%, nu invers, cu pretinde firma themeli sau cum se cheama. Strada arata ca intr'o comuna suburbana, linia de tramvai lipseste pe diverse portiuni. La reteaua de contact nu m-am uitat, pentru ca nu aveam cum sa ma uit in sus in timp ce dadeam cu masina prin gropi.
Depoul Giulesti pare pustiu, o cladire (cred ca o statie de spalare) pare in curs de demolare, dar intr'o hala se vede spatele de la un vagon de curatat zapada din seria 01-2x.
Triunghiul de intoarcere din str. Jugastrului pare foarte departe de depou, deci nu cred ca pe acolo exista o intrare in depou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 22 Apr 2006 09:10:25    Titlul subiectului: 60031

Care triunghi de întoarcere? Linia care merge prin spatere depoului se oprește după câțiva metri, iar în fața porții folosită cândva de tramvaie se construiește (adică...se construia pe 22.02.2006 când am fost eu...or fi terminat de atunci) trotuar! Deci nicio șansă să mai intre vreodată tramvaie pe acolo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 25 Apr 2006 11:44:12    Titlul subiectului: 60056

Are dreptate Dr2005, linia de pe straduta laterala parea sa nu mai fie repusa in functiune. Longrinele se terminau brusc, probabil ca le-a fost lene sa le scoata intergral, asa ca urmau sa asfalteze pe langa ele. Poarta de acces in depou (Giulesti) parea dezafectata si ea, fiindca deja erau niste muncitori care montau borduri peste fosta linie de acces in depou, pregatind terenul pentru a turna apoi asfalt.


RF_LINII-0264.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.31 kb
 Vizualizat:  de 27301 ori

RF_LINII-0264.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Mai 2006 13:07:39    Titlul subiectului: 00 60660

Legat de Depoul Giulesti: credeam ca-l abandoneaza, insa am vazut ca au montat macazurile de acces dinspre Calea Giulesti.
Am susrprins si niste muncitori cu niste dispozitive speciale cu care sudau intre ele cupoanele de sina.
Lent si incoerent, aparent fara ca firmele care executa lucrarile sa aiba un plan comun. In unele zone e gata si linia si reteaua, in altele e gata doar linia, in alta linia este un simplu ... sant...
Vor trebui sa-i dea bice daca mai vor sa-i dea drumul anul asta...



1RF_linii-0280_368.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.88 kb
 Vizualizat:  de 26477 ori

1RF_linii-0280_368.jpg



2RF_linii-0283_151.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.46 kb
 Vizualizat:  de 26477 ori

2RF_linii-0283_151.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 25 Mai 2006 13:31:09    Titlul subiectului: 60663

Da, este o portiune unde nu s-a mai atins nimeni din ianuarie, nici nu par prea hotarati ce fac si stilul in care lucreaza ma pune pe ganduri care va fi calitatea lucrarii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alch3mist



Data înscrierii: 22/Mai/2006
Ultima vizita: 09/Mar/2007
Mesaje: 101
Locație: Bucuresti 4 (Piata Progresul)

MesajTrimis: Sâm 17 Iun 2006 19:28:00    Titlul subiectului: 44 61274

Astazi am facut o plimbare cu bicicleta pana in Giulesti-Sarbi, sa vad printre altele si stadiul in care se afla lucrarile la linia de tramvai 44. Linie sudata dar nefinisata pe tronsonul Orhideelor-Grant, de la Stadionul Giulesti pana la statia George Valsan nu s-au pus nici macar traversele de beton, iar de la George Valsan pana la 16 Februarie linia e montata in proportie de 80% zic eu, dar nesudata.
Nu m-ar mira deloc sa nu se termine lucrarile nici pana in toamna. Nici picior de muncitor in jurul orelor 13:30. Spun asta pentru ca la alte linii am observat ca s-a lucrat si duminica (32, 12)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 17 Iun 2006 19:30:10    Titlul subiectului: 61275

Pe portiunea stadion Giulesti - George Valsan nu a mai lucrat nimeni din ianuarie. Saptamana asta nu au lucrat luni si marti.
Pe 7 iunie se lucra la aranjarea liniei, dar este o portiune de o statie unde nu a mai lucrat nimeni de 4 luni si nu e decat santul cu pamant si acum isi face aparitia vegetatia. Eu zic ca pana in septembrie mai dureaza...in cel mai fericit caz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mar 27 Iun 2006 21:36:09    Titlul subiectului: 61613

tudor a scris:
Are cineva idee cand se preconizeaza terminarea lucrarilor la liniile de tramvai de pe calea Giulesti si ce fel de tramvai va intra in circulatie pe acele linii (metrou usor sau... o sa puna gardulet din acela galben sau.. Smile)?
Se finaliza prin toamna.
Nu o sa aiba gardulet, traversele vor fi mascate cu asfalt.
Tramvaiele vor fi normale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Iun 2006 16:19:21    Titlul subiectului: 61655

Pe linia 44 se lucreaza din aprilie 2005 si suntem in iunie...aproape iulie 2006 si tot se lucreaza. Eu preconizez ca in octombrie abia vom avea tramvai pe calea Giulesti. Se lucreaza, dar din cauza caldurii este imposibil sa se poata lucra dupa ora 11-12. In ultimele 2 luni se lucreaza bine, dar pana in aprilie nu s-a miscat mai nimic, nu mai zic de vara trecuta cand nu au turnat decat o margine de beton in 3 luni. Sper sa nu se lucreze asa pe zone mai importante (Sos. Progresului, linia 34 etc)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Aug 2006 14:34:35    Titlul subiectului: 63204

Iata cum merg lucrarile, dezorganizat, in unele parti linia este pusa dar nesudata, in alte locuri sunt aruncate traversele si linia peste, fara pietris, reteaua de contact in unele parti nu este pusa, unde este pusa e legata cu sarma. Linia a fost sudata si legatura este facuta cu macazul de intrare dinspre Orhideea.


RF_DSC05835.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  143.05 kb
 Vizualizat:  de 27607 ori

RF_DSC05835.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Mie 06 Sep 2006 19:33:09    Titlul subiectului: 000 64260

Am vizitat si santierul de pe Giulesti si mi-a lasat o impresie foarte buna, lucrarile au avansat enorm, sinele sunt montate, au turnat pietris cam peste tot, iar reteaua aeriana e montata aproape in intregime. Au realizat si legaturile cu dep Giulesti, si au montat dale de beton de la Constructorilor pana la 16 Februarie. Avanseaza foarte bine treaba si in ritmul asta nu vad de ce nu ar da drumul la linie in noiembrie. Desi pana atunci poate umbla astia cu pasajul Basarab Rolling Eyes
_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 15 Sep 2006 16:42:43    Titlul subiectului: ,,, 64427

Suna apocaliptic, dar....azi se faceau probe pe Calea Giulesti!

În poză este cuplul de T4R #3358+#3333, ambele cu RK în 2005.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Sep 2006 12:27:59    Titlul subiectului: 64518

Incepand de sambata :
- se suspenda linia 644 (deci dispar si Dac-urile de pe ea)
- se deschide linia 44
- linia 44 va merge cu vagoane Tatra de la dep Militari
- linia 20 va trece din nou la Bucurestii Noi
Cat de curand : linia 35 va intoarce pe calea Giulesti.
Va intra pe Giulesti de pe traseul normal dinspre Militari si va intoarce in Cart 16 Februarie, unde e capatul ui 44. Dar asta peste cateva saptamani.
Pe Giulesti deja se fac probe de o saptamana, cine are tur mic pe 35 cand termina face cateva ture Basarab-16 Februarie in probe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Sep 2006 13:34:01    Titlul subiectului: 64523

Macazele care despart 48 si 35 de 44 au fost facute automate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Bucuresti: Infrastructura. lucrari, devieri Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community