Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transport RAT Bv in zona Predeal-Paraul Rece

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andreiashu



Data înscrierii: 20/Noi/2006
Ultima vizita: 19/Feb/2011
Mesaje: 61
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 11:47:43    Titlul subiectului: Transport RAT Bv in zona Predeal-Paraul Rece 76375

Cine isi mai aminteste de aceste trasee? Stiu ca au functionat destul de putin in jurul anilor 1999-2000.
Iata-le:
Linia 40 (pe atunci cel mai mare numar alocat traseelor urbane era 35; bineinteles, cu exceptia lui 101):
Roman S.A - Darste - Dambul Morii - Dispensar - Tabara forestiera - Gara Timisul de Sus - Posta Timisul de Sus - Cotul Donului - Tabara scolara - Spre Trei Brazi - Gara Predeal - Piata - Liceul "Mihail Saulescu" - Post Control (intersectie DN 1 - DN 73A) - UM - Sanatoriu femei - Sanatoriu barbati - Paraul Rece
Linia 41:
Roman S.A - Darste - Dambul Morii - Dispensar - Tabara forestiera - Gara Timisul de Sus - Posta Timisul de Sus - Cotul Donului - Tabara scolara - Spre Trei Brazi - Gara Predeal - Piata - Liceul "Mihail Saulescu" -
Post Control (intersectie DN 1 - DN73A) - Intrare biserica (??) - District DN - Malul Ursului (undeva aproape de limita judetului)
Linia 42:
Malul Ursului - District DN - Intrare biserica - Post Control (intersectie DN1 - DN73A) - Liceul "Mihail Saulescu" - Piata - Gara Predeal - Intrare Trei Brazi - Hotel Orizont - Cabana Vanatorilor - Trei Brazi
Linia 43:
Malul Ursului - District DN - Intrare biserica - Post Control (intersectie DN1 - DN73A) - Liceul "Mihail Saulescu" - Piata - Gara Predeal
Linia 44:
Gara Predeal - Piata - Liceul "Mihail Saulescu" - Manastire (??) - UM - Sanatoriu femei - Sanatoriu barbati - Paraul Rece
La intors, toate liniile aveau acelasi traseu ca si la dus.
Statiile erau marcate cu indicatoare obisnuite, ca si cele din oras. Insa nu aveau trecute liniile care opresc in ele, iar in loc de numele statiei era scris simplu "Statie".
Biletele se achizitionau de la sofer si se validau intr-un fel de validatoare rudimentare (cu tus, daca imi aduc bine aminte).
Imi amintesc ca erau deservite de autobuze din seria 516-527. Am avut ocazia sa calatoresc o singura data cu linia 40 din gara Predeal pana la Roman si era plin ochi. Cam neplacut...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 12:41:23    Titlul subiectului: 76376

Deci nu am visat odata cand am vazut din tren inspre Bv un autobuz cu linia 41. Dar sincer eu habar nu aveam de ele...Nu prea erau marcate pe nicaieri. Cand au disparut?
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
andreiashu



Data înscrierii: 20/Noi/2006
Ultima vizita: 19/Feb/2011
Mesaje: 61
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 13:02:38    Titlul subiectului: 76380

Destul de repede dupa ce au aparut. Nu cred ca au prins 2002. Nu stiu sa dau o data exacta. Pai nu erau marcate decat in capetele de linie (5 de toate: Roman, Paraul Rece, Malul Ursului, Gara Predeal, Trei Brazi). Iar singura placa de statie care continea si liniile care treceau era cea de la Roman.
Traseele complete le-am luat din Pagini Aurii 1999-2000, judetul Brasov.

Îm prezent singura linie preoraseneasca existenta este 20 Livada Postei - Poiana Brasov, deservita de Mercedes Conecto. Costul unei calatorii este de 3 lei. Pana la prima statie (Warthe) se considera traseu urban, deci poate fi folosit bilet obisnuit de 1,2 lei/calatorie. Pentru cei care cunosc traseul, am o intrebare: aveti vreo idee despre ce rost are acea statie din padure (a treia cum urci, aproape de iesirea in luminisul de la Caprioara?
In urma cu mult timp liniile 15 barat, 18, 24, 28 erau considerate preorasenesti si taxate ca atare. Dar asta era in prima jumatate a anilor '90. De asemenea, a existat linia 21 Gara - Poiana Brasov (pana prin '90).

Din cate stiu eu, cam toate destinatiile "preorasenesti" sunt acaparate de Transbus Codreanu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 15:06:32    Titlul subiectului: 76396

Intre timp cel putin rutele Brasov (Gara) - Azuga respectiv Paraul Rece au fost preluate de Transbus Codreanu care face cam 5 perechi de curse pe zi pe fiecare din cele 2 relatii pentru un total de 10 curse dupa un orar bine stabilit (si respectat, am verificat de mai multe ori). Traseele sunt operate cu autobuze ex-OeBB (caile ferate austriece, folosite atunci pentru substituiri de trenuri) si altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 02 Apr 2007 15:56:34    Titlul subiectului: 78039

Mi-aduc aminte de vechea formula 21, care era anuntata pe placuta din dreptul chioscurilor...
Eu din cate stiu Drumul Poienii apartine acum total de Bv, fiind cea mai lunga strada din tara. Asta din cate stiu eu. Desigur ca liniile mentionate de tine nu mai sunt preorasenesti, pentru ca orasul s-a extins...
Eu vorbesc de preorasenesti, in ideea legaturilor capitalei resedinta de judet cu restul localitatilor...
andreiashu a scris:
Din cate stiu eu, cam toate destinatiile "preorasenesti" sunt acaparate de Transbus Codreanu.
Bun, atunci sa fie obligati sa aiba linii cu indicator numar si sa afiseze la turela traseele...In plus sa aiba statii comune cu RAT pe raza municipiului... Asa cred ca ar fi natural si frumos...
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
andreiashu



Data înscrierii: 20/Noi/2006
Ultima vizita: 19/Feb/2011
Mesaje: 61
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 02 Apr 2007 19:08:38    Titlul subiectului: 78042

Ti-ai gasit... Mai ales ca intr-o vreme erau din ce in ce mai multe vehicule ale RAT-ului la care afisajul la turela lasa de dorit (foi afisate in geam, scrise cu marker, carioca, etc., foi afisate la turela care alunecau datorita mersului, afisarea liniei fara afisarea traseului, s.a.). De la o vreme vad ca si-au reluat cat de cat bunele obiceiuri de odinioara; dar ma indoiesc ca o sa-i invete vreodata pe cineva pe soferii de la Codreanu ce inseamna ordinea din punctul asta de vedere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SEBY



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 07/Noi/2011
Mesaje: 38
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 11 Apr 2007 19:53:03    Titlul subiectului: Linia 40 78205

Imi aduc aminte prin august 1999 mergand cu trenul spre Galati am vazut in parcarea din fata garii pe #527 care era pe linia 40 ce lega Brasovul de Predeal pe vremea aceia.
Oricum prin 1970-1972 exista linia 25 BRASOV-PREDEAL-PIRIUL RECE.
Acum in Predeal dc vrei sa mergi de la Gara la Malu Ursului de exemplu ori faci 2 km pe jos ori ai alternativa Codreanu (scumpa) sau Taxiul (si mai scumpa). Sad Sad Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyske



Data înscrierii: 12/Feb/2007
Ultima vizita: 20/Apr/2018
Mesaje: 10
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 13 Apr 2007 12:28:37    Titlul subiectului: 78241

Intr-un timp, cursele Codreanu care plecau de la Gara spre Predeal, Paraul Rece, Azuga, etc, avau ceva statii comune cu RAT-ul cel putin in cartierul Astra, eu stiu de doua: statie pe Carpatilor la Metrom, statie la capatul de linie de la Poienelor. Statia de la Metrom (si probabil si alte statii din oras comune cu cele RAT) a fost desfintata pentru ca s-a plans RAT-ul ca autobuzele Codreanu "fura" din calatorii RAT. E de mirare ca au lasat totusi statia de la Poienelor (probabil pentru ca acolo este capat de linie si pentru masina de Sacele). Erau de exemplu persoane care pereferau sa circule cu Codreanu intre Gara si Metrom, cata vreme nu exista o linie directa (35 merge pe Calea Bucuresti). Deci putin probabil sa vedem prea curand statii comune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SEBY



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 07/Noi/2011
Mesaje: 38
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 13 Apr 2007 19:15:21    Titlul subiectului: 78245

Erau comune statiile de la Spitalul Judetean (unde opreste 31, 32), Metromul, Astra la dus spre Predeal/Azuga si cele de la Saturn (statia lui 21)/Complexul Mare sau Gemenii la venire.
O vreme Codreanu nu a mai oprit nicaieri in vreo statie RAT prin aprilie-mai 2006.
Zvonurile spuneau ca nu au platit catre RAT nu stiu ce taxe....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Baverescu



Data înscrierii: 29/Iun/2008
Ultima vizita: 21/Mai/2020
Mesaje: 232
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 29 Noi 2008 15:01:21    Titlul subiectului: 101865

Conform noilor știri se va inființa o nouă linie de transport în această zonă cu cap de întoarcere la Cotul Donului. Indicativul liniei va fi 17 barat. Până acum transportul în aceasta zona era asigurat de SC Transbus SA Codreanu, dar cu un preț al biletului mai mare de 1,5 lei. Folosea autobuzele și microbuzele mercedes, isuzu, steyr, G&S, ElCar, setra, etc. După 1 ianuarie 2009 se intrevede ca Transbus să nu mai asigure transportul în această zonă. Transbus asigura transportul aici în mod legal, traseul fiind câstigat în licitație mai demult.

Ultima modificare efectuată de către Baverescu la Sâm 29 Noi 2008 21:50:14, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Dum 21 Dec 2008 12:36:52    Titlul subiectului: 102829

Din tren dupa gara Darste aproape de Timisu de Jos pe partea drepata a DN1-ului era un indicator de statie de autobuz RatBV, din pacate nu am retinut cum se numea statia si nici ce traseu trece pe acolo. Ce traseu trece pe acolo ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paul_bv



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 22/Iul/2009
Mesaje: 62
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 21 Dec 2008 14:22:42    Titlul subiectului: 102831

Pe acolo trece traseul liniei 17 barat, linie ce a fost reintrodusa recent, dar pe ruta Astra - Contul Donului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRAȘOV Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community