Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

ROCAR 217 UD

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuze
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Apr/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Sâm 04 Feb 2006 17:58:20    Titlul subiectului: ROCAR 217 UD 14947

Eu am vazut in Zalau autobuz DAC 217, sau 317... Confused Cert este ca a fost fabricat in 1994, are scaune de plastic, iar caroseria seamana cu unul de troleibuz, are usa a 2-a chiar langa axa B, iar dupa usa a 4-a este inca un geam micut. Interiorul este iluminat cu neon, si sunt instalate, ma rog, au fost instalate boxe.
Usa a II-a era chiar langa axa B, deci inseamna ca este un ROCAR 217, probabil singura bucata existenta. Alte detalii, avea un motor care suna diferit de ceea ce auzisem pana atunci la un ROCAR (seaman cu un motor VOLVO), avea 4 scaune deasupra axei B, asezate cu spatele, iar la usi avea patru trepte. Soferul nu avea cabina, iar autobuzul avea o viteza destul de buna. Era vopsita in alb cu o dunga albastra in jos. Nu stiu daca mai circula, deoarece anul trecut am citit intr-un ziar despre autobuze noi in Zalau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Dum 05 Feb 2006 16:48:00    Titlul subiectului: 15015

Dacă ușa a II-a e lângă axa B, nu poate fi DAC 117. DAC 117 înseamnă
-seria 1 (între fiecare ușă sunt două ferestre)
-17 m (mai exact 16565mm)
Pe forumul vechi se presupunea existența unor DAC pe caroserie de 217, dar nu s-au fabricat în serie.
Cu privire la autobuzul văzut de tine:
-faptul că avea ușa a II-a în fața axei B înseamnă că era fie 217, fie chiar 317
-existența unui gemuleț în spatele ușii a IV-a mă determină să cred că autobuzul respectiv provine din cel puțin două vehicule, printre care un troleibuz 212 E , 312 E sau un 112 E scurtat din 117 E. Troleibuzele DAC 217 și 317 nu au nici un gemuleț în spatele ușii IV; gemulețul acela este caracteristic modelelor 212 E și 312 E, dar apare frevent și la troleibuzele 112 E scurtate din 117 E, scurtare efectuată la URAC.
La autobuze, e greu de spus cum ar arăta un 217 UD sau 317 UD din moment ce nu s-au scos în serie asemenea autobuze
Deci DAC-ul văzut de tine aproape sigur a fost transformat. Încearcă să-ți aduci aminte dacă ușa II ra chiar lângă axa B sau puțin mai departe de ea. Dacă era chiar lângă axa B, putem spune că ai văzut un DAC 217 UD, dacă între axa B și ușa II se găsește o trapă, poți spune că era un DAC 317 în adevăratul înțeles al cuvântului, deorece Rocarul 317 "declarat" este, de fapt un derivat, al DAC-Rocarului 217. Vezi troleibuzul #7440 al RATB, care este un Rocar 317 "declarat".
Oricum, ceea ce a văzut Andras e o raritate și ar putea fi considerat ca Rocar 217 UD. Este foarte probabil să provină dintr-un troleibuz, mai ales că nici motorul nu pare original...
Concluzionand, conform spuselor lui Andras, autobuzul respectiv
-este articulat
-are 4 uși
-ușa 2 se află chiar în fața axei B
-în spatele ușii 4 se află un gemuleț, similar modelelor 212 E și 312 (U și E)
Sunt zvonuri ca a fost observat în Zalău. Cine mai are informații privitoare la "fantoma" respectivă, e rugat să posteze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2007 11:10:43    Titlul subiectului: 76923

În același mic pliant de prezentare al Rocar-ului, apare și autobuzul Rocar 217, dar nu are nici un gemuleț după ușa IV... Rolling Eyes Era mai bine dacă puneau poze în pliant, nu scheme simpliste...


ab rocar217.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  15.28 kb
 Vizualizat:  de 8422 ori

ab rocar217.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2007 16:37:57    Titlul subiectului: 76947


Ceva asemănător circula, în 1990, în Varna. Îmi aduc aminte perfect:
-ușa a II-a "deplasată" în spate
-sunete identice cu cele ale DAC-urilor
Nu țin minte dacă aveau acel gemuleț de care spunea DM. Există posibilitatea ca Rocar 217 să fi fost coproducție româno-bulgară?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Apr/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2007 21:41:56    Titlul subiectului: 76983

Cert este ca autobuzul vazut de mine, fie a avut parte de RK fie este produs dupa 94. Cum am zis, avea scaune din plastic de culoare grii, podea grii stralucitoare si avea gemulet dupa usa a 4-a (lucru sigur pt. ca acolo am stat eu Smile ). Era intr-o stare excelenta, iar sunetul motorului era putin infundat ca la Ikarus.
L-am vazut in Zalau, in ziua de 31 dec. 2004, cam la ora 17. Am calatorit cu el de la autogara pana la gara CFR.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2007 23:08:47    Titlul subiectului: 76990

dm a scris:
Cum am zis, avea scaune din plastic de culoare gri
1. Dacă scaunele erau de tip "scoică", din plastic (șezutul + spătarul = o singură componentă), atunci autobuzul are, cel mult, 11 ani vechime; scaune de acel tip de culoare gri s-au fabricat începând cu 1996
2. Dacă scaunele au 2 componente distincte (spătar, respectiv șezut), atunci autobuzul poate fi mai vechi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Apr/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2007 23:53:37    Titlul subiectului: 76993

Erau scaune tip "scoiaca". Tg. Muresul are (avea) ROCAR-uri din '94 cu scaune din plastic de acest tip, dar de culoare albastra. Cum am zis mai de mult, acel autobuz avea 4 trepte, iar cutia de deasupra usilor era pana la plafon. Am examinat foarte minutios acel autobuz, pt ca stiam ca trebuie sa fie un exemplar mai special Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 01 Mar 2007 02:00:19    Titlul subiectului: 76997

Scara cu 4 trepte la DAC-urile articulate e un indiciu clar al seriei 1996 (1996-?). ? =anul în care s-a faricat ultimul autobuz articulat; se spunea pe forum că ar fi 1998)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuze Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community