Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transportul în comun în Urziceni

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IALOMIȚA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 02 Iul 2007 09:55:28    Titlul subiectului: Transportul în comun în Urziceni 79979

În ultimele luni am avut ocazia să călătoresc de vreo câteva ori pe ruta București (Obor) - Urziceni - Slobozia Veche. Am văzut de mai multe ori niște autobuze Ikarus 26x care par să fie folosite pe o rută "internă" din Urziceni. Nu vă lăsați înșelați de plăcuța de rută pe care scrie "Gârbovi" sau "Gârbova", în multe orașe mici rutele "interne" leagă de obicei orașul cu diverse sate/comune aflate la periferia orașului.
Au numerele IL01GPR și IL01VAX.
Pozele le-am făcut prin geamul microbuzului cu care mergeam.



IL01GPR-P1080446.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.15 kb
 Vizualizat:  de 10267 ori

IL01GPR-P1080446.jpg



IL01VAX-P1080447.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.85 kb
 Vizualizat:  de 10267 ori

IL01VAX-P1080447.jpg




Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Joi 31 Iul 2008 14:03:29, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 04 Apr 2008 08:37:22    Titlul subiectului: 91411

Am vazut si eu niste placute prin oras care par sa reprezinte statii ale transportului in comun dar nu stiu ce sa zic... Era in jur de 3 dimineata asa ca n-am vazut nici un autobuz sau pe cineva prin statii. Eu trec destul de des prin Urziceni dar asta pe drumul european care nu intra prin oras, deci nu stiu nimic concret. Poate se gaseste cineva care sa ne lamureasca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Ultima vizita: 03/Dec/2018
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Ian 2009 19:00:35    Titlul subiectului: IKARUS IN URZICENI 103699

Cele doua autobuze numai exista. Au fost casate pentru ca firma a intrat in faliment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 08:52:10    Titlul subiectului: 131578

Pe de alta parte, Urziceniul nici nu are autogara ci un fel de... asteptare improvizata. Cica de multi ani se straduie unii sa ridice o constructie, asa de bun simt, insa mereu s-au impiedicat...

http://www.adevarul.ro/locale/slobozia/Slobozia-_Orasul_fara_autogara_0_314368612.html

"Slobozia: Urziceni, orașul fără autogară

Slobozia
Oamenii așteaptă autobuzele, pe trotuar, în plin soare. Stația de autobuze, improvizată, nu are peroane sau sală de așteptare. Pentru a aștepta autobuzul spre casă, călătorii stau sub cerul liber, expuși capriciilor vremii.

De mai bine de 20 de ani, municipiul Urziceni are o autogară improvizată, în fața gării din oraș. Perimetrul destinat parcării autobuzelor și microbuzelor care staționează aici nu dispune de peroane sau sală de așteptare.

Îmbarcare sub cerul liber
Oamenii trebuie să facă slalom printre autoturisme, până când reușesc să urce în cursa care trebuie să îi ducă la destinație. Din cauza îmbulzelii, nu de puține ori pasagerii au nimerit în alt autobuz, decât cel pe care trebuiau să îl prindă. Mai mult decât atât, pasagerii sunt nevoiți să aștepte sub cerul liber, până când mașinile transportatorilor sosesc în stație.

Cel mai rău este la orele amiezii, când se instalează căldura copleșitoare. Împreună cu soția și copilul său, Marian Dincă (45 de ani), vrea să ajungă la Valea Măcrișului. Cei trei au fost să viziteze o rudă, care era internată în spital, după un accident vascular, tocmai din cauza căldurii.

Autobuzul pe care trebuie să-l prindă vine abia peste o jumătate de oră. Ca să scape de arșită, cei trei se retrag la umbra unui copac din apropiere. Omul scoate dintr-o sacoșă un ziar și îi face aer copilului.

„Tati, mi-e cald și mă dor picioarele! Vreau niște apă“, se plânge micuțul Marius Dincă (11 ani). Mama sa pleacă imediat să cumpere o sticlă cu apă minerală. Bărbatul îi ia pe micuț și îl ridică grijuliu pe un gard de fier, aflat lângă copac.

„Aceasta este «sala noastră de așteptare». De fiecare dată când venim la Urziceni, stăm la umbra pomilor, că, altfel, ne bate soarele în cap. Nu este normal să stăm aici, în soare“, spune Marian Dincă, în timp ce își șterge sudoarea de pe frunte cu ajutorul unei batiste deja îmbibate de tanspirație.

Toropiți de căldură, și alți pasageri s-au retras la umbra copacilor din apropierea gării de la Urziceni. Fiecare dintre aceștia își face aer cu câte un ziar sau bea cu sete din sticla de apă minerală pe care o ține la îndemână."

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Jack2010



Data înscrierii: 16/Mar/2010
Ultima vizita: 03/Dec/2021
Mesaje: 45
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 05 Oct 2010 15:18:12    Titlul subiectului: 134411

E vorba de parculetul din fata garii Urziceni. Acolo, candva functiona si o fantana arteziana... Au omis sa scrie in articol, si de fauna locala de „ bruneti ” care misuna prin parculet si in general prin toata zona garii, care daca nu esti pe faza te usureaza de bagaje, portofele si alte bunuri materiale...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IALOMIȚA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community