Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Mijlocul de transport in comun urban preferat
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Mijlocul de transpor tin comun urban preferat
troleibuz
27%
 27%  [ 50 ]
tramvai
36%
 36%  [ 67 ]
tramvai - light-rail
13%
 13%  [ 24 ]
autobuz
22%
 22%  [ 42 ]
Voturi totale : 183

Autor Mesaj
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Joi 24 Noi 2005 18:21:06    Titlul subiectului: Mijlocul de transport in comun urban preferat 3774

Am exclus metroul pt ca sa zicem ca apartine de alta clasa... daca ar merge peste tot toata lumea ar zice metroul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vizitator







MesajTrimis: Joi 24 Noi 2005 18:32:49    Titlul subiectului: 3782

Ce ma duce unde am nevoie e mijlocul de transport preferat. Indiferent ca e metrou, troleiuz, tramvai, autobuz. MAXI TAXI evit pe cat posibil dar e pacat sa mint ca nu ma mai urc in MAXI TAXI. Rar,ce e drept.
Sus
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi 24 Noi 2005 18:50:53    Titlul subiectului: 3788

Indiferent...atat timp cat te duce la destinatie. Exclamation
Desi imi plac mai mult vehiculele auto (autobuz / troleibuz) cand e de plimbare aleg tramvaiul, iar pe distante lungi, trenul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 24 Noi 2005 19:26:15    Titlul subiectului: 3798

Prefer tramvaiul (în cazul în care există tramvai acolo unde vreau să ajung). De exemplu, de la mine(Tricodava) până la Gara de Nord, la 7 dimineața, cu 105 sau 71 fac peste o oră. (Prinzând toate blocajele de circulație). Dar dacă merg cu 41 până la Bd. Tmișoara și iau de acolo 35 ajung în 30 de minute! (Mă rog, eu am abonament pe toate liniile.... cu bilete e mai scumpă această variantă).
}n București, deși pe anumite relații mă pot folosi doar de o linie de troleibuz/autobuz(fără a fi nevoit să schimb n tramvaie) prefer să schimb de 2-3 ori tramvaiul deoarece ajung mai repede la destinație....tramaviul, fiind poziționat pe mijlocul străzii (cu excepția zonei CET Vest....unde chiar că nu e circulație (cu excepția Tirurilor care intră în vamă), iar tramaviele au câțiva călători doar la ora 16 când ies angajații întreprinderilor) reușește să evedeze mai repede din blocajele de circulație față de un troleibuz căruia rețeaua nu-i permite decât banda a 2a cel mult, dar având stații pe trotuar(valabil și pt. autobuze) trebuie să meargă pe banda I.
De la mine, din Drumul Tabere, până la Gara de Nord ajung mai repede mergând 3 stațții cu 41 și apoi iau 35-ul... plus că am 95% șanse să am și loc pe scaun, decât cu un 71,93 ori 105 plin până la refuz, care rămâne prin toate blocajele de la Favorit, Orizont, Apaca, Grozăvești etc.
Treaba e că, cel puțin în București, oricât ți-ar plăcea troleibuzele, nu îți sunt de ajutor întotdeauna, deoarece străbat mare parte din zonele aglomerate. De exemplu de la Tricodava la Gara de Nord troleul are o distanța mai mic de parcurs...dar trece prin blocajele de la Orizont. Pe când dacă schimbi 2 tramvaie (41 & 35) și ocolești un pic, ajungi mai repede la Gară.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 13 Dec 2005 15:05:04    Titlul subiectului: 6761

tramviaul rullz! Exclamation Smile Este cel mai cool:
1. rapid
2. trece ca vintul prin aglomeratie
3. cool
4. cool Wink Wink

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
adryyan



Data înscrierii: 10/Ian/2007
Ultima vizita: 14/Noi/2015
Mesaje: 57
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 26 Dec 2005 00:25:06    Titlul subiectului: 9024

Troleibuzul cel mai des, m-am obisnuit de cand eram la liceu (nu exista decat troleibuze), dar sa nu mint mai folosesc tramvaiul si autobuzul, asta depinde si unde ma aflu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2005 16:13:58    Titlul subiectului: 9299

Am votat tramvaiul (light & heavy rail), desi imi plac si troliebuzele si autobzuele si mteroul.
Cu acceleratul de la Buresti Nord la Ploiesti (Vest sau Sud) biletul te costa 9 RON. Cu duba la e la fel. Da' trenu e mai confortabil (si mai sigur).

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 28 Dec 2005 10:36:10    Titlul subiectului: 9460

Mijlocul de transpor tin comun urban preferat (asa cum scrie mai sus titlul)

Autobuzele, in special cele urbane.
Troleibuzele, urmasul autobuzului. Merg cu el in fiecare zi.
Tramvaiele. Imi place sa ma plimb cu ele, merg fin.
Trenul. Mijlocul de transport preferat in excursii, calatorii pe distante lungi.
Metroul. Nu stiu, nu l-am incercat inca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bonekamp



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Ian/2024
Mesaje: 133
Locație: Roma (Italia)

MesajTrimis: Mie 28 Dec 2005 21:53:11    Titlul subiectului: 9583

Eu sint innebunit dupa troleibuze.
Din pacate nu am mai folosit mijloacele de transport de ani de zile pentru ca aici unde locuiesc eu nu ma pot misca decit cu masina. Din cind in cind miar place sa parchez pe undeva si sami iau o zi numai pentru a merge cu troleibuzul sau tramvaiul. Embarassed

_________________
"sono le nostre scelte che caratterizzano il nostro destino"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 20 Mar 2006 22:26:11    Titlul subiectului: 18855

Din nefericire, in zona in care locuiesc nu mai circula autobuze, maxi-taxi fiind singurul mijloc de transport, eventual trenul personal.
Odata ajuns in oras prefer mijloacele RATP-ului. Tramvaiul este cap de lista, urmeaza autobuzul si troleibuzul, caruia ii simt lipsa Crying or Very sad .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dac7354
Vizitator






MesajTrimis: Mar 21 Mar 2006 00:32:25    Titlul subiectului: 18863

Transportul meu preferat este TROLEIBUZUL pentu ca nu polueaza aerul si nici fonic.
Sus
Magnum



Data înscrierii: 13/Mar/2007
Ultima vizita: 07/Feb/2021
Mesaje: 149
Locație: Suceava

MesajTrimis: Lun 05 Iun 2006 22:09:58    Titlul subiectului: 24430

Mie imi place sa merg mai mult cu:
1. Troleibuzul
2. Trenul (nu-mi place sa merg cu sageata din cauza ca nu se deschid geamurile)
3. Camionul
4. Autobuzul
5. Tramvaiul
6. Bicicleta
7. Autocar
8. Maxi-taxi
9. Pe jos
10. Dube

_________________
MAGNUM


Ultima modificare efectuată Magnum la Joi 12 Oct 2006 23:17:36, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
dizzy



Data înscrierii: 06/Iun/2006
Ultima vizita: 27/Ian/2015
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 01 Feb 2007 16:13:07    Titlul subiectului: 75046

De obicei ma deplasez cu masina dar dintre toate mijloacele de transport in comun prefer in ordine:
- tramvai - silentios, spatios, ecologic, f f fiabil si rezistent in timp
- troleibuz - rapid si silentios nearticulat modelele noi, nu vechiturile scartaitoare
- autobuz- confortabil dar mai zgomotos
- metrou- nu-mi place pe sub pamant
- tren- confortabil, aproape la fel de rapid ca masina
- dube - niciodata, prefer sa conduc eu masina mea
Totusi as vrea sa nu mai aiba pensionarii gratuitate pe mijloacele de transport in comun, ci sa plateasca si ei macar jumate din calatorie, ca sa nu se ai inghesiue in tramvaie, sa stea acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 01 Feb 2007 16:25:52    Titlul subiectului: 75051

Mijloacele de transport in comun folosite de mine in mod frecvent in orasul meu ( Galati), sunt urmatoarele in ordinea prioritatilor:
-Tramvaiul-mai ales ,,Duewag"-urile olandeze ZGT-6 si ,,Tatrele"
-Troleibuzul
-Autobuzul
EXCLUS-shandramalele ( maxi-toxi)!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 16 Mar 2007 21:34:42    Titlul subiectului: 77527

Cel mai mult imi place sa merg cu troleibuzul, in special linia 86, de care ma leaga o serie de amintiri. Cu 86 mergeam saptamanal la bunicul meu, iar cand eram mic si am stat o vreme la bunca din partea mamei care statea tot pe traseul lui 86, abia asteptam week-endul cand venea taica-meu si ma ducea acasa cu troleul.
Imi place de asemenea sa merg cu tramvaiul, in special cel de pe linia 41.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Burner



Data înscrierii: 25/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Aug/2007
Mesaje: 27
Locație: Bucuresti 3 (Piața Hurmuzachi, fostă Muncii)

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2007 18:33:54    Titlul subiectului: 77963

Cel mai mult imi place metroul. Rapid, sigur si pe sub pamant. Din pacate a trebuit sa votez urmatorul, adica autobuzul, pt. ca cine a facut topicul nu a inclus si metroul. Sad
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
sorinvoinea4ratt



Data înscrierii: 26/Dec/2006
Ultima vizita: 07/Iul/2008
Mesaje: 27
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin 10 Aug 2007 10:41:47    Titlul subiectului: 81299

tramvaiul si atat. restul mi-s indiferente, mi-s acelasi lucru ca si cum as merge cu masina sau pe jos. tramvaiul is the best.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cr1571



Data înscrierii: 05/Aug/2007
Ultima vizita: 12/Aug/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin 10 Aug 2007 11:02:01    Titlul subiectului: 81301

1Troleu 2tranvai 3autobuz 4tren 5metrou 6maxi-taxi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai158



Data înscrierii: 23/Aug/2007
Ultima vizita: 29/Noi/2011
Mesaje: 41
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Aug 2007 08:55:22    Titlul subiectului: 81949

1.tramvaiul
2.troleibuzul
3.autobuzul
4.metroul
5.trenul

_________________
iubesc ratbul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
alecs11



Data înscrierii: 17/Iul/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2008
Mesaje: 28
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 26 Aug 2007 14:29:09    Titlul subiectului: 81971

eu merge si cu autobuzul si tramvaiul si troleul, dar mai drag mi-i troleul pe care il foloseam si il mai folosesc cel mai des .(vezi semnatura mea)
_________________
Linile de troleibuz 15 si 19 sunt viata si copilaria mea (Timisoara)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arhitectul



Data înscrierii: 22/Iul/2007
Ultima vizita: 25/Mar/2015
Mesaje: 22
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Dum 26 Aug 2007 16:00:31    Titlul subiectului: 81983

Prefer:

1.Autoturismul personal.
2.Metrou cand ma aflu in afara tarii isau in Bucuresti.
3 Trenul.
4.Troliebuzul si 4.Tramvaiul.Si in nici un caz Maxi-Taxi sau Taxi; aceste ,,mijloace de transport''ar trebui desfiintate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FBW58



Data înscrierii: 15/Dec/2006
Ultima vizita: 01/Iun/2021
Mesaje: 322
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 26 Aug 2007 20:00:10    Titlul subiectului: 81997

1.Masina personala
2.Troleibuzul
3.Tramvaiul
4.Autobuzul
5.Dube
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 27 Aug 2007 11:19:36    Titlul subiectului: 82007

Arhitectul a scris:
Si in nici un caz Maxi-Taxi sau Taxi; aceste ,,mijloace de transport''ar trebui desfiintate.
De ce? Maxi-taxi, daca n'ar fi niste dube nenorocite, ar fi o idee buna. Daca ar merge pe trasee neacoperite sau la care RATB nu face fata singura (nu sa dubleze traseul in totalitate) ar fi bune.
Taxiurile sunt bune, pentru ca nu trebuie sa mergi cu masina personala pana nu stiu unde, s'o parchezi acolo si pe urma iar sa te duci in alta parte.
Astazi am mers cu masina la serviciu, am parcat-o acolo si pe urma a trebuit sa plec in alta parte. Am chemat taxiul, a venit, m-a dus acolo, am rezolvat problema, am chemat alt taxi, a venit, m-a luat si m-a dus inapoi. Daca mergeam cu masina n'aveam unde s'o parchez acolo. Daca prin absurd gaseam pe acolo loc de parcare, cand ma intorceam la serviciu, nu mai gaseam aici loc de parcare.
La topicul despre taxiuri sunt argumente in favoarea lor. Ce argumente ar fi contra? Niste taximetristi idioti intr'un total de peste 10 mii?
Taxiul este un mijloc de transport util acolo unde parcarile sunt insuficiente. Dar, desigur, vulpea cand nu ajunge la cirese spune ca sunt amare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipmars



Data înscrierii: 03/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Mar/2019
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Sep 2007 23:34:14    Titlul subiectului: Top 83057

Masina personala - motive multe
Autobuz - mijloc de transp. in comun foarte flexibil, poate merge aproape uriunde
Troleu - un autobuz mai putin flexibil dar "curat" si silentios
Tramvai - incapator, ecologic dar ifrastructura urateste orasul, strica soselele, FOARTE zgomotos, foarte des incurca traficul (stiu ca nu o sa fiti deacord, nu va oblig). Astea sunt valabile cel putin in Bucuresti.
MaxiTaxi - rapid, flexibil, neetic Smile, daca ar fi sa uitam de capacitatea de incarcare (deci de un aspect practic, principalul) ar fi NET superior autobuzului.

P.S. Stiu ca pare ca fac apologia "shandramalei" dar nu e asa. Principalul inconvenient, daca e sa lasam de-o parte incorectitudinea, e ca nu au capacitate de incarcare. In rest, tramvaiul face zgomot, cine nu ma crede sa isi aduca aminte cum faceau tramvaiele cand treceau prin fata fabricii de bere de la Basarab unde liniile se intersectau cu liniile ferate ale fabricii. Despre incurcat traficul vezi rutele (cu masina personala) Udriste - Hala Traian, Iancului - oriunde te intersectezi cu tramvaiul. Despre intersectiile sosea - linie de tramvai, am cateva lucruri de spus: bucsi, pivoti, amortizoare. Strica aproape orice sosea prin diferente de nivel. Astea sunt motivele pentru care mie nu mi se pare ca tramvaiul e mijlocul de transport cel mai bun. Cel putin nu la noi.

_________________
Mi-ar placea sa am permis A B C D B+E C+E D+E dar am numai B.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Sep 2007 23:53:13    Titlul subiectului: Re: Top 83058

cipmars a scris:
Tramvai - incapator, ecologic dar ifrastructura urateste orasul, strica soselele, FOARTE zgomotos, foarte des incurca traficul (stiu ca nu o sa fiti deacord, nu va oblig). Astea sunt valabile cel putin in Bucuresti.
Depinde de infrastructura. Cei din Europa de Vest "au redescoperit" tramvaiul cu cale separata de rulare.
Pe cand la noi vad multe voci contra tramvaiului.
Fara tramvai Bucurestiul ar fi la un pas de sufocare. Cel mai bun exemplu este acum. Uita-te ce se intampla in oras, cu atatea lucrari la infrastructura de tramvai. Nebunia din ultimele zile o pun si pe seama perturbarii traseelor de tramvai.

Sincer microbuzele au fost foarte bune, acoperind unele goluri ale RATB-ului dar nu crede ca au cum sa preia o mare parte din aglomeratie.
Revenind la topic Inainte de '90 Maxi-Taxi apartineau ITB-ului ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community