Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete ale Transport Local Drobeta Turnu Severin

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MEHEDINȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2007 13:28:54    Titlul subiectului: Bilete ale Transport Local Drobeta Turnu Severin 82163

Am avut o mare surpriză în Drobeta când am constatat că autobuzele societății sunt dotate cu ... casă de marcat fiscală!
Este o casă de marcat mică, alimentată cu curent prin inrtermediul unui cablu care ducea în interiorul cutiei cu mecanismele de acționare a ușilor.
Taxatoarea stătea pe prima banchetă de după ușa I a autobuzului, iar călătorii, când urcau, prezentau abonamentele sau banii și taxatoarea le elibera bonul fiscal.
Partea mai nasoală era că atunci când în stație erau mai mulți călători, care trebuiau să-și cumpere bilet, manevrarea casei de marcat conducea la apariția unor "cozi", din dreptul taxatoarei și până jos în stație, astfel că autobuzul nu putea pleca de pe loc.
Dacă ar fi după mine, eu aș fi plasat taxatoarea undeva pe altă banchetă, între ușile I și II, pentru a permite urcarea călătorilor din stații, ulterior având loc taxarea.
Am mers de la Autogară (Autogara Drobeta) până la Gura Văii, la poarta de acces în Hidrocentrala Porțile de Fier, biletul a costat 2,5 RON/călătoria, cam scumpișor, dar a meritat, peisajul este superb.



bilete-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  31.91 kb
 Vizualizat:  de 13510 ori

bilete-1.jpg



bilete-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  30.68 kb
 Vizualizat:  de 13510 ori

bilete-2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun 04 Aug 2008 08:40:20    Titlul subiectului: gghgf 96616

Nu stiu ce parere aveti voi despre transportul local din Severin, dar eu ced ca tarifele sunt prea mari pentru conditiile in care circulam.
Desi autobuzele din oras sunt mult mai bune in comparatie cu ce are sau avea Ramnicu Valcea, mie tot mi se pare ca transportul local are niste preturi exorbitante.
1.80lei-o calatorie in oras
3.00lei-o calatorie pana la Gura Vaii (aprox14km.)
5.00-o calatorie pana la Orsova (aprox.25km)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar 11 Feb 2014 11:08:43    Titlul subiectului: S-au ieftinit biletele! 171052

De anul trecut de cand firma Drobeta a preluat in exclusivitaate transportul local, au fost majorate preturile biletelor dupa cum urmeaza :
1- biletele LOCAL- 2,5 lei
2- biletele DUDASUL SCHELEI- 3,5 lei
3- biletele GURA VAII- 4 lei.

Insa aceaste preturi nu au durat prea mult; recent, de la 1 ianuarie, in urma unei discutii intre reprezentantii firmei de transport si primarie s-au obtinut micsorari ale preturilor biletelor cu 8-9%. In prezent, preturile biletelor sunt urmatoarele:

1- biletele LOCAL-2,2 lei
2- biletele Dudașul Schelei-2,5
3- biletele GURA VAII- 3,1 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 04 Mai 2015 08:56:26    Titlul subiectului: 178924

Cam scump, parerea mea ... Laughing

http://adevarul.ro/locale/turnu-severin/s-au-scumpit-biletele-autobuz-turnu-severin-costa-calatorie-1_55420ae7cfbe376e35b52add/index.html

"S-au scumpit biletele de autobuz în Turnu Severin. Cât va costa o călătorie

30 aprilie 2015

de Corina Macavei

Severinenii vor plăti de la 1 mai cu 12 la sută mai mult pentru biletul de autobuz, după ce consilierii locali au aprobat în ședința de miercuri majorarea tarifului.

Consilierii locali și-au dat girul pentru majorarea tarifului la transportul urban de călători cu un procent de 12 la sută. Astfel, dacă până acum plăteau 2, 2 lei pentru bilet de autobuz de mâine vor scoate din buzunar 2,5 lei, un bilet de 3,1 lei pe un traseu va costa 3,7 lei, iar un abonament de 69 de lei va ajunge la 85 de lei, unul de 111 lei va costa 137 de lei. Viceprimarul municipiului Drobeta Turnu Severin, Daniel Cîrjan, s-a opus acestei majorări, însă propunerea a trecut cu votul consilierilor PSD și PLR, liberalii abținându-se de la vot. „M-am opus categoric chiar dacă este o majorare de 12 la sută fiindcă nu mi se pare normal ca cetățenii în aceste vremuri destul de grele săm plătească mai mult la biletul de transport. Este de înțeles pe de o parte și punctul de vedere al societății prestatoare de servicii transport că au crescut anumite costuri, dar pe altă parte trebuie în final să primeze interesul cetățeanului care este să nu se crească tarifele”, a declarat viceprimarul Daniel Cîrjan. SC TPU Drobeta SA Mehedinți, transportatorul local, a mai făcut această solicitare și în cursul lunii martie, dar atunci a fost respinsă în plenul Consiliului Local. A revenit cu o nouă adresă și în ședința de miercuri a Consiliului Local a fost aprobată majorarea tarifului pentru cursele regulate în municipiul Drobeta Turnu Severin. „Suntem nevoiți să revenim asupra acestei solicitări, prezentându-vă încă o dată cauzele ce ne-au determinat să solicităm majorarea tarifelor, astfel: creșterea prețurilor la materiale și piese de schimb, creșterea asigurării de răspundere civilă auto obligatorie, creșterea salariului minim pe economie de la 850 de lei cât era în ianuarie 2014, la 975 lei începând cu ianuarie 2015. (...) În caz contrar suntem în imposibilitatea de a desfășura cursele la standarde de calitate corespunzătoare pentru călători”, se arată în adresa trimisă de transportator Primăriei Drobeta Turnu Severin."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MEHEDINȚI Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community