Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Civilizatia calatorilor si soferilor bucuresteni
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 01 Dec 2006 23:03:22    Titlul subiectului: 67462

Am călătorit azi cu #7444... nu a ieșit strălucit după RK... dar i-au monatat aeroterme noi, fiind foarte cald în salon. Cum am zărit troleul apropiindu-se, am fost fericit că am dat de el după doar 15 minute de așteptare Smile Fericirea a fost de scurtă durată... ușa s-a desczhis și au coborât vreo 6 puradei care nu se spălaseră în viața lor. În troleibuz, mirosul era insuportabil, puțea la greu de la acei aurolaci. Deși m-am așezat în față, pe primul rând de scaune, până la Gara de Nord (mă urcasem de la Clăbucet) simțeam că leșin...era INSUPORTABIL mirosul (combinat cu căldura din troleu... vă dați seama).
Mai pe seară, când mă întorceam din ,,excursia" de azi prin Bucuresti, am urcat în V2A #4035 pe linia lui 8 (salonul dovedește clar că e V3A scurtat...dar asta e altă poveste). Pe scaunul dintre ușa 2 și burduf stătea un tip de vreo 50-60 de ani, cu barbă, nespălat de vreo 10 ani... puțea la greu. Odată ajuns tramvaiul la capătul din Ghencea, vatmanul nu reușea să-l mai dea jos! După câteva înjurături (din partea vagabondului) a fost dat jos de vatman...care a avut nevoie, probabil, să stea cu mâinile în apă vreo 3 ore să iasă mirosul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Sâm 02 Dec 2006 00:25:56    Titlul subiectului: 5500 67469

Mi s-a intamplat si mie aici, un mos s-a ridicat de pe scaun, a urcat spre mijlocul masinii, si-a dat pantalonii in vine, si s-a aplecat, si a dat drumul la o diaree exploziva...si cum geamurile nu se deschid decat la urgenta, mirosul a ramas inauntru, nu vorbesc ca tapiteria a fost inlocuita dupa aceea.
Am sunat la garaj pentru masina de rezerva si mi-au adus-o, dar nici mecanicii nu au vrut sa o conduca inapoi, asa ca a fost remorcata...aici poza cu geamuri ridicate pe lemne si galeata pentru spalat cat de cat...era asa cand m-am intors din cursa

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 04 Dec 2006 21:01:57    Titlul subiectului: ukyuy 67591

Ieri stateam de vorba cu un prieten vatman pe 41, la capat toata lumea a coborat, mai putin boschetaru de serivci Laughing , care dormea calm pe scaun, cand a strigat la el sa coboare ca e capatul, a coborat de pe scaun si s-a intins pe jos Laughing


RF_DSC02896.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  41.46 kb
 Vizualizat:  de 13113 ori

RF_DSC02896.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RobertC



Data înscrierii: 29/Mai/2006
Ultima vizita: 26/Iul/2009
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti 4 (Obregia)

MesajTrimis: Mar 05 Dec 2006 11:53:05    Titlul subiectului: 67610

Faza dura intamplata intr-o seara saptamana aceasta. Ajuns la capatul de la Obregia un sofer de Citaro a vazut ca era unul in autobuz care dormea nevoie mare. Soferul s-a dus sa puna stampila si cand s-a intors s-a trezit pasagerul. Acesta a inceput sa tipe la sofer ca de ce nu l-a trezit! A fost show tare!
_________________
Degeaba se schimba parcul de vehicule, daca numarul lor scade Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adrianp



Data înscrierii: 26/Iun/2006
Ultima vizita: 15/Mar/2007
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mie 06 Dec 2006 20:52:27    Titlul subiectului: 67676

Pe linia 182 astazi in jur de ora 7:30 dimineata am fost nevoiti sa stam in statia lacul tei vreo 10 minute timp in care soferul a incercat de vreo 20 de ori sa inchida usa de la mijloc, dar nu s-a putut...rugand o doamna sa coboare pentru ca nu poate pleca, aceasta a inceput sa tipe ca ea nu se da jos pana nu vine urmatorul autobuz...in final dupa ce soferul a oprit motorul si calatorii au fost nevoiti sa o impinga jos din autobuz pe aceea doamna autobuzul a inceput sa se miste din statie...alt autobuz insa in acest interval nu a venit oricum, banuiesc datorita faptului ca trafic era supraaglomerat intre Doamna Ghica si Teiul Doamnei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 07 Dec 2006 12:30:07    Titlul subiectului: 67696

O faza asemanatoare s-a intamplat cu multi ani in urma, cand erau IK260 pe 136/336 - tot asa, de aglomerat ce era, autobuzul nu putea sa plece din statie. Ca sa plece, cei din statie au tras literalmente de picioare o fata de pe scara. Scena avea loc la "Tudor Vladimirescu" sau la "Lujerului" pe sensul spre centru.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Dec 2006 14:50:16    Titlul subiectului: 67700

Azi eram in Piata Galati si vroiam sa merg inspre Romana. Vine un 86, din el coboara un boschetar, vreu sa spun ca putea ca la balamuc in troleibuz si calatorii nimic, parca erau imuni la miros... Laughing
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Dec 2006 15:10:35    Titlul subiectului: 67702

guest a scris:
Azi eram in Piata Galati si vroiam sa merg inspre Romana. Vine un 86, din el coboara un boschetar, vreu sa spun ca putea ca la balamuc in troleibuz si calatorii nimic, parca erau imuni la miros... Laughing
Din pacate nu indrazneste nimeni sa se apuce sa dea jos asemenea persoane Sad Cred ca s-au obisnuit Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 07 Dec 2006 15:41:11    Titlul subiectului: 67711

Mai demult erau si pe 66 asemenea specimene - pe unul l-a dat soferul afara ca nu voia de buna voie sa coboare.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 12 Dec 2006 21:00:44    Titlul subiectului: 67974

Asta seara cand m-am intors acasa, am luat 16 de la Lizeanu. In partea din spate doi nespalati, de putea tot tramviaul.
Prin urmare tramaiul era pe jumate arhiplin in prima jumatate si mai gol in rest Laughing

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Mar 12 Dec 2006 21:06:50    Titlul subiectului: 67975

Noroc ca era tramvaiul lung si avea lumea unde sa se refugieze... Sa-i fi vazut, ce faceau daca era un autobuz Rolling Eyes ... Ca prea putini sunt cei care chiar au tupeul sa-i dea jos pe cei pe care reactia cu sapunul nu decurge decat in prezenta de catalizatori Laughing
_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 13 Dec 2006 21:35:28    Titlul subiectului: 68038

Azi eram in 330. La Socului a stat cinci minute pana sa inchida usa, fiindca doi tipi nu vroiau sa se dea jos de pe scara de jos sub nici un chip, desi in spate mai venisera un 330 si 335. Lumea asta e disperata, uneori am impresia ca se poarta de parca ar fi singurul autobuz de pe traseu Embarassed
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 16 Dec 2006 08:39:03    Titlul subiectului: civ 68182

RATB și Poliția Capitalei înființează Poliția transportului public
În curând, în mijloacele de transport ale RATB vor circula politiști sub acoperire, pentru a-i descoperi pe cei care au un comportament antisocial.
Plângerile repetate referitoare la distrugeri și agresiuni au determinat conducerile RATB și Poliției Capitalei să înființeze Poliția pentru protecția transportului public, scrie Gândul.
Unitatea specială a Ministerului de Interne, înființată la nivel de secție de poliție, va fi formată din circa 130 de cadre. Structura va asigura și va menține ordinea publică în mijloacele de transport ale RATB, protejarea vieții și bunurilor călătorilor, asigurarea integrității vehiculelor, dar și protecția personalului de bord. Cei 130 de politiști vor purta haine civile și sunt special antrenați pentru a acționa chiar și în condiții de aglomerație.
http://www.gandul.info/articol_24681/ratb_si_politia_capitalei_infiinteaza_politia_transportului_public.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Dec 2006 14:34:42    Titlul subiectului: 68302

O faza tare ieri la 6 seara in 86. Ma intorceam de la Gara de Nord si la statia de la intersectia cu Calea Victoriei se urca 6 tigani. Erau cu capra (cred ca se duceau sa colinde undeva), cred ca erau veniti din provincie si putin bauti. La un moment dat doi dintre ei se iau la harta, unul dintre ei care tinea "capra", da cu ea de pamant, incepe sa il injure pe unul, asta incepe sa tipe le el si vroia sa il ia la pumni, ceilalti au inceput sa tipe le ei sa termine ca sunt copii mici si fete si ei sunt persoane mature si uite ce exemplu dau. Ceea ce m-a mirat este ca vreo 2 babe s-au luat de ei, le-a spus sa coboare la prma statie si sa isi regleze problemele (o premiera de cand circul cu RATB, dupa faza cu cei care era sa linseze sutii pe 62 acum doua luni). Pana la urma tiganii au coborat la Madgearu. Tot show-ul a tinu mai bine de 30 de minute (cam atat a facut troleul de la Calea Victoriei la Madgearu, va dati seama ce trafic "mic" era).

Poate este doar o impresie, dar lumea a cam inceput sa ajunga la capatul rabdarii din cauza aglomeratiei, etc, din moment ce au inceput sa se ia de tigani sau suti.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Vin 22 Dec 2006 22:52:02    Titlul subiectului: 68406

Faza penibilo-fantastica astazi in tramvaiul 23. La Luica, sensul spre Zetari se suie niste unii mai cu melanina in piele. Toate bune si frumoase, pana face tramvaiul la dreapta, moment in care astia realizeazaa ca tramvaiul nu e 7 (era si greu de citit, cata ledul pe afisajul lateral Rolling Eyes ) Ma rog se prind ei, si inep sa urle la vatman ca se le dea drumul, ca "Hai, sefule, ca nu stiam ca faci la drepta, ca al naibii ce esti erai 7 si ne-ai tepuit Shocked, ca al dracu ce amabil esti... etc.
La prima era un tramvai care era bun de luat inapoi spre Luica, dar tipii astia nu mai coboara fiind decisi sa discute cu vatmanul despre neplacerea cauzata... Eu am coborat la Baciului, la penultima statie, asa ca nu stiu ce s-a ales de saracul manipulant. Sper ca era buna parghia aia de blocare a usii cabinei... Confused

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crz



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 10/Mar/2007
Mesaje: 10

MesajTrimis: Dum 24 Dec 2006 11:18:29    Titlul subiectului: 68446

E ditamai nodul la Zetari, sunt mereu parcate o tona de autobuze de tramvaie si de dube, n-avea ce sa pateasca vatmanul in mod normal...

Cand dau peste jegosi prefer sa nu ma iau de ei pentru ca pur si simplu imi este sila. Nu ma incanta deloc ideea de a pune mana pe ei sau de a-mi sufla in nas Mad .

Duminica trecuta ma intorceam acasa in tramvaiul 7 si ma simteam groaznic. Vomitasem dimineata, nu dormisem toata noaptea, 8h la job, era 17.40 si nu mai puteam. Aratam ca un zombie. Spre supriza mea, a venit la mine un nene la vreo 50-si ceva de ani si m-a intrebat daca mi-e rau, cat mai am pana acasa (Era inca o statie) si m-a sfatuit sa am grija cum merg. Am ramas Shocked, i-am multumit...deci uite ca se poate si asa.

De la o vreme am inceput sa ma iau de diversi puradei care deranjeaza prin tramvai/autobuz. Nu-s foarte mare, deci nu imi permit sa le fac observatie grupurilor de tuciurii, mai ales prin dreptul pietei (Progresu), dar de exemplu cand sunt in 336 si e plin de studenti si sunt sigur ca nici lor nu le plac manelele unor cretini sar cu gura pe ei. Si de fiecare data pana acum imediat s-a mobilizat lumea (adica se uitau urat la aia dupa ce am tipat io Razz) si s-a rezolvat problema Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
icsilviu



Data înscrierii: 23/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Mai/2022
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti 5

MesajTrimis: Dum 24 Dec 2006 14:53:05    Titlul subiectului: 68451

Cum au venit sarbatorile, vad ca in mijloacele de transport avem parte de uraturi de te doare capul. Pe langa cantecele si poeziile recitate intr-un stil complet incoerent si lipsit de orice intonatie de copiii strazii, ieri am avut parte si de capra pe linia 41. Asa ca va dati seama ce suferinta a fost sa suport atata poluare fonica in tramvai, mai ales ca de la o vreme vad ca mersul cu capra la colindat consta doar in fluieraturi si batut cu mainile la tot felul de instrumente.
Exista si o parte buna anul acesta, si anume faptul ca s-a limitat comertul cu pocnitori, asa ca nu mai avem parte de copii tembeli care arunca astfel de prostii prin mijloacele de transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Dum 18 Feb 2007 10:15:05    Titlul subiectului: 76179

Pentru asemenea indivizi, singura solutie ar fi o metoda originala de casare a DACurilor online. Adica sa le puna pe liniile cu probleme, iar cand se urca indivizi din acestia sau doar indivizi din acestia sa opreasca si sa arunce sticle incendiare spre ei si spre usi, astfel incat sa nu mai poata iesi. Dupa care in presa sa apara ceva cam asa:
TV a scris:
Un grup de vandali au incendiat un autobuz RATB. In cursul incidentului, vandalii au fost surprinsi de flacari in interior si nu au putut fi salvati. Echipele de ambulanta si pompieri au intarziat din cauza starii drumului in acea zona si pentru ca existau cazuri mai urgente in alte zone din Bucuresti. Din motive neelucidate pana acum, hidrantii din zona nu functionau, asa ca pompierii nu au mai putut face nimic. Martorii sustin ca victimele incendiului fumau si distrugeau interiorul autobuzului. Probabil ca la un moment dat s'au luat la cearta intre ei. Este foarte probabil ca ei sa fi transportat substante inflamabile, data fiind puterea incendiului. RATB a stabilit pagubele produse la 50000€, suma ce va fi recuperata cel putin partial de la familiile victimelor, daca ancheta va stabili ca victimele se fac vinovate de incendiu.
Ce spuneti de asta ? Fara discriminare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Mie 11 Iul 2007 10:44:44    Titlul subiectului: 80234

... poate ar trebui sa ne intrebam si cum ar trebui sa se comporte calatorul bucurestean. Din pacate pe el nu reusim sa il transformam prea usor din maimuta in om civilizat.

La cati oameni sunt badarani, certati cu sapunul, mitocani si alte asemenea "virtuti", parca ar conta mai mult decat ce vehicule bune sau rele luam cat mai ales in ce hal vor arata peste 5-10 ani...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Sep 2007 21:43:56    Titlul subiectului: 82679

Camerele de luat vederi in mijloacele de transport (cum sunt acum pe troleibuzele Irisbus Citelis) sunt o solutie. Macar asa se pot identifica recalcitrantii si pot sa fie amendati.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 12 Sep 2007 21:55:46    Titlul subiectului: 82684

Din pacate chiar astazi in jurnalul ProTV de la ora 19 a aparut o stire pe aceasta tema. Se prezentau troleibuzele Citelis, faptul ca au doua camere in interior si alte doua in exterior si se spunea ca desi sunt in exploatare de mai mult de un an (aiurea! confunda cu Citaro) camerele nu sunt folosite. Apare si purtatorul de cuvant RATB care explica de ce nu sunt folosite - lipseste o autorizatie de la Autoritatea Nationala pentru Protectia Datelor Personale (sper ca am retinut bine). Spre sfarsitul reportajului mai vine o aiureala din partea redactorului: "urmeaza sa mai vina inca 150 de troleibuze".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 24 Sep 2007 15:18:57    Titlul subiectului: 83004

Credibilitatea RATB se va deteriora în urmatoarea perioadă.
Lumea e nemulțumită, iar campaniile din presă se datorează si călătorilor care s-au săturat de condițiile jalnice de transport și de comportamentul angajaților RATB.
Voi contribui și eu la articole de presă care să miște lucrurile la RATB, indiferent cine se va supăra din cauza asta.
Ne-am obișnuit să ascundem gunoiul sub preș. Unii nu mai suntem de acord cu asta. Pe vremea lui Ceaușescu se mai raportau rezultate record, dar nu mai vrem minciună.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Lun 24 Sep 2007 20:21:56    Titlul subiectului: 83008

ionut80_mail a scris:
Lumea e nemulțumită, iar campaniile din presă se datorează si călătorilor care s-au săturat de condițiile jalnice de transport și de comportamentul angajaților RATB.
Stii ce e distractiv? Oamenii nu s-au saturat sa fie nesimtiti, sa manance seminte, sa injure, sa asculte tare muzica la telefonul mobil? Civilizatia se mai si cultiva, iar de asta chiar nu ne ocupam: privim la mass-media care da cel mai bun exemplu de cultura a turmei si imbecilitate.
Inainte de a-i lua in brate pe jurnalisti, mai bine ne-am gandi cat ajuta ei publicul sa inteleaga mai bine ce are de facut prezentant accidente, nunta lui "nu stiu care" parvenit si cate altele. Mai bine ne-am gandi cum sa civilizam oamenii si altfel decat prin amenzi care oricum nu se aplica si nu se vor aplica pe aici inca ceva ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 24 Sep 2007 21:08:51    Titlul subiectului: 83009

ionut80_mail a scris:
Credibilitatea RATB se va deteriora în urmatoarea perioadă.
De ce?
Ionut, trebuie privita problema transportului in comun in contextul mai larg al societatii romanesti. Eu nu cred ca RATB ca institutie merge comparativ nici mai bine, nici mai prost decat alte institutii DE STAT - caile ferate, medicina, invatamantul, functionarii publici samd. Ma repet, nu cred ca e rezonabil sa ne asteptam la un transport in comun impecabil intr-o societate care este destul de dezagregata.
Hai sa facem un joc imaginar: Esti directorul RATB, tii loc si de Consiliu de Administratie si ce alte structuri or mai fi acolo; cu alte cuvinte esti un dictator absolut cu puteri discretionare - dar cu finantarea curenta, nu cu bani nelimitati. Ce faci in primele 2 sau 4 saptamani?
Iar cu 'lumea e nemultumita'... scuza-ma, dar CAND au fost romanii (ca popor) multumiti? Traim inca in epoca in care e treaba guvernului sa ne rezolve tot, noi doar sa caraim, intotdeauna altcineva e de vina... Cati din astia 'nemultumitii' daca au vedea un imbecil dand cu markerul prin bus sau taind un scaun de musama ar face ceva? Sau cati daca ar vedea ca busul are un cauciuc dezumflat s-ar duce sa-i spuna soferului? samd, samd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 24 Sep 2007 23:29:49    Titlul subiectului: 83017

Lipsa banilor nu ține loc de scuză pentru indolență.
Eu aș întreba: "De vreme ce ești plătit să-ți faci treaba, dle angajat al RATB, de ce nu ți-o faci și vii cu scuze: ba că nu sunt bani, ba că e pauza de masă, ba că nu-s oameni, ba vechea poveste cu codrul și uscăturile, ba că nu sunt piese, ba că nu s-a știut...etc, etc, etc..." Și am citat din scuzele invocate în răspunsurile la reclamațiile pe care le-am făcut.
Ce aș face ca director al monopolistului? Aș schimba o parte din personal, în special funcțiile administrative. Și știți de ce? Pentru că sunt atât de încremeniți în proiect încât e greu să schimbi ceva în modul lor de lucru și de gândire.
Apoi aș lăsa deoparte proiectele fanteziste și m-aș concentra pe logistica actuală, pentru că asta mă va scoate din rahat, nu vise de preamărire.
Nu în ultimul rând aș da deoparte fanii depourilor și a scaunelor de culori fistichii și m-aș duce și în stradă să vorbesc cu cei cărora chiar le trebuie transport în comun. Când 1900 toamna a mai întrebat monopolistul călătorul: "Băi, fraiere care-ți rupi lunar de la gură banii de abonament ca să beneficiezi de același serviciu ca ăla care merge pe blat, ție îți convine cum merge treaba?"
Și aș merge cu transportul în comun. Și nu doar când am eu fantezii, ci zilnic. Să simt ce simte și călătorul bucureștean.
Ce mare rușine să spui franc lumii: "Da, domne, nu mai putem gestiona situația, dar facem eforturi să ne redresăm"?! Dacă mai marii RATB-ului ar adopta o relație transparentă, civică, etică, corectă (cum vreți să-i spuneți) față de clienții săi (că până la urmă asta suntem - bani contra transport), ar fi OK. Dar când văd cum se încearcă ascunderea adevărului și cosmetizarea realității de către unii la RATB, pe Transira și Tramclub, mă întreb ce se urmărește?!
Nu am anunțat de pneu pt că nu am văzut, dar am anunțat pt un prag rupt. Și apropo de corectitudine reciprocă: mulți dintre șoferii de autoturisme sau maxi-taxi se salută și își mulțumesc în trafic, dar de atâția ani nu am văzut nici unul de la RATB să facă la fel, decât între ei. Ba dimpotrivă, după ce că dă cu autobuzul peste tine, tot el te înjură!
Cine e arogant? Cine se crede stăpânul bulevardelor? Concluziile le trageți singuri.
Problema nu e cum educăm călătorii ca să circule cu RATB-ul. Pentru asta există alte discuții. Problema e cum educăm RATB-istul să nu ne mai considere niște veniți de la coada vacii pe care poate să-i trateze cum vrea.
Prezintă televiziunile realitatea negativă? Lasă-le să o prezinte și fă-ți treaba pentru care ești plătit, dle RATB-ist! Încearcă să îmbunătățești lucrurile, astfel încât să nu mai aibă cine ce comenta.
Dacă sunt masochist și vreau să călătoresc ca-n Africa, mă duc acolo. Dacă nu, mai bine dau banii la taxi, unde stau confortabil, decât să duc al 3-lea război mondial în mijloacele RATB! De ce să dau bani cuiva care-și bate joc de mine, când pentru un ban în plus nu mă doare capul? Voi chiar credți că parcul auto degeaba s-a mărit?
Bine, o să ziceți că la banii ăștia ce pretenții pot avea de la RATB... Atunci să se desființeze domne de tot dacă nu sunt în stare, să-i lase pe alții mai buni să facă treabă...sau să scrie pe autobuze "pentru transport marfă și animale în condiții de minimă supraviețuire".
Nu sunt fanul ProTV (de fapt critici la adresa acestuia puteți citi săptămânal pe pagina mea), dar cineva tot trebuia să ia taurul de coarne și să spună lucrurilor pe nume. Că de osanale la adresa "mărețului și minunatului" sunt sătul... De asta am plecat și de pe Transira și nu mai intru nici aici prea des...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
Pagina 3 din 10

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community