Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Ramele Bombardier
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Sâm 21 Iul 2007 08:53:27    Titlul subiectului: 80508

Ca o nota, singurele capitale din UE care nu apar pe trenuri sunt Ljubljana (Slovenia) si Valletta (Malta), iar Amsterdam este capitala Olandei, Haga este doar sediul guvernului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 26 Sep 2007 18:38:11    Titlul subiectului: 83073

Vazut ieri Varsovia in probe. Curios e ca nu are numerele "tatuate" pe fiecare vagon, ci doar la capetele garniturii.
Am observat ca au inceput sa bage in probe din ce in ce mai rar trenuri noi, spre deosebire de primavara, cand bagau doua pe luna...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Vin 05 Oct 2007 09:18:21    Titlul subiectului: yyyyyyyy 83384

Vagoanele sunt aduse pe calea rotilor de la Craiova, acolo unde sunt asamblate si intra in tunel pe la IMGB (M2-urile), iar restul ramelor prin Depoul Militari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 05 Oct 2007 16:41:17    Titlul subiectului: 83395

Vin ca piese pina la Craiova, asta este partea productiei lor care le ofera scartaiturile si alte parti nasoale! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 05 Oct 2007 17:47:06    Titlul subiectului: 83402

Nu stiu daca sunt aceleasi vagoane pe care le-am vazut si eu acum 3 saptamani pe la Caracal, dar asa erau incadrate de vagoanele de marfa. Referitor la transportul lor pe calea ferata, stie cineva care este viteza maxima cu care le transporta pe sinele CFR-ului?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 11:55:47    Titlul subiectului: 84261

Odata cu asa-zisa suplimentare au fost luate trenuri de pe M1 si trimise pe M2. Situatia magistralelor este urmatoarea:

M1: toate Bombardierele cu nume de orase, mai putin Londra si Paris plus inca aproximativ 6 rame IVA
M2: Bombardierele cu nume de flori, plus Iasomia care a revenit de pe M1, plus Londra si Paris
M3 si M4: numai Astre, insa nu stiu daca frecventa trenurilor a crescut pe aceste magistrale

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
altmarius



Data înscrierii: 04/Iul/2007
Ultima vizita: 04/Sep/2014
Mesaje: 15
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 01 Noi 2007 21:04:49    Titlul subiectului: 84511

Am trait o faza cit se poate de amuzanta: intre statiile Timpuri Noi si Grigorescu am avut parte - pe o inghesuiala insuportabila si dupa 13 minute de asteptare in statie - de 8 frine bruste. La interpelarea mecanicului, acesta a raspuns ca frinarea se produce automat (limitatoarele de viteza) si ca ei nu sunt vinovati. Acestea sunt faimoasele Bombardiere, in care te sufoci si la 5 grade, fiinca nu au nici un sistem de ventilatie.
Apropo, nu era chiar ora de virf: 17. 30, si trenul se numea, cica, Viena! (1111)
Nu i-am acuzat pe mecanici: am inteles ca nu ei sunt vinovati ca niste destepti de la Metrorex au impus un regim de viteza ca al tramvaielor in intersectie. Va recomand insa sa folositi Bombardiere (care, apropo, nu au AC) la ore de virf (7-9 si 16-1Cool si putem polemiza atunci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 02 Noi 2007 00:55:03    Titlul subiectului: 84516

Bombardier e o firma straina, nu sunt nici turci nici romani nici nimic asa-zis neserios! Daca ei le-au proiectat asa, inseamna ca stiu ei ce stiu... Eu am mers cu Bombardier destul si vara si iarna pana sa plec in 2005... si nu m-am sufocat deloc. Da scaunele nu exceleaza la confort, dar trenurile se miscau foarte bine si in rest era ok!
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Vin 02 Noi 2007 11:39:18    Titlul subiectului: 84524

La noi nu este problema ca ar fi inghesuite vagoanele sau nu ar avea ventilatie (exceptand unele cazuri cand ea chiar nu functioneaza), cat ca prea multi oameni se strang in acelasi vagon datorita mentinerii proaste a intervalelor sau unui numar prea mic de vehicule. Romania cred ca este una din putinele tari in care incarcarea vehiculelor detransport este 80-100% in 40-50% din timpul cat circula.
Vagoanele Movia au fost construite pentru o calatorie civilizata cu maxim 20% din timp ocupare 80% din capacitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 09 Noi 2007 17:05:30    Titlul subiectului: yyyyyyyyyy 84657

Aseara pe M1 la Basarab era in probe 1119-2119 Lisabona si acum cateva zile la Eroilor l-am vazut in probe pe 1118-2118 Helsinki!

Nu sunt fanul Bombardierelor, dar aceste trenuri sunt foarte, foarte pretentioase si datorita exploatarii defectuoase de care "au parte", se defecteaza foarte des! Sunt facute pentru o exploatare de 80% din capacitatea sa si nu de 120% la cum circula in BUCURESTI!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 13 Dec 2007 00:38:31    Titlul subiectului: 85719

Am vazut astazi pe linia de garare din statia Crangasi rama 1120 - Bratislava, despre care n-am gasit nici o referinta aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008 20:00:06    Titlul subiectului: 86932

Astazi am calatorit cu rama 1006-2006 - Margareta de la Depoul IMGB pana la statia Piata Victoriei si in tot timpul acesta la toate plecariile din statii trenul se zguduia infioritor, era o senzatie de du-te-vino, iar la usa la care stateam eu mirosea puternic a incins. De precizat ca acest tren a stat acum catva timp pe bara fiind "descompus", o bucata din el a stat foarte mult timp in depoul IMGB!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2008 00:00:55    Titlul subiectului: 87001

Trenurile 1002-2002, 1006-2006, 1009-2009 au avut probleme serioase mai ales pe partea software (1002 inca are ) Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 17 Ian 2008 15:52:05    Titlul subiectului: 87126

freyutz a scris:
Remiza depoului IMGB?? Shocked Poate prelungirea vreunei linii dar remiza la depou? n-as vedea sensul.. Laughing

Trenurile 1002-2002, 1006-2006, 1009-2009 au avut probleme serioase mai ales pe partea software (1002 inca are ) Crying or Very sad
Cu rama 1002-2002 am mers saptamana aceasta de doua ori si chiar se "misca" bine ceea ce ma face sa cred ca problemele sale s-au terminat! Oricum aceste rame sunt printre primele Bombardiere venite si poate din cauza exploatarii lor au intervenit si problemele de ordin tehnic...

Rotiile Bombardierelor sunt facute dintr-un otel foarte dur in comparatie cu cel din care este facuta sina metroului bucurestean! Mie cel putin nu mi se pare viteza Bombardierului superioara celor de la IVA, stiindu-se ca BM cu cat este mai aglomerat atat viteza lor este limitata in comparatie cu batranele ASTRE, care nu sunt limitate de niciun fel!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tedexy



Data înscrierii: 17/Ian/2008
Ultima vizita: 06/Apr/2015
Mesaje: 18
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 18 Ian 2008 20:51:11    Titlul subiectului: 87201

A fost o intreaga discutie legata de uzura exagerata a sinelor, la rularea Bombardierelor, au fost si cateva articole in ziare, eu imi amintesc de unul din Ziua, insa ca in multe alte cazuri, lucrurile s-au estompat incet. Se pare ca "inginerii" de la Metrorex, nu au tinut cont de multe aspecte la intocmirea caietelor catre producatorul Bombardierelor, asa incat cum s-a zis si mai sus otelul din care este confectionata roata Bm-ului, este mult mai dur decat cel al sinelor; chiar si in portiunile cu ungatori de cale sina era pur si simplu mancata de marile realizari ale tehnicii moderne. Din cate shtiu, pe M2 s-a inlocuit toata calea de rulare pentru "maretele" BM-uri. Toata treaba asta cu achizitia de noi trenuri, s-a facut de fapt pentru ca unele persoane aveau nevoie de comisioane mari, care nu veneau de la Electroputere, care daca nu ma insel a modernizat o serie de Astre, care nu erau cu nimic mai prejos decat Movia, ele au fost echipate chiar si cu computer de bord, si acum zac asteptand casarea in depoul Industriilor. Acum puneti pariuri pe perioada de timp cat vor functiona decent aceste trenuri, oricum eu zic sa nu va avantati la mai mult de 10 ani; doar traim in "societatea de consum" acum, si in plus, intotdeauna se vor gasi persoane dornice de comisioane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Sâm 19 Ian 2008 23:30:39    Titlul subiectului: 87304

1001-2001, care este primul, este considerat de catre mecanici drept cel mai fiabil din toata seria, poate unde a fost asamblat in parteneriat Electroputere si Bombardier...acesta este trenul pe care s-a facut specializarea personalului EP...

Momentan pe M2 circula toate cele 18+4 trenuri dintre care 3 stau cate o zi rezerva prin rotatie in depou (la ora cu cea mai mare solicitare)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Dum 20 Ian 2008 00:10:26    Titlul subiectului: 87308

Problema este destul de dificil de prezentat. Sunt multe lucruri avansate ca teorii. Oricum, ce e sigur este ca ramele Bombardier se comporta foarte diferit de cele IVA. Cateva dintre posibilele explicatii bazate pe informatiile pe care le am:

1) caldura degajata dupa franare care se resimte cand trenul soseste in statie

- nu provine nicidecum de la osii (sau mult prea putin), cat de la partea electrica a vagonului care utilizeaza franarea rezistiva ceea ce inseamna ca se disipa multa caldura in rezistentele plasate sub tren. La IVA (nici macar modernizate!) nu exista asa ceva (sunt alte sisteme de franare, si predomina oricum cea pneumatica). Ramele Bombardier au 4 vagoane motoare de aici rezulta si cantitatea importanta de caldura degajata la franare. Frana pneumatica se foloseste simultan cu cea rezistiva si global este mai eficienta decat la IVA.

2) uzura sinelor

- nu este vorba doar de tipul bandajului osiei sau de duritate. Sunt mai multe aspecte care modifica uzura printre care si: suspensia diferita, viteza cu care se abordeaza sectiunile, flexibilitatea articulatiei boghiului si masele suspendate. Mai sunt si multe alte elemente. Totusi, dincolo de cele discutate si mentionate mai sunt inca 2 relativ importante: masa vagonului (mai mare la Bombardier din ce stiam) si comportamentul la franare - accelerare.

Dincolo de toate astea mai este vorba si de infrastructura foarte veche a Metrorex! sunt multe sectiuni care au traverse de lemn lucru care favorizeaza uzura inegala a sinelor si incovoierea lor. Sunt destul de putine tronsoane in tunel sau statii realizate cu traverse de beton care sa reziste bine la solicitare si sarcini. Nici pe M1 si nici pe M2 situatia nu e grozava. La M2 sunt insa mai multe portiuni realizate cu un balast mai bine plasat si mai multe portiuni sunt cu traverse de beton. Dar, un alt lucru extrem de important, pe M2 sunt mai putine curbe decat pe M1 deci implicit solicitarea liniei este mai redusa. Faptul ca ele au rezistat cat de cat a fost si pentru ca acum cativa ani intervalele la metrou erau putin mai mari decat azi. Probleme de uzura a sinei erau oricum si se vedeau numai ca ce e drept, IVA poate merge pe sine mai proaste decat Bombardier.

3) fiabilitatea Bombardier

- in nici un caz nu e mai slaba ca la IVA. Punctul slab este ca mecanicii de la depouri nu au o specializare serioasa si nu cunosc bine tehnologia. Asta e adevarul. Sunt obisnuiti sa lucreze cu ciocanul si nu cu calculatorul. Asta se vede peste tot la Metrorex inclusiv la carpelile si sistemele slabe de informare a calatorilor (ramase din anii 1980 sau chiar de mai mult timp). Daca e sa o luam serios IVA necesita foarte multe reparatii si stai sa cauti o gramada pana sa iti dai seama ce nu e in regula. E adevarat si ca o rama IVA iese mai repede de la reparatii. Mai faci o sudura, mai schimbi suruburi, mai tragi niste fire pe unde te taie capul, vopsesti si e gata. Carpeli! Am vazut ce inseamna RK de IVA la Metrorex si nu are sens sa spun mai multe. E doar asa ca sa se bifeze ceva pe lista. La Bombardier nu merge in stilul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tedexy



Data înscrierii: 17/Ian/2008
Ultima vizita: 06/Apr/2015
Mesaje: 18
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2008 11:52:43    Titlul subiectului: 87366

Ce tehnologie? De tehnologie putem vorbi si la IVA... tehnologie mai avansata da... in sensul computerizarii, iar aici este o alta discutie, pentru ca informatizarea unui subansamblu, nu-i confera neaparat o fiabilitate mai mare, din contra, se mizeaza pe alti factori, cum ar fi costuri mai reduse de productie (mult mai reduse), consum de energie mai mic...
In ziua de azi, orice produs, are din nastere o perioada de viata stabilita, iar dupa trecerea acelei perioade, costurile aferente unei reparatii nu neaparat capitale, te indeamna sa cumperi un produs nou (asta exceptand Romania, unde daca comisionul ar fi mai mare la RK, atunci RK s-ar face), din pacate se imbata cu apa rece cei care cred ca sa repari un BM este mai ieftin decat sa repari o Astra, situatia se prezinta asa pentru ca inca fiind noi, nu au inceput inca sa prezinte probleme mari. Daca la o Astra mai inlocuiai un releu cu unul facut la Electromagnetica sau orice alt subansamblu cu unul autohton, la BM, cum zicea si fider, n-o sa mai mearga asa. In ansamblu, parerea mea este ca daca se efectuau reperatii capitale si modernizari, in adevaratul sens al cuvantului, poate chiar cu ajutorul unei firme de afara, toti aveam mai mult de castigat, ceea ce au facut cei de la Metrorex, este ca si cum ai pune un motor Daimler pe o caroserie de Trabant, infrastructura este cum este iar Astrele erau mult mai potrivite, acum daca pui termopane pe o casa de chirpici, este in zadar, exact asta au facut si romanasii nostri, sau poate ca la refecerea infrastructurii comisioanele sunt si mai mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2008 23:58:24    Titlul subiectului: bbb 87556

Toate aceste tehnologii intradevar sunt mai avansate, dar nu vad rostul dublarii sistemelor...franele sunt de 2 tipuri, suspensiile la fel...multe lucruri efectiv nu isi au rostul...

Stie cineva care este consumul de energie al unei IVA fata de BM? nu stiu de ce dar din pct asta de vedere BM nu prea este "friendly environment"...

Oricum...eu raman la parerea "simplu si bun" sinele au rezistat la IVA 30 de ani...ar mai fi rezistat inca pe atat daca nu s-ar fi bagat acele trenuri BM...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 1178
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Lun 28 Ian 2008 20:51:51    Titlul subiectului: 87825

Discutie interesanta despre ramele Bombardier http://www.garajul.ro/forum/index.php?showtopic=15444 (imaginile provin tot de acolo: unul din useri este o posibila mina de informatii).


bombaridier depou.jpg
 Descriere:
Madrid - prima din dreapta
 Mărime fișier:  233.79 kb
 Vizualizat:  de 22227 ori

bombaridier depou.jpg



bombardier depou2.jpg
 Descriere:
Praga 1115
 Mărime fișier:  261.36 kb
 Vizualizat:  de 22227 ori

bombardier depou2.jpg



bombardier depou3.jpg
 Descriere:
Bruxelles 2110 si Budapesta 2114
 Mărime fișier:  247.13 kb
 Vizualizat:  de 22227 ori

bombardier depou3.jpg



bombardier dristor2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  258.19 kb
 Vizualizat:  de 22227 ori

bombardier dristor2.jpg



bord.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  244.72 kb
 Vizualizat:  de 22227 ori

bord.jpg



_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Lun 04 Feb 2008 11:46:28    Titlul subiectului: 88177

Pe M2 se afla 18 trenuri cu numerotarea aferenta
Pe M1 se afla 20 trenuri in circulatie, 1 in probe si 5 mai trebuie sa soseasca

Din acest numar de trenuri de pe M1 4 au plecat sa deserveasca M2 (1105,1106,1107,1108)

Astfel ca dupa schimb au ramas in urmatorul fel

M2: 18+4 trenuri
M1: 16 trenuri in exploatare, 1 proba (1121-2121 Dublin) si 5 asteptate sa soseasca:

1122-2122 Nicosia
1123-2123 Talin
1124-2124 Riga
1125-2125 Vilnius
1126-2126 Sofia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Dum 10 Feb 2008 20:19:02    Titlul subiectului: Dublin 1021-2121 88497

Ieri, adica pe 9 februarie 2008, m-am plimbat cu metroul pe M1 si pe la 19.30 de la Timpuri Noi in ce Bm credeti ca m-am urcat? Very Happy Very Happy In Dublin. Deci a intrat pe traseu. Am observat ca bretelele de sustinere a mainilor erau galbene, nu albastre ca pana acum. Era foarte curat inauntru si avea un miros placut. Ca sa ma credeti o sa va arat si poze.


Imag246.jpg
 Descriere:
Dublin 1121-2121. Scuzati calitatea pozei dar era multa lumina
 Mărime fișier:  170.13 kb
 Vizualizat:  de 21845 ori

Imag246.jpg



Imag247.jpg
 Descriere:
O imagine din interior
 Mărime fișier:  188.28 kb
 Vizualizat:  de 21845 ori

Imag247.jpg



DSC00021.JPG
 Descriere:
Placuta ale fabricant
 Mărime fișier:  44.04 kb
 Vizualizat:  de 21845 ori

DSC00021.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Lun 11 Feb 2008 17:09:10    Titlul subiectului: bbbbb 88524

altmarius a scris:
Acestea sunt faimoasele Bombardiere, in care te sufoci si la 5 grade, fiinca nu au nici un sistem de ventilatie. [...] Va recomand insa sa folositi Bombardiere (care, apropo, nu au AC) la ore de virf (7-9 si 16-1Cool si putem polemiza atunci.
Vagoanele Bombadier sunt "Made in Sweden", o tara cunoscuta in nordul Europei, unde temperatura pot atinge si sub -20 de grade. In Bucuresti temperatura atinge +40 de grade (vara) si, cea mai scazuta temperatura, -10 grade (iarna) si de aceea, v-ati sufocat in Bombardiere. Suedezii de la BM, ca si romanii de la Astra, au facut ca vagoanele lor sa fie compatibile (din punct de vedere confortabil) cu conditiile cerute de pasagerii "locali" (suedezi, in cazul BM, romani, in cazul IVA).
Asa ca daca nu va convine sa mergeti cu un BM, va sugerez sa asteptati inca 5-10 minute sa vina o garnitura IVA, care, intr-adevar, este ventilata foarte bine, decat linistitul BM.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 11 Feb 2008 21:14:49    Titlul subiectului: 88535

Ramele Bombardier sunt cat se poate de ventilate, doar ca in conditiile de exploatare de la noi, bineinteles ca nu fac fata Smile
Ca sa nu mai vorbesc de izurile parfumate care sporesc senzatia de cald si discomfort.
Si mai mult decat atat: Suedia sau Romania... temperaturile in subteran sunt aproximativ la fel, oriunde Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Lun 11 Feb 2008 21:19:21    Titlul subiectului: 88536

Imi exprim dezacordul referitor la punctul de vedere expus mai sus. Fiecare producator este obligat sa respecte un caiet de sarcini pentru produsul livrat. Acel caiet este facut si aprobat (de catre beneficiar si constructor).

Nu are nici o importanta (si cu atat mai putin o scuza) ca sunt un producator din Siberia si mi se cere sa fac vehicule pentru Ecuador. Ceea ce este cerut, asta va fi realizat. Aici nu vorbim de produse de consum la care accepti ce ti se ofera si asta e. Se face o comanda si se dau specificatii sau macar se mentioneaza optiunile dorite la un model. In nici un caz nu sunt livrate produse de care esti sau nu multumit. Stii de la bun inceput cu ce te alegi.

Cu exceptia unor cazuri rare, beneficiarul primeste ceea ce cere (in bugetul specificat). De aceea singurul vinovat pentru aceasta situatie consider ca a fost Metrorex care a remis si acceptat un caiet de sarcini ce prevedea vagoane cu ventilatie insuficienta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Următoare
Pagina 2 din 12

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community