Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Informații trafic RATT

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dante



Data înscrierii: 23/Ian/2008
Ultima vizita: 18/Oct/2015
Mesaje: 9
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 23 Ian 2008 17:59:11    Titlul subiectului: Informații trafic RATT 87506

Vreau să fac un simulator soft pentru transportul public din Timișoara, pentru început cel de tramvaie. Am strâns timpii de sosire/plecare din stații pentru câteva linii, dar datele arată razna, și nu se potrivesc nici cu orarele afișate și nici cu ce-i pe saitul RATT (neactualizat cam de un an).

Are cineva informații din interior despre "adevăratul orar" al tramvaielor? Inclusiv modul de retragere în depou, protocolul în caz de accident, graficul/programul de pauze al vatmanilor, etc.

Am înțeles că de anul ăsta vor fi monitorizate toate tramvaiele (probabil de genul tentativei de la Poștă). Știe cineva mai multe despre asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
G-man



Data înscrierii: 06/Oct/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2013
Mesaje: 13
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2008 19:32:46    Titlul subiectului: 87538

Acel monitor de la posta nu mai functioneaza,
Noi Timpi sunt fisati pe acele placute noi si orele la care trec prima data prin acea statie Wink si cand e ultima trecere prin acea statie Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dante



Data înscrierii: 23/Ian/2008
Ultima vizita: 18/Oct/2015
Mesaje: 9
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2008 22:04:19    Titlul subiectului: 87545

Ok, primele ore am observat ca se respectă. E vorba de întârzierile din mijlocul zilei, când aștepți un 6 și până să sosească trec doi de 8, un 7 și dacă ai noroc o rezervă de 6 Smile

Acum eu știu că tramvaiele depind de sincronizarea semafoarelor, aglomerarea călătorilor, șoferii care blochează linia, chiar și de îndrăzeala varmanilor.

Aș vrea dacă există undeva informații pentru a prezice traficul, într-un mod cât mai realist, până una-alta: ce linii pleacă din ce depouri, cum intervin rezervele în caz de probleme, cum se recuperează întârzierile, etc.

Din nou, timpii pe care i-am strâns eu de săptămâni bune arată un non-determinism total pe tronsonul comun 6,8 cel puțin.

PS: Când va fi gata, simulatorul meu va fi disponibil online, free, bineînțeles.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community