Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente, incidente, avarii ...
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 43, 44, 45  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 03 Ian 2008 09:15:00    Titlul subiectului: 86444

Astazi dimineata la ora 9.22 dl. Vladarau, purtatorul de cuvant RATB, a avut o interventie telefonica la Antena 3 pentru a comunica faptul ca un tramvai al liniei 41 a deraiat la ora 9.15 (deci cu 7 minute inainte) "pe sensul spre Ghencea"; nu a precizat unde. A mai spus ca echipele de interventie se indreapta spre locul respectiv; pacat ca nu a spus si care este acest loc.

Oricum zapada a facut o gramada de probleme, acum si cu 41 scos din functiune o vreme... neplacut rau pentru cei ce trebuie sa se plimbe in oras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 05/Apr/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 07 Ian 2008 22:56:47    Titlul subiectului: 86740

Se pare că azi a fost o zi cam neagră pt. R.A.T.B. Crying or Very sad
Când am plecat de dimieață spre facultate, de pe Str. Iancu Cavaler de Flondor, dinspre Foișorul de Foc spre Bd. Pache Protopopescu era o coadă de troleibuze. Era și un tramvai de pe linia 55 blocat (sensul spre P-ța Iancului). De la P-ța Pache Protopopescu spre Școala Iancului era de asmenea coadă de troleibuze.
Astâzi seară, tramvaiul V3A-93 #257 a deraiat la P-ța Iancului (pe porțiunea dintre Str. Avrig și Șos. Mihai Bravu, cum se vine dinspre Pantelimon), blocând circulația tramvaielor și a mașinilor; în cele din urmă l-au urnit (plecasem de la Iancului când l-au urnit, așa că nu am văzut detalile). Era o echipă de reporteri de la Antena 3, așa că s-ar putea să avem ceva detalii la televizor.

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2024
Mesaje: 9933
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 07 Ian 2008 22:57:23    Titlul subiectului: 86741

Acum o jumatate de ora la stirile ProTv s-a vorbit despre un tramvai deraiat la Piata Iancului. Am cautat pe internet si am gasit stirea.

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/un-tramvai-a-deraiat-in-piata-iancului-si-a-blocat-intreaga-intersectie.html

Citat:
Un tramvai a deraiat în Piața Iancului și a blocat întreaga intersecție
Din fericire, nimeni nu a fost rănit, dar șoferii și călătorii aflați în drum spre casă au așteptat să vadă ce se întâmplă.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 08 Ian 2008 21:59:00    Titlul subiectului: 86798

Vagonul implicat a fost #257
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 10 Ian 2008 20:05:40    Titlul subiectului: 86855

Blocaj de tramvaie pe Bd 1 Mai si Calea Grivitei in aceasta seara si asta deoarece vagonul 344 de pe linia 45 a avut probleme cu energia electrica ,am dedus acest lucru deoarece am vazut ca vatmanul a umblat foarte des la pantograf. Am stat prin preajma cam 15 minute timp in care vagonul nu s-a miscat din loc in spatele vagonului se pregatea sa-l impinga vagonul 340 spre depoul Bucuresti-Noi!

In seara aceasta a avut loc un alt mic incident in care s-a dovedit cum colegialitatea si prietenia sunt de folos si anume troleibuzului 5238 i-a sarit un "bat" de pe reteaua de contact in spate a venit repede Irisbusul 5312,soferul acestuia coborand repede si repunand "batul" la loc facandu-i semn colegului de pe 5238 sa "ii dea drumul"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 11 Ian 2008 19:24:03    Titlul subiectului: 86891

Blocaj monstru in aceasta seara pe Calea Grivitei, exact in locul unde aseara un tramvai al liniei 45 s-a defectat si asta din cauza unei console slabe de la reteaua de contact in momentul in care troleibuzul 5236 a trecut "pe langa ea"si din cauza ca in zona sunt si gropi a provocat balans si consola s-a desprins, rupandu-i sfoara de la captatorii. Consola se afla chiar la coltul santierului de la metrou fapt ce a dus la blocaj total in si din spre Calea Grivitei-Bd Bucuresti-Noi. Traficul a fost blocat aproape total 1 ora, tramvaiele care veneau din spre 1 Mai si care nu au trecut de macazul spre Piata Presei au circulat deviat pe linia 42 la Casa Presei!
Linii afectate 20, 24, 42, 45, 65, 86, 97 si 645! Blocajul a avut loc intre orele 18-19 si la aceasta ora circulatia se desfasoara greoi, dar in zona iluminatul este slab sau chiar deloc si din cauza aceasta nu am facut nici o fotografie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Vin 11 Ian 2008 20:58:06    Titlul subiectului: 86900

Una dintre partile proaste in acea zona este santierul de la metrou. Pentru ca lucrarile s-au lungit cu mult peste orice termen logic si de bun simt din motivele pe care le stim, reteaua se invecheste iar problemele tind sa fie din ce in ce mai mari. Pe de alta parte mai este prost si ca zona (Grivitei, Bucurestii Noi, Pajura) nu prea prezinta (inca) din pacate potential de dezvoltare comerciala sau rezidentiala. Acestea sunt cateva dintre motivele care duc la situatia ca investitiile se indreapta catre alte zone. Capatul dinspre Laromet nu duce nici el catre vreo regiune care sa se afle intr-o stare de dezvoltare serioasa (drumul duce la Targoviste), asa ca situatia este cam in pom.

Zona Grivitei-Bucurestii Noi este mult mai pustie decat era acum vreo 15 ani si dispare... Trist. Era un perimetru care insemna mult pentru industria romaneasca si inceputurile industrializarii in Bucuresti (alaturi de perimetrul Filaret-Progresu-Rahova-Ferentari).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 11 Ian 2008 21:27:07    Titlul subiectului: 86901

Zona Bucurestii Noi - Straulesti - Mogosoaia deja a devenit si se dezvolta ca zona rezidentiala. Deci, se va impune ulterior refacerea infrastructurii din zona in cauza.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2024
Mesaje: 9933
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008 02:19:26    Titlul subiectului: 86955

Din pacate in ultimul timp ciculatia troleiibuzelor in unele zone ale capitalei are foarte mult de suferit din cauza unor soferi care au impresia ca pe langa masina personala si-au cumparat si sosea. O zona unde zi de zi si aproape la orice ora circulatia troleibuzelor este perturbata se afla pe Calea Mosilor, imediat dupa intersectia cu Mihai Eminescu in zona Pizza Hut, unde a ajus sa se parcheze si pe a doua banda. Tot in zona acelei intersectii, dar pe strada Traian in dreptul supermarketului La Fourmi aceleasi probleme cu masinile parcate aiurea care perturba serios circulatia troleibuzelor.
Daca de la acesti soferi nu prea putem sa avem cine stie ce pretentii, politia ce pazeste ? De ce nu iau exemplul celor din Craiova si incep sa ridice masinile parcate aiurea ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008 11:08:49    Titlul subiectului: 86961

Nu politia ridica masinile ci acele firme de prestari servicii de acest tip, parteneri ai primariilor. Dar pe alea nu le scoti sa isi faca treaba decat la indemnuri foarte dure si grele, din pacate. Motivatia, zic ei, este simpla: nu se pot atinge de masina, pentru ca proprietarul ii poate da in judecata pentru violare a dreptului la proprietate sau asa ceva... Cred ca ar trebui schimbata legea.
As dori ca cineva sa confirme cele zise de mine mai sus, lucruri aflate din presa.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008 13:29:39    Titlul subiectului: 86965

Art 96 din Codul rutier:
(2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
...
f) ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar.

Link: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_raspunderea_contraventionala.php

Asadar scuzele cu dreptul la proprietate sau alte prostii sunt doar un mod de a-si ascunde nepasarea, incompetenta. Iar presa le canta in struna.

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2008 00:34:48    Titlul subiectului: 87354

Antena 1 a scris:
Tragedie fara seaman. Doi tineri, frate si sora, dar si verisoara lor, au murit, dupa ce masina in care se aflau a intrat sub un tramvai. Singura, care a scapat cu viata, din macel a fost prietena lor, aflata pe bancheta din dreapta soferului. Parintii celor doi frati au murit si ei, acum cateva luni.

http://www.antena1.ro/index.php?page=news&id=11691

Tramvaiul este V3A #102. Am postat filmuletul de la Antena 1 si in Arhiva Video, pagina Bucuresti, sectiunea Stiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2024
Mesaje: 9933
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2008 15:45:58    Titlul subiectului: 00000 87377

Ce cautau respectivii pe sina de tramvai? Se credeau tramvai cumva ? Imi mentin afirmatia din postarile de mai sus, principala vinovata de situatia haotica din Bucuresti (fapt care afecteaza si circulatia mijloacelor de transport in comun) este politia rutiera care nu aplica legea. Daca am avea o politie ferma majoritatea soferilor s-ar gandi de doua ori inainte sa calce pedala de acceleratie sau nu si-ar mai lasa masinile parcate aiurea...
Inca o data s-a dovedit ca a fost gresita ideea nesepararii de trafic a caii de rulare a tramvaiului. Poate asa inconstientii astia ar fi scapat cu viata.

Un alt incident care "a marcat" ziua de astazi este acela ca tramvaiul 31 a fost blocat aproape o ora pe strada Doctor Felix din cauza unui "cetatean" care si-a lasat masina pe linia de tramvai, potrivit stirilor Prima TV, iar in momentul cand domnia sa a venit s-a aratat socat ca vatmanul a incercat sa-i mute masina din loc! Politia i-a intocmit dosar penal cetateanului respectiv tramvaiul implicat in incident este vagonul 170. Asadar aglomerata linie 31 a mai suferit inca o data din cauza traficului infernal Laughing

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Lun 21 Ian 2008 16:35:14, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2008 16:31:58    Titlul subiectului: 87382

guest a scris:
Ce cautau respectivii pe sina de tramvai ? Se credeau tramvai cumva ? Imi mentin afirmatia din postarile de mai sus, principala vinovata de situatia haotica din Bucuresti (fapt care afecteaza si circulatia mijloacelor de transport in comun) este politia rutiera care nu aplica legea.
Inca o data s-a dovedit ca a fost gresita ideea nesepararii de trafic a caii de rulare a tramvaiului. Poate asa inconstientii astia ar fi scapat cu viata.
Pai vinovatul (in cazul acesta) e soferul Daciei. Iata un articol citat din EVZ de azi:
http://www.evz.ro/article.php?artid=338067
Citat:
Pe Soseaua Colentina, din cauza vitezei excesive (aproximativ 100 de kilometri/ora), Nicu a pierdut controlul autoturismului care a derapat, a intrat apoi pe contrasens si s-a izbit violent de un tramvai al liniei 21 ce se retragea la depou.
Totusi sunt de acord cu ideea separarii traficului de cai de rulare a tramvaiului, gardurile ar reduce "pericolul" de moarte in caz de accident grav (gardul ar opri masina inainte ca aceasta din urma sa loveasca tramvaiul).
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2008 21:48:22    Titlul subiectului: 87393

Pastrand aceeasi nota, sunt de parere ca e foarte bine ca 42, asa "des" cum circula face o treaba foarte buna mentinand tinand sub control traficul "intens" de pe Bd. Expozitiei astfel evitandu-se ambuteiaje importante. Dar, e adevarat, tot 31 ramane linia cu cel mai dificil si lung traseu.
-----------------
Admin edit, pentru cei care nu sunt din Bucuresti: Liniile 31 si 42 sunt linii-fantoma, cu cate un singur tramvai pe traseu in anumite momente ale zilei. In plus linia 31 este si foarte scurta, poate cea mai scurta din oras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2024
Mesaje: 9933
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 23 Ian 2008 18:26:09    Titlul subiectului: 87507

Azi la ora 17 si 30 la Piata Gemeni, circulatia tramvaiului 16 (sens spre Lizeanu) era intrerupta, chiar inainte de intersectia cu bulevardul Dacia era o coloana de cateva tramvaie, primul tramvai avand pantograful coborat. O echipa de muncitori lucra de zor la unul dintre separatoarele de retea din intersectie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 06 Feb 2008 09:50:38    Titlul subiectului: 88256

În 04.02.2008, ora 12:10, a avut loc un blocaj de trafic pe Calea Moșilor (porțiunea veche, unde se circulă doar pe o bandă) colț cu Carol I. Autoturismul Skoda cu nr B 76 BUB parcat prea aproape de linia de tramvai a blocat traficul pt mai bine de 10 minute.

Ghinionistul a fost #202 de pe linia 21, care împreună cu colegii lui din tramvaiele adunate în spatele său au încercat să mute mașina certându-i pe călătorii care nu coborau să-i ajute.

Aflându-mă în zonă am sunat imediat la Brigada de Poliței Rutieră și în mai puțin de 2 minute un agent a fost la fața locului. Acesta nu a putut decât să constate situația și să raporteze prin stație datele autovehicului, pt că vatmanii reușiseră să-și facă loc.

Mi-e neclar de ce, în toate incidentele de acest fel la care am fost martor, personalul RATB preferă să se certe cu călătorii (de parcă ei ar avea vreo vină), în loc să sune la 9544.



04022008(015).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  314.77 kb
 Vizualizat:  de 12380 ori

04022008(015).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2024
Mesaje: 9933
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 06 Feb 2008 19:20:59    Titlul subiectului: 88273

Partial le dau dreptate si vatmanilor, daca ar da o mana de ajutor si calatorii la impins masina pana la sosirea politiei rutiere, blocajul ar dura mai putin. Dupa parerea mea s-a comis o greseala permiterea accesului masinilor pe Calea Mosilor veche, in conditiile in care circulatia la Sfanta Vineri este oprita. Sfantul Gheorghe a ajuns din cauza asta o uriasa parcare, aproape zilnic fiind incidente din cauza masinilor parcate prea aproape de sina. Circulatia tramvaielor 5, 16 si 21 este mult ingreunata, deoarece majoritatea soferilor de pa Calea Mosilor veche, fac stanga pe Hristo Botev, ingreunand traficul din intersectia respectiva.

Un incident amuzant, s-a petrecut acum doua zile. Eram intr-un autobuz Mercedes Citaro 2, ma indreptam spre Muzeul Satului si soferul practic a uitat sa faca statie la Piata Romana, accelerand sa prinda semaforul. Si-a adus aminte cateva zeci de metri mai incolo ca trebuia sa opreasca in statie si a pus o frana brusca fix in dreptul semaforului de la Romana spre amuzamentul unor calatori si iritarea altora.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2008 00:21:06    Titlul subiectului: 88283

guest a scris:
Partial le dau dreptate si vatmanilor, daca ar da o mana de ajutor si calatorii la impins masina pana la sosirea politiei rutiere, blocajul ar dura mai putin.
Nu sunt de acord. Dacă se rupe un cablu de tensiune, te urci să-l repari sau aștepți intervenția echipei de întreținere?

Costul abonamentului nu include și munca de hamal. Când o să fim sinistrați da, o să punem mâna. Dar câtă vreme există metode legale de acțiune eficientă și oameni plătiți să intervină, nu e nevoie.

Uite așa încurajăm astfel de practici: coborâm din tramvai, dăm mașina la o parte și plecăm mai departe fără să-l dăm pe mâna poliției pe nesimțit. Care nesimțit poate ne urmărește în clipa aia pe geam și râde: "Ia uite proștii ăia din tramvai... Hă, hă, hă... Ce fraieri..."

Mai bine să-l ardă la buzunar.

Cât privește faptul că nu se fac opriri în toate stațiile, iată răspunsul pe care serverul RATB a binevoit a mi-l trimite la 1 AN (da, ați citit bine) de la incident:
Citat:
Referitor la reclamatia dvs. privind comportamentul neadecvat al conducatorului RATB de pe linia 86, va comunicam urmatoarele:

Conducatorul auto reclamat a fost identificat si audiat in cadrul compartimentului de resort, dispunandu-se atentionarea sa, conform Regulamentului Intern, iar evenimentul a fost consemnat in fisa sa de abateri.

Regretam neplacerea suferita si va asiguram ca toti conducatorii RATB au fost reinstruiti cu privire la efectuarea corespunzatoare a tuturor statiilor, urmand sa fie monitorizati in acest sens prin controale in traseu.

Ne cerem scuze pentru raspunsul intarziat, multumindu-va pentru intelegere si pentru aceasta reclamatie, care ne ajuta sa corectam eventualele deficiente de comportament ale angajatilor nostri si sa crestem calitatea serviciilor de transport oferite.
Răspunsul era datat 09.01.2007 și l-am primit pe 09.01.2008. Cu o zi mai înainte primisem un alt răspuns de la RATB, în altă chestiune, ajuns la fel, după 1 an.

Incidentul menționat în răspunsul de mai sus se referea la neoprirea troleibuzului 86 în stația Madgearu, sensul spre Romană. Și cum stătusem deja destul de mult în frig, am pus mâna pe telefon și am sunat la RATB.

Apropo și de nerespectarea traseului, am relatat mai demult cum un șofer de pe 133 a fost nevoit să fie ghidat de călătorii panicați pt că era prima lui cursă pe acea linie și nu știa care îi este traseul. În loc să meargă spre gară se ducea pe linia lui 5 către Barbu Văcărescu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2008 00:45:22    Titlul subiectului: 88287

Intru totul de acord. Fiecare institutie are atributiile ei si nu vad de ce ar trebui sa si muncim voluntar (dar in fapt oarecum fortat) pentru un serviciu public pe care il platim. Normal este sa se sune la politia rutiera in asemenea cazuri. Este foarte adevarat ca actionand "voluntar" nici nu se mai constata problema si nici nu mai exista macar o minima presiune aplicata administratiei locale. Lasa ca se descurca... De ce sa fim in postura de fraieri si aici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2008 15:41:58    Titlul subiectului: 2674 88337

Un caz nu foarte vechi) pe linia 220, cand un barbat de peste 50 de ani a murit, fiind calcat de un autobuz.

Povestea s-a petrecut intr-o statie din zona Salaj.
Un sofer de pe linia 220 a inchis usa (dupa ce au coborat pasagerii si, potrivit povestii soferului, una dintre mainile unui barbat a ramas in interiorul vehiculului (pe bara de sustinere). Pasagerii de pe trotuar au inceput sa strige soferului sa opreasca masina, fiindca e un barbat ramas intre usa si carosabil. Fiind neatent, conducatorul auto a continuat cursa, calcand cu cele 2 roti din spate (dreapta) barbatul. In cele din urma el a murit, nu stiu ce s-a intamplat cu soferul
Manimal a scris:
eu sunt pro cu mersul cu usile deschise chiar daca e interzis de lege ... adica in unele dimineti chiar nu incap toti oamenii si decat sa fiu presat de usa prefer sa stau intr-un picior pe scara dar sa merg Very Happy
Asa ca eu sunt extrem de neacord cu ideea asta. Mai bine sa intarzii decat sa-ti risti viata (in cazul in care esti un pasager) sau sa risti vietile altor oameni (in cazul in care esti sofer)! Idea Sugestia nu chiar a mea, dar una foarte buna.
Dupa ce am facut o "inspectie" in aproximativ sute de Mercedes-uri am crezut ca acest autobuz are acelasi sistem ca pe MAN-urile pe care ne-a povestit user-ului falizwim:
falizwim a scris:
[...] La MAN-urile (urbane) noi, vehiculul nu se poate pune in miscare pana cand usile nu sunt complect inchise, iar usile nu se pot deschide pana cand vehiculul nu este complect oprit. [...]
De fapt Citaro-urile pot pleca nici cu usile jumatate inchise, dar, in nici un caz, cu usile deschise total. Un caz foarte recent a fost aseara, pe linia 330, "suspectul" fiind soferul lui #4158, in statia "Agronomie" (dupa indicatorul de pe statia respectiva, in autobuz se spune "Institutul Agronomic"). A deschis o singura usa, cea din spate, o doamna a coborat din masina. Dupa ce s-a asigurat ca femeia a coborat, soferul "inculpat" a inchis usa, iar in timp ce usa se inchide "automat", conducatorul a mers fara sa asteapte ca usa sa se inchida complet.
_________________


Ultima modificare efectuată de către bogdanpopescu la Vin 08 Feb 2008 12:56:01, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 11 Feb 2008 13:12:49    Titlul subiectului: 88510

Aseara a avut loc un mic incident care a afectat circulatia troleibuzelor 61, 62. Un individ cu un autoturism DACIA LOGAN cu numar de Calarasi a "parcat" autoturismul pe neregulamentar pe Bd.Iuliu Maniu intrerupand astfel circulatia timp de aproximativ o jumatate de ora in sensul spre Gara De Nord. Politia a sosit la fata locului si l-a amendat si i-a intocmit dosar penal soferului inconstient! Intre timp s-a format o coada de 10 troleibuze si va rog sa tineti cont ca era duminica seara la ora 20:30 Exclamation ma intreb ce se intampla intr-o zi lucratoare, cred ca era "jale"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 11 Feb 2008 14:13:26    Titlul subiectului: 88517

Azi în jurul orei 11, în curba de Sfântul Gheorghe, #337 de pe linia 16 s-a oprit lângă un Logan parcat la circa 1,5 metri de linie. Aflându-mă în trecere m-am oprit și am studiat puțin problema ca să văd dacă e nevoie să sun la Rutieră. Am ajuns la concluzia că #337 avea loc să treacă fără probleme, așa că am plecat mai departe.

Cu toate acestea #337 a preferat să stea pe loc și să claxoneze. Puțin mai târziu am observat de la distanță niște cetățeni (călători?) care s-au apucat să tragă în toate părțile de Logan. Nu știu ce efect a avut, în afară de declanșarea alarmei, dar #337 a plecat apoi mai departe în cursă.

Rămâne întrebarea, ca om și călător care înțelege necazul vatmanilor și pasagerilor când o mașină e parcată pe șină: dacă #337 avea loc să treacă, de ce a preferat circul ăsta și a staționat blocând și celelalte tramvaie din spatele lui?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 11 Feb 2008 18:53:29    Titlul subiectului: 88529

Ai zis ca era in curba. Nu avea loc sa treaca probabil, pentru ca atunci cand intra "fundul" in curba, metrul ala jumate dispare... asa am patit io in curba la Timpuri Noi. Am venit la 1m si ceva de sina, in curba, si cand a trecut tramvaiul, m-a agatat de bara...
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2008 17:09:46    Titlul subiectului: 76i7676i 89255

Un troleibuz al liniei 69, #5343, a fost vandalizat de un tanar suparat ca soferul mergea prea incet conform acestui articol de pe www.jurnalul.ro/articole/118229/nebunul-din-troleibuz, sper ca acest "nebun" sa plateasca cu varf si indesat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 43, 44, 45  Următoare
Pagina 10 din 45

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community