Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete/abonamente RATB/STB. Puncte de vanzare
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 29 Aug 2007 23:12:45    Titlul subiectului: Posibila scumpire a biletelor si abonamentelor 82127

Intr-un articol online din Libertatea se mentioneaza o posibila scumpire a biletelor de la 1.10 lei la 1.30 lei si a abonamentului pe toate liniile de la 40 la 50 de lei:

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=185993
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 31 Aug 2007 10:42:45    Titlul subiectului: 82232

Alt bilet vechi RATB; seamana cu cele postate acum 6 luni mai sus de 'dutu' doar ca era de 40 de bani. Stie cineva cum se perforau sau care e rostul acelor casute numerotate de la 1 la 9 in partea de sus si jos?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 02 Sep 2007 19:20:05    Titlul subiectului: 82296

Cum arata in prezent o cartela de doua calatorii valabila pe linia 783.
Mai mentionez ca la statia Piata Presei Libere, nu era deschisa casa de bilete, si multi calatori care au vrut sa il ia pe 783 pana la Aeroportul Otopeni nu au putut sa cumpere cartele.
Ar trebui sa fie tonete de bilete in care sa se gaseasca aceste cartele in toate statiile unde opreste 783, pe ambele sensuri de mers (nu la "kilometri" departare, cum se intampla la capatul de la Piata Unirii, si daca ai norocul sa ai multe bagaje dupa tine, trebuie sa te cari cu ele pana in statia lui 32 sa cumperi cartela) sau mai simplu sa se puna automate de cartele in statii.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 06 Sep 2007 01:23:32    Titlul subiectului: 82410

Legat de bilete: Undeva pe site-ul RATB, la sectiunea Amenzi zice asa:
Siteul RATB a scris:
Biletele de calatorie validate, abonamentele sau legitimatiile de calatorie nominale nu pot fi transmise altor persoane.
La abonamentele de calatorie nimic de zis. Dar totusi la bilete? De ce sa nu-l pot transmite altei persoane? Doar biletul (petecul de hartie) este proprietatea mea daca l-am cumparat, nu?

Banuiesc ca interdictia se refera oricum la perioada cand calatoresti cu mijloacele RATB; in afara vehiculelor lor chiar nu au cum sa te restrictioneze in felul in care beneficiezi de proprietatea ta.

Oare in Hotararea aceea a CGMB din 2001, cea care reglementeaza calatoria cu RATB si sanctiunile aferente, exista vreo sanctiune pentru aceasta 'contraventie'? Are cineva textul la indemana?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 08 Sep 2007 22:58:48    Titlul subiectului: 5825858258 82492

Se referă la cunoscuta manevră de oferire a biletelor călătorilor ce urcă de către călătorii care coboară, dar și la binecunoscuta manevră: șoferii adună biletele aruncate prin autobuz (și gata perforate) și le revând cu condiția să le fie oferite înapoi la coborâre.

Când eram mic, colecționam bilete (de toate ferurile...tren, RATB etc). Bineînțeles că avea mama grijă să nu adun prea multe (Very Happy). Până la urmă am ajuns la 1100 și ceva... dar am oprit colecționarea când am intrat în clasa a 5a, concentrându-mi atenția asupra rețelei de tramvaie de lego pe care o aveam (și care e trecută în conservare de 3 ani)... Acum am reînceput să păstrez biletele pe care le folosesc cu diverse ocazii. Acum vreo 10 ani, scotocind eu prin biblioteca bunicii mele după Almanahuri Scânteia și Magazine Istorice (mereu plecam cu o sacoșă plină... și ziua următoare ajungeau la ghenă Sad ) am găsit câteva bilete mai deosebite puse ca semn de carte, din care o parte s-au păstatrat până azi într-o stare cât-de-cât bună.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 10:00:20    Titlul subiectului: 84253

Titluri de calatorie "asortate", din anii '60 pana la inceputul anilor '90.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Mie 02 Ian 2008 16:38:41    Titlul subiectului: "0269" in loc de "4588" si "31.01&a 86429

Iata o problema nu chiar una "grava".

Pe 11 noiembrie ma duceam la aeroport Otopeni cu 783. Ca de obicei, ii validez cartela. De obicei, dupa validarea, apare, pe partea "alba" a cartelei, data, ora, si numarul masinii in care a fost validat cartela respectiva. Tin minte foarte bine ca eram in #4588. Iar dupa ce am validat cartela, a aparut data 1111 (fara punct intre primul 11 si al doilea), ora in care a fost validat (14:30) si, in spatiul numarului autobuzului a aparut, in loc de 4588 numarul 0269! Nu stiu de ce a aparut acest numar!

O alta problema este tot cu un validator de pe un 783 (mai exact #4582). Sunt sigur ca am calatorit cu acest autobuz in ziua de 1 octombrie, pentru ca am validat aceeasi cartela cu o saptamana inainte de aceasta calatorie (24.09). Iar in spatiul de data a aparut, in loc de 0110 data de 3101! Atunci cand validez trebuie sa scrie, pe afisajul validatorului, "CARD EXPIRAT", pentru ca, conform data de pe cartela, ea a fost validata pe 31 IANUARIE, nu pe 1 OCTOMBRIE, si cartela expira, sau a expirat, pe data de 12.12.2007!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 17 Ian 2008 18:49:06    Titlul subiectului: 87138

De la 1 februarie se scumpesc biletele si abonamentele. O calatorie va fi 1.30 lei (de la 1.10) iar abonamentul general va fi 50 de lei (de la 40). Astfel pretul biletelor se aliniaza cu media pe tara (1.25 lei conform http://tarife.tramclub.org/ ) in vreme ce abonamentele raman inca substantial mai ieftine, in tara abonamentul general costand in medie putin sub 80 de lei.

click aici pentru stire - www.realitatea.net

Interesant legat de aceste scumpiri de la 1 februarie este aparitia abonamentului nenominal pe toate liniile. Tin minte ca el exista oarecum si inainte, sub denumirea 'abonamente nenominale pentru agenti economici' sau ceva simiar, dar se emitea doar firmelor si la plata prin virament.

Tarifele pentru nenominal sunt rezonabile: 40 lei fata de 30 pentru o linie (+33%), 50 fata de 35 pentru doua (+43%) si 80 de lei fata de 50 pentru general (+60%).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 01 Feb 2008 16:17:11    Titlul subiectului: 75 88052

Intr-adevar de astazi s-au scumpit biletele si abonamentele, inclusiv amenzile. Ieri era ultima zi cand biletul de o calatorie costa 1,10 lei, iar doua calatorii, 2,20. Eu am vrut sa colectez si un bilet de 2 calatorii, dar era foarte greu sa gasesc un asemenea bilet. In fine, revenim cu ce am vrut sa spun. Cu ocazia ca astazi este ultima zi de scoala, noi ne-am organizat sa mergem la Mall. Eu am ajuns primul in Mall, iar la cateva timp de cand am ajuns au sosit si patru colegi de ai mei, care au luat metroul. Mi-a povestit un prieten ce s-a intamplat in tramvai, cand au fost amendat de controlorii. Au coborat la Mihai Bravu si au luat tramvaiul 19. Inainte insa fiecare au cumparat cate un bilet de 1,30 lei fiecare. Vazand ca nu sunt controlori in tramvai, cei cu bilet nu au compostat foaia. Iar cu o statie inainte de Bucuresti Mall, Zizin, un grup de controlori au urcat fix prin usa in care au stat impreuna. O colega a compostat repede biletul, iar a fost prea tarziu. I-au vazut controlorii, i-au inconjurat cat de imediat, si apoi i-au amendat cu un singur bilet de 50 lei, adica cate 12,5 pentru fiecare. Mi-a mai spus colegul ca "ce ghinion era, prima zi de cand s-au scumpit biletele si am fost amendat... Eu am nevoie de banii si acum i-am consumat pentru nimic..." Ce ghinion. Rolling Eyes Am pozat si biletul respectiv (Suprataxa), pe care gasiti mai jos. In locul numelui e scris "4 persoane". Asa ca, de acum incolo, daca aveti nevoie de bani, va sfatuiesc sa compostati biletul dvs., decat sa folositi banii pentru amenda. Wink

In fine, iata noul tarif pentru biletele si abonamentele RATB citat de pe site-ul oficial a RATB:
Stiri RATB Online a scris:
Modificari de tarife din 01.02.2008
Joi, 31 Ianuarie 2008
RATB majoreaza de la 01.02.2008 tarifele la bilete si abonamente astfel:
Un bilet valabil pentru orice linie urbana va costa 1,3 lei.
Abonament nominal:
Abonament nominal pe o linie urbana=30 lei
Abonament nominal pe doua linii urbane=35 lei
Abonament nominal general integral urban=50 lei
Toate aceste abonamente se reduc cu 50% pentru elevi, studenti (curs de zi) si donatori de sange.
Tot incepand cu 01.02.2008 se va pune in vanzare abonamentul nenominal, care este transmisibil si poate fi folosit individual de un numar nelimitat de persoane:
Abonament nenominal pe o linie urbana=40 lei
Abonament nenominal pe doua linii urbane=50 lei
Abonament nenominal general integral urban=80 lei
Suprataxa=50 lei.
Am crezut ca, dupa scumpirea biletelor, ele vor aparea cu un alt model. De fapt sunt la fel.

O mica intrebare: Biletele de 2 calatorii au aparut numai in varianta albastra, sau exista si unele in varianta rosie?

De mentionat ca si cartelele magnetice pentru 783 se scumpesc. Astfel, una de 2 calatorii costa 7 lei, cu 2 lei mai mult decat in ianuarie, pentru una de 10 calatorii trebuie sa cheltuiti 27 de lei, adica cu 7 lei mai mult, iar pentru cei care foloseau abonamentul, incepand de 1 februarie trebuie sa platiti 10 lei in plus, adica de la 70 la 80 de RON. Intrebarea mea: daca am o cartela de orice tip (in afara de abonament) care e inca valabila pana la sfarsitul lui februarie (de exemplu, de fapt n-am asa ceva), dar tariful s-a schimbat, cartela mea e tot valabila sau nu?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 02 Feb 2008 15:27:24    Titlul subiectului: 88098

Iata si cateva poze din colectia mea cu Suprataxa din 2005 (mai exact, pe 10 octombrie, cand un abonament general cu tarif integral a costat 300.000 lei vechi, adica 30 de RON) si noua Suprataxa, de 50 de RON (februarie 2008). Lipseste din colectie Suprataxa de 40 lei (intre 2006-ianuarie 2008).

Prima a fost pe ziua de 10 octombrie 2005, fix in ziua in care tatal meu trebuia sa prelungeasca abonamentul. Dar, inainte sa ajungem la o casa de "abonamente si bilete" eu si el am fost prinsi de controlori nelegitimati! Evil or Very Mad, nu ne-au aratat nicunul dintre ei vreo legitimatie de controlor, chiar si dupa ce am cerut. Ne-au cerut sa platim, iar noi am spus ca n-avem unde sa prelungim abonamentul expirat (al tatalui) si fiindca n-aveau legitimatii, iar nenorocitii astia ne-au cerut banii ca niste infometati, spunand ca "au uitat legitimatii undeva (o prostie Rolling Eyes ...) si regula spune ca pasagerii prinsi fara bilet sau cu abonament expirat vor fi amendate conform tariful depus (intr-adevar asa e)". In cele din urma controlorii ilegali ne-au cerut sa coboram la prima, asa ca am coborat si am platit spaga Evil or Very Mad .

O a doua Suprataxa e cea platita de colegii mei chiar in prima zi de cand s-au scumpit biletele si abonamentele si, in acelasi timp, Suprataxa (1 februarie 2008). Eu cred ca oamenii care le-au amendat pe prietenii mei au fost controlori legali, pe campul "Controlor" e scris "90132", probabil numarul controlorului/controloarei care l-au/i-au predat Suprataxa.
Pozele:
1. Cele doua Suprataxe
2. Suprataxa din 2005
3. Spatele acesteia, fara codul controlorului (semn intrebare) care ne-au amendat (posibil un controlor ilegal Evil or Very Mad )
4. Suprataxa din 2008
5. Spatele acesteia. Numele: 4 persoane, controlor: 90132

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 05 Mar 2008 20:12:23    Titlul subiectului: 75 89646

guest a scris:
Cum arata in prezent o cartela de doua calatorii valabila pe linia 783.
Se pare ca exista doua tipuri de cartele. Cea din pozele de mai jos, cumparata de la Piata Romana (chioscul din dreptul statiei autobuzelor 126, 168, 226, 368) si cartela simpla, fara nici un afis, doar cu o stampila cu RATB, care se gaseste la majoritatea chioscurilor RATB de pe traseul lui 783.
Un lucru este amuzant sau tragicomic. Am vrut sa iau o cartela expres de la chioscul din dreptul statiei lui 783 de la Piata Romana. Vanzatoarea a spus ca nu vinde decat Card Activ. Am intrebat-o de unde pot sa iau o cartela magnetica, a spus foarte nervoasa ca habar nu are si nici nu o intereseaza... Cartela magnetica se gasea 20 de metri mai incolo, la celalt chiosc RATB. Asta pentru cine are drum la Romana si vrea sa ia cartela pentru 783. Sper totusi ca cineva de la RATB ne citeste forumul si va sugera mai marilor regiei sa faca niste cursuri de bune maniere cu angajatii sai, mai ales cu unele casierite care se pare ca si-au gresit meseria.
Mai mentionez ca s-a scumpit pretul unei cartele, de la 5 RON la 7 RON. Cam mult dupa parerea mea 3,5 RON/calatorie chiar daca este linie expres.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Mar 2008 19:46:06    Titlul subiectului: 89692

Referitor la abonamentele RATB pentru studenti. Eu sunt student la Politehnica. Institutia imi deconteaza banii dati pe abonament. De ce trebuie s-a mai umblu eu sa imi decontez abonamentul pe la secretariat? Nu era mai usor sa arat legitimatia si carnetul de student si sa imi faca abonamentul direct decontat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Mar 2008 21:00:57    Titlul subiectului: 89699

E o chestie de birocratie cred. Cand eram student in Agronomie pateam acelasi lucru. Plateam abonamentul la jumatate de pret, iar apoi cealalta jumatate era decontata dupa 1-2 sau mai multe luni, in functie de cand le veneau banii de la minister. Tin minte ca de multe ori primeam banii pe trei luni o data din cauza intarzierii cu care erau virati banii in conturi. Nu mai stiu sigur cum este, poate sa ma corecteze cineva care stie mai bine, acum cativa ani, pentru studenti jumatate din abonament era decontat de catre Primarie si cealalta jumatate de catre Ministerul Invatamantului.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 06 Mar 2008 23:49:07    Titlul subiectului: 89705

E exact cum spune Silviu_alex... ca și eu sunt student la Politehnică și abia luna asta pot să duc teancul de chitanțe din Ocotmbrie până acum...
Banii îmi vor fi trimiși pe cardul pe care a trebuit să mi-l fac când am fost admis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Mar 2008 09:49:14    Titlul subiectului: 89961

Ieri seara am fost la Aeroportul Otopeni sa o iau pe sora mea. Cum era mai tarziu de 8 si 30, iar chioscurile de bilete de la Piata Romana erau inchise a trebuit "sa cotizez" la soferul lui 783. La intoarcere, desi nu erau foarte multi calatori in autobuz, toti "au cotizat" la sofer. Bag de seama ca cine cade pe ultima tura, are o "recolta" destul de buna. O solutie cred ca ar fi introducerea automatelor de cartele in toate statiile liniei 783.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 10 Iul 2008 15:09:53    Titlul subiectului: 95580

Tarifele legitimatiilor de calatorie, in 1984, extrase din Ghidul ITB pe anul 1984.

Ghidul ITB 1984, integral, este disponibil la http://carti.tramclub.org

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serban



Data înscrierii: 10/Ian/2007
Ultima vizita: 29/Apr/2014
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Iul 2008 08:59:25    Titlul subiectului: 95928

stfp a scris:
Alt bilet vechi RATB; seamana cu cele postate acum 6 luni mai sus de 'dutu' doar ca era de 40 de bani. Stie cineva cum se perforau sau care e rostul acelor casute numerotate de la 1 la 9 in partea de sus si jos?
Teoretic, taxatorul care vindea biletul ar fi trebuit sa gaureasca casutele corespunzatoare numarului de statii pe care ar fi trebuit sa le parcurga calatorul. Daca mergeai cateva statii (max. 5 parca ...) luai de ex. la tramvai un bilet de 30 de bani, la cla I-a (vagon motor). Daca mergeai mai mult (?!?) luai un bilet de 40 de bani. In realitate, cam trebuia sa-i spui taxatoarei pana unde mergi si ea iti dadea ce bilet vroia ea!!!
Ce nu sunt lamurit nici astazi, dupa mai bine de 30 de ani de cand am folosit astfel de bilete, cum isi dadeau seama controlorii daca biletul e valabil sau nu pentru distanta respectiva!!!
In orice caz, biletele nu se compostau dupa cumparare.P rin 1965 - 1966 s-a introdus un sistem de autotaxare, in vagoanele EP "modernizate" la ITB. Erau 2 "automate" mecanice, manuale, amplasate pe platforma de la usa din mijloc. Introduceai monedele printr-o fanta, cadeau intr-un cilindru cu sertarase (carcasa era transparenta, asa ca se vedea cat ai bagat!!!), apoi actionai o maneta (ca la vechile case de marcat), sertarasul cilindric (ca o roata de moara, ca sa fiu mai clar) se rotea si banii cadeau intr-o cuva. Apoi rupei biletul care era sub forma de rola din hartie. Sistemul a fost abandonat rapid datorita "rai ... facatorilor" )n care se distrau deruland metri de bilete!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 25 Iul 2008 09:15:15    Titlul subiectului: 96219

Tarifele abonamentelor ITB din anul 1973, așa cum apar ele în
Ghidul traseelor de transport in comun (1973) , disponibil integral la http://carti.tramclub.org/11

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 25 Iul 2008 11:16:27    Titlul subiectului: 96226

Mi se pare remarcabila marea diferenta intre tarifele abonamentelor la tramvai, pe de o parte, si la troleu si autobuz, pe de cealalta parte. Astfel in 1973 un abonament la o linie de autobuz costa fix cat 4 linii de tramvai (!) iar unul pe troleu mai mult decat 3 linii de tramvai.

Interesant ca in ghidul din 1973 nu se mentioneaza preturile biletelor; atunci nu era inca autotaxare si dupa cum mentiona cineva in alt topic preturile biletelor variau functie de distanta. Totusi trebuie sa fi existat niste reguli clare; pacat ca nu au fost trecute in ghid.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
LArSON



Data înscrierii: 30/Iun/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2009
Mesaje: 54
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Iul 2008 15:37:55    Titlul subiectului: 96234

Dr2006 a scris:
eu sunt student la Politehnică și abia luna asta pot să duc teancul de chitanțe din Ocotmbrie până acum...
Institutia respectiva trebuie sa justifice banii pe care-i da in contabilitate. Pentru asta e mai sigur sa ceara de la studenti chitantele decat de la RATB.

Si cred ca aveti noroc ca vi se deconteaza, in Universitatea de Constructii nu se decontau abonamentele facute in vacanta. (si e oarecum normal, doar nu te duci la cursuri in vacanta).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 28 Iul 2008 15:05:25    Titlul subiectului: 96363

Prețurile biletelor și abonamentelor ITB, așa cum apar ele în Ghidul traseelor de transport in comun (1982) , disponibil integral la http://carti.tramclub.org/10
_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 08 Sep 2008 18:54:00    Titlul subiectului: 98044

Azi am prins (din noroc) la intoarcerea din oras acelasi tramvai 41 (4020) cu care am venit si nu am mai fost nevoit sa compostez biletul Smile Asa mi-a venit urmatoarea intrebare (sper sa nu se mai fi pus / raspuns inainte): cand se schimba perforatiile de la compostoarele vechi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LArSON



Data înscrierii: 30/Iun/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2009
Mesaje: 54
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Sep 2008 13:11:03    Titlul subiectului: 98088

In cel mai bun caz cand se face RK... De obicei niciodata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mie 14 Ian 2009 00:42:07    Titlul subiectului: 104181

Doua abonamente de tramvai, anii '30 si 1950.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 22 Ian 2009 16:25:01    Titlul subiectului: 104751

http://compact.info.ro//index.php?section=articole&screen=articol&art_id=55998

"[ . . . ] calatorii RATB isi pot achita cu cardul serviciile de transport, prin terminalele instalate de BCR, a anuntat, ieri (adica pe 19.01.2009, n.m.), institutia de credit. Daca ai un card bancar, poti plati cu cardul abonamentul RATB, la centrele de abonamente ale Regiei Autonome de Transport Bucuresti. BCR a montat 93 de terminale electronice POS in centrele de abonamente ale RATB, urmand sa fie acoperite toate unitatile cu astfel de terminale pentru plata cu cardul, se mai arata intr-un comunicat al BCR."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Următoare
Pagina 4 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community