Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sistemul Automat de Taxare - cardurile Activ si Multiplu
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 19, 20, 21  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Joi 17 Apr 2008 18:56:42    Titlul subiectului: 92119

Alte validatoare defecte. In prima poza dupa ce am apropiat cardul de un validator s-au defectat toate din tot tramvaiul.
Poza a 2 am realizat-o in garnitura #197, linia 32.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008 18:15:06    Titlul subiectului: 2462 92237

Am o intrebare: este adevarat ca un portofel electronic este valabil un timp asa de indelungat? De exemplu, eu am luat un portofel de 3,5 RON (2 calatorii metrou si 1 calatorie RATB) si, cand am verificat la un validator, iata ce apar pe ecranul acestuia (poza 5): Portofel electronic Valabil: 30.11.11 Shocked Mai aveti 2,40 RON (e normal, ca am folosit o data la metrou).

Valabil pana pe 30 noiembrie 2011? Dar cum?

Iata si cateva "fete" ale unui SAT.

1. Apropiati cardul Linia 268 19/04/08 14:06 (mod normal);
2. Calatorie placuta! Ab. urban general Valabil: 18.05.08 LN: URB (dupa ce am validat cardul);
3. Consultare Apropiati cardul (dupa ce am apasat butonul 1);
4. Ab. urban general Valabil: 18.05.08 LN: URB (apare dupa "Consultare");
5. Portofel electronic Valabil: 30.11.11 Mai aveti 2,40 RON (apare dupa "Ab. urban general");
6. Retrageti cardul (dupa ce a disparut "Portofel electronic", insemnand si sfarsitul "consultarii").
Primele 6 poze au fost realizate de mine in autobuzul #4694.
Urmatoarea poza a fost realizata, tot de mine, in autobuzul #4170.
7. Control 19/04/08 14:30 Linia: 168 (dupa ce un controlor a "validat" cardul de controlor).
Si un afis care va indeamna sa validati cardul dvs.:
8. VALIDATI cardul la fiecare urcare in vehicul!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008 20:04:43    Titlul subiectului: 92248

De fapt cred ca vrea sa iti afiseze faptul ca atunci expira cardul tau, ca poate peste 3ani o calatorie o sa coste 1,7 lei Twisted Evil !
Valabilitatea cardului de calatorie este de 4 ani, dupa care ti se schimba cardul de calatorie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Mie 04 Iun 2008 15:33:08    Titlul subiectului: 94137

Am o intrebare: pot cumva sa-mi incarc cardul Activ cu 3,3 lei? Ca mi-a spus casierita de la rondul de la Romana (statia 133, 226, 300) ca ea nu poate sa-mi incarca cardul decat cu 3 lei sau 4 (cifra ar trebui sa fie una rotunjita, fara zecimale), datorita faptului ca (atentie Exclamation ) calculatorul nu poate face acest lucru! Cu toate ca am mai facut de mai multe ori, la centrul de abonamente si bilete de langa statia "Piata Romana" (linii: 126, 168, 226, 368), incarcari de cate 2,2 lei.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008 16:54:57    Titlul subiectului: 99484

Zilele trecute am mers cu tramvaiul 54(Romprim-Piata Sudului-Piata Unirii)si nu mica mi-a fost mirarea sa constat ca validatoarele indicau linia 34!!!Acum vine o intrebare retorica daca eu aveam abonament pe linia 34 si controlorii urcau in tramvai la P-ta Unirii ma amendau sau nu Rolling Eyes ?In momentul cand RATB a introdus aceste validatoare am crezut ca se va schimba ceva,dar m-am inselat amarnic!Chiar le este asa greu sa umble la ele,o data in tramvaiul 20 mi s-a intamplat sa circul cu el de doua ori in decurs de cateva zeci de minute (cu acelasi vagon #296) prima oara cand am validat cardul a fost ok dar a doua oara mi s-a scris urmatorul lucru "card deja validat" cea ce presupuine ca vatmanul cand a ajuns la capatul de la Vasile Parvan nici nu a mai umblat la setarile validatoarelor,daca aveam portofel economic nici un fel de problema Laughing ca nu eu pierdeam ci RATB care se pare ca castiga prin alta parte linie setata gresit si pac amenda Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008 11:18:35    Titlul subiectului: 99513

Zici tu... te-a amendat cineva? Ai patit ceva? Nu... deci vorbe in vant.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008 12:52:20    Titlul subiectului: 99519

Daca aveai abonament, teoretic se spune ca nu e obligatoriu sa-l validezi. Deci daca se urca controlul, se uita pe card, vedea ca ai abonament pe 54 si iti ura sanatate Smile Iar daca ai portofel electronic, nu conteaza ca esti pe 34 sau pe 54, ca tot atat te taxeaza, deci nu e nicio diferenta pentru ei ca scrie linia corect sau nu.

Mi s-a intamplat si mie sa merg cu acelasi vehicul inapoi si sa-mi apara Card deja validat, dar aveam abonament si nu le facusem nicio paguba. Daca aveam portofel electronic, ghinionul lor, economia mea... Din cate stiu, soferul are un card special pe care ar trebui doar sa-l apropie de unul din cititoare cand se afla la capat de linie, dar se pare ca si asta e un efort prea mare pentru unii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008 13:58:00    Titlul subiectului: 99522

adrianb a scris:
Din cate stiu, soferul are un card special pe care ar trebui doar sa-l apropie de unul din cititoare cand se afla la capat de linie, dar se pare ca si asta e un efort prea mare pentru unii.


Adevarat soferul are un card mai special. Soferul trebuie sa introduca un anumit cod si abia apoi sa-l puna la unul din validatoare doar cand isi incepe progamul de munca sau cand isi termina progamul de munca.La capete soferul trebuie sa tasteze un anumit cod care indica sensul(dus sau intors).Acum depinde daca soferul sau vatmanul tasteaza acel cod.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008 18:57:37    Titlul subiectului: 99536

Ionescu a scris:
Zici tu... te-a amendat cineva? Ai patit ceva? Nu... deci vorbe in vant.
Nu m-a amendat nimeni pentru ca am abonament,dar daca veneau controlori si gaseau vreun om "slab de ingeri" sigur il pacaleau si-l amendau Evil or Very Mad pe nedrept!!Si crede-ma nu sunt vorbe in vant asta este adevarul pentru ca uite asa ne pacaleste RATBul !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008 19:05:12    Titlul subiectului: 99537

Daca RATB-ul ne pacalea, era mai usor sa o faca prin sustragerea suplimentara de credit, pe care nu o face. Dumneata faci doar presupuneri acolo, pure speculatii.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
iulian88rs



Data înscrierii: 05/Mar/2008
Ultima vizita: 15/Apr/2009
Mesaje: 14
Locație: Otopeni; Buzau

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 15:38:06    Titlul subiectului: 99932

Si eu am plecat intr-o dimineata la facultate pe la ora 6:50 ...m-am urcat in autobuzul care circula pe linia 304.si am validat avand Portofel Electronic.La intoarcere.. pe la ora 18:30 m-am urcat in acelasi autobuz si am vrut sa validez...si mi-a aparut mesajul ,,Card deja validat"!Am ramas surprins si nu am stiut de ce..apoi mi-am dat seama ca am venit tot cu acelasi autobuz!totusi..de la 7 dimineata pana sear nu a umblat deloc la SAT?..Ciudat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 18:13:27    Titlul subiectului: 99942

La soferi sau vatmani s-a facut un instructaj privind manevrarea SAT-urilor la capete de linie ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ducu



Data înscrierii: 20/Oct/2007
Ultima vizita: 09/Apr/2024
Mesaje: 84
Locație: Eforie Sud

MesajTrimis: Sâm 08 Noi 2008 13:19:53    Titlul subiectului: 100752

Arata zilele trecute la Observator ca nu prea merge treaba cu noul sistem de taxare al cardurilor RATB+Metrorex...La metrou Piata Victorie exista doar 2 validatoare electronice pentru acest card, in conditiile in care e una din cele mai aglomerate statii de metrou... Evil or Very Mad Va inchipuiti ce inseamna asta la ora de varf, sau dimineata cand toata lumea merge la munca, mai ales pentru cei care au card!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Dum 09 Noi 2008 18:15:58    Titlul subiectului: 100819

Da, in mai toate statiile sunt numai 2 validatoare. Este normal, sistemul fiind la inceput. Asa a fost si atunci cand s-au adus validatoarele de carduri. Intai erau cate unu-doua in statie, apoi cand s-a trecut exclusiv la carduri, s-au montat pe toate aparatele.
Din cate am inteles, urmeaza ca acest sistem cu card sa devina generalizat in timp. Probabil ca atunci se vor aduce si mai multe validatoare.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Noi 2008 10:11:43    Titlul subiectului: 100844

ducu a scris:
Va inchipuiti ce inseamna asta la ora de varf, sau dimineata cand toata lumea merge la munca, mai ales pentru cei care au card!

Eu trec zilnic pe acolo, dimineața la oră de vârf, și nu mi s-a întâmplat nici măcar o dată să stau la coadă pentru a valida cardul. Nu vă mai luați după ce bat câmpii ăștia la televizor (mai ales Antenele Felix).

Reportajele alea le fac probabil oameni care nici nu-și aduc aminte când au mers ultima dată cu metroul, altfel ar fi știut că aglomerația e mare pentru că acolo se schimbă metroul, iar când schimbi magistrala nu validezi niciun card. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Noi 2008 10:46:00    Titlul subiectului: 100849

Deocmdata ponderea celor care folosesc carduri la metrou este destul de mica, in nici o statie de metrou nu am vazut sa fie coada la validatoare. Majoritatea celor care circula cu metroul folosesc in continuare cartele. Intr-adevar majoritatea reportajelor despre transportul in comun care apar in mass-media sunt de calitate slaba, ar fi multe de discutat depre pregatirea profesionala a noilor reporteri.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Noi 2008 09:14:19    Titlul subiectului: 100947

O posibila alternativa la cardurile RATB: http://www.libertatea.ro/stire/acesta-este-ceasul-bilet-pentru-metrou-si-ratb-220532.html

Citat:
Acesta este ceasul-bilet, pentru metrou și RATB
E elegant, are curea din piele, arată ora cu precizie și mai are ceva, ce-l diferențiază de orice ceas obișnuit: cu el poți intra fără probleme la metrou și poți călători legal în autobuze. Așa arată ceasul-bilet, care, de anul viitor, ar putea fi o alternativă la cartelele magnetice care se folosesc acum în mijloacele de transport în co­mun.
De la anul, bu­cu­­­­­­­reș­tenii ar putea circula cu mijloacele RATB și cu metroul cu un altfel de abonament. Angajații firmei care au instalat și cititoarele de carduri din autobuze propun un ceas-bilet. Acesta ar urma să fie vândut în mai multe modele și culori, pentru cei care sunt mai pretențioși și vor să și-l asorteze cu ținuta de zi cu zi. "Are un cip integrat, pe care îl recunosc validatoa­­­­­­re­­­­­­­­le de la metrou și din autobuze", ne-a spus A­li­na Darie, re­­­­­­­pre­zen­tanta firmei UTI. Dacă RATB va ac­­­­­­­cepta a­ceas­tă alternativă la car­telele magnetice, cea­­su­­rile ar ur­ma să coste între 60 și 120 de lei.

Articolul este insotit de doua poze interesante, in poza din stanga apare un controlor cu cititorul de carduri, iar in ce-a de a doua poza cum ar arata ceasul-bilet.
Alte link-uri in care se face referire la acest subiect sunt: http://www.apropo.ro/cotidian/util/ceasul-bilet-ratb-de-pe-taramul-sci-fi-in-mainile-romanilor-3473098
http://www.antena3.ro/stiri/romania/progres-in-transportul-in-comun-ceasul-bilet-ultima-gaselnita-a-ratb_57221.html

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomberonul



Data înscrierii: 29/Iun/2006
Ultima vizita: 15/Iul/2014
Mesaje: 82
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 20 Noi 2008 10:01:28    Titlul subiectului: 101348

Acest sistem de taxare la RATB este precum tichia de margaritar pe capul unui magar. Este un esec atat din punct de vedere tehnic cat si al functionalitatii. Pe o parte vom putea valida pana si ceasul, iar pe alta parte, pentru o singura calatorie va trebui sa alergam sa cumparam de pe unde putem clasicele bilete de hartie de la amaratele de casiere care ingheata in acele cascarabete antice si mizere, in care ploua, bate vantul, nu au buda si apa dar au calculator cu LCD (la care de multe ori nu pot elibera abonament pentru ca "nu este conexiune"). Da, intr-o capitala europeana ai carei locuitori "sunt privilegiati" sa aibe un asemenea sistem de ticketing, casierele care il opereaza se duc la "buda" in boscheti. Cred ca deja cunoaste toata lumea celebrul biletel lasat in geam "Revin in 5 minute".
Totul e o spoiala numai de fatada. Nimic care sa-i fie omului de folos, sa-i usureze deplasarea in oras sau macar munca.

In acest timp, pe alte meleaguri mult mai "avansate" se folosesc si se vor folosi inca mult timp bilete din hartie (de buna calitate, nu igienica) insa vandute numai la automate in fiecare statie, disponibile non-stop, si validate in vehicul prin imprimarea datei, orei, etc. Fara contactlesuri, velanuri, gipiesuri si blutuf.
Oferta la automat pentru astfel de bilete (tiparite chiar in automat dupa alegerea facuta de catre calator) include printre altele bilet de o calatorie, bilet pentru doua calatorii, bilet pe interval orar, bilet de o zi pentru o persoana, doua persoane sau familie cu maxim 3 copii, abonament lunar si anual. Plus alte tipuri de bilete, pe zone urbane, etc. Iar pentru orice alt bilet cu exceptia celui de o calatorie exista un discount *real* al carui efect secundar este incurajarea *reala* a publicului pentru folosirea transportului in comun.
Si nu le pica nasul ca nu au card "pasiv".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 20 Noi 2008 11:30:40    Titlul subiectului: 101350

Mie imi place si imi foloseste portofelul electronic. Am credit pe el si ma descurc de minune, il pot incarca de oriunde. Creditul, presupune calatorie cand vrei si unde vrei, atit la metrou cat si pe RATB. Decat cu biletul imputit care se sfrijeste la orice asezare in buzunar, mai bine cardul pe care il pot valida cu borseta direct! Poate aia cu ceasul e o aiureala, dar asta cu cardul se practica si in orasele vestice, iar astfel de sisteme incep usor usor sa castige teren. Cardul RATB il am cu mine peste tot, e usor si curat de folosit.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 20 Noi 2008 13:55:15    Titlul subiectului: 101359

Si mie imi place portofelul electronic si am mereu grija sa pastrez minim 10 lei pe el pentru a fi sigur ca pot face fata oricaror deplasari neprevazute, eventual impreuna cu alte persoane. Pana acum cred ca am consumat vreo 70-80 de lei de portofel de cand am cardul, de un an si ceva. Ca si lui Ionescu si mie imi place sistemul, e curat, sigur si eficient.

Pe de alta parte Ionescu, eu si altii care folosesc acest portofel electronic sunt evident o minoritate. Probabil ca daca RATB ar da publicitatii statistici cu ponderile calatoriilor ocazionale pe baza de bilet de hartie versus credit dedus din portofelul electronic (atentie, exclud aici situatiile de abonament - e vorba doar de calatoriile platite individual), personal cred ca portofelul are o 'cota de piata' de doar 2-5%, fata de 95-98% cat estimez ca ar fi cota de piata a biletului de hartie. Lasand lucrurile asa cum sunt in momentul actual, poate ar putea urca pana la 10% la cativa ani, dar nu mai mult.

Ii dau dreptate 100% si lui tomberonul: Asa cum este acum, sistemul este complet ineficient. Pentru marea masa a calatorilor el nu prezinta nici un avantaj real fata de biletul de hartie. In acest topic propuneam acum un an si jumatate patru idei de imbunatatire a sistemului care dupa parearea mea l-ar face mai atractiv; sunt curios daca cei de la RATB - Comercial s-au gandit la ceva similar sau si-au zis doar 'gata, am implementat sistemul, bifam treaba ca realizata...'

Continui sa sper ca totusi RATB se va misca totusi incet-incet si va lua ceva masuri pentru a creste eficienta si atractivitatea partii de portofel; infrastructura tehnica exista, softul nu e greu de scris, e nevoie doar de vointa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 20 Noi 2008 14:54:00    Titlul subiectului: 101360

Pai nu inteleg, ce trebuie sa faca RATB? Simplu; scoaterea completa de pe piata a biletelor pe suport de hartie! Si s-a rezolvat. Om fi 2.5% dar uite-te putin cati l-au pierdut, sunt trecuti cu totii pe site.
Nu exista alta solutie, dupa mine.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 20 Noi 2008 23:43:22    Titlul subiectului: 101397

Eliminarea totala a biletelor de hartie nu este de dorit si nici nu cred ca se va intampla in urmatorii ani. In schimb cred ca ar trebui stimulata folosirea portofelului si descurajata folosirea biletelor de hartie prin mecanisme pur economice; iata 3 idei simplui de implementat:

- discount pentru cumpararea de portofel in sume mai mari; sa zicem 10% reducere la peste 10 lei incarcati si 20% reducere la peste 20 de lei; astfel sa zicem ca ai plati 25 de lei dar ti s-ar incarca pe card 25 + 20% = 30 de lei; sistemul se foloseste cu succes la operatorii de telefonie mobila la incarcarea cartelelor preplatite dar si la Metrorex, unde daca cumperi 10 calatorii in loc de 2 primesti o reducere de 27%;

- tarife mai mici sau chiar zero pentru a doua validare in interval de sa zicem 45 minute de la prima; astfel cei ce composteaza 2 bilete pentru calatorii cu 2 mijloace ar iesi mai avantajos;

- tarife per calatorie diferentiate pentru portofel si bilete clasice; sa zicem ca la urmatoarea scumpire sa coste calatoria cu bilet 1.5 dar la portofel sa ramana 1.3 lei; cazul extrem care imi vine in minte este Londra, unde o calatorie cu metroul in zona centrala e 1.5 lire daca platesti cu cardul contactless (Oyster) sau 4 lire (!!) daca platesti cash si-ti iei bilet de hartie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 09 Iun 2009 22:53:00    Titlul subiectului: 112225

Am vazut astazi in Adevarul de Seara o reclama pe un sfert de pagina in care RATB ne indeamna sa renuntam la biletele de hartie in favoarea facilitatii de Portofel Electronic a cardului Activ. Reclama e foarte saraca, avand doar text si o poza cu cardul Activ - si asta e tot. Nu se povesteste de nici un avantaj al acestei manevre (nici nu prea exista vreunul... sau cele care exista sunt minimale; am mentionat chiar in mesajul de mai sus, scris tot de mine anul trecut, cateva avantaje potentiale).

Cata vreme RATB nu va introduce nici un avantaj al platii electronice cu portofelul fata de biletele de hartie sunt convins ca mai nimeni nu il va folosi; personal as fi teribil surprins daca portofelul are o cota de piata mai mare de 5% la categoria calatorii ocazionale (deci bilete, nu abonamente), mai degraba inclin sa cred ca respectiva cota de piata ar fi cam 1-2% actualmente. E foarte putin pentru un sistem care a costat o gramada de bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 10 Iun 2009 00:21:03    Titlul subiectului: 112230

Ionescu a scris:
Daca RATB-ul ne pacalea, era mai usor sa o faca prin sustragerea suplimentara de credit, pe care nu o face

Stai să vezi ce fericit ești când validatorul din 41 afișează 444, eventual pe vremea când biletul până la Nuci era 3,2 RON. Am pățit-o odată (aveam abonament pe linii urbane și portofel electronic) și de-atunci nu mai folosesc această funcție.

Pentru metroou e mai eficientă cartela de 10 călătorii... aduce un preț mult mai bun pe călătorie decât cardul ACTIV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 10 Iun 2009 08:39:44    Titlul subiectului: 112236

RATB ar trebui sa aiba in vedere ca peste un anumit timp sa mentina in uz doar cardurile, sistemul actual, bimodal, si cu compostoare si cu carduri, este greu de intretinut.

Personal, prefer sa folosesc cardul din considerenteb practice: daca folosesti bilet de hartie, ai mari sanse sa nu-l poti composta din cauza compostoarelor defecte si sa fii nevoit sa traversezi vehiculul pentru a cauta un compostor functional.

Nu stiu daca e o manevra facuta intentionat, dar de multe ori am dat de compostoare defecte, blocate, infundate, care nu perforau biletul etc, iar la orele de varf e complicat sa traversezivehiculul ca sa cauti alt compostor; iar pe controlorii nu parea sa-i intereseze ca nu functioneaza compostorul, ei o tin pe a lor...

Pentru calatotii ocazionali, cred ca ar fi interesant de folosit un card de carton precum cele de metrou.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 19, 20, 21  Următoare
Pagina 11 din 21

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community