Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Despre furtul de motorina
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 16 Apr 2008 23:01:19    Titlul subiectului: Despre furtul de motorina 92075

Astazi in jurnalul de noapte postul PrimaTV a difuzat un reportaj despre furtul de motorina la RATB. In prima parte sunt filmati niste angajati ai autobazei RATB Alexandria in timp ce transfera motorina din autobuze in canistre; apoi un autoturism burdusit cu bidoane de motorina e oprit in trafic de Politie, soferul acestuia incercand niste scuze neconvingatoare ca a cumparat motorina 'de la Peco' si in final apare purtatorul de cuvant RATB care ne asigura ca e un incident izolat si ca vor fi luate masuri.

Ca e un incident izolat... sa fim seriosi, cunosc indirect un sofer RATB care de ani de zile vindea motorina cunoscutilor la jumatate de pret. Ca vor fi luate masuri... poate, in ceea ce-l priveste pe ghinionistul prins de Politie si filmat de RATB.

Oare cat de raspandit o fi fenomenul? Anumite autobaze or fi mai vulnerabile decat altele la acest trafic? O exista o dorinta reala la varful RATB de a stopa sau limita acest fenomeni sau e suficient de mic cat sa nu conteze prea mult?

Am pus in Arhiva Video filmul stirii; calitatea e slaba, fiind filmat ecranul televizorului; click aici pentru inregistrare (e nevoie de username si parola de pe forum).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Joi 17 Apr 2008 10:19:08    Titlul subiectului: 92094

Fenomenul e foarte raspandit si s’a practicat ani de zile, atat in autobaze cat si la cap de linie, seara inainte de retragere, nu e un secret pentru nimeni. La urma urmei de ce s’ar stradui cineva sa stopeze fenomenul atata timp cat e vorba de bani publici, oricum proprietatea obsteasca e sat fara caini. Cazul prezentat la PrimaTV se bazeaza pe delatiune probabil, altfel nu avea cum sa “transpire”, dar daca s’ar fila capetele de linii “materialul documentar” ar fi mult mai bogat. Cred ca in tara situatia este identica.

Ultima modificare efectuată de către Acier la Vin 18 Apr 2008 09:33:47, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Apr 2008 10:37:32    Titlul subiectului: 92095

Aceste furturi le platim din buzunarul nostru. Situatia este intalnita in toate domeniile, as putea sa vin cu multe exemple in acest sens, dar nu fac obiectul forumului. Pana la urma ce o sa rezolve acest reportaj ? Doar putin rating in plus pentru Prima si nimic mai mult. Poate niste sanctiuni pentru cei prinsi (care "au picat de fraieri"). Problema e la "varf". De acolo trebuie inceputa curatenia. Oricum cred ca s-a destramat "mitul autobazei Alexandria" przentata in alte parti ca o autobaza model in Bucuresti Laughing
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 18 Apr 2008 08:58:45    Titlul subiectului: 92165

O faza mai mult de cat hilara, la care am fost "participant" pasiv, s-a petrecut acum vreo cativa ani, pe vremea studentiei mele.
Cum aveam abonament pe toate liniile preorasenesti, foloseam din plin orice clipa libera pentru plimbari cu vehiculele RATB, ba uneori mai "ciupeam" si din timpul de scoala...
La un moment dat am luat o cursa preoraseneasca, la vremea aia plina de taranoi si de vesnicii tigani.
Pe masura ce ne apropiam de capat, autobuzul se golea, pana cand am ajuns la ultima statie. Acolo coboara toata lumea, dar eu, vazand cum se prezinta mediul inconjurator (taranie de la mama ei), dar si fauna (numai cocalari si tigani), nu m-as fi dat jos nici mort. Stiam ca de obicei autobuzul sta un timp la capat, dupa care intoarce si pleaca inapoi.
Soferul s-a uitat in oglinda, eu ma faceam ca ma uit pe geam, Ala se mai uita o data, eu ma uitam in alta parte. Ala, daca vede ca nu ma "simt", demareaza in tromba, pe niste ulite care nu pareau sa semene cu ulitele pe care mersesem la venire. Imi treceau tot felul de ganduri prin cap...
Ajunge in poarta unuia, trage autobuzul mai intr-o parte, sa nu blocheze traficul (de carute), vine un bastinas cu o canistra, o pune langa autobuz, baga furtunul si incep sa "descarce"...
Am rams masca...nici in ziua de azi nu pricep cum de nu se fereau chiar deloc, era mult mai simplu sa ma dea jos, chiar si cu forta, putea sa pretinda ca e capat sau mai stiu eu ce...
Ala parea sa aiba o siguranta dezarmanta, ziua in amiaza mare, cu un necunoscut in autobuz... Rolling Eyes o fi avut el ceva spate...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 18 Apr 2008 19:16:47    Titlul subiectului: 92187

Eu unul am participat chiar activ la aceste "furturi" de motorina, numai eu stiu cati litri de motorina am inghitit Laughing dar privind obiectiv problema vina nu o au decat sefii regiei care cam inchid ochii la aceste practici, dar pe de alta parte, traind in Romania, trebuie si ca salariul soferilor RATB sa fie in asa fel incat acestia sa nu se mai gandeasca cum sa faca castigurii "ilicite"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Razvy_jhk



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 27/Dec/2023
Mesaje: 119
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008 10:39:54    Titlul subiectului: 92220

Exact ce spui tu - daca salariul ar fi acceptabil pentru un trai decent nici-un sofer nu s-ar mai injosi sa inghita motorina si sa stea cu frica atunci cand o vinde; pe de alta parte, sefii inchid ochii pt ca stiu ca nu pot oferi un salariu adecvat si de aceea se intampla toate astea...
_________________
Adio reginica mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008 16:20:53    Titlul subiectului: 92234

Realitatea este ca daca s-ar face o monitorizare serioasa ar reiesi multe nereguli si numai din amenzi s-ar face probabil o crestere a veniturilor la bugetul local de 5-10%. Daca s-ar aplica legea nu ar mai fi aceste actiuni cat se poate de ridicole. Oricum soferii din Bucuresti au printre cele mai mari salarii astfel incat nu prea se justifica actiunile acestea ilicite cu motorina. Din pacate cei care se ocupa cu controlul raman vesnicii orbi care prind doar cativa papagali ca sa nu se spuna ca stau degeaba. Cand sunt sanctiuni toata lumea are de castigat pe ansamblu, nu doar capusele. Dar e mai confortabil sa fie capuse, nu? asa avem pe ce investi sume uriase in programe care cica s-ar ocupa de problemele astea. Sacul fara fund si obrazul cu mult soric de porc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 17 Sep 2010 13:37:46    Titlul subiectului: 133527

Foarte corect... Intr-adevar, fenomenul e raspandit in toata tara, sau, mai precis, acolo unde inca mai exista regii autonome. Am asitat de nenumarate ori la astfel de... incidente. N-am sa spun unde si cum, nu are rost, au trecut ceva ani de atunci. Imi amintesc ca autobuzele articulate erau trase in asa fel incat remorca sau tractorul ascundeau mereu intentia soferilor de la pompele de motorina. De cele mai multe ori se actiona "in grup". Cineva tinea "de sase" iar soferul isi incarca atat rezevervorul cat si canistrele... Unii aveau cate doua sau trei bidoane, de cate zece litri. Alimentau direct de la pompa. Canistrele erau ascunse in cutiile laterale ale DAC-urilor. Se intampla in anii din urma.
Un cunoscut de-al meu a varat un bidon cu motorina de doi jumate in cutia de acces a primei usi. Altul a ascuns o ditamai canistra in cutia de piese din salon. S-a cam jenat la capat de linie sa o scoata de acolo... Conteaza si mimica soferului. Mereu. Cei obisinuiti se comporta de parca ceea ce fac e cel mai firesc lucru din univers si prin urmare nu starnesc banuieli.
Motorina era vanduta pe la cei de etnie roma, de la periferiile orasului, si culmea, ajungea in rezervoarele mijloacelor de transport private, dar la un pret mai mic decat cel de la benzinarii... Era o afacere din care toti aveau castig... pe banii statului.
Nu vreau sa par tolerant, insa nu condamn pe nimeni. In fond era o modalitate de a se descurca, de a face un ban in plus. Cand cunosti destul de bine mentalul soferilor si problemele pe care le au, ajungi sa nu ii mai condamni...
Am asistat la tranzactii si la multe alte "mis-masuri". Mereu era cate un scop nobil. Salariul mic, probleme familiare, datorii care nu mai suportau amanare. E greu sa condamni pe cei siliti de imprejurari, chiar daca actiunea in sine e o frauda in toata regula.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Sep 2010 16:29:15    Titlul subiectului: 133539

Situatia este urmatoarea: unii fura cu canistra, altii mai smecheri fura cu acte in regula. Fiecare cred ca intelege la ce ma refer, si asta se aplica peste tot in tara, nu numai la regiile de transport.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Sep 2010 00:35:59    Titlul subiectului: 133564

De asta nu vor unii troleibuze și tramvaie... că nu mai pot fura motorină.
Păcat că nu are nimeni interesul să-i vâneze pe acești indivizi.

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Razvy_jhk



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 27/Dec/2023
Mesaje: 119
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Sâm 18 Sep 2010 11:37:15    Titlul subiectului: 133582

Cu ce va incalzeste pe voi daca un sofer de la o anumita regie de transport fura motorina, v-ati pus vreodata intrebarea daca salarile sunt suficient de mari pentru a intretine o intreaga familie? S-ar risca cineva sa fure de placere, cu tot respectul, voi vorbiti din punctul vostru de vedere dar ganditi-va la un sofer care castiga 10 mil pe luna si care are rate si o familie de intretinut...nu vreau sa supar pe nimeni, insa uneori sunteti prea drastici pentru niste iubitori ai transportului in comun, fara soferi nu ar exista transport in comun.
_________________
Adio reginica mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Sep 2010 22:40:26    Titlul subiectului: 133661

Eu inteleg ca sunt probleme cu salariile, dar pana la urma furturile de motorina, tot noi "fraierii" de calatori le decontam.....
Nu cred ca este un lucru de lauda, nici scuza ca fura cu totii. De aia am ajuns unde am ajuns, ne-am furat singuri caciula de zeci de ani. Mai mult nu spun ca deviez de la subiectul topicului.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Razvy_jhk



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 27/Dec/2023
Mesaje: 119
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Lun 20 Sep 2010 11:43:24    Titlul subiectului: 133692

guest a scris:
Eu inteleg ca sunt probleme cu salariile, dar pana la urma furturile de motorina, tot noi "fraierii" de calatori le decontam...
Nu decontezi tu nimic este pur si simplu economia soferului, am ajuns unde am ajuns din cauza parlamentarilor, nu din cauza unui amarat de sofer care munceste de nu mai stie de el este injurat de toata lumea si nu cred ca este ruda din familie, vie sau moarta, care sa nu fi fost injurata, nu stiu cu ce te ocupi tu, dar tare as dori sa facem schimb de locuri de munca si apoi sa vezi daca mai gandesti asa...imi pare rau ca unii dintre voi sunt pusi numai sa condamne soferii si nu sa ii si laude pentru felul cum arata unele masini...iti spun eu ca nimeni in tara asta daca ar avea un salariu decent nu s-ar manji pe maini sa fure ceva ca sa fie prins...dar daca asta este gandirea voastra de lucratori la birou sau studenti... no comment.
_________________
Adio reginica mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 20 Sep 2010 12:36:08    Titlul subiectului: 133698

Inca un episod din eterna lupta dintre dreptate si supravietuire... Am specificat si-n postarea mea anterioara, din cadrul acestui topic: fiecare are partea lui de dreptate. E usor sa o facem pe justitiarii si am avea dreptate daca societatea noastra s-ar misca asa cum trebuie.
Am stat de vorba cu soferi, mi-am petrecut timpul cu ei... am mers la ei acasa in calitate de prieten si le-am inteles ofurile. Nimeni nu baga pompa in canistre de dragul de a se imbogati, asta v-o pot spune din experienta! Am mai zis, sunt atatea probleme... Problemele unor oameni care poate nu sunt docti ca inginerii sau sarguinciosi precum studentii insa sunt oameni, muncesc si prin urmare ar trebui sa traiasca in conditii demne... Vorbe mari, nu? Desigur, vorbe mari pentru Romania! Pentru impozitele si pretentiile din tara noastra care luneca pe zi ce trece in ape tot mai tulburi!
Aveti dreptate atunci cand spuneti ca hotia nu-si are locul si ca prin aceasta ne inglodam mai mult in pacat insa haideti sa facem un salt peste "bariera", haideti sa privim "inamicul" si haideti sa intelegem de ce face ceea ce face... Cu siguranta ca nu de prea mult bine!
Avand in vedere ca am habar despre necazurile soferilor, despre disensiunile dintre conducere si activitatea pe care acestia o presteaza, dintre programul de munca si injuriile pe care le primesc mereu, conform unui vechi principiu in baza caruia soferul e comparat cu birjarul... avand in vedere aceste trasaturi pe care le raportez la corectitudine, la cinste... rezultatul e greu de oferit.
Poate doar o persoana care intelege cu adevarat ce inseamna sa fii sofer, sa lucrezi peste noua ore (plus specialele) si sa induri de toate, de la mizeriile calatorilor pana la blocajele din trafic ar sta in cumpana si-ar analiza fiecare fateta a acestei probleme, generand subiectul topicului.
Razvy_jhk a scris:
dar daca asta este gandirea voastra de lucratori la birou sau studenti... no comment.
Am fost student si "lucrator la birou" si nu am condamnat niciodata aceasta atitudine... acest mijloc de a incerca sa mai... "amani" banca cu o luna sau "datoriile" pe la prieteni. Inteleg problemele astea, poate fiindca 70% dintre prietenii mei sunt soferi de autobuz sau troleibuz si fiindca o mare parte din timp mi-o petrec in compania lor.

Inteleg confruntarea adusa precum si argumentele care sprijinesc parerea fiecaruia dintre cei inscrisi in acest topic. Incerc sa ma declar impartial (poate ca insa, cu aceasta postare, nu voi parea asa cum doresc)... Inainte de a arunca insa argumentele si parerile pe care le avem, haideti sa stam de vorba cu cativa soferi, haideti sa ii cunoastem, sa le intelegem ofurile si dorintele... Nu trebuie sa fim haiducii de odinioara pentru a-i sustine. Tolerantii (inca a) unui deceniu mizerabil... Intre corectiudine si supravietuire, voi ce-ati alege?!

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 23 Sep 2010 20:00:15    Titlul subiectului: 133898

Acest fenomen poate fi intalnit atat la regiile de transport, cat si la firmele private, putem spune ca e generalizat.
Intamplator am o cunostiinta care lucreaza la o firma privata de reparatii drumuri si transport marfa. In primele zile cand s-a angajat ca sofer pe o basculanta i s-a explicat de colegii mai vechi de breasla, ca masina pe care lucreaza "de obicei consuma cu 15- 20 de litri mai mult" si va avea mari probleme daca nu va "scoate" acest consum. Pentru a nu da de banuit el e obligat sa scoata o anumita cantitate de motorina lunar din basculanta si sa o vanda.
Acelasi fenomen probabil se intampla si la regiile de transport cei noi si fara experienta sunt "indrumati" de cei vechi sa fure motorina, indiferent daca esti cinstit sau nu, masina ta trebuie sa "consume" la fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 25 Oct 2010 21:29:28    Titlul subiectului: 135446

Un alt episod petrecut in Brasov, la o firma de reparatii drumuri si constructii civile, care se poate aplica foarte bine la regiile de transport.
Patronii firmei respective au montat gps-uri pe camioane pentru a supraveghea mai bine activitatea soferilor. Dupa prima luna in care au fost montate gps-urile a reiesit ca se fura lunar aproximativ 1000 litri de motorina!
Daca stam sa ne gandim poate la o firma mare 1000 de litri nu e mult, sau la o regie de transport unde banu' e public si incepand de la conducere pana la soferi toti inchid ochii, unii fura pe hartie altii cu bidonu'.
Iata un mic calcul, din care reiese ca din acei bani s-ar putea suplimenta salariile, s-ar putea plati orele suplimentare, sau in cel mai rau caz se pot cumpara piese de schimb. Unii ar spune ca la 50 de soferi o suplimentare de salariu cu 93 de lei e nimica toata. Stim cu totii ca salariile soferilor de la regiile de transport nu sunt grozave, dar daca inmultim 3000 sau 5000 de litri de motorina furati/lunar de la o regie de transport mai mare, teoretic vorbind iese o suma mult mai mare care s-ar putea economisi.
Acesti bani ar intra in buzunarul soferului oficial pe fluturasul de salariu, nu pe furtunul din rezervorul autobuzului, si se exclude si riscul de a fi prinsi. Laughing
1000 litri x 4,65 litru de motorina (aproximativ)= 4650 Lei
4650 Lei x 12 luni=55800 Lei pe an - pierderi
4650 Lei / la 50 soferi = 93 lei bani in plus la salariu
Calculul e facut la 50 pers x 20 litri de motorina extrasa/persoana=1000 litri.

Un litru de motorina la negru costa in jur de 3 lei x 20 de litri= 60 lei
Cei 60 de lei din vanzarea motorinei sunt oricum mai putini decat 93 de lei pe care i-ar primi un sofer ,teoretic daca s-ar economisi acea suma de 4650 lei.
Intrebarea este ,are cineva interesul sa stopeze furtul de motorina la regiile de transport si sa aplice ceea ce am scris mai sus?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 26 Oct 2010 15:33:02    Titlul subiectului: 135463

Nu prea trebuie sa monteze GPS la o regie de transport doar pentru a controla furtul de motorina. Pentru simplul fapt ca traseele sunt perfect limitate. Un TIR fara control se poate plimba prin lume pe unde vrea. Un autobuz pe o linie, nici macar deviat nu poate prezenta un pericol foarte mare de consum de motorina. Mai mult un autobuz al vreunei companii de transport public local, poate fi usor depistat si raportat daca se deplaseaza pe unde nu are voie.
Mai mult autobuzele de azi se incarca cu pompe cu calculator, destul de sofisticate. Accesul la rezervor este foarte limitat, aproape nul, deci nu se poate fura nici cu seringa, daramite cu furtunul.
Montarea unui sistem de navigatie are alt rost principal: informarea calatorilor despre itinerariu, urmarirea graficelor de transport pentru analiza, etc.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 09 Feb 2011 11:54:25    Titlul subiectului: 139694

Razvy_jhk a scris:
Cu ce va incalzeste pe voi daca un sofer de la o anumita regie de transport fura motorina, v-ati pus vreodata intrebarea daca salarile sunt suficient de mari pentru a intretine o intreaga familie? S-ar risca cineva sa fure de placere, cu tot respectul, voi vorbiti din punctul vostru de vedere dar ganditi-va la un sofer care castiga 10 mil pe luna si care are rate si o familie de intretinut...

Fain asa, adica daca aluia nu i-a placut scoala ca sa-si ia o slujba mai bine platita, sa platim noi mai mult pe transport ca sa poata fura Robin Hood din rezervor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Mar 2011 19:56:22    Titlul subiectului: 141238

Aici e si o problema de management. Daca lucra la patron si il prindea furand, cu suguranta soferul era concediat. La noi mentalitatea este, daca poti, fura cat mai mult.......
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dominatrix



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 26/Feb/2012
Mesaje: 227
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 18 Mar 2011 03:04:25    Titlul subiectului: 141257

guest a scris:
Aici e si o problema de management.
De fapt, problema e cu managementul. Nu confundati pe nea' Ion care fura cu bidonul "dă cinci" cu seful de autobaza care fura cu cisterna. Cand vine vorba despre “afacerile” cu motorina, dezordinea si haosul din autobaze sunt perfect controlate, tocmai pentru a crea un mediu propice acestor activitati. Sunt atat de bine controlate, incat nimeni nu ii ia la intrebari pe sefii de autobaze despre vilele de neam prost, masinile de lux si conturile grase din banca, pe care nu le-ar putea justifica cu o leafa de bugetar. “Robinetul” care ii imbogateste pe toti ar putea fi foarte usor monitorizat, chiar oprit, pentru “dealerii” din autobaze, dar nu se vrea asta de sus. Probabil ca daca “afacerile” cu motorina ar inceta maine, in maxim o luna primaria ar taia jumatate din subventiile RATB-ului…
_________________
Dacă nu îți convine, ia-ți mașină mică - Deviza transportului public în România.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ASTRA IRISBUS



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Ultima vizita: 09/Ian/2021
Mesaje: 29
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 20 Mar 2011 03:05:14    Titlul subiectului: 141329

Razvy are perfecta dreptate, guest, pe tine nu ar trebui sa te intereseze ce se intampla cu motorina. Este economia soferului si este treaba lui ce face cu ea.
Daca tu ajungi unde ai nevoie cu autobuzul respectiv, nu vad ce te-ar interesa altceva, dar asa suntem unii dintre noi, ne intereseaza mereu de altii.
La salariile pe care le au, foarte bine ca se descurca.

_________________
ASTRA IRISBUS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 20 Mar 2011 03:12:36    Titlul subiectului: 141330

Pe mine mă interesează ce se întâmplă dintr-un motiv extrem de simplu: cu banii pierduți s-ar putea repara vehicule sau face alte lucruri.
Singurul caz în care sunt de acord cu furtul de motorină este acela în care șoferul și-a reparat/întreținut autobuzul din propii bani (pentru că cei de la regia de transport au fost dezinteresați de starea vehiculului) și trebuie să-și recupereze banii.

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 20 Mar 2011 12:40:27    Titlul subiectului: 141344

Regiile sunt subventionate de la stat, inclusiv motorina, iar o parte este platit din biletul de calatorie, subventia vine din taxe si impozite platite de locuitorii respectivului oras, de la bugetul de stat, daca respectivii (soferii si inclusiv conducerea regiilor) fura motorina insemna ca fura din buzunarul nostru, cei de pe acest forum, cei care circula cu masinile personale, toti cei care isi platesc taxele si impozitele la zi. Deci trebuie pedepsiti comform legii. Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Razvy_jhk



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 27/Dec/2023
Mesaje: 119
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Lun 21 Mar 2011 21:22:36    Titlul subiectului: 141417

Am inceput sa cred ca ma lupt cu morile de vant, am sa va scanez fluturasul meu de salariu pe luna februarie si o sa vedeti de ce se fura motorina, voi priviti dintr-un punct de vedere, eu din altul.
Putini sunt cei care gandesc ca mine, un user mai sus ne facea prosti pe noi soferii de autobuz...eu am un master si il am degeaba.
Ar trebui un pic de respect pentru cei care va transporta zi de zi.

_________________
Adio reginica mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 22 Mar 2011 01:04:45    Titlul subiectului: 141428

Sunt 2 lucruri de punctat:
1) Oare dacă nu s-ar fura motorină, salariile ar fi mai mari?
2) De ce se fură în București unde salariile sunt chiar mari? Dacă aș avea salariu 10 milioane poate aș fi tentat să fur dacă aș fi la ananghine, dar dacă aș avea de la 15 în sus aș zice că l-am prins pe Dumnezeu de picior.
Un salariu de peste 15 milioane e mană cerească pe vremurile astea.

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community