Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sisteme de afisare/informare ale vehiculelor RATB
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Vin 14 Sep 2007 20:34:40    Titlul subiectului: 82793

La TOATE se anunta inainte de statie, undeva pe la mijloc. Nu se mai anunta vocal oprirea in statie. Asta e asa de multa vreme...
De cand a venit ultimul lot, s-a folosit softul pentru celelalte vehicule. De atunci, a si iesit o varza totala in corelarea anunturilor vocale si grafice Rolling Eyes ...
Nici anunturi de inchiderea usii nu exista. Sunt inutile, hai sa fim seriosi Rolling Eyes ... Oricum daca existau, ar fi fost scoase, fiindca intrerup radioul in salon. D-aia s-a si adaptat softul la cum e in prezent.

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 15 Sep 2007 21:20:12    Titlul subiectului: 82810

Asta datorita si personalului RATB care pur si simplu nu isi da intersul pentru noile sisteme de informare si le lasa asa cum ar fi!
Daca ar fi adaugat in R.O.I un avertisment, toti soferii si angajatii RATB ar proceda altfel!
Si oricum la multe autobuze nici macar radioul nu se mai aude in salon, iar anuntul vocal este foarte incet, de abia se mai aude.
Ar trebui facut ceva in acest sens!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Dum 16 Sep 2007 14:52:19    Titlul subiectului: 82838

Am o singura problema cu sistemul acesta... S-au complicat inutil, dupa parerea mea cu anuntarea legaturilor. Este mareu suspusa schimbarii si destul de derutanta. Este suficienta o anuntare vizuala si/sau auditiva a urmatoarei statii. E mai mult decat suficient. Cam asa este prin Europa pe unde am calatorit.

As mai propune ca atunci cand linia este deviata. Anuntarea sa fie oprita sau sa se pomeneasca ceva de deviere...
Se poate ca odata cu sosirea GPS-urilor, programele sa faca automat asta...

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
mihai158



Data înscrierii: 23/Aug/2007
Ultima vizita: 29/Noi/2011
Mesaje: 41
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 16 Sep 2007 15:10:49    Titlul subiectului: 82841

Ionescu a scris:
As mai propune ca atunci cand linia este deviata. Anuntarea sa fie oprita sau sa se pomeneasca ceva de deviere...
In caz de deviere ar putea sa-i dea o foaie soferului si sa o citeasca.
bogdan_buc a scris:
Oricum daca existau, ar fi fost scoase, fiindca intrerup radioul in salon. D-aia s-a si adaptat softul la cum e in prezent.
Oricum vad ca in ultimul timp sunt oprite, adica atunci cand ar trebui sa anunte se aude doar un piuit.
_________________
iubesc ratbul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Tavinho



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Aug/2013
Mesaje: 206
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 16 Sep 2007 16:37:36    Titlul subiectului: 82845

Nu inteleg de ce cei de la RATB nu regleaza anuntul statiilor din Citaro-urile de pe 126, 168 sau 368 care plecand din statia Balcescu anunta Piata Romana legatura cu 300...lucru neadevarat.
Intr-o alta intamplare comica plecand de la Tricodava intr-o seara spre Piata Romana am fost surprins sa aflu cum toate statiile se chemau Razoare...cred ca era Zona Crepusculara Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 17 Sep 2007 16:32:14    Titlul subiectului: 82865

Nu, se blocheaza GPS-ul. Cred ca sunt ceva bug-uri de soft care se vor rezolva cu timpul... Am vazut aceeasi problema si in Franta... A plecat de la capat a anuntat o statie care a ramas blocata pana aproape de celalalt, unde a anuntat Terminus...
Ideea cu cititul foii la cap de linie nu ar fi rea... Sau de ce nu o inregistrare care sa fie anuntata in fiecare statie sau macar la 2-3 statii.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 824
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 12 Oct 2007 11:00:57    Titlul subiectului: cod 83681

Pe site-ul www.stfp.net am vazut ROCAR-ul DE SIMON 1030 pe traseul 70037! Shocked si m-am mirat:de ce un traseu asa mare? Eu stiam ca in Bucuresti traseele sunt de ordinele sutelor dar...de de ordinul zecilor de mii?! As dori sa aflu daca se poate informatii despre acest traseu si daca poate cineva sa-mi explice de ce un numar asa mare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 12 Oct 2007 14:20:49    Titlul subiectului: 83684

Desigur ca acea 'linie' nu este o linie reala, publica.

Afisajele Rocar de Simon-urilor au diverse coduri pentru Cursa Speciala sau pentru situatiile cand pur si simplu nu trebuie sa afiseze nimic. De exemplu unele autobuzele din lista de mai jos:

http://ratb.stfp.net/?sta=1&ttx=Ar&ppr=2&lin=N,S,641

au tot felul de astfel de coduri: Cursa Speciala, 700 RATB, 702 Cursa Speciala, 9999 Probe; in aceste cazuri am ignorat afisajul.

Totusi autobuzul din poza cu 70037 este unic prin faptul ca acea 'linie' apare impreuna cu doua capete de linie; ele sunt in cartiere invecinate la o distanta cam de 10 statii de tramvai. Probabil ca soferul a fost neatent si in loc sa butoneze 700 RATB sau 702 Cursa Speciala a format acest 70037. Cine stie cu ce ocazie o fi fost introdusa in memoria afisajului in cei circa 10 ani de serviciu ai autobuzului respectiv.

Poza este facuta la terminalul Ghencea care nu este intre acele 2 capete de linie; era un autobuz care plimba vreo 20-30 de angajati RATB care spargeau zapada si gheata formata pe peroanele capatului; dupa ce terminau plecau la alt capat samd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 12 Oct 2007 17:59:52    Titlul subiectului: 83691

Traseul respectiv (V. Ialomitei - Dep. Militari) se numea 637 si a functionat cand s-a lucrat la linia 35, in 2004.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 12:17:52    Titlul subiectului: 84262

Nici acum nu au actualizat anunturile vocale pe anumite linii:
-pe 232 sunt anuntate in continaure legaturile cu 615 din statiile de pe Dr.Istrati
-pe 335 au rezolvat problema cu statia de la Pta Iancului, in sensul ca intr-adevar se anunta statia Pta Iancului, legatura cu 330..dar nu au rezolvat-o pe cea de la statia Bd Nicolae Grigorescu, unde inca este anuntat 253, desi acesta are traseu comun cu 335 abia de la Parcul Titan, adica de la urmatoarea statie

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
citarito



Data înscrierii: 21/Noi/2007
Ultima vizita: 12/Noi/2008
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2007 17:48:10    Titlul subiectului: Display 85618

Nu stiu daca a observat cineva cu atentie la Mercedesuri display-ul soferului in timp ce merge, dar am observat pe el UNEORI un semn care mi-a dat mult de gandit. Este asemanator ce cel al unei chei cu care se insurubeaza o piulita sau pictograma de pe telefonul mobil care reprezinta meniul setari. Poate cineva sa precizeze ce inseamna acea pictograma? Eu m-am gandit poate ca atunci cand apare, masina are vreo defectiune iar cheia sugereaza nevoia unei reparatii....oare stie cineva mai multe? Question Rolling Eyes Question
_________________
Jerysor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 10 Dec 2007 18:51:06    Titlul subiectului: 85619

Am observat si eu acel simbol de forma unei chei fixe pe display. Autobuzul mergea aparent fara probleme; la un semafor soferul a apasat un buton in bord, a intrat intr-un meniu, s-a plimbat putin prin acel meniu (nu am vazut care erau optiunile sau ce a ales, eram prea departe) cert e ca atunci cand a iesit din meniu semnul disparuse; fie a remediat problema fie a spus calculatorului de bord ca a luat la cunostinta de existenta sa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Dec 2007 16:37:42    Titlul subiectului: 85695

Azi troleibuzul "Astra-Ikarus" 415T #5155 avea 2 trasee Laughing În față și în spate era afișată linia 66, iar în lateral linia 85 Cool Circula pe 66.
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
HORIA



Data înscrierii: 26/Apr/2006
Ultima vizita: 16/Aug/2023
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 13 Dec 2007 11:03:09    Titlul subiectului: 45 85723

Tramvaiele 45 de ieri se numeau PROBE . Smile
Pe 055 l-am vazut pe 41, probabil ca pe 45 au venit, cu ocazia extinderii traseului, vagoane din alta parte. Oare e asa greu sa scrii 45 pe afisajul electronic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 28 Dec 2007 18:47:19    Titlul subiectului: Problema pe Citaro-uri de pe 300 86190

Iata ca Citaro-urile de pe 300 incepe sa aiba probleme cu anunturi sonor ("urmeaza statia ... legatura cu liniile ..."). Azi am circulat cu #4172 si, in timp ce se anunta statia Spit. Clinic Filantropia se anunta asa: "Urmeaza statia, SPITALUL CLINIC FILANTROPIA..." Atat, fara "legatura cu linia 205". Bine ca afisajul merge bine. Iar cand ajungeam in fata magazinul Terranova de pe Magheru, se anunta in salon "Urmeaza statia", apoi o pauza lunga, unde trebuie sa fie anuntat numele statiei (Nicolae Golescu), iar putin mai tarziu, "legatura cu liniile 126, 368". O ultima greseala, "Urmeaza statia", apoi o pauza de 5 secunde (in locul "Bulevardul Nicolae Balcescu"), urmat de "ultima statie. Legatura cu liniile 126, 168, 226, 368". Asa se intampla cu TOATE autobuzele care circula pe aceasta linie (300). Deci ce inseamna toate acestea?
Dr2006 a scris:
Afișajele de pe CItaro sun O.Pelled
Eu stiu ca toate afisajele de pe Citaro sunt de marca Hannover Display, la fel ca pe cateva de Simoane (detalii sunt incercuite)
P.S. Am incercat sa pun si pozele detaliate, dar dupa ce am modificat pozele acea parte incercuita de mine de pe afisaj (unde e scris "hannoverdisplay") a iesit ca o linie groasa



4113_cu_detalii_132.jpg
 Descriere:
Iata un detaliu ca afisajul e de marca Hannover Display (incercuit)
 Mărime fișier:  71.8 kb
 Vizualizat:  de 17684 ori

4113_cu_detalii_132.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2008 14:57:11    Titlul subiectului: 1571 87568

Autobuzele de pe linia 300 (Pipera) incep sa aiba mari probleme. De la anunturi sonore incorecte pana la cazul "ploua in Mercedes", astazi am descoperit urmatoarea problema: afisajul si anuntul sonor.
Azi dimineata am mers cu #4500 pe linia 300 si, cand am urcat de la capatul din Clabucet, am vazut ca scrie "Aviator Popisteanu". Credeam ca s-a oprit GPS-ul acolo, dar problema nu era aceasta. Dupa ce am mers, cam pe la 300 de metri inaintea adevaratei statii "Av. Popisteanu", se spune "Urmeaza statia Piata Domenii. Legatura cu liniile 205, 282." Adica cu o statie mai in fata. Iar cand a sosit momentul pentru statia "Spit. Clinic Filantropia" pe GPS, de fapt e "Piata Ion Mihalache", "purtatoarea de cuvant" a RATB-ului pentru statie ce vine spune "Urmeaza statia, Spitalul Clinic Filantropia. Legatura cu (atentie! Exclamation ) liniile 131, 205." Dupa ce am plecat de la statia "Orlando" cu afisaj "Piata Romana", la 300 m de la statia "Piata Romana" doamna spunea ca "Urmeaza statia, Cartier (un cuvant care sfarseste cu sufixul "-escu", ori "Tudor Vladimirescu", ori "Nicolae Golescu"). Legatura cu liniile 126, 368." Nu stiu ce e cu ultima statie, Bd. Nicolae Balcescu, care avea si ea problema cu anuntul sonor, fiindca am coborat in statia "Piata Romana". Asa ceva gasiti si in autobuzul Citaro #4501, tot de pe linia 300.
Nu stiu ce s-a intamplat cu anunturi sonor si afisaje de pe autobuzele autobazei Pipera, ca si pe 301 autobuzele aveau aceeasi problema.

Ar fi mult mai bine sa dispara sistemul cu anunt, dar sa ramana afisajul.
De cand s-au stricat mai multe anunturi de pe autobuzele 300 (exemplu #4500, #4501, #4521), am aflat ca autobuzele 131 opresc, impreuna cu 205-ul si 300-ul in statia 'Spitalul Clinic Filantropia', statia 'Piata Romana' s-a "transformat", conform anunturile de pe autobuzele mentionate de mai sus, in 'Cartier Tudor Vladimirescu', Exclamation legatura cu liniile 126, 368, iar 'Nicolae Golescu', "rebotezat" 'Tricodava' Shocked este ultima statie a liniei 300, legatura cu liniile 126, 168, 226, 368. Rolling Eyes
Cu astfel de anunturi un grup de straini sau romani care vin din alte orase si care nu stiu denumirile statiilor din Bucuresti, ascultand anunturi gresite, s-ar putea rataci prin "aglomeratul" Bucuresti. Evil or Very Mad
Intrebarea mea, oare a cui apartine aceasta idee cu aceste anunturi si afisaje? A fost o idee foarte excelenta la inceput, dar in prezent e o idee cam catastrofala. Cauza? Question Anunturi si afisaje necorespunzatoare cu statiile care urmau.
itb 139 a scris:
Si oricum la multe autobuze nici macar radioul nu se mai aude in salon, iar anuntul vocal este foarte incet de abia se mai aude. Ar trebui facut ceva in acest sens!
Exact... In timp ce noi, pasagerii, putem ascultam radioul, ascultam niste prostii de care nici nu avem nevoie, fiindca sunt informatii gresite. Evil or Very Mad Daca anunturi sunt bune, e OK. Dar in situatia asta... Sper ca, in "cel mai scurt timp" problemele vor fi rezolvate. Dar, asteptam. Mai e mult pana atunci... Twisted Evil
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2008 17:02:38    Titlul subiectului: 87702

bogdanpopescu a scris:
Exact... In timp ce noi, pasagerii, putem ascultam radioul, ascultam niste prostii de care nici nu avem nevoie
Totusi sistemul este necesar, mai ales pentru cei care vin pentru prima oara in Bucuresti. Defectiunile la sistem cred ca s-ar putea corecta, trebuie sa fie si vointa in privinta asta.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008 18:25:01    Titlul subiectului: Anunta urmatoarea statie odata cu radioul... 92238

Intr-adevar toti calatorii au nevoie de asa ceva. Dar cu acel cuvant: "vointa".
Ce au oamenii autobazei Pipera in cap in privinta lui Citaro 2 #4636, ca joi, la nici o saptamana de cand a lucrat pentru public (doar 4 zile), a avut deja o eroare in privinta anuntul, sonor si vizual? Nici harta nu mai functioneaza (a aparut numai un ecran albastru cu o linie neagra deasupra, indicand "0m")... Daca un autobuz nou-nout deja are o problema de genul acesta, ce se vor intample cu "seniorii" Citaro 1? Ce "vointa" au oamenii astia in privinta vehiculelor incredintate de "sefii sefilor" de la sediul central RATB?
itb 139 a scris:
Si oricum la multe autobuze nici macar radioul nu se mai aude in salon, iar anuntul vocal este foarte incet de abia se mai aude. Ar trebui facut ceva in acest sens!
Iata ce se intampla la unele Mercedes-uri 2, de exemplu #4694. Spre deosebirea de alte Citaro-uri 1 si unele din seria 2, acest autobuz anunta numele statiei care urmeaza, iar radioul functioneaza in acelasi timp in salonul pasagerilor! Bine ca anunturile sonor functioneaza la volumul maxim, altfel...
ata si doua inregistrari vocale lui #4694, anuntand statiile "Piata 21 Decembrie 1989" si "Gradina Cismigiu" odata cu emisiunea de la radio (de mentionat ca autobuzul #4694 circula, atunci, pe linia 268).

Tot despre anunturi statiilor, greselile cu "Cartier Tudor Vladimirescu", "Tricodava", si "Spitalul Clinic Filantropia. Legatura cu liniile 133, 205" de la autobuzele liniei 300 au fost remediate, cu exceptia lui #4631, care inca anunta cu astfel de greseli.



AnunĂŸuri staĂŸiilor RATB (#4694).zip
 Descriere:
Anunturi statiilor RATB (Mercedes Citaro 2 #4694 - linia 268).

Descărcare
 Nume fișier:  AnunĂŸuri staĂŸiilor RATB (#4694).zip
 Mărime fișier:  417.56 kb
 Descărcat:  de 809 ori


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 15 Iul 2008 09:14:01    Titlul subiectului: 95856

Ce mai "arata" afisajele autobuzelor bucurestene?
Pai un amestec de puncte verzi in cazul DAF-ului #699 sau... indicativul 995 - LINIE NAVETA in cazul De Simon-ului #1156...



0699-634-P1200126.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.34 kb
 Vizualizat:  de 17351 ori

0699-634-P1200126.jpg



1156-995-P1200100.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  97.23 kb
 Vizualizat:  de 17351 ori

1156-995-P1200100.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Joi 24 Iul 2008 14:32:38    Titlul subiectului: 96181

Cateva detalii despre afisajul din spate al tramvaiului #4007 (V3A-93-CH-PPC).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Dum 10 Aug 2008 21:23:59    Titlul subiectului: 96898

Mai nou, in unele autobuze Mercedes Citaro 2 (care circula pe anumite linii) se anunta statiile la plecare din statie, revenind la vechiul model de anuntare. Numai ca, de data aceasta, a inceput sa apare tot felul de "statistici", cum ca se "estimeaza" ca la ora X autobuzul va ajunge la capatul Y.
Iata si 3 inregistrari facute in autobuzele #4773 (linia 330 - primul videoclip) si #4624 (linia 331 - ultimele doua).
ATENTIE! Aceasta schimbare nu s-a facut si pentru celelalte linii. De exemplu, astazi am mers cu #4780 pe linia 300 si pe ecran nu a aparut statisticile gasite in colegul sau de autobaza #4773 (cele doua autobuze domicilieaza la Pipera).
Inca ceva. Pe ecranul lui #4773 apare harta zonei Titan, in loc sa afiseze unde este localizata statia "Muzeul Satului" (uitati numele strazilor care apar pe ecran, ex. "Str. Liviu Rebreanu", "Aleea Barajul Dunarii", s.a.m.d.).
Video 1:
#4773, linia 330.
Vă dorim călătorie plăcută! Urmează stația, MUZEUL SATULUI.
http://www.youtube.com/watch?v=tj5lVnls7Y4
Video 2:
#4624, linia 331.
Urmează stația, MUZEUL SATULUI.
http://www.youtube.com/watch?v=BfpdlsW1sbc
Video 3:
#4624, linia 331.
Urmează stația, PIAȚA PRESEI LIBERE.
http://www.youtube.com/watch?v=_Ncra8Aha04

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
citarito



Data înscrierii: 21/Noi/2007
Ultima vizita: 12/Noi/2008
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 24 Aug 2008 11:37:08    Titlul subiectului: 97332

Important ar fi de stiut pe ce baza, algoritm etc se fac estimarile ca autobuzul ar ajunge la capatul Y la ora cutare....Am mers cu 311 si pana la Rosetti si pana la Faur pe ultimele autobuze din seria 48xx si vreau sa spun ca aceasta estimare este mereu eronata, se pune un timp mult mai mare decat cel real, se ajunge cu 15-20 min mai devreme.....sau oare estimarea sa fie facuta pt cazul cel mai defavorabil cu ambuteiaje pe tot traseul?
PS: Rosetti - Campia Libertatii intr-o zi cu trafic in medie 20-30 min.
Sambata dupa-amiaza doar 13 minute Very Happy pe trafic libert si cu un vitezoman Laughing

_________________
Jerysor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kristake74



Data înscrierii: 12/Ian/2008
Ultima vizita: 08/Feb/2010
Mesaje: 50
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Mar 26 Aug 2008 22:13:25    Titlul subiectului: 97419

Am patit de multe ori chiar si azi dimineata de la Vatra Luminoasa la Rosseti 40 de minute. Intre rondul de la Mosilor si capat, deci doua statii ,erau prinse in blocaje 9-10 autobuze de aceea se asteapta cateodata mai mult la 311. Oricum aceasta linie ramane, dupa parerea mea, printre cele mai bune din Bucuresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 27 Aug 2008 08:18:46    Titlul subiectului: 97434

Linia 311 are cateva puncte nevralgice, care cu greu pot fi estimate si prinse in sistemul de afisare. Unul dintre ele este Piata Iancului, unde poate sa prinda si 5-6 semafoare pana sa faca stanga de pe Mihai Bravu pe bulevardul Pache Protopopescu. Asta din cauza ca se lucreaza la sinele de tramvai aproape de centrul intersectiei, rezultand probleme pentru cei care vor sa faca dreapta sau stanga de pe Mihai Viteazu. Probleme mai apar asa cum s-a spus si mai inainte intre intersectia bulevardul Carol/Calea Mosilor si Piata Rosetti. In conditii normale insa, intre Rosetti si Posta Titan se fac cam 30 de minute.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 30 Aug 2008 20:52:03    Titlul subiectului: 97550

lucian-crusher a scris:
Ieri am vazut pe un 124 [...]: I.N.M.B. - Piata Operei.
A fost cumva 124 prelungit la I.N.M.B.?
Nu, nu e vorba de o prelungire. Asa sunt la toate autobuzele liniei 124. Inainte afisajele au fost schimbate incat vor arata capatul cel adevarat (Fundatia "Aisteda"-Piata Operei).
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 4 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community