Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Ex-mijloace de transport comun (autobuze) pt. alte scopuri

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Ce credeti despre ideea modernizarii autobuzelor vechi si apoi sa fie folosite ca fiind autobuze scolare?
E o idee buna!
50%
 50%  [ 46 ]
Nu e o idee buna.
9%
 9%  [ 9 ]
Ideea are si plusuri si minusuri
39%
 39%  [ 36 ]
Voturi totale : 91

Autor Mesaj
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 02 Mai 2008 13:08:26    Titlul subiectului: Ex-mijloace de transport comun (autobuze) pt. alte scopuri 92837

BOGDABUS a scris:
Mie mi se pare aberant ca 500 de autobuze sa fie folosite ca autobuze scolare. Nu s-a gandit si el, cum sa incapa pe strazile inguste pe care deabia trec doua masini una pe langa alta...
O solutie cred ca ar fi introducerea unor microbuze care sa apartina R.A.T.B.-ului. Dar in niciun caz sa introduca Citaro ca autobuz de scoala Mad
Decat sa achizitioneze R.A.T.B.-ul microbuze, este mult mai ieftin ca ce a ramas din DAC-uri si Ikarus-uri sa fie modernizate si apoi sa le inchirieze ca fiind autobuze scolare.
Nu stiu daca a existat un exemplu de acest gen in Romania si/sau in strainatate, R.A.T.B.-ul (si nu numai, poate chiar si celelalte regii autonome de transport in comun din Romania) va putea incasa ceva bani pentru imbunatatirea transportului in comun din Bucuresti.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 02 Mai 2008 13:48:38    Titlul subiectului: 92840

Nu stiu cat de rentabil ar fi sa se concretizeze aceasta idee, la anul potrivit noilor norme europene de poluare nici un vehicul non-euro nu va mai putea fi inscris in circulatie si se stie ca DAC si Ikarus nu au motoare "euro".
Numai modernizarea acestor vehicule cred ca ar cost cat ,aproape,un microbuz nou, in concluzie cred ca ar fi mai rentabil este sa cumperi un microbuz scolar decat sa cumpere de la RATB un autobuz in care mai trebuie si investit ceva bani, care bani nu prea exista!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BOGDABUS



Data înscrierii: 22/Sep/2006
Ultima vizita: 30/Oct/2023
Mesaje: 44
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 02 Mai 2008 14:04:51    Titlul subiectului: 92841

Autobuzele DAC au fost casate aproape toate, deci mai sunt doar cateva si nu cred ca mai are rost sa le modernizeze pentru ca au un numar de ani, in care pot fi folosite, care a fost depasit. DAC-urile sunt vechi si nu mai rezista la o modernizare si pot pune in pericol pe oricine care se afla in el.
Ikarus-urile cred ca pot sa fie folosite ca autobuze scolare dar sunt non-euro.
In concluzie, cred ca tot microbuzul ar fi mai util pentru transportul elevilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 02 Mai 2008 14:43:30    Titlul subiectului: 92844

Cred ca ar fi prea costisitor sa modifice DAC-urile.
Nici in alte tari nu prea se incumeta nimeni sa modifice autobuze pentru ca pana la urma e mai ieftin sa cumperi altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Mai 2008 21:46:06    Titlul subiectului: 92973

In cazul unor licee cu multi elevi care se afla in alte localitati, poate ar fi utile Ikarusurile RATB-ului, dar nu cred ca este o solutie pe termen lung. Un exemplu care imi vine in minte este Liceul Agricol din Ciorogarla care este unul dintre cele mai mari licee de profil din Ilfov, unde invata multi elevi din Bucuresti sau Bolintin.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mar 06 Mai 2008 13:23:51    Titlul subiectului: 92984

In acest caz, liceul respectiv ar putea face un contract cu RATB pentru a introduce niste curse speciale pentru elevi la anumite ore.

In ceea ce priveste tema acestui topic, parerea mea este aceea ca vehiculele de transport in comun care au ceva ani "in spate" si nu mai pot fi folosite trebuie trase pe dreapta si de aici mai departe (in functie de regie), iar in locul lor achizitionate altele mai noi, nepoluante pentru ca sunt unele autobuze care lasa ceva in urma (ca tot ne plangem de atata poluare) in ciuda faptului ca unele dintre aceste vehicule sunt inca preferate de multi dintre noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BadeaCartzan



Data înscrierii: 12/Iun/2010
Ultima vizita: 20/Ian/2019
Mesaje: 40
Locație: Constanta, Piata Badea Cartan

MesajTrimis: Joi 07 Iul 2011 14:55:44    Titlul subiectului: 145578

Eu as ''merge'' pe varianta cumpararii de mai multe autobuze Mercedes Citaro (bineinteles, in cazul in care s-ar gasi bani) care sa inlocuiasca, treptat, autobuzele DAF. Cand pe liniile pe care in prezent circula autobuze DAF vor circula numai Mercedes Citaro, scolile/liceele din Bucuresti ar putea incheia contracte cu RATB, iar autobuzele DAF ar putea fi folosite pentru transportul de elevi (un exemplu este chiar cel dat de guest, cu Grupul Scolar Agricol Pamfil Seicaru Ciorogarla).

Eu unul sunt de acord cu aceasta initiativa, nu vad de ce nu ar putea exista si la noi un astfel de sistem, in care elevii sa fie luati din fata casei (sau macar de pe o strada aflata in apropierea casei) si sa fie dusi la scoala, in cazul in care stau la departare. Sa nu uitam ca acest sistem exista si in S.U.A., doar vedem prin filmele americane.

Cat despre utilizarea DAC-urilor pentru un astfel de proiect (daca pot sa il numesc asa), nu s-ar putea pune niciodata in practica, pentru ca nu ar fi de acord in primul rand elevii. Degeaba ne plac noua DAC-urile, daca elevilor nu le plac. Spun asta pentru ca si eu sunt elev si am asistat, odata, la o scena care mi-a lasat un gust amar: trebuia sa plecam intr-o excursie si asteptam autocarul. La un moment dat, pe langa noi a trecut un autocar Roman 111RD; colegii mei, crezand ca acela este autocarul care ne va lua in excursie, au inceput sa huiduie si sa injure. Deci, e clar ce scandal ar iesi. Mai bine as alege varianta donarii autobuzelor DAC pe undeva prin tarile sarace din Africa.

_________________
Badea Cârțan-cel mândru că e român!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Joi 27 Oct 2011 13:24:21    Titlul subiectului: RdS ex. RATB la MAI 149906

Armata si Jandarmeria au un numar foarte mare de autobuze Roman 111RD si Rocar 111 RDTM, precum si cateva autobuze moderne, printre care un Rocar de Simon in 2 usi.
Roman-urile sunt intr-o stare foarte buna, insa unele Rocar-uri 111 sunt bune de casat. As propune ca o parte din De Simoanele retrase de RATB (cele in stare relativ buna) sa ajunga la MAI/Armata. Ar avea si jandarmii un confort sporit. Laughing

_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alexioanpopa



Data înscrierii: 08/Ian/2012
Ultima vizita: 06/Aug/2020
Mesaje: 188
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 18 Mar 2012 11:45:20    Titlul subiectului: Da si nu 154180

Pentru mine, ideea are plusuri: copiii nu mai trebuie sa mearga cu mijloacele de transport ale familiei (masina, pe jos).
Minusurile sunt: costuri ridicate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community